از دست دادن شنوایی قابل درمان است

از دست دادن شنوایی قابل درمان است
یکی از خطراتی که استفاده زیاد از هندزفری و هدفون به دنبال دارد، از دست دادن تدریجی شنوایی در میان‌سالی است. تحقیقات جدید یک شرکت هلندی خبر از ساخت داروی جدیدی می‌دهد که ممکن است ناشنوایی را به طور کامل درمان کند. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
از دست دادن شنوایی یکی از مشکلاتی است که نسل حاضر به دلیل استفاده بسیار زیاد از هندزفری و هدفون با آن روبرو است. اما بنا به مقاله‌ای چاپ شده در سایت The Atlantic، تحقیقات و آزمایشات اخیر یک شرکت هلندی به نام Audion Therapeutics نشان از راه حل احتمالی برای درمان کاهش شنوایی بشر می‌دهند.

امید اصلی این شرکت تحقیقاتی این است که با استفاده از یک داروی جدید، سلول‌های مویی انسان دوباره رشد کنند. برخی از حیوانات مانند ماهی‌ها و پرندگان از این قابلیت برخوردارند.

در حال حاضر این سلول‌های کوچک که باعث شنیدن می‌شوند، پس از آسیب دیدن، ترمیم نمی‌شوند و به همین دلیل یک سوم از افراد مسن دچار مشکلات شنوایی می‌شوند. در حال حاضر تنها راه درمان این مشکل استفاده از سمعک است.بنا به بیانات دکتر آلبرت اج (Albert Edge)، که در شرکت Audion Therapeutics کار می‌کند، راز برگرداندن شنوایی، مولکول‌های «بازدارنده شکاف» (Notch Inhibitor) هستند که تحقیقات این شرکت نشان داده در رشد دوباره سلول‌های مویی در محیط آزمایشگاهی مؤثرند. محققین امیدوارند که بتوانند بر اساس این مولکول، دارویی تهیه کنند که با اعمال بر گوش میانی، سلول‌های آسیب دیده را ترمیم کرده و شنوایی را به گوش انسان برگرداند.

ایده استفاده از این دارو از گزارشی درباره اثرات جانبی آزمایشات داروهایی که شامل همین مولکول بودند و برای درمان اختلالات روانی استفاده می‌شدند، الهام گرفته شده است. دکتر اج در این باره گفت: «ما فکر کردیم که این اثرات جانبی که در درمان بیماران آلزایمر دیده شده، دقیقا همان چیزی است که در درمان ناشنوایی به دنبال آن هستیم. پس تصمیم گرفتیم که این ایده را روی موش‌ها آزمایش کنیم.»

تا کنون، نتایج امیدوارکننده بوده‌اند. وقتی که سلول‌های مویی ترمیم شده با این دارو درون حلزون گوشی این حیوانات قرار گرفتند، آن‌ها در تشخیص فرکانس‌های صوتی عملکرد بهتری نشان دادند.

تکمیل تولید این داروی جدید ممکن است سال‌ها یا حتی دهه‌ها به طول انجامد، اما تحقیقات تا کنون امیدوارکننده بوده‌اند و احتمالا تا چند سال آینده، ناشنوایی به طور کامل قابل درمان باشد.

منبع: Digital Trends
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر