اولین نتایج کامل از عملکرد اسنپ‌دراگون 820 در بنچمارک GFXBench منتشر شد

اولین نتایج کامل از عملکرد اسنپ‌دراگون 820 در بنچمارک GFXBench منتشر شد
به آرامی درحال نزدیک شدن به سال 2016 میلادی هستیم؛ سالی که قرار است در آن، پرچمداران از تراشه‌هایی نظیر اسنپ‌دراگون 820 استفاده کنند. اما عملکرد این دستگاه در بنچمارکی نظیر GFXBench چگونه است؟
  • جدیدترین بازی ها
در نهایت شرکت کوآلکام از نسل جدید تراشه‌ی پرچمدار خود با نام اسنپ‌دراگون 820 رونمایی کرد؛ تراشه‌ای که به گفته این شرکت، در طراحی نزدیک به 60 گوشی هوشمند و تبلت در سال 2016 از آن استفاده خواهد شد. انتظار داریم یکی از این دستگاه‌ها، گلکسی اس 7 باشد که در سال بعدی عرضه خواهد شد. اکنون که شرکت کوآلکام پلتفرم مرجع خود را برای آزمایش تراشه‌ی اسنپ‌دراگون 820 عرضه کرده است، بد نیست نگاهی به عملکرد این تراشه داشته باشیم.

اسنپ‌دراگون 820 جهش بسیار بزرگی برای شرکت کوآلکام خواهد بود. این تراشه، اولین محصول 64 بیتی آن‌ها خواهد بود که از معماری 4 هسته پردازشی اختصاصی Kyro بهره می‌برد. همچنین نباید فراموش کرد که سال گذشته، این شرکت با عرضه تراشه‌ی اسنپ‌دراگون 810 و مواجه شدن این پردازنده با مشکلات گرمای بیش از اندازه، با مشکل بزرگی مواجه شد. پیش از این قرار بود اسنپ‌دراگون 810 به عنوان پلی میان دو بازه زمانی مهم باشد: هنگامی که اپل تراشه‌ی 64 بیتی A7 را با هسته‌های اختصاصی خود معرفی کرد و همچنین زمانی که کوالکام خود را برای عرضه هسته‌های اختصاصی آماده می‌کرد. پس کوآلکام نیز تصمیم گرفت در طراحی اسنپ‌دراگون 810، از هسته‌های Cortex-A57 شرکت ARM استفاده کند.نتیجه استفاده از این هسته‌های پردازشی، درکنار بهره گیری از پردازش 20 نانومتری، باعث شد اسنپ‌دراگون 810 دارای مشکلات حرارتی شود. از این رو بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ مجبور بودند تا برای دوری کردن از مشکلات گرمای بیش از اندازه، عملکرد این تراشه را کاهش دهند. حتی برخی از سازندگان با مشاهده مشکلات متعدد این پردازنده، تصمیم گرفتند تا از مدل‌های پایین‌تری همچون اسنپ‌دراگون 805 یا 801 استفاده کنند. شاید این موضوع بتواند دلیل عرضه بسیاری از محصولات با تراشه‌ی 801 را در سال 2015 توضیح بدهد؛ تراشه‌ای که حتی یک پردازنده 64 بیتی نیست.

در هر صورت اسنپ‌دراگون 820 اینجاست تا عملکرد بالا و مناسب خود را به نمایش بگذارد. این تراشه جدید به همراه هسته‌های اختصاصی Kyro، سیستم گرافیکی جدید و همچنین پردازش 14 نانومتری ساخته شده است؛ پس هرگونه مشکل گرمای بیش از اندازه در این پردازنده، دیگر معنایی نخواهد داشت. درواقع افرادی که روز گذشته توانستند این تراشه را در پلتفرم مرجع شرکت کوآلکام مورد آزمایش قرار بدهند، اعلام کردند که این تراشه در طول آزمایش‌های مداوم و پشت سر هم، به ندرت دارای افزایش مقدار کمی گرما بود.این درحالیست که عملکرد آن نیز با کاهش قدرت بسیار ناچیزی در هنگام تست‌های متوالی مواجه شد. هنگامی تراشه‌ی اسنپ‌دراگون 810 عرضه شد، عملکرد محصولات عرضه شده به همراه آن در طول آزمایش اولیه و آزمایش دهم، بسیار پایین‌تر بود. سپس در ادامه سال، کوآلکام نسخه‌ای جدید این تراشه را عرضه کرد که کمی در بخش کنترل دما موفق‌تر بود. اما این شرکت تصمیم گرفت تا برای عرضه محصول بعدی خود، طراحی را از ابتدا شروع کند و محصولی بی‌نقش را در اختیار ما قرار بدهد.

اما اکنون می‌توانید نگاهی به اولین تست‌های عمومی و رسمی از تراشه‌ی اسنپ‌دراگون 820 در پلتفرم مرجع شرکت کوآلکام داشته باشید. در اینجا بهتر است نگاهی کلی به عملکرد این تراشه داشته باشیم و نکات جدیدی را درباره آن متوجه شویم:

•    اسنپ‌دراگون 820 با وجود سرعت و قدرت بیشتر، در مقایسه با نسخه 810، به میزان 30 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند. این کار با استفاده از پردازش 14 نانومتری به کار گرفته شده در ساخت این تراشه‌ی جدید صورت می‌گیرد.

•    از نظر عملکرد، هسته‌های اختصاصی Kyro پیشرفتی بزرگ در مقایسه با هسته‌های Cortex-A57 در اسنپ‌دراگون 810 محسوب می‌شوند. البته این بدان معنی نیست که این هسته‌ها می‌توانند تراشه‌ی A9 شرکت اپل را در بخش تک هسته‌ای شکست بدهند. البته باید گفت در بخش چندهسته‌ای و پردازش‌های سنگین، هسته‌های Kyro عملکرد بالاتری دارند.

•    درحال حاضر شاهد پیشرفت بسیار بزرگی در بخش پردازش گرافیکی اسنپ‌دراگون 820 هستیم. باید گفت پردازنده گرافیکی آدرنو 530 می‌تواند عملکردی بسیار خوب را در این بخش از خود نشان بدهد. پس گیمرهای موبایل می‌توانند با خیال راحت از دستگاه‌هایی که به اسنپ‌دراگون 820 مجهز هستند، به راحتی برای بازی‌های سنگین استفاده کنن.

•    کنترل میزان حافظه جدید در نسخه 820، به این تراشه اجازه می‌دهد تا 2 برابر میزان اطلاعات بیشتر را در مقایسه با نسل قبلی خود منتقل کند. این میزان از اطلاعات می‌تواند در یک زمان وارد بخش پردازش گرافیکی و همچنین پردازش تصاویر شود. پس می‌توان گفت اجرای بازی‌ها سنگین یا استریم کردن ویدئوهای 4K برای این تراشه بسیار راحت خواهد بود.نظر شما درباره عملکرد این تراشه چیست؟ آیا کوآلکام می‌تواند عملکرد ضعیف تراشه‌ی 810 را با عرضه اسنپ‌دراگون 820 جبران کند؟  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر