اولتراسوند بیمار مبتلا به کما را درمان کرد

اولتراسوند بیمار مبتلا به کما را درمان کرد
بیماران کماتوز ممکن است هنگام بیدار شدن از کما، دچار اختلالات عصبی بسیار ناگواری باشند. یک پزشک آمریکایی به تازگی، راه درمانی برای این بیماران پیدا کرده است اما معتقد است که برای نتیجه گیری نهایی، هنوز زود است. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
در حال حاضر بسیاری از افراد که دچار ضایعه کما می‌شوند، با روش‌های درمانی متفاوت درمان می‌یابند، اما با این حال، تعدادی از این بیماران (1 در 10 هزار نفر)، پس از بیدار شدن دچار اختلالات عصبی شدید از جمله حالت نباتی و قفل شدگی می‌شوند.

دکتر مارتین مونتی، دستیار پروفسور شاخه جراحی عصبی و روان شناسی دانشگاه UCLA، در مصاحبه با دیجیتال ترند گفت:
این افراد روی مرز بین هوشیاری و بی هوشی زندگی می‌کنند. آن‌ها در کما نیستند اما توانایی‌های ادراکی خود را از دست داده‌اند. نمی‌توانند با اعضای خانواده خود صحبت کنند، نمی‌توانند به اطراف خود نگاه کنند، واکنشی نشان نمی‌دهند و از اتفاقات اطراف خود هیچ درکی ندارند. آن‌ها هیچ اختیاری روی زندگی خود ندارد و می‌توانیم بگوییم سرنوشتی بدتر از مرگ دارند.
مونتی به تازگی به پیشرفت چشمگیری در درمان این گونه بیماران دست پیدا کرده است. او با کمک تکنولوژی اولتراسوند متمرکز، موفق شده تا به مغز یک مرد بیمار 25 ساله را بیدار بدهد. در این تکنیک، از تحریک صوتی برای اثرگذاری روی نورون‌های تالاموس (ساختاری تخم مرغ شکل در مغز که به عنوان هسته مرکز پردازش اطلاعات عمل می‌کند)، استفاده می‌شود.

بیمار دکتر مونتی که با استفاده از اولتراسوند متمرکز، هوشیاری خود را به طور کامل کسب کرد.
یک نیزه کوچک ایجاد شده از انرژی اولتراسوند را تصور کنید که به سمت هر چیزی که بخواهیم هدف گرفته‌ایم و از آن برای تحریک نورون‌ها در تالاموس استفاده کرده‌ایم.
- دکتر مارتین مونتی
این روش جایگزینی ایمن و غیر تهاجمی برای عملیات جراحی خطرناک است که الکترودها را مستقیما در مغز کار می‌گذارند.

در حال حاضر، این تکنولوژی در دسترس ماست اما تجهیزات ما باید پیشرفت بیشتری داشته باشند تا هر پزشکی در هر بیمارستانی بتواند از آن‌ها استفاده کند.
- دکتر مونتی
او ادامه داد که در آینده ممکن است دستگاهی قابل حمل و ارزان، به شکل یک کلاه ایمنی برای بیدار کردن بیماران کماتوز یا فرو رفته در حالت نباتی ساخته شود.

دکتر مارتین مونتی، فردی که با تلاش‌های او، در آینده نزدیک تمام بیماران مبتلا به کما، حالت نباتی و قفل شدگی، درمان خواهند شد.

او معتقد است که در حال حاضر، این تکنولوژی احتیاج به کار بیشتری دارد:
ما تنها یک بیمار را درمان کرده‌ایم. شاید خوش شانس بودیم. شاید این بیمار در هر صورت بهبود پیدا می‌کرد. شاید بیدار شدن او حتی ربطی به تکنولوژی ما نداشته باشد. باید این تکنولوژی را روی 10 تا 20 بیمار دیگر نیز آزمایش کرده تا بتوانیم جامعه علمی را قانع کنیم که این تکنیک کارآیی دارد. اما در هر صورت پیشرفت هیجان انگیزی حاصل شده است.

منبع: Digital Trends
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر