باتری های لیتیوم – اکسیژنی باعث سبک تر شدن خودروهای الکتریکی می‌ شوند

باتری های لیتیوم – اکسیژنی باعث سبک تر شدن خودروهای الکتریکی می‌ شوند
دانشمندان موفق شدند بر اساس باتری‌های لیتیوم – هوایی، طرحی جدید ارائه دهند که ایرادات این باتری‌ها را برطرف کرده و انرژی بیشتری به خودروهای الکتریکی می‌دهد. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
انتظار می‌رفت که باتری‌های لیتیوم – هوایی، به دلیل نسبت قدرت به وزن بالای‌شان، منجر به ساخت خودروهای الکتریکی سبک‌تر شوند که مسافت بیشتری را بدون احتیاج به شارژ طی می‌کنند. اما این باتری‌ها ایرادات بسیار بزرگی داشتند: این باتری‌ها نه تنها خیلی زود خراب می‌شوند، بلکه مقدار زیادی انرژی را در قالب حرارت هدر می‌دهند. این مشکلات در خودرویی که قرار است چندین سال در جاده باشد و سریع هم شارژ شود، اصلا ایده‌آل نیست. البته، دانشمندان دانشگاه MIT، آزمایشگاه ملی آرگون و دانشگاه پکینگ، راهی برای حل این مشکل پیدا کرده‌اند. این دانشمندان، باتری لیتیوم – اکسیژنی ساخته‌اند که سبکی باتری‌های لیتیوم – هوایی را دارد اما فاقد مشکلات آن است.

بر خلاف باتری‌های لیتیوم – هوایی که برای آغاز یک واکنش شیمیایی، اکسیژن را از هوا می‌گیرند، این باتری‌های جدید از ذرات نانو استفاده می‌کنند که دارای لیتیوم و اکسیژن هستند و از فرار اکسیژن جلوگیری می‌کنند. این روش نه تنها از هدر رفتن انرژی، بلکه از تغییرات حجم سریع که باعث کاهش عمر باتری می‌شوند، جلوگیری می‌کنند. تکنولوژی لیتیوم – اکسیژن، سازگاری بیشتری با محیط زیست نیز دارد (باتری‌های لیتیوم – هوایی نمی‌توانند کربن دی اکسید یا رطوبت را بگیرند) و اورشارژ نمی‌شوند، در واقع هنگامی که قدرت وارد به این باتری‌ها زیاد باشد، یک واکنش دیگر را فعال می‌کنند.در حال حاضر، این تکنولوژی تنها در حد یک طرح آزمایشگاهی است، اما گفته شده است که تا یک سال آینده، یک نمونه اولیه از آن ساخته خواهد شد. ساخت این باتری احتیاجی به مواد گران قیمت ندارد و استفاده از آن مانند باتری‌های لیتیوم – یون است. اگر مشکلی برای این تکنولوژی پیش نیاید، شاهد خودروهای الکتریکی با دو برابر قدرت بیشتر با وزن کم سلول‌های لیتیوم – یون خواهیم بود. در واقع شاهد خودروهای الکتریکی خواهیم بود که دیگر هنگام رانندگی لازم نیست نگران مسافت قابل طی باشیم.

منبع: engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر