آموزش آپدیت درایورهای سخت‌ افزاری ویندوز به امن‌ترین شکل ممکن

آموزش آپدیت درایورهای سخت‌ افزاری ویندوز به امن‌ترین شکل ممکن
به روزرسانی درایورهای مخصوص مولفه‌های سخت‌افزاری می‌تواند علاوه بر بهبود عملکرد المان‌های مختلف، رفع مشکلات را نیز به همراه داشته باشد.
  • جدیدترین بازی ها
درایورهای سخت‌افزاری در واقع نرم‌افزارهایی هستند که امکان برقراری ارتباط سیستم‌عامل را با سخت‌افزارهای کامپیوترهای شخصی فراهم می‌کنند. شرکت‌های سازنده مولفه‌های سخت‌افزاری، این درایورها را توسعه می‌دهند. از همین رو می‌توانید این نرم‌افزارها را به‌طور مستقیم از وب‌سایت سازنده دریافت کنید. علاوه بر این، طیف زیادی از درایورها نیز از طریق ویندوز آپدیت در دسترس قرار می گیرد. معمولاً نیازی به به روزرسانی درایورها نیست اما برخی موارد، در دست داشتن جدیدترین نسخه‌های نرم‌افزاری درایورها، ضروری است. این امر به ویژه در صورتی که یکی از مولفه‌های سخت‌افزاری کامپیوتر شما عملکرد مطلوبی ندارد، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

نیاز به به‌روزرسانی درایورها
به‌طور کلی، پیشنهاد می‌کنیم تا تنها در صورتی که با مشکلی مواجه شدید به روزرسانی درایورها را در دستورکار قراردهید. علاوه بر این، درایور بسیاری از مولفه‌های سخت‌افزاری نظیر شکاف‌های ویژه تعبیه کارت SD معمولاً در قالب نسخه پیش‌فرضی که روی کامپیوتر قراردارند، بدون مشکل به شما سرویس‌دهی می‌کنند. حتی در صورتی هم که شرکت‌های سازنده، درایورهای جدیدی را ارائه دهند در اکثر موارد تفاوت چشمگیری را شاهد نخواهید بود. با این تفاسیر، نیازی نیست تا دائم نگران نصب بودن جدیدترین نسخه درایورهای کامپیوتری برای تمام مولفه‌های کامپیوتر خود باشید. 
با تمام این تفاسیر، همچنان دلایل خاصی وجود دارند که به روزرسانی درایورهای سخت‌افزاری و بهره‌مندی از جدیدترین نسخه‌ها را توجیه‌پذیر خواهد کرد. به عنوان مثال، گیمرها معمولاً با بهره‌گیری از جدیدترین درایورهای ویژه کارت‌های گرافیکی، اطمینان حاصل خواهند کرد که از عملکردی در سطح مطلب بهره‌مند شده و بدون مشکل می‌توانند بازی‌های خود را روی کامپیوتر اجرا کنید. در سایر موارد، در صورتی به استفاده از جدیدترین درایورهای سخت‌افزاری نیاز خواهید داشت که نسخه فعلی درایور نصب شده روی کامپیوتر شما، ایرادی را به همراه داشته باشد. 
اگر با این توضیحات، همچنان احساس می‌کنید به روزرسانی درایورهای سخت‌افزاری برای شما در اولویت قرار دارد، پیشنهاد می‌کنیم قید استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای جانبی ویژه دریافت درایورهای سخت‌افزاری را بزنید و آن‌ها را از منابع اصلی و صحیحشان دریافت کنید. منظور از منابع اصلی، وب‌سایت سازنده مولفه‌های سخت‌افزاری کامپیوترهای شخصی یا استفاده از قابلیت Windows Update مایکروسافت است. 

به روزرسانی با استفاده از قابلیت Windows Update
در صورتی که از ویندوز 10 استفاده می‌کنید، قابلیت Windows Update در این سیستم‌عامل، دانلود و نصب جدیدترین درایورها را برای شما در دستور کار قرار می دهد. ویندوز 7 و ویندوز 8 نیز به روزرسانی درایورها را از طریق Windows Update ممکن ساخته‌اند اما مایکروسافت اجبار بیشتری را در خصوص آپدیت درایورها در ویندوز 10 به‌کار بسته است. 

به این ترتیب حتی در صورتی که درایورهای سخت‌افزاری دلخواه خود را نصب کنید، بازهم در برخی موارد، ویندوز به‌طور خودکار آن‌ها را با نسخه‌های جدید بازنویسیمی‌کند. ویندوز در خصوص بازنویسی نکردن مواردی نظیر درایورهای گرافیکی، عملکرد مطلوبی دارد. 
همان‌طور که گفتیم، استفاده از Windows Update در ویندوز 10 کاملاً خودکار انجام می‌شود. به این ترتیب نیازی به استفاده از نرم‌افزارهای جانبی نخواهید داشت زیرا ویندوز این قابلیت را به‌طور پیش‌فرض و به صورت ادغام شده در خود، در اختیار شما قرار می‌دهد. 
در ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 8.1 درایورهای سخت‌افزاری به صورت گزینه دلخواه و انتخابی در بخش آپدیت ظاهر می‌شوند. به این ترتیب، در صورتی که می‌خواهید از جدیدترین نسخه‌های موجود استفاده کنید، باید Windows Update را بازکرده و برای دریافت به‌روزرسانی‌ها، بررسی‌های لازم را به عمل آورده و تمام گزینه‌های در دسترس یا نمونه‌های دلخواه را نصب کنید. 

به روزرسانی درایورهای گرافیکی
برای به روزرسانی درایورهای گرافیکی می‌توانید از پنجره تنظیماتی که در بخش درایورهای کارت گرافیکی شما قرار گرفته است استفاده کنید. NVIDIA، AMD و اینتل همگی پنجره‌های کنترلی را در اختیار شما قرار می‌دهند که فرایند کنترل و دانلود جدیدترین درایورهای گرافیکی را برای شما انجام می‌دهند. 
به این ترتیب، تنها کافی است اپلیکیشن NVIDIA GeForce Experience یا Radeon Software Crimson Editon شرکت AMD یا حتی Graphic Control Panel اینتل را بازکنید. این گزینه‌ها معمولاً در نوار ابزار ویندوز شما قرار می‌گیرند اما می‌توانید با جستجویی ساده از منوی جستجوی کلید استارت، به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. 
علاوه بر این می‌توانید مستقیماً به وب‌سایت تولیدکننده این کارت‌های گرافیکی یعنی NVIDIA، AMD یا اینتل مراجعه کرده و جدیدترین درایورهای ویژه کارت‌های گرافیکی را دانلود و نصب کنید. 

درنظر داشته باشید که حتی در ویندوز 10 هم به روزرسانی درایورها به محص انشتار نسخه‌های جدید توسط NVIDIA یا AMD انجام نمی‌شود. 

استفاده از وب‌سایت شرکت سازنده 
برای درایورهایی به جز نمونه‌های ویژه کارت‌های گرافیکی می‌توانید مستقیماً به و‌ب‌سایت شرکت سازنده مراجعه کنید. در صورتی که شما از لپ‌تاپ یا کامپیوترهای دسکتاپی از پیش آماده و مجتمع استفاده می‌کنید این امکان وجود دارد تا با مراجعه به وب‌سایت شرکت سازنده، درایورهای مربوط به مدل خاص کامپیوتر خود را دریافت کنید. معمولاً یک صفحه آنلاین در این وب‌سایت‌ها به درایورهای مخصوص لپ‌تاپ یا کامپیوتر مجتمع شما اختصاص دارد. معمولاً با انتشار درایورهای جدید، این صفحه، به‌روزرسانی می‌شود. از همین رو با مراجعه به صورت زمان‌بندی شده می‌توانید جدیدترین درایورها را دانلود و نصب کنید. در این وب‌سایت‌ها معمولاً به روزرسانی‌های ویژه بایوس و فیرمویر UEFI را هم شاهد خواهید بود اما تنها در صورتی که از روند نصب آگاهی کامل داشته و ناگزیر از آن هستید، فرایند دانلود و نصب را عملی سازید. 

اگر کامپیوتر شخصی شما از مولفه‌های سخت‌افزاری شرکت‌های مختلف بهره می‌برد چاره‌ای به جز دانلود جداگانه درایورها برای هر مولفه سخت‌افزاری وجود ندارد. به عنوان مثال باید به وب‌سایت شرکت سازنده مادرورد مراجعه کرده و درایور ویژه مدل خاص را پیدا کنید. 

منبع: howtogeek
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر