اسکنر ‌های اثر انگشت چگونه کار می کنند؟ | قسمت دوم: اسکنرهای خازنی

اسکنر ‌های اثر انگشت چگونه کار می کنند؟ | قسمت دوم: اسکنرهای خازنی
اگر از خریداران پرچم‌داران یک الی دو سال اخیر باشید، می‌دانید که بیشتر محصولات عرضه‌شده در بازار گوشی‌های هوشمند، به اسکنرهای اثرانگشت مجهز هستند. اما شاید این سوال همیشه برای شما مطرح باشد: این اسکنرها از کجا کار خود را آغاز کردند؟ نحوه کار کردن آ‌ن‌ها چگونه است؟ با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
در اولین قسمت از معرفی اسکنرهای اثرانگشت، نحوه کارکرد اسکنرهای اپتیکال (نوری) را به شما شرح دادیم. اما همان‌طور که در مقاله قبلی نیز گفتیم، اسکنرهای اثرانگشت شامل سه نوع مختلف می‌شوند. در این مقاله، قصد داریم اسکنرهای خازنی را به شما معرفی کنیم که از عملکرد جالب‌توجهی بهره می‌برند.


اسکنرهای خازنی

این نوع از اسکنر را می‌توان به‌عنوان عمومی‌ترین نوع اسکنر اثرانگشت دانست. اسکنرهای خازنی، نمونه‌هایی هستند که امروزه در بسیاری از گوشی‌های هوشمند به‌عنوان اسکنر اثرانگشت شناخته می‌شوند. همان‌طور که از نام آن‌ها نیز پیدا است، این نوع از اسکنرها به‌واسطه استفاده از خازن، کار خود را انجام می‌دهند.

اسکنرهای خازنی، به‌جای استفاده از روش سنتی و تهیه تصویر از انگشت فرد، از خازن برای دریافت اطلاعات اثرانگشت فرد استفاده می‌کنند. از آنجایی که خازن‌ها می‌توانند شارژ الکتریکی را در خود ذخیره کنند، متصل کردن آن‌ها در یک سطح و استفاده از آن‌ها برای دریافت اطلاعات، روش بسیار بهتری است. درواقع با قرار دادن انگشت خود بر روی سطح مشخص، شارژ الکتریکی موجود بر روی سطح اسکنر عوض می‌شود. سپس با استفاده از یک سنسور مخصوص، تغییرات شناسایی و ردیابی می‌شوند. سپس تغییراتی که دستگاه آن‌ها را شناسایی می‌کند، به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌شوند تا دستگاه بتواند اثرانگشت شما را تشخیص بدهد.هنگامی که اطلاعات ذخیره‌شده از انگشت شما ثبت می‌شود، دستگاه قادر است تا در دفعات بعدی و با استفاده از اسکنر، هویت شما را تشخیص بدهد. اما اسکنرهای خازنی با اسکنرهای اپتیکال یک تفاوت بزرگ دارند و آن، این است که به‌راحتی نمی‌توانید اسکنرهای خازنی را فریب بدهید. اگر به یاد داشته باشید، در معرفی اسکنرهای اپتیکال به این نکته اشاره کردیم که شیوه کاری آن‌ها، تنها از طریق یک عکس صورت می‌گیرد؛ پس به‌راحتی می‌توانید این نوع از اسکنر را فریب بدهید. حتی اگر به فکر استفاده از ماده‌هایی دیگر برای جایگزین کردن آن با اثرانگشت فرد هستید، باید گفت چنین موضوعی ممکن نیست؛ چراکه اسکنرهای خازنی قادر هستند تا کوچک‌ترین تغییرات را در انگشت فرد شناسایی کنند. پس تنها مشکلی که وجود دارد، هک شدن سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری این‌گونه از دستگاه‌ها خواهد بود.

اگر سازندگان این نوع از اسکنرها، صدها یا شاید هزاران خازن را در محصول خود استفاده کنند، دقت و سرعت عمل آن‌ها بسیار بالا می‌رود. خازن‌های بیشتر، به معنی تشخیص بهتر اثرانگشت و بالا رفتن امنیت است. سپس با دریافت این اطلاعات، سیگنال‌های بهتری از شارژ الکتریکی موجود بر روی سطح اسکنر به دست می‌آید. همچون اسکنرهای اپتیکال، استفاده از خازن‌های بیشتر به معنی اسکن با رزولوشن بالاتر و امنیت بیشتر خواهد بود.اما به دلیل بالا بودن خازن‌ها برای دریافت نتیجه بهتر، طبیعی است که این نوع خاص از اسکنرها قیمت بالایی داشته باشند. در ابتدا، سازندگان تلفن‌های هوشمند تصمیم گرفتند تا با استفاده از خازن‌های کمتر، قیمت آن‌ها را پایین بیاورند. اما در عوض کاربران مجبور بودند تا برای استفاده از این نوع اسکنر، انگشت خود را بر روی سطح آن بکشند؛ عملکردی که احتمالا آن را در گوشی گلکسی نوت 4 مشاهده کرده‌اید. اما همان‌طور که احتمالا می‌دانید، نتیجه این کار به هیچ‌وجه مناسب نبود؛ چراکه کاربر مجبور بود تا برای باز کردن دستگاه، چندین بار دست خود را بر روی اسکنر بکشد. از این رو این روزها دیگر خبری از اسکنرهای خازنی با خازن‌های کم نیست. خوشبختانه اسکنرهای امروزی که در گوشی‌های هوشمند از آن استفاده می‌کنید، به خازن‌های بسیار مناسبی مجهز هستند که عملکرد بسیار خوبی دارند.

در قسمت بعدی، به معرفی اسکنرهای فراصوت خواهیم پرداخت و سعی می‌کنیم عملکرد آن را با دو نوع قبلی مقایسه کنیم. نظر شما درباره اسکنرهای اثرانگشت امروزی چیست؟ آیا از عملکرد آن‌ها راضی هستید.

پایان قسمت دوم


منبع: Android Authority
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (2 عدد)

ثبت پاسخ مهمان شنبه 21 فروردین 1395
خیلی مقاله خوبی بود. ممنون
ثبت پاسخ mehdi شنبه 21 فروردین 1395
منم هیچوقت نمیدونستم اینا چجوری کار میکنن. مرسی.
مقاله بعدی هم بزارید لطفا

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر