آزمایشگاه ارتش آمریکا راهی برای خواندن ذهن سربازها ساخته است

آزمایشگاه ارتش آمریکا راهی برای خواندن ذهن سربازها ساخته است
به نظر می‌رسد آزمایشگاه ارتش آمریکا توانسته راهی برای خواندن ذهن سربازها پیدا کند؛ روشی که فعلا فراز و نشیب‌های زیادی را پیش رو دارد.
  • جدیدترین بازی ها
روزانه تحلیلگران هوش و اطلاعات در ارتش آمریکا، زمان زیادی را صرف بررسی تصاویر مختلف از منابع مختلف می‌کنند؛ تصاویری همچون پهبادها و سیستم‌های نظارتی گوناگون. اگر چه اکنون برنامه‌ای که دکتر آنتونی رایز (عصب شناس) ساخت آن را بر عهده داشته است، به انجام روند بررسی سرعت زیادی می‌بخشد. رایز برای ساختمان تحقیقات ارتش آمریکا با نام The Mind (ission Impact Through Neurotechnology Design) کار می‌کند؛ آزمایشگاهی که به تازگی آزمایش برنامه‌ای را شروع کرده است که می‌تواند امواج مغز را تفسیر کند. در تعریفی ساده‌تر می‌توان گفت این برنامه می‌تواند ذهن انسان را بخواند. در طول یکی از آزمایش‌های اخیر، وی یکی از سربازها را به EEG که با کامپیوتر موجود در آزمایشگاه ارتباط داشت، متصل کرد.

بعد از اتصال او به کامپیوتر، وی از این سرباز می‌خواهد که به تصاویری که با فاصله یک ثانیه‌ای از هم برروی صفحه نمایش داده می‌شوند، نگاه کند. هر تصویر، در یکی از پنج دسته بندی زیر قرار دارد: قایق‌ها، پانداها، توت‌فرنگی‌ها، پروانه‌ها و لوسترها.در انتهای این آزمایش، کامپیوتر مشخص کرد که فرد مورد آزمایش در طول انجام این روند، دوست داشته تا برروی تصاویر دسته بندی قایق تمرکز کند. اما این برنامه چگونه توانست چنین چیزی را تشخیص دهد؟ این موضوع با ذخیره کردن تغییرات در امواج مغزی فرد صورت می‌گیرد. هنگامی که سرباز موضوعات مختلفی را مشاهده می‌کرد، الگوی خاصی از امواج توسط مغز وی تولید شدند. در همین بین تحلیل‌گران می‌توانند تصاویر بزرگ‌تری از این تغییرات را به بخش‌های کوچک‌تری (با نام چیپ) تقسیم کنند و به موضوعی که فرد به آن فکر می‌کند دست پیدا کنند.

رایز توضیح می‌دهد:
«هنگامی که تحلیل‌گر یا سرباز موضوعی را که به نظر آن‌ها مهم باشد تشخیص بدهند، این حرکت باعش ایجاد شدن یک واکنش شناختی خواهد شد. تنها این چیپ‌ها هستند که با ویژگی خاصی که با خود به همراه دارند و در لحظه به سرباز مربوط می‌شوند – همانند یک وسیله نقلیه، یا چیزی غیر عادی – می‌توانند چنین واکنش‌های شناختی درباره موضوعی مهم را فعال کنند.»

درحال حاضر رایز قصد دارد تا سیستم خود را با اضافه کردن ویژگی‌هایی جدید مثل کنترل از طریق چشم‌ها، بهینه‌تر کند. در حقیقت او درحال حاضر نیز این قابلیت را با کمک همان سرباز امتحان کرده است. وی از این فرد درخواست کرد تا در کامپیوتری جداگانه و با استفاده از چشمان خود، یک بازی کامپیوتری ساده را انجام دهد. وی در این بازی وظیفه داشت تا به یکی از حباب‌ها، که در کنار گروهی از حباب‌ها قرار داشت شلیک کند؛ آن هم فقط با استفاده از حرکت چشمان خود. وی این کار را با موفقیت پشت سر گذاشت.رایز ادامه می‌دهد:
«موضوعی که در این مرحله به آن دست یافته‌ایم، این است که به جای درخواست از مردم برای نگاه کردن به مرکز صفحه و دیدن عکس‌ها، با استفاده از سیستم ردیابی چشم محلی که آن‌ها درحال نگاه کردن به آن هستند را مشخص کنیم و عکس را در آن ناحیه نمایش بدهیم. ما می‌توانیم سیگنال عصبی را به دست بیاوریم، آن را با زمانبندی ثابت شده در محل مورد نظر تطبیق بدهیم و به دنبال سیگنال واکنشی مشابه باشیم. پس از این طریق دیگر نیازی نیست برای مشاهده تصویر نگاه خود را به مرکز صفحه محدود کنید؛ بلکه با ارائه یک تصویر تحلیل‌گر می‌تواند به صورت دستی آن را اسکن کند و هنگامی که در بخش مورد نظر خود ثابت می‌شوید، این بخش خاص می‌تواند مشخص شود.»

قطعا دست یافتن به چنین موضوعی می‌تواند برای دانشمندان و پیش‌بردن دانش بشر درباره سیستم عملکرد مغز، کمک کند. نظر شما درباره چنین تحقیقی چیست؟

منبع: Engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر