اپل در حال از دست دادن بازار هندوستان است؟

اپل در حال از دست دادن بازار هندوستان است؟
سهم اندروید در بازار موبایل هندوستان، 97 درصد است و آمار فروش اپل در این کشور، نسبت به سال گذشته، تقریبا به نصف رسیده است. اما تیم کوک، به آینده امیدوار است و می‌گوید وضعیتی مشابه را در چین تجربه کرده‌اند. برنامه‌های اپل برای بازار هندوستان چیست؟ با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
بنا به گزارشات، اپل در سه ماهه دوم سال 2016، تنها 600 هزار واحد آیفون به هندوستان صادر کرده است. هر چند این رقم برای اپل در هندوستان غیر معمول نیست، اما نسبت به مقدار 1.2 میلیون واحد صادر شده در سه ماهه مشابه سال گذشته، افت کرده است.

انتظار می‌رود که امسال، 139 میلیون دستگاه گوشی هوشمند توسط ساکنین هندوستان خریداری شود، اما اکثریت این دستگاه‌ها، گوشی‌های اندروید با قیمت 150 دلار یا کمتر هستند. همین اطلاعات نشان می‌دهد که سیستم عامل گوگل، 97 درصد بازار موبایل هندوستان را در اختیار دارد و به نظر نمی‌رسد که اپل بتواند این وضعیت را تغییر دهد.مشکل اصلی اپل در هندوستان، قیمت است. هندوستان یکی از رو به رشد ترین بازارهای موبایل دنیا است و نسبت به سال 2015، 29.5 درصد رشد داشته است، اما قیمت میانگین یک گوشی هوشمند در این کشور، همچنان زیر 70 دلار است. ارزان‌ترین گوشی آیفون، بیش از 4 برابر قیمت دارد.

ساخت یک آیفون ارزان قیمت، راه حلی منطقی به نظر می‌رسد، اما مشخص است که اپل علاقه‌ای به محصولات ارزان قیمت ندارد. اپل علاقه دارد تا قیمت‌های خود را بالا نگه دارد و دلیل آن را کیفیت محصولات خود عنوان می‌کند؛ همچنین، تیم کولپان (Tim Culpan) از وبسایت بلومبرگ اشاره می‌کند که ارزان‌تر شدن گوشی‌های این کمپانی در یک کشور باعث ناهنجاری در بازارهای دیگر می‌شود. در این صورت، دیگر بازارهای آیفون نیز تقاضای قیمت پایین‌تر دارند و این باعث کاهش سود اپل می‌شود.

البته اپل راه حل‌های دیگری نیز دارد، از جمله فروش گوشی‌های هوشمند دست دوم (که البته دولت هندوستان جلوی این امر را گرفته است)، کاهش هزینه‌ها با ساخت کارخانه در هندوستان (راه حلی که لنوو در نظر دارد) و تخفیف از طریق اپراتورهای تلفن همراه. اما اپل، در مورد آخر مشکل خواهد داشت، زیرا در هندوستان، گوشی‌ها به صورت عمده به فروشگاه‌های کوچک‌تر فروخته می‌شوند و مشتریان از این فروشگاه‌ها خرید می‌کنند.تیم کوک، مدیرعامل اپل، درباره تور اخیر خود در هندوستان، با شبکه تلویزیونی NDTV گفت: «فروش مستقیم در هندوستان، به دلیل ساختار مالیات آن، کار سختی است. در هندوستان، اپراتورها به صورت مجازی چیزی نمی‌فروشند و به خرده فروشی می‌پردازند.»

البته، این گزارشات به معنای عدم علاقه هندی‌ها به آیفون نیست. گزارش سایت Canalys نشان می‌دهد که در زمینه گوشی‌های ممتاز، اپل در حال رقابتی فشرده با سامسونگ است. در سه ماهه اول سال 2016، فروش گوشی‌های بیشتر از 300 دلار اپل، از 11 درصد به 29 درصد رسیده است، در حالی که فروش سامسونگ در همین زمینه، از 66 درصد به 41 درصد کاهش پیدا کرده است. سهم اپل از بازار موبایل هندوستان شاید کوچک باشد، اما ظرفیت بالقوه‌ای دارد.در واقع، آقای کوک مدعی است که بازار هندوستان در حال حاضر، مشابه بازار چین در ده سال گذشته است و اپل یک قدم به عقب برداشته تا بازار هندوستان را با برنامه دقیق‌تری بررسی کند. به عبارت دیگر اپل تصمیم گرفته اپلیکیشن‌های خود را برای هندوستان توسعه دهد و در زمینه توسعه اپلیکیشن نقشه خود برای هندوستان و کمک به برنامه‌نویسان هندی، سرمایه گذاری کرده است. در واقع، اپل حاضر است تا با کمال میل، ده سال صبر کرده و بازار هندوستان را مهیای حضور پررنگ خود کند.
تیم کوک در پایان گفت: «ما نمی‌خواهیم تنها چند ماه یا چند سال اینجا باشیم. هدف ما، قرن‌ها حضور در هندوستان است.»

منبع: Phonearena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر