باتری لیتیومی جدیدی که هرگز آتش نمی‌گیرد

باتری لیتیومی جدیدی که هرگز آتش نمی‌گیرد
به تازگی دانشمندان باتری لیتیومی جدیدی ساخته‌اند که هرگز آتش نخواهد گرفت. اگر این فناوری بتواند به صورت عمومی تولید شود، دیگر شاهد هیچ گونه حادثه از طریق آتش گرفتن اینگونه باتری‌ها نخواهیم بود.
  • جدیدترین بازی ها
همه ما می‌دانیم که اگر باتری‌های لیتیومی یون بیش از اندازه داغ شوند، احتمال آتش گرفتن آن‌ها بسیار بالا است. به همین دلیل است که بر اساس قانون هوایی جدید، اجازه حمل هاوربردها در پرواز ممنوع اعلام شد. اما خوشبختانه محققان دانشگاه استنفورد نوعی جدید از باتری‌های لیتیوم یون را ساخته‌اند که با بالا رفتن درجه حرارت باتری، کار خود را به نوعی متوقف کرده و سعی می‌کند به دمایی برسد که خطر آتش گرفتن رفع خواهد شد.

به علاوه برای اینکه بتوان گجت‌های قابل شارژ را به وسایلی امن‌تر تبدیل کرد، دانشمندان توانسته‌اند عمر این‌گونه از باتری‌ها را افزایش بدهد. در واقع پیش از این و با گرمای بیش از اندازه، عمر مفید باتری آسیب می‌دید. اما این نوع جدید از باتری می‌تواند بر این مشکل نیز غلبه کند.

دانشمندان برای دستیابی به این فناوری، از یک پوشش قابل انعطاف و رسانا از نوع نیکل استفاده کردند که باتری را می‌پوشاند. با بالا رفتن حرارت باتری، این پوشش نیز افزایش پیدا می‌کند. هنگامی که این موضوع رخ بدهد، ذرات فلزی موجود در این پوشش نیز از یکدیگر فاصله می‌گیرند و باتری خاموش می‌شود. با خنک شدن دوباره باتری، ذرات فلزی بار دیگر به یکدیگر نزدیک می‌شوند و باتری شروع به کار می‌کند.

اگر این فناوری جدید بتواند راه خود را به حجم گسترده‌ای از تولیدات باتری برساند، انتظار می‌رود دیگر شاهد حوادث آتش‌سوزی مرتبط با باتری‌ها نباشیم.

منبع: Engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر