آیا اپل در وضعیت بحرانی قرار می گیرد؟ | سرمایه گذاران به دنبال برکناری تیم کوک

آیا اپل در وضعیت بحرانی قرار می گیرد؟ | سرمایه گذاران به دنبال برکناری تیم کوک
فروش پایین‌تر از انتظار گوشی‌های آیفون و دیگر محصولات شرکت اپل، باعث شده تا گمانه‌زنی‌ها درباره آینده این شرکت آغاز شود. آیا شرایط فعلی اپل در بازار بورس و توجه سرمایه‌گذاران به اوضاع آن، می‌تواند این شرکت را در شرایط بحرانی قرار بدهد؟ با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
در هفته‌های گذشته، متوجه شدیم که فروش آیفون در فصل قبلی، به میزان 10 میلیون عدد از فروش در فصل سال قبل کم‌تر بوده است. از سویی دیگر، فروش آیپدهای این شرکت نه‌تنها رشد مثبتی نداشته‌اند، بلکه اکنون رشد منفی دارند. به‌علاوه، اپل واچ، اولین گجت پوشیدنی اپل که توسط بسیاری تحسین شد، تنها 6.8 درصد از فروش گجت‌های پوشیدنی در آمریکا را به خود اختصاص داده است. در ادامه، متوجه شدیم که قیمت هر سهم از شرکت اپل، با کاهشی قابل‌توجه، به 94.19 دلار رسیده است.

این اولین بار نیست که اپل با چنین شرایطی مواجه می‌شود. در گذشته نیز نگرانی‌های زیادی درباره آینده آیفون و آیپد وجود داشت، اما شرایط فعلی، باعث شده تا سرمایه‌گذاران و فعالان اصلی در وال‌ استریت، مدیرعامل اپل یعنی تیم‌ کوک (Tim Cook)  را مسئول این مشکل بدانند. یکی از افرادی که به اخراج تیم کوک از سمت مدیریت اپل اصرار دارد، Doug Kass، از مدیران صندوق‌های مالی در وال استریت است. وی اعتقاد دارد که اپل هرگز نمی‌تواند موفقیت به دست آمده با آیفون 6 را بار دیگر تکرار کند. او همچنین اعلام می‌کند که تیم کوک، هرگز مثل استیو جابز نیست.یکی دیگر از تحلیل‌گرانی که به رفتن تیم کوک از اپل رای مثبت داده است، Bob Lefsetz نام دارد. او به‌سختی معتقد است که تیم کوک باید اپل را ترک کند. البته بد نیست شرایط را از زاویه دیگری نیز بررسی کنیم. هنگامی که فروش آیفون با رشد بسیار زیادی مواجه بود – و باعث رکوردشکنی اپل و فروش 51.2 میلیون آیفون شد – هیچ‌کس چنین انتقادهای تندی را درباره تیم کوک مطرح نمی‌کرد.

اما سوال اصلی این است: مشکلات مطرح‌شده چه دلایلی دارند؟ در ابتدا بهتر است موضوعات مطرح‌شده را بهتر بررسی کنیم. برای شروع، بهتر است موضوع را با اپل واچ آغاز کنیم. نباید فراموش کنیم که فروش این گجت در سال اول عرضه، دو برابر از فروش آیفون در فصل آغازین عرضه بود. حال نوبت به آیپد می‌رسد. موضوع آیپد، بحثی است که می‌توانیم راحت‌تر آن را تحلیل کنیم. با توجه به گزارش‌های موجود از سطح فروش جهانی، فروش تبلت‌ها – به‌صورت جهانی و در تمامی شرکت‌ها – با کاهش چشم‌گیری مواجه بوده است. اما همان‌طور که بارها و بارها در گزارش‌های مختلف به آن اشاره شده، اپل بیشترین میزان تبلت را در این بازه زمانی فروخت.به‌طور کلی، اپل موفق شده تا با درآمد 51 میلیارد دلاری، سود خالص 10.5 میلیارد دلاری را در فصل دوم مالی به خانه ببرد. این میزان سود از درآمد مایکروسافت، گوگل و فیس‌بوک – در مجموع – بیشتر است. اما با این وجود هیچ‌کس به اخراج مدیرعاملان این سه شرکت اشاره نمی‌کند. نظر شما درباره این موضوع چیست؟ آیا شما از عملکرد تیم کوک در پست مدیریت شرکت اپل رضایت دارید؟

منبع: PhoneArena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان سه شنبه 21 اردیبهشت 1395
بله بله من تیم کوک رو خیلی تحسین میکنم بهترین مدیریت رو خودش داره و با عرضه آیفون 6 رکورد رو شکوند حالا آیفون 7 تو راهه مطمئنا" رکورد بازار رو از آن خودش میکنه

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر