آیا باید به بنچمارک ها اعتماد کرد؟

آیا باید به بنچمارک ها اعتماد کرد؟
حتما خبرهای زیادی درباره نتایج دستگاه‌های مختلف، مخصوصا گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها در بنچمارک‌ها شنیده‌اید. آیا نتایج بنچمارک‌ها می‌تواند کیفیت واقعی یک محصول را نشان دهد؟ تا چه حدی می‌توان به بنچمارک اتکا کرد؟ با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
تقریبا، تمام نقدهای گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها، شامل عملکرد دستگاه در بنچمارک می‌شوند زیرا بنچمارک، اطلاعات جالبی درباره محصولی که شاید قصد خرید آن را داشته باشیم، در اختیار ما قرار می‌دهند. پس خوب است که بدانیم بنچمارک چه معنایی دارد و چگونه هنگام تصمیم برای خرید یک محصول جدید از آن نتیجه گیری کنیم.

نقشه اصلی بنچمارک
بنچمارک برنامه‌ای است که یا برای آزمایش قسمت خاصی از سخت افزار یا نرم افزار یا شبیه سازی عملکرد در دنیای واقعی طراحی شده است اما هیچ وقت 100 درصد واقع گرایانه نیست.
آزمایش‌های خاص، بنچمارک‌های مصنوعی هستند زیرا شرایط دنیای واقعی را اعمال نمی‌کنند. در واقع، حتی ممکن است در شرایطی غیر معمول انجام شوند تا نهایت توان مورد آزمایش را بسنجند.
اکثر پردازنده‌ها و بنچمارک Geekbench برای گوشی‌های هوشمند و تمام بنچمارک‌های چند هسته‌ای در این دسته قرار می‌گیرند. نتایج این بنچمارک‌ها فرضی بوده و در شرایطی غیر معمول به دست می‌آید.

دیگر بنچمارک‌هایی که سعی می‌کنند شرایط دنیای واقعی را شبیه سازی کنند، اغلب ترکیبی از وظایفی مانند بارگذاری فایل‌ها، پردازش، کارهای گرافیکی سبک، روانی رابط کاربری و غیره هستند که نتایج جداگانه‌ای را به دنبال دارند و از از این نتایج جداگانه یک امتیاز کلی به دست می‌آید.
بنچمارک‌های Basemark OS II و PCMark نمونه‌هایی از این بنچمارک‌ها هستند. این بنچمارک‌ها انعکاسی از عملکرد احتمالی را ارائه می‌دهند اما به تنهایی عملکرد قسمت‌های جداگانه را به خوبی بنچمارک‌های آزمایشی نشان نمی‌دهند.
با استفاده از این دو نوع بنچمارک، منتقدین می‌توانند تصویری تقریبی از عملکرد یک دستگاه را به دست آوردند و در نقد خود استفاده کنند.

تفاوت میان عملکرد مصنوعی و عملکرد واقعی
پیشتر درباره عملکرد مصنوعی شرح دادیم اما چیزی که شما نیاز دارید، عملکرد واقعی است. اگر نتوانید عملکرد واقعی محصولی را ببینید، قطعا علاقه کمتری به خریدن آن دارید.

واضح است که عملکرد واقعی به امتیازات مصنوعی ربط دارد. هر چه یک سخت افزار قوی‌تر باشد، احتمال این که عملکرد واقعی بهتری داشته باشد، بیشتر است.
برای مثال، روش برنامه‌ریزی رابط‌های کاربری باعث تفاوت بسیار زیاد آن‌ها با سخت‌افزارها می‌شود. اندروید سابقا دارای رابط کاربری بسیار کندی بود، در حالی که iOS و ویندوز با سرعت 60fps اجرا می‌شود.

کندی رابط کاربری اندروید به حدی بد بود که گوگل بی وقفه برای اصلاح آن تلاش کرد. این مشکلات به سال 2011 مربوط می‌شوند و گوگل اکنون رابط کاربری سریعی دارد. در حالی که دیگر شرکت‌های موبایل سازی که از سخت‌افزار مشابه بهره می‌برند، نتوانسته‌اند به خوبی گوگل کار کنند.
عملکرد واقعی خود را در اپلیکیشن‌هایی که به کندی بارگذاری می‌شوند، هنگ کردن دستگاه به دلیل فعالیت‌های درون شبکه و کندی دستگاه مخصوصا هنگام نصب برنامه‌های زیاد، نشان می‌دهد.

مهم است که توجه کنیم به دلیل این که آزمایشات مصنوعی در شرایط غیر واقعی انجام می‌شوند، تفاوت ناچیز میان امتیازات اهمیتی ندارد. تعامل کاربر با دستگاه‌های هوشمند، اکثرا از طریق رابط کاربری است. رابط کاربری به پردازش سنگینی احتیاج ندارد و نباید به سخت‌افزار فشار بیاورد.

چه زمانی آزمایشات مصنوعی روی فروش یک دستگاه تأثیر دارند؟
شرایطی وظایف شبیه‌سازی شده یا مصنوعی روی فروش تأثیر دارند: هنگامی که وظایف محاسباتی واقعی به اندازه کافی شبیه بنچمارک باشد که با آپگرید کردن، بتوانید بهبود عملکرد را ملاحظه کنید. اعمالی چون سرعت فریم یک بازی، انکود فایل‌های ویدیویی، پردازش عکس‌های سنگین و وظایف تکراری و سنگین، از جمله این وظایف هستند.

بنچمارک‌ها تا حدی مفید هستند
بنچمارک‌ها برای تعیین کلاس عملکرد یک دستگاه کاربردی هستند. به عنوان مثال، می‌توانید با بنچمارک یک گوشی هوشمند در کلاس‌های پایین رده، میان رده و رده بالا دسته بندی کنید. شما کاملا متوجه تفاوت میان این سه کلاس خواهید شد.

در کل، دستگاه‌های پایین رده کمی کند هستند، چند وظیفه را نمی‌توانند با هم انجام دهند زیرا حافظه کمی دارند اما برای استفاده معمولی خوب هستند و قیمت پایینی نیز دارند. دستگاه‌های میان رده کاربری راحت‌تری دارند و مخصوص افرادی طراحی شده‌اند که می‌خواهند عملکردی مناسب بودجه‌شان دریافت کنند. دستگاه‌های رده بالا نیز مجهز به بهترین تکنولوژی روز هستند و قیمت بالایی دارند.
در این سه دسته، تفاوت‌های منطقی در بنچمارک‌ها دیده می‌شوند، اما تفاوت در زمینه محاسباتی، به تنهایی کمتر از عواملی چون طراحی (ظاهر، وزن و غیره)، اندازه باتری و ویژگی‌های بارز اهمیت دارد.

جمع بندی

بنچمارک‌ها جهت کلی عملکرد پردازش دستگاه شما را نشان می‌دهند. هر چند این مسئله اهمیت دارند، اما این تنها یکی از چندین عاملی است که در خوب بودن یک دستگاه مهم است.

اگر بتوانید دیدگاه یک بنچمارک را درک کنید، هنگام خریدن یک محصول، بهتری تصمیم را می‌گیرید. اگر در زمینه تکنولوژی تخصص ندارید، می‌توانید به بنچمارک‌ها نگاه کنید، اما پیشنهاد می‌کنیم که بر اساس آن‌ها به سراغ تصمیم‌گیری نهایی نروید و به سراغ نقدهای کامل‌تر بروید.

منبع: Ubergizmo
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر