آیا یک جرم آسمانی بسیار بزرگ با سیاره ی مشتری برخورد کرد؟

آیا یک جرم آسمانی بسیار بزرگ با سیاره ی مشتری برخورد کرد؟
تعدادی از اخترشناسان آماتور گزارش داده اند که یک سیارک یا ستاره ی دنباله دار به سیاره ی مشتری برخورد کرده است. اگر این موضوع تایید شود یکی از معدود دفعاتی است که چنین برخوردی با مشتری ثبت می شود.
  • جدیدترین بازی ها
جزئیات و اطلاعات بسیار کمی در این خصوص در دسترس است. ولی چیزی که از ویدئوهای پخش شده تا کنون می توان دید این است که روشنایی شدیدی در گوشه ی مشتری دیده می شود که به احتمال زیاد در اثر برخورد یک جرم آسمانی است.
Loading the MediaPack player...

John McKeon یکی از این اخترشناسان در Reddit نوشت که "این حادثه در ساعت 00:18:45 UT در روز 17 مارچ اتفاق افتاده است. اگر کسی داشته از مشتری فیلمبرداری میکرده برود و در این زمان به آن نگاه کند."
ویدئوها نشان می دهند که به احتمال زیاد برخوردی بزرگ و روشن بوده است، و در حالیکه جرم آسمانی به لایه ی بالایی اتمسفر مشتری برخورد کرده انفجاری عظیم صورت پذیرفته است.
یک اخترشناس دیگر هم این حادثه را ثبت کرده و نوشته که برایش یادآور Shoemaker-Levy 9 می باشد. Shoemaker-Levy 9 نام مرتبط به حادثه ی شکست یک ستاره ی دنباله دار و برخورد آن به سطح مشتری است که در سال 1994 اتفاق افتاد. این برخورد از خود نشانی بر روی این غول گازی باقی گذاشت و بسیاری بر این باورند که این برخورد اخیر نیز بر روی مشتری از خود اثر باقی خواهد گذاشت.
Loading the MediaPack player...

Nick Howes مدیر سابق رصدخانه ی Kielder می گوید این برخورد نیز مانند Shoemaker Levy 9 نشان می دهد که "مشتری بار نگهبانی از منظومه ی شمسی را  به دوش می کشد. تشعشعی با این ابعاد نشان از برخورد جرمی با ابعاد قابل توجه به اتمسفر بالایی مشتری دارد و این موضوع که توسط اخترشناسان آماتور دیده و ثبت شده نشان از اهمیت کار این افراد دارد."
قدم بعدی این است که این برخورد تایید شود. یک راه برای اینکار این است که نگاهی به لایه ی رویین مشتری انداخته و نشانه های برخورد را پیدا کنیم. حالا باید صبر کرد و منتظر پاسخ ناسا در خصوص این موضوع بود.

منبع: IFLSciense
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر