امکان رشد محصولات کشاورزی در خاک مریخ وجود دارد

امکان رشد محصولات کشاورزی در خاک مریخ وجود دارد
علاقه زیادی نسبت به کره مریخ در بین انسان‌ها وجوذ دارد، افراد زیادی همچنان در حال تلاش و تحقیق برای یافتن راهی برای ایجاد حیات در این سیاره قرمز هستند. اما این تمام ماجرا نیست و دانشمندان موفق به رشد گیاه در خاکی مشابه با خاک مریخ شده‌اند. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
از ابتدای ورود ما به عصر فضا، علاقه زیادی نسبت به کره مریخ وجود داشته است. این سیاره به دلیل شباهت زیاد به زمین همواره مورد توجه ارگان‌های دولتی مانند ناسا و اخیرا شرکت‌های خصوصی فضایی قرار دارد. برخی افراد مانند الون ماسک نیز ایده‌هایی بسیار عجیب مانند بمباران اتمی مریخ برای تسریع روند تغییر آب و هوا مریح دارند. البته برخی نیز عقیده دارند باید از ظرفیت‌های موجود مریخ استفاده کرد.

 سرانجام تیمی از دانشمندان به تازگی موفق به کاشت و رشد محصول در شرایط خاک مریخ شده‌اند. ویگر واملینک و تیمش از بخش تحقیقات دانشگاه Wageningen در نروژ، با ایجاد خاکی مشابه خاک مریح در شرایط آزمایشگاهی با موفقیت 9 محصول مختلف مانند نخودفرنگی و گوجه‌فرنگی را با موفقیت کشت کردند. محققین در تحقیق خود دو نوع خاک را بررسی کردند: خاکی مشابه با سطح مریخ و خاکی مشابه با سطح ماه. به دلیل حضور روبات‌های مریخ-نورد اطلاعات زیادی از مواد تشکیل‌دهند خاک مریخ در دسترس محققین قرار گرفته است و حتی نمونه‌هایی از خاک ماه نیز وجود دارد.واملینک و تیم او موفق به کاشت تربچه، چاودار، نخودفرنگی، گوجه‌فرنگی، تره‌فرنگی، منداب، اسفناج، کینوا، تره، و شاهی در هر دو خاک شده‌اند. با آبیاری صحیح هر دو خاک توانایی رشد تمام محصولات ذکر شده را دارند. البته هنوز مشخص نیز غذای کشت شده در خاک مریخ برای انسان خطری دارد یا خیر، زیرا در خاک مریخ درصد زیادی از فلزات سنگین وجود دارد.

در کنار این موضوع در شرایط آزمایشگاه امکان شبیه‌سازی رطوبت و پرتو مانند مریح وجود ندارد، پس کاشت چنین محصولاتی در مریخ با سختی‌های بسیاری روبرو خواهد شد. هرچند باید گفت با اثبات امکان رشد محصولات کشاورزی در خاک مشابه مریخ، راه برای تحقیقات بیشتر هموار شده است.
منبع: Ubergizmo
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر