انویدیا از ابرکامپیوتر خود برای خودروهای بدون راننده رونمایی کرد

انویدیا از ابرکامپیوتر خود برای خودروهای بدون راننده رونمایی کرد
شرکت انویدیا کار خود را در نمایشگاه CES امسال با معرفی یک ابرکامپیوتر بسیار قدرتمند برای خودروهای بدون راننده آغاز کرده است. با ما همراه باشید تا نگاهی به مشخصات فنی این رایانه جدید داشته باشیم.
  • جدیدترین بازی ها
انویدیا همچون سنت دیرینه سال‌های گذشته خود، نمایشگاه CES امسال را با صحبت‌های مدیر عامل این مجموعه، یعنی Jen-Hsun Huang آغاز کرد. وی بدون هیچ گونه مقدمه‌ای ابر رایانه Drive PX2 را معرفی کرد؛ محصولی که به عنوان نسخه بعدی رایانه Drive CX (که در سال قبلی عرضه شد) شناخته می‌شود. انویدیا معمولا به عنوان شرکتی شناخته می‌شود که با به کار گیری اعداد و ارقام بزرگ، سعی می‌کند قدرت بالایی را در اختیار پردازنده‌های خود قرار دهد؛ از این رو در رونمایی از رایانه Drive PX2 نیز شاهد اعلام مشخصات فنی دقیقی بوده‌ایم.

بر اساس گفته‌های انویدیا، قدرت پردازشی این دستگاه 150 برابر مک‌بوک پرو است؛ دستگاهی که اندازه بسیار کوچکی نیز دارد. این دستگاه شامل 12 هسته پردازش مرکزی هست که از 8 ترافلاپ و 24 ترا عملیات عمیق در ثانیه پشتیبانی می‌کند. همچنین بر اساس گفته‌های انویدیا، این محصول از طریق آب خنک خواهد شد؛ موضوعی که با توجه به حجم وسیع فعالیت این دستگاه منطقی به نظر می‌رسد.

آیا کنار هم قرار دادن این حجم وسیع از قدرت پردازشی منطقی به نظر می‌رسد؟ البته که نه. اما انویدیا باور دارد که یک خودروی خودکار با طراحی مناسب، به قدرت پردازشی بسیار زیادی نیاز دارد تا بتواند تمامی سنسورها، کنترل خودرو و همچنین یادگیری عملیات‌های انجام شده را به درستی انجام بدهد. به گفته این شرکت، پروسه کنترل اینگونه از خودروها باید به تنهایی توسط کامپیوتر خودرو صورت بگیرد و هرگونه وابستی به سیستم‌های اینترنتی (همچون Cloud) برطرف شود. Jen-Hsun Huang می‌گوید خودروهای خودکار محصولاتی بسیار «دشوار» هستند؛ اما انویدیا روش کنار آمدن با آن‌ها را می‌داند. بر اساس گفته‌های شرکت انویدیا، ابر رایانه PX2 می‌تواند در یک زمان داده‌های 12 دوربین، رادار و همچنین سنسورهای مافوق صوت را پردازش کند. به نظر می‌رسد شرکت ولوو به عنوان اولین همکاری انویدیا در این پروژه، از کامپیوترهای PX2 در آزمایش خودروهای خودکار خود استفاده خواهد کرد.درحال حاضر انویدیا پلتفرم مرجعی را طراحی کرده است که آن را Nvidia Drivenet می‌نامد؛ پلتفرمی که درحال حاضر نیز تعدادی از خودروهای خودکار را آزمایش می‌کند. این پلتفرم از 9 لایه اکتسابی بهره می‌برد که با استفاده از آن‌ها می‌تواند خود را برای «درک اتفاقات در دنیای اطراف» آموزش بدهد. Huang می‌گوید شناسایی اشیاء توسط این پلتفرم در لحظه، تنها چندماه به طول انجامید. شاید چنین موضوعی دستاورد بزرگی نباشد، اما به گفته Huang این پلتفرم توانسته تا در چند ماه اخیر پیشرفت‌های بسیار زیادی را داشته باشد. در یکی از دموهای پخش شده از این پلتفرم، شاهد تشخیص ماشین‌ها توسط آن در شرایط بسیار بد برفی بودیم.

انویدیا می‌گوید آن‌ها در حال همکاری با آئودی هستند تا سیستم‌های خود را آزمایش کنند. به عقیده آن‌ها، هدف از انجام اینگونه از آزمایش‌ها، خوانده شدن تابلوهای آلمانی در جاده توسط این سیستم است؛ خواندی که به گفته انویدیا، از «انسان» نیز بهتر خواهد بود. همچنین شرکت‌های Daimler، BMW و فورد نیز درحال استفاده از این سیستم برای توسعه خودروهای خودکار خود هستند.


منبع: The Verge
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر