آغاز فاز دوم طرح رجیستری گوشیهای همراه از امروز: نگاهی به راهکارهای فعال‌سازی و نکته‌های مهم در خرید!

آغاز فاز دوم طرح رجیستری گوشیهای همراه از امروز: نگاهی به راهکارهای فعال‌سازی و نکته‌های مهم در خرید!
پروژه رجیستری گوشی‌های هوشمند از امروز به طور رسمی کلید خورده است. در قالب این طرح، تنها امکان خرید و استفاده از گوشی‌ها و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی سیم‌کارت خور شرکت اپل که از مبادی قانونی وارد شده‌اند وجود دارد. در نقدستان، نگاهی به تمام نکات مهم در اجرای این طرح خواهیم داشت.
  • جدیدترین بازی ها
فاز دوم طرح رجیستری گوشی‌های هوشمند از امروز اجرا می‌شود تا ابتدا محصولات تولیدی اپل در این پروژه شرکت داده شوند. در ادامه نیز برندهای دیگر باید از سد رجیستری عبور کرده و به طور رسمی در بازار فروش گوشی‌ها، تبلت‌ها و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی سیم‌کارت خور حضور پیدا کنند. در این بین نکاتی وجود دارد که کاربران باید در زمینه رجیستر گوشی و البته هنگام خرید، در نظر داشته باشند. نکاتی که مبحث اصلی این مطلب نقدستان است. 

خرید بی دردسر
در گام اول، برای اینکه خریدی آسان و بی دردسر داشته باشید و پیامدهای بعدی را در خصوص رجیستر نشدن گوشی در شبکه تلفن همراه تجربه نکنید پیشنهاد می‌کنیم گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها یا دیگر دستگاه‌های الکترونیکی سیم‌کارت خور را تنها از نمایندگی‌های مجاز و با دریافت گارانتی رسمی خریداری کنید. درنظر داشته باشید که خرید گوشی‌های قاچاق می‌تواند شما را با دردسرهای بعدی روبرو کند. همان‌طور که گفتیم، طرح رجیستری در فاز اولیه تنها برای گوشی‌ها و تبلت‌های شرکت اپل اجرا شده اما در مرحله بعدی، طیف گسترده‌تر و در نهایت امر، تمامی برندهای فعال در بازار تولید دستگاه‌های الکترونیکی را دربر می‌گیرد. 
به منظور اطمینان از اصل بودن گوشی، علاوه بر دقت در ظاهر جعبه، مخدوش نبودن اطلاعات و کیفیت گوشی و تجهیزات جانبی همراه آن باید نیم‌نگاهی هم به کد 15 رقمی یا همان IMEI دستگاه داشته باشید. این کد روی جعبه گوشی شما قرار گرفته است اما از طریق مراجعه به قسمت تنظیمات گوشی یا حتی شماره‌گیری کد *#06# از طریق شماره‌گیر گوشی یا تبلت نیز در مقابل شما قرار می‌گیرد. درنظر داشته باشید که گوشی‌های دو یا چند سیم‌کارته، به همان تعداد، شناسه IMEI دارند و از همین رو باید تمامی این کدها را در اختیار داشته باشید. 
در مرحله بعدی، کافی است کد IMEI دریافتی را به شماره 7777 پیامک کنید. علاوه بر این می‌توانید با شماره‌گیری *7777# شناسه یادشده را وارد کرده تا از اصل بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنید. درنظر داشته باشید که در پاسخ باید پیامی با سرشماره HAMTA دریافت کنید. 
در صورتی که پاسخ مثبتی را مبنی بر اصل بودن گوشی دریافت کردید، با هماهنگی فروشنده و پس از دریافت فاکتور مهر شده، اقدام به قراردادن سیم‌کارت در اسلات مخصوص کرده و گوشی را روشن کنید. درنظر داشته باشید که برای گوشی‌های چند سیم‌کارته، سیم‌کارت باید در هر اسلات به‌طور جداگانه قرارگیرد. مرحله مهم دیگر آن است که برای فعال کردن دستگاه در شبکه تلفن همراه هر اپراتور، فروشنده باید کد فعال‌سازی 6 رقمی را در اختیار شما قرار دهد. 
به بیان دقیق‌تر، با شماره‌گیری کد *7777# کافی است گزینه "فعال‌سازی" را انتخاب کرده و IMEDI گوشی یا تبلت را وارد کنید. در این مرحله، کد فعال‌سازی منحصر به دستگاه خود را که یک بار مصرف است وارد کنید. در مرحله بعدی، شماره سیم‌کارت تعبیه شده در دستگاه را وارد کرده و اطلاعات وارد شده را تایید کرده و منتظر دریافت پاسخ فعال‌سازی بمانید. 


نقش مالکیت در رجیستر کردن گوشی همراه
همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، برای فعال سازی گوشی یا تبلت خود در شبکه تلفن همراه باید شماره سیم‌کارتی که در داخل اسلات آن قرارگرفته است را به سامانه همتا ارسال کنید. نکته‌ای که در این بین قابل توجه است آن است که با استفاده از این راهکار، محدودیتی ویژه را در مقابل خود خواهید دید. به بیان دقیق‌تر، تنها سیم‌کارت ثبت شده، امکان استفاده از قابلیت‌های ارتباطی تلفن همراه را به شما خواهد داد و هر سیم‌کارت دیگری که در داخل گوشی خود قراردهید تنها برای 30 روز قابل استفاده خواهد بود و پس از آن دسترسی شما به شبکه از طریق گوشی یادشده، قطع خواهد شد. 
البته راهکاری هم برای رفع این محدودیت وجود دارد. به این منظور باید از گزینه انتقال مالکیت استفاده کنید. این گزینه از طریق سامانه همتا که به منظور استفاده از طرح رجیستری در دسترس کاربران قرار گرفته، قابل بهره‌برداری است. به این منظور کافی است مجددا شماره *7777# را وارد شماره‌گیر گوشی خود کرده و با فشردن کلید سبز، گزینه انتقال مالکیت را برگزینید. در مرحله بعدی شماره سیم‌کارتی را که قصد دارید برای انتقال مالکیت، در دستورکار قرار گیرد وارد کنید. حالا رمز همتا را وارد کرده و شناسه IMEI را وارد کنید. در مرحله آخر باید شماره سیم کارت فردی را که قصد انتقال تلفن همراه به او دارید وارد کرده و اطلاعات را تایید کنید. پس از این، پیامکی مبنی بر موفقیت آمیز بودن فرایند انتقال، دریافت خواهید کرد. 


پرسش و پاسخ‌های مرتبط:

آیا برای فعال سازی گوشی یا تبلت باید هزینه‌ای پرداخت کرد؟
خیر. فرایند رجیستری کاملاً رایگان بوده و فروشنده نباید هیچ هزینه‌ای از شما دریافت کرده یا تاثیری روی قیمت گوشی یا کالای فروخته شده ایجاد کند. 

طرح رجیستری در فاز دوم برای چه گوشی‌هایی اجرا شده است؟
در فاز دوم، گوشی‌ها و تبلت‌های شرکت اپل در طرح رجیستری شرکت داده‌ شده‌اند. به این ترتیب باید در هنگام خرید محصولات این برند، به نکات گفته شده توجه کنید. علاوه بر این، در صورت تعویض سیم‌کارت باید از گزینه انتقال مالکیت بنابر آنچه گفته شد استفاده کنید. دستگاه‌های قاچاق، پس از یک ماه غیرفعال شده و قابل استفاده نخواهند بود. 

در صورت گم شدن کد فعال‌سازی چه اقدامی انجام دهم؟
در صورتی که کد فعال‌سازی گوشی همراه شما مفقود شد ابتدا باید به فروشگاه محل خرید مراجعه کرده و پس از هماهنگی، با شرکت وارد کننده دستگاه یا صادر کننده گارانتی رسمی تماس بگیرید. 

در خصوص IMEI چه نکاتی اهمیت دارد؟
از آنجایی که IMEI، مولفه کلیدی در بهره‌برداری از طرح رجیستری است تمام تلاش خود را انجام دهید تا این مشخصه، محفوظ مانده و در اختیار دیگران قرار نگیرد. از نصب برنامه‌های ویژه تغییر IMEI حذر کنید و گوشی خود را برای جلوگیری از بروز مشکلات بعدی، برای تعمیر تنها به تعمیرکاران مجاز بسپارید. پس از فرایند تعمیر نیز مجددا شناسه IMEI را بررسی کنید. اگر گوشی همراه خود را از خارج از کشور خریداری کرده‌اید حتما شناسه IMEI را در گمرک ثبت کنید. 

در صورت بروز مشکل در فرایند رجیستر کردن گوشی، از چه مرجعی درخواست راهنمایی کنم؟
در صورتی که در فرایند خرید، هرگونه مشکلی در خصوص طلب کردن هزینه اضافی از سوی فروشنده، ارائه کد یا فاکتور جعلی یا نمونه‌های مشابه وجود داشت با شماره 124 یعنی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تماس بگیرید یا از شماره 096366 استفاده کنید. شماره 096366 در صورتی که تمام فرایند رجیستری را به درستی انجام داده اما همچنان گوشی شما در شبکه تلفن همراه شناسایی نمی‌شود نیز راهگشا خواهد بود. 


در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری از طرح رجیستری داشته باشید پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به این مطلب داشته باشید. چکیده این مطلب را در ادامه از نظر خواهید گذراند:

مزایای طرح رجیستری تلفن همراه
بنابر اعلام مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اجرای طرح رجیستری گوشی‌های همراه، ذخیره ارزی 250 میلیون دلاری را در هر سال به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، با اجرای این طرح از ورود گوشی‌های غیراستاندارد و دارای SAR یا نرخ جذب تشعشعات بالاتر از حد مشخص شده برای انسان، جلوگیری خواهد شد. این در حالی است که برخی محققان معتقدند برخی گوشی های همراه غیراستاندارد حاضر در بازار کشورمان، حتی نرخ جذبی تا 14 برابر حد استاندارد هم دارند. 
ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه لوازم صوتی هم معتقد است دو هزار میلیارد تومان، سودی است که سوداگران بازار موبایل از قاچاق به دست می‌آورند. 
با اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه هر گوشی با یک شناسه منحصر به فرد در شبکه معرفی می‌شود و از این رو پیگیری موبایل‌های سرقتی تسهیل خواهد شد. علاوه ‌بر این به دلیل واردات رسمی و مشخص بودن واردکننده و شرکت گارانتی‌کننده، کیفیت خدمات پس از فروش موبایل در کشور ارتقا خواهد یافت. 

نگرانی‌های موجود در بازار
در حالی که مراحل اولیه اجرای طرح رجیستری تلفن همراه را پشت سر می‌گذاریم اما نگرانی‌های زیادی در خصوص آینده این طرح وجود دارد. دغدغه اصلی، تامین نیازهای بازار است. به بیان دقیق‌تر، مشخص نیست آیا  با اجرای طرح رجیستری، تامین نیازهای داخلی به طور کامل انجام خواهد شد یا نه؟! علی فاضلی از اتاق اصناف در خصوص سرنوشت گوشی‌های تلفن همراه قاچاق موجود در انبارها با اجرای طرح رجیستری می‌گوید: باید این گوشی‌ها رجیستر شود و ظاهرا فرصت یکماهه‌ای نیز برای انجام این کار درنظر گرفته شده است اما اینکه گوشی‌های قاچاق موجود رجیستر شده یا خیر و یا از چه زمانی گوشی‌های قاچاق تازه‌وارد، غیرفعال و نیاز بازار به گوشی تلفن همراه چگونه تأمین خواهد شد، هنوز مشخص نیست و در این زمینه چیزی به اتاق اصناف کشور اعلام نشده است.
مسئله تثبیت قیمت‌ها و احتمال افزایش ناگهانی قیمت فروش گوشی‌های همراه از دیگر موارد قابل توجه است. نایب‌رئیس اتاق اصناف کشور در مورد وضعیت قیمت گوشی تلفن همراه با اجرای طرح رجیستری می‌گوید: ارز مبادله‌ای واردات گوشی تلفن همراه از حدود 25روز پیش قطع شده که این امر به همراه افزایش اخیر نرخ دلار موجب خواهد شد تا قیمت تمام‌شده واردات و عرضه گوشی تلفن همراه در بازار افزایش یابد و اینکه بگوییم قیمت گوشی تلفن همراه با اجرای طرح رجیستری، قطع شدن ارز مبادله‌ای و رشد نرخ دلار افزایش نخواهد یافت، چندان واقعی نیست.
برخی فعالان بازار نیز می گویند که از چند روز پیش، بعضی از فروشندگان اقدام به باز کردن بسته‌بندی گوشی‌های قاچاق و فعال کردن آن‌ها از طریق قرار دادن سیم‌کارت کرده‌اند. این گوشی‌ها اکنون از حالت آکبند خارج شده‌اند و بنابراین مردم باید پیش از خرید، از پلمپ بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنند.
بررسیها نشان می دهد که عمده نگرانی‌های بازار مربوط به دو برند اپل و سامسونگ است که بیشترین سهم را در بازار گوشی موبایل کشور دارند و با وجودی که هنوز اسامی مدلهای اولیه اجرای طرح رجیستری اعلام نشده، فعالان بازار پیش بینی می کنند که ممکن است مدلهای جدید این دو برند در وهله اول، برای تشخیص اصالت مورد تست قرار گیرند.
در این زمینه از چند روز قبل و با نزدیک شدن به آغاز طرح رجیستری، قیمت بعضی مدل‌های گوشی همراه از جمله آیفون در بازار افزایش یافته است. بسیاری از کارشناسان می‌گویند که این افزایش قیمت بیشتر تحت تاثیر جو روانی است و طی روزهای آینده فروکش می‌کند.
مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاههای مخابراتی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه تاثیر خاصی پس از اعلام طرح رجیستری در بازار تلفن همراه مشاهده نمی شود، گفت: فعلا تا اعلام مدلهای اولیه گوشی، بازار در آرامش به سر می برد و پس از آن نیز امیدواریم بدون مشکل، شاهد اجرای موفق طرح باشیم.
وی با بیان اینکه هیچگونه افزایش قیمتی در بازار گوشی دیده نمی شود، گفت: افزایش قیمت احتمالی برند آیفون نیز به دلیل تغییر نرخ ارز است و این موضوع ارتباطی با طرح رجیستری ندارد.
محبی در مورد برخی گمانه زنی ها برای افزایش قیمت 10 تا 15 درصدی گوشی موبایل پس از اجرای طرح رجیستری، افزود: احتمالا این افزایش قیمت وجود دارد؛ چرا که گوشی هایی که تاکنون به صورت قاچاق وارد بازار می شد از این پس باید با پرداخت هزینه واردات که حدود 15 تا 17 درصد است، وارد کشور می شود و به همین دلیل افزایش قیمت گوشی پس از اجرای کامل طرح، معمول است.

نگرانی آخر، مسئله ناهماهنگی‌های احتمالی در اجرای طرح رجیستری است. با وجود آغاز رسمی طرح رجیستری، هنوز تعامل لازم بین وزارت صنعت به‌عنوان مسئول کارگروه ملی اجرای آن و وزارتخانه ارتباطات و به‌خصوص ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد کم و کیف اجرای این طرح شکل نگرفته و این موضوع موجب نگرانی برخی مسئولان این ستاد از آغاز به‌کار طرح رجیستری و چگونگی رفع مشکلات فنی احتمالی در مورد طراحی سیستم‌های این طرح شده است.
همچنین هنوز ترکیب کدهای شناسه رجیستری و اتصال آن به سامانه‌های ذیربط مشخص نشده و به‌رغم امضای تفاهمنامه همکاری چندجانبه دستگاه‌های مجری طرح با گمرک ایران، رجیستر کردن گوشی‌های تلفن همراه در مبادی رسمی واردات این کالا با مشکلاتی مانند اتصال به سامانه‌های ذیربط مواجه است.

روش اجرای طرح
حمیدرضا دهقانی‌نیا، معاون فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر اجرای رجیستری از روز 28 مهر ماه اظهار داشت: مدل‌های ممنوعه با یک فرصت زمانی کوتاه یک یا دو روزه اعلام می‌شوند که امکان سوءاستفاده برای قاچاقچیان فراهم نشود.
در این شرایط برخی فروشندگان گوشی موبایل به خریداران خود اعلام کرده‌اند که اگر قصد خرید گوشی دارند عجله کنند یا گوشی‌های خریداری شده را قبل از 28 مهر فعال کنند که در غیر این صورت شاید قابل استفاده نباشد.
اما به گفته دهقانی‌نیا، تنها مانیتورینگ شبکه آغاز می‌شود و قرار نیست هیچ گوشی حتی اگر قاچاق باشد غیرفعال شود. 
وی در پاسخ به این سؤال که آیا لازم است مردم از روز جمعه شناسایی سریال گوشی جدیدی که قصد خرید آن را دارند استعلام کنند، گفت: از روز جمعه تنها مانیتورینگ شبکه آغاز می‌شود و فعلاً نیازی به استعلام‌گیری نیست که در آینده سامانه‌ای پیامکی برای استعلام شماره سریال گوشی توسط کاربران اعلام خواهد شد.
به گفته معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کانالHAMTA_NTSW@ در سه شبکه اجتماعی سروش، تلگرام و گپ به مردم اطلاع‌رسانی می‌کند. 
وزیر ارتباطات نیز امروز در جمع خبرنگاران گفت که مرحله نخست طرح تنها به رصد بازار از وجود گوشی های قاچاق می پردازد و گوشی های فعلی فعال در شبکه تلفن همراه،، قانونی است و مشمول اجرای طرح نخواهند شد.
آذری جهرمی به شهروندان توصیه کرد که جای هیچ گونه نگرانی نیست و اجرای طرح، برای آنان مزاحمتی ایجاد نخواهد کرد.
وزیر ارتباطات یادآور شد: هدف از اجرای طرح، آن است که ریجستری با کمترین درگیری برای مردم وارد مرحله اجرا شود اما چنانچه احساس شود، مردم با اجرای طرح آسیب خواهند دید، راهکار مناسب تری اتخاذ خواه شد.
رئیس کل گمرک نیز از اختصاص تسهیلات برای وارد کنندگان مجاز گوشی خبر داد تا آنها بتوانند در اسرع وقت نسبت به تامین نیاز بازار اقدام کنند.
اکنون رجیستری وارد مرحله اجرا شده است تا بازار را رصد کرده و گوشی های قاچاق را شناسایی کند.
گمرگ ایران هم سامانه ای طراحی کرده تا مردم بتوانند با ارسال پیامک به آن، از وضعیت گوشی خود اطلاع پیدا کنند و بدانند گوشی آنها چگونه وارد کشور شده است.
به تاکید مسئولان، مرحله رصد بازار و مرحله های بعد، شامل گوشی های فعال دست مردم نمی شود.

راهکار تشخیص گوشی‌های قاچاق و اصلی
کاربران می توانند برای دریافت شناسه IMEIاز طریق وارد کردن کد دستوری #06#‌* اقدام کنند. پس از دریافت IMEI، آن را با برچسب روی جعبه گوشی و کد باتری مطابقت دهند و در صورتی که این 3 کد، یکسان بود آن را از شبکه اپراتورها استعلام کرده و صلاحیت آن را از این جهت که گوشی قاچاق است یا خیر از طریق سیمکارت دریافت می کند.
در همین زمینه با آغاز اجرای طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه، گمرک ایران هم نحوه شناسایی گوشی های تلفن همراه قاچاق را اعلام کرد.
به گزارش مهر به نقل از صدا وسیما؛ گمرک ایران اعلام کرد: اگر می خواهید بدانید گوشی شما به صورت قاچاق وارد کشور شده یا قانونی است، در گام اول #06#* را شماره گیری کنید تا کد 15رقمی گوشی تلفن همراه مخصوص خود (IMEI) را دریافت کنید.
در گام دوم، کد پانزده رقمی ( IMEI) خود را به سامانه پیامکی 30008887ارسال کرده یا در این پیوند وارد کنید: www.irica.ir و در نهایت، پیامی درباره ثبت یا عدم ثبت شناسه استعلام شده از پنجره واحد تجاری گمرک برای شما ارسال می‌شود که کد شناسه گوشی شما در گمرک ثبت شده است یا خیر. در صورتی که ثبت نشده باشد گوشی شما به صورت قاچاق وارد شده است.

راهکارهای مناسب برای خرید
در کنار خرید گوشی از منابع معتبر و با ضمانتنامه های اصلی باید موارد دیگری را نیز رعایت کنید.
خریدار وقتی متوجه می‌شود گوشی که خریداری کرده قاچاق است چه عکس‌العملی باید انجام دهد؟ (اگه مشمول رجیستری باشد، بعد از گذاشتن سیم‌کارت، پیامکی را دریافت خواهید کرد) خریدار باید گوشی رو به فروشنده مرجوع کرده تا در سامانه ثبت کند. در نظر داشته باشید که شما نباید هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید. هزینه از سمت فروشنده یا وارد کننده غیر رسمی پرداخت خواهد شد. هنگام خرید گوشی باید به شناسه IMEI (شناسه یکتای تلفن همراه) روی پشت گوشی در کنار باتری یا روی جعبه، دقت کنید. شناسه داخل گوشی باید با شناسه روی جعبه، یکسان باشد. بعد از انداختن سیم کارت هم باید کد #406** را شماره‌گیری کرده و یکسان بودن عدد نمایش داده شده با IMEI را بررسی کنید.
اگه گوشی را اینترنتی خریداری می‌کنید از سایتهای دارای نماد اعتماد بخرید ( این سایت‌ها تا 7 روز موظف به پس گرفتن کالای فروخته شده هستن) اگر از خارج گوشی خریدید یا مسافر هستید و بعد از ورورد به ایران سیم کارت ایران را استفاده می‌کنید (در صورتی که مشمول رجیستری باشید) باز هم پیامکی را دریافت خواهید کرد. دقت کنید که تا یک ماه فرصت دارید گوشی را ثبت کنید وگرنه باز هم دسترسی شما به شبکه قطع خواهد شد. در کل بهترین حالت آن است که اگه گوشی قاچاق بود و متوجه شدید مشمول رجیستری است از خرید آن صرفنظر کنید. فروشنده موظف است سیم کارت را در همان مغازه داخل گوشی قرارداده و اصل بودن گوشی را به شما اثبات کند.


منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 14 آذر 1396
سلام
کد 6 رقمی برای گوشی هایی هست که بعد از 14 آذر خرید میکنیم.
من 2 هفته پیش گوشی خریدم همیچین کدی نداشت.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر