بازبینی دوربین Nikon D3200

بازبینی دوربین Nikon D3200
دوربین دیجیتال نیکون D2300 آخرین مدل از نسل دوربین های سطح آماتوری نیکون می باشد که به بازار عرضه شده است. بارزترین قابلیت دوربین به طور قطع سنسور CMOS 24 مگاپیکسل آن می‌باشد که مشابه سنسور دوربین NEX-7 و Alph SLTA 65 سونی است و در واقع دارای بالاترین تعداد پیکسل در سنسوهای قطع APS-C و دومین دوربین در بین کل دوربین ها بعد از دوربین D800 نیکون می باشد.
  • جدیدترین بازی ها
 اما نکته ی مهم تر در کنار این قابلیت دوربین، قیمت باور نکردنی آن با تنها $699 می باشد (چیزی در حدود قیمت همان مدل قبلی D3100 و مدل DM-CG3 پاناسونیک دوربین D3200 انقلابی به پا نخواهد کرد و در واقع قصد این کار را نیز ندارد اما به طور قطع این دوربین به عنوان رقیبی جدوی و سرسخت برای باقی مدل های آماتوری مطرح خواهد شد. در کنار افزایش تعداد پیکسل و تغییرات مشخصی در پردازنده ی دوربین به نسبت مدل D3100، قابلیت هایی هم چون ضبط فیلم 1080 P30، صفحه نمایش 920 k dot و قابلیت جدید فرستنده ی Wi-Fiبخش از مزایای واضح دوربین عکاسی D3200 در قیاس با دوربین دیجیتال نیکون D3100 هستند.


به رسم همیشگی دوربین های این سطح نیکون، D3200 نیز دارای موتور رو دوربین فوکوس و هم چنین قابلیت برکتنیگ نوردهی اتوماتیک نمی باشد. دوربین نیکون D3200 هم چنین دارای ورژن ساده ای از ساختار D-lighting می باشد که اخیراً به عضوی ثابت در دوربین های SLR نیکون تبدیل شده است.


چیزی که عجیب است حذف فیلترهای افکت های رو دوربین در بخش پخش زنده می‌باشد. از زمان معرفی فیلترهای هنری با دوربین E30 الپیموس در تاریخ 2008، این فلیترهای پردازشی به طور روز افزونی در دوربین های آماتوری رایج گشته اند و اگرچه این قابلیت یک قابلیت ضروری نیست اما داشتن آنها بروی چنین دوربین های بسیار مطلقه است. با توجه به اینکه این فیلترها بروی دوربین هایی هم چون D5100 و P7100 Coolpix قرار داده شده اند، حذف شان از دوربین عکاسی نیکون D3200 اندکی ایجاد شبهه می کند. البته گزینه ای برای پردازش مجدد فایل های JPEGS وجود دارند که می تواند برخی از فیلترهایی مانند «مینیاتوری» و «رنگ های انتخابی» را فعال سازد.


بدون در نظر گرفتن این خلا بزرگ دوربین دیجیتال نیکون D3200 مجموعه کاملی از قابلیت های متناسب با این سطح از دوربین ها را ارائه می کند اما خبر خوشحال کننده این است که عکاسان اکنون توانایی آزاد سازی شاتر با ریموت اینفرارد را دارند. رشد روز افزون دوربین های بدون آینه قطعاً فشار سنگینی را بر بازار دوربین های SLR وارد خواهد کرد. اندازه ی کوچکتر بدنه ای این دوربین ها و ترکیب کلی عملکردشان که ساده تر و مشابه دوربین های کامپکت است موجب برتری نسبی این دوربین نسبت به دوربین های بزرگ تر و پیچیده تر SLR در اذهان عمومی شده است البته دوربین های SLR چیزهای زیادی برای ارائه کردن دارند به طور مثال قابلیت کلیدی فوکوس مداوم و صحیحشان ؟؟


اگرچه هر مدل جدید SLR به معنای دوربینی ارتقا یافته با تکنولوژی جدید و منحصر به فرد نمی باشد D3200 دوربین در مسیر رو به رشد نیکون است که در آن کیفیت عکس و اجرای عملکردی ساده تر حرف اول را می زند.

 


مشخصات اصلی D3200


- سنسور CMOS 24 مگاپیکسلی
- (100-6400) ISO قابل ارتقابه 12800
- پردازش Expeed 3
- صفحه نمایش   920k dot
- ضبط فیلم Full HD 1800 p30 با گزینه های (25p,24p)
- سوکت میکروفون
- گیرنده ی ریموت دو قلو
- چهار فریم در ثانیه عکاسی پی در پی
- حالت راهنما


دو قیاس با همتاهای خود 1100D , Lumix G3


- با کنار هم گذاشتن دو دوربین عکاسی D3200 و G3 به سرعت تفاوت اندازه ی دو دوربین که ناشی از حذف منظره یاب اپتیکال G3 می باشد توجه ها را به خود جلب خواهد کرد. در واقع دوربین بدون آینه پاناسونیک از سنسور کوچکتری نیز بهره می برد اما دوربین های NEX سونی و NX سامسونگ نیز حتی با بهره گیری از سنسور APS-C به نسبت دوربین G3 خیلی بزرگتر نیستند.

- D3200 از لحاظ اندازه بسیار مشابه به 1100D کانن است که البته از لحاظ قابلیت ها نسبت به این دوربین با سنسور 12 مگاپیکسلی ضبط فیلم 720P و صفحه نمایش 230kdot بسیار بالاتر است.

گزینه انتخابی Wi-Fi یا WU-la
با عرضه دوربین دیجیتال نیکون D3200، نیکون اقدام به معرفی فرستنده انتخابی Wi-Fi رو دوربین کرده است. WU-la از طریق سوکت USB به شما اجازه پخش عکسهایتان بروی گوشی های هوشمند و تبلت ها را توسط نرم افزار نیکون می دهد. این واحد به شما این امکان را نیز می دهد که از طریق دستگاههای هوشمند آنها را بصورت ریموت و از راه دور تا فصله 49ft بگیرید. (البته امکان کنترل تنظیمات دوربین وجود ندارد)


این نرم افزار در ابتدا برای سیستم آندروید تعریف شده است و قرار است ورژن ios آن ردپانیر 2012 عرضه شود. البته طریقه اتصال این واحد به دوربین نیز اندکی شکل آخرین است چون امکان جدا شدن آن به طور ناخواسته زیاد است.

بدنه و طراحی


بدنه ی دوربین D3200 بسیار شبیه به دوربین عکاسی D3100 است اما طرح بندی کنترل ها بطور ماهرانه ای در دو جا تغییر کرده اند. گیرنده ی ریموت اینفرارد بروی قسمت جلویی دستگیره طراحی شده است. دوربین عکاسی نیکون D3200 هم چنین دکمه ی مشترک پخش زنده / ضبط فیلم را از دست داده است و بجای آن اکنون دوربین دارای دکمه ی مجزای پخش زنده در قسمت پشت و دکمه ی مجزای دیگری برای ضبط فیلم در بالای دوربین می باشد.

از دید بالا می توانید فلاش رو دوربینی D3200 و کفشک استاندارد آن را ببینید. کفشک دوربین پذیرای تمامی فلاشهای کنونی نیکون می باشد. در قسمت چپ بالای دوربین هیچ دکمه ای وجود ندارد اما در قسمت راست مجموعه ای از کنترل ها قرار داده شده اند که در صفحات آتی توضیح داده خواهند شد.

 

کنترل های قسمت بالایی دوربین (سمت راست)

این بخش دوربین دارای دکمه ی جدیدی به نسبت مدلهای قبلی است. دکمه ی ضبط فیلم که در کنار دکمه info قرار گرفته است. بخش بالایی دوربین با حذف دکمه های [i] (پردازش اطلاعات) و دکمه ی ؟ که اطلاعات مفیدی را به عکاسان می دهد، بسیار ساده سازی شده است.


کنترل های جلوئی

دوربین دیجیتال نیکون D3200 دارای همان دکمه فلاش چند عملکردی استاندارد نیکون می باشد. این دکمه برای آزاد سازی فلاش و با نگه داشتن اش در ترکیب با گردونه ی کنترل برای تغییر جبران نوردهی فلاش استفاده می شود. (عملکرد ماده و کنترل مستقیم این دکمه بروی فلاش، در این سطح از دوربین ها قابلیتی نادر می باشد). دکمه Fn نیز می تواند برای کنترل چهار نوع از تنظیمات مختلف استفاده شود (سایز / کیفیت، ISO، تراز سفیدی D-lighting) که با نگه داشتن این دکمه و چرخاندن گردونه ی کنترل قابل تنظیم اند.

 

کنترل های پشت


در این قسمت نیز D3200 مشابه مدل های قبلی می باشد (در واقع طرح بندی کنترل های پشتی D3200 برای کاربران D3100 بسیار آشنا می نماید) اما با آنها دقیقاً یکسان نیست. بزرگترین و واضح ترین تغییر نسبت به D3100 حذف دکمه ترکیبی (ضبط فیلم / پخش زنده) از این تست می باشد که با دکمه «L7» که مشابه استایل و سبک دوربین های نیکون D4,D800 است جایگزین شده است. البته بر خلاف این دوربین های حرفه ای تفاوت و جداسازی مشخص و معینی برای حالت عکاسی و فیلم برداری در این بخش وجود ندارد.


البته تشخیص اینکه جداسازی دکمه مشترک پخش زنده / ضبط فیلم دو دکمه ی مجزا کار درستی بوده است یا نه بستگی به نوع خاص سلیقه کاربر دارد که آیا مدل و سبک قدیمی را می پسندند یا سبکی تعدیل شده را اما جدای از این موضوع با استفاده ی دو دوربین D3100 و D7000 بیشتر به دیدگاه دوم نزدیک خواهیم شد. در واقع هیچ نکته منفی در مورد مدل و سبک قبلی وجود ندارد اما فشار دکمه ای مجزا با یک عملکرد مشخص همیشه راه سریع تر و راحت تری می باشد.


تنها تغییر دیگر این بخش اضافه شدن دکمه حالات Drive می باشد که در بالای دکمه حذف طراحی شده است. نکته ای امکان دارد نادیده گرفته شود اما دارای اهمیت زیادی است پورت IR در پشت دوربین می باشد که یکی از دو پورت IR دوربین نیکون D3200 است. این پورت به شما اجازه عکس برداری بصورت ریموت را از پشت دوربین توسط واحد اینفرارد مجزایی می‌دهد. همان طور که ذکر کردیم دوربین نیکون D3100 فاقد این قابلیت بود و به همین دلیل افزودن دو پورت IR به دوربین دیجیتال نیکون D3200 جز بسیار خوشحال کننده ای است.

 

طراحی و بدنه


برش و اندازه ی منظره یاب


یکی از شکل های پنهان در خصوصیات دور‌بین های SLR اندازه منظره یاب آنها می باشد (معمولاً در فرمتی ارائه می شوند که امکان مقایسه مدل های برندهای مختلف را ندارند) اما اندازه منظره یاب یکی از نقاط کلیدی در کارایی SLR ها می باشد. در واقع منظره یاب بزرگتر به معنای کادر بندی و فوکوس راحتر نیز هست. برای محاسبه منظره یاب ها باید از لنز فیکس استفاده و در محاسبات اندازه سنسور را نیز دارد کرد. در دیاگرام زیر چند منظره یاب مختلف از جنبه اندازه شان با هم مقایسه شده اند.

- همان طور که ملاحظه کردید منظره یاب دوربین دیجیتال D3200 به طور پایه ای با دوربین عکاسی نیکون D3100 برابر است و هر دو دارای پوشش 95% تصویر و بزرگنمایی 0.8X هستند. این عددها اگرچه میزان قابل توجه ای نمی باشند اما در عکسبرداری عادی، دوربین عکاسی نیکون D3200 در قیاس با مدلهای APS-C هم تای خود دارای منظره یابی با پوشش و بزرگنمایی بیشتر است. این منظره یاب اندکی از منظره یاب دوربین دیجیتال کانن EOS 1100D بزرگتر است اما با منظره یاب های D7000 و D800 اصلا قابل قیاس نمی باشد بدلیل اینکه دوربین عکاسی نیکون D3200 در قیاس با مدل های حرفه ای ترکه از منظره یابهای پنتاپریزم گران قیمتی  بهره می برند، دارای منظره یاب پنتامیرور می باشد.


- در این عکس مشخص شده است که پوشش 95% دقیقاً به چند اندازه است. در واقع قسمت‌های خاکستری عکس در منظره یاب نمایش داده نخواهند شد که البته این میزان در استفاده ی روزانه و معمولی موضوع مهمی نخواهد بود اما قطعاً در مواقعی که یکی از قسمت‌ها یا سوژه های اصلی در این بخش 5% قرار بگیرد قطعاً فقدان این میزان کمبود احساس خواهد شد.

 

اجزای بدنه

- پورتهای دوربین نیکون D3200 در سمت چپ آن قرار گرفته اند و به ترتیب از بالا به پایین شامل خروجی میکروفون (که در این سطح از دوربین ها بسیار کمیاب می باشد)، پورت USB/AV، اتصال HDMI و سوکت ریموت سیمی / GPS می باشد.
در ضمن آداپتور انتخابی Wi-Fi WU-la از طریق USB/AV قابل استفاده است. تمامی این پورت ها زیر پوشش پلاستیکی محکمی محافظت می شوند.

- در پشت دوربین دیجیتال D3200 دومین گیرنده ی IR دوربین طراحی شده است که در قیاس با دوربین D3100 که دارای چنین گیرنده ای نبود بسیار مطلوب می باشد.

- برخلاف بسیاری از مدلهای آماتوری این سطح، نیکون برای کارت محوری خود دری جداگانه در نظر گرفته است که نسبت به در محفظه مشترک باتری / مموری بسیار مناسب‌تر است.

- کفشک دوربین عکاسی D3200 : با تمامی فلاشهای کنونی نیکون سازگار می باشد. با فلاش جانبی نه تنها شما دارای قدرت بیشتری به نسبت فلاش رو دوربین هستید بلکه می توانید گروه فلاشهای جانبی را نیز از طریق فلاش رو دوربین کنترل کنید.

- محفظه ی باتری دوربین دیجیتال نیکون D3200 به شکل بسیار باریکی در قسمت پایین و در درون دستگیره ی آن طراحی شده است که دارای در فلزی مخصوص به خود می باشد.

- دهانه سه پایه نیز دقیقاً در مرکز کف دوربین طراحی شده است که به میزان مناسبی از در باتری فاصله دارد تا در مواقع اتصال دوربین به سه پایه برای باز کردن در محفظه باتری شکل‌ای ایجاد نشود.


- D3200 از باتری EN-E114 که دارای قدرت 7.7Wh می باشد استفاده می کند. این میزان قدرت برای گرفتن 540 شات عکس در هر شارژ کامل کفایت می کند.

 

عملکردها و دستگیری

از زمان معرفی دوربین D40 در تاریخ 2006، نیکون همیشه سعی داشته است دوربین های سطح آماتوری خود را بسیار ساده سازی کند و البته در کنار این عمل، کنترل های دستی کاملی را نیز ارائه می کند. بدنه ی نیکون D3200 در شکل و اندازه بسیار مشابه دوربین نیکون D3100، در قیاس با مدل های همتای SLR خود دارای دستگیره ی بسیار بهتری می باشد. اگر چه لب قرمز بالای دستگیره اندکی ایجاد شکل خواهد کرد ولی در کل دستگیری دوربین برای مدت زمان طولانی رضایت بخش خواهد بود.

- بدنه دوربین در کل خیلی بلند نمی باشد و این ممکن است برای افرادی با دستان بزرگ ایجاد مشکل کند بخصوص در کنترل های تست پشت دوربین. البته این موضوع مسئله مهمی نیست ولی باید کاربران با دستان بزرگ این نکته را بدانند. خلاف دوربین های حرفه‌ای تر،دوربین عکاسی نیکون D3200 دارای اتصال برای محفظه ی باتری جانبی نمی باشد. در حالت اتوماتیک و صحنه، رفتار دوربین نیکون D3200 بسیار مشابه به دوربین های ببین و بگیر است و احتیاج کمی به دخالت و کنترل کاربر دارد (تنها کنترل های کاربر تنها بروی فوکوس و حالت فلاش می باشد). حالت «راهنما» یک حالت نیمه کنترلی و نیمه خودکار است اما در حالات PASM تمام کنترل دستی می شوند و در اختیار کاربرند. پارامترهای اصلی نوردهی (سرعت شاتر، دیافراگم و جبران نوردهی) از طریق دکمه جبران نوردهی که در پشت شاتر قرار دارد و چرخ کنترلی که بسیار مناسب جایگذاری شده است قابل کنترل اند.


این طرح بندی مناسب ترین حالت برای تغییر سریع و راحت تنظیمات دوربین در این سطح از دوربین ها می باشد. هم چنین نیکون کنترل گر چهار طرفه را برای انتخاب دستی نقاط فوکوس اختصاص داده است.


کنترل های عکسبرداری دیگر ISO، تراز سفیدی، حالت فوکوس و مشابه اینها از طریق کنترل پنل فعال در صفحه پشتی قابل تنظیم اند که بطور مستقیم قابل دسترسی می باشد و در ضمن اجرای مناسبی نیز دارند اگرچه به ناچار از روش دکمه های مستقیم زمان برتر خواهد بود. با فشار دکمه «i» صفحه نمایش فعال خواهد شد و عملکردهای مورد نظر می‌توانند انتخاب شده و از طریق کنترل گر چهار طرفه تغییر کنند. گزینه های انتخابی کمی (سایز / کیفیت ISO، تراز سفیدی و بهینه ساز رنج داینامیک) می توانند توسط دکمه Fn فعال شوند تمام این امکانات دلیلی بر این موضوع هستند که دوربین نیکون D3200 از لحاظ کارکردی سریع می باشد و تقریباً تمامی کنترل های اصلی با اشاره انگشت شما قابل دسترسی اند.

صفحه info


به طور معمول صفحه info دوربین نیکون D3200 در صفحه نمایش پشتی نمایش داده خواهد شد. شما می توانید آن را با دکمه info که در بالای دوربین تعبیه شده است خاموش / روشن کنید. این امکان سطح مناسبی از تمامی عملکردهای دوربین ارائه می دهد و از طریق منوی Setup می توانید نمایش اطلاعات را در فرمتی که می خواهید (شامل فرمت گرافیکی و فرمت کلاسیک) انتخاب کنید (در ضمن نمایش اطلاعات را می توانید به سه رنگ متفاوت تنظیم کنید). اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه ها یک نمای کلی از تمامی تنظیمات دوربین ارائه خواهند کرد.


در دو حالت گرافیکی و کلاسیکی، با فشار دکمه پردازش اطلاعات [i] صفحه info در پنل نمایش داده خواهد شد و به شما اطلاعات کاملی از تمامی تنظیمات کلیدی دوربین و امکان تغییر آنها را خواهد داد. (با فشار دکمه [i] اگر در حالت گرافیکی باشید به حالت کلاسیک خواهید رفت). وقتی هر کدام از گزینه ها را انتخاب کنید (با فشار دکمه ok) با عکس روبرو می شوید که نتایج تغییرات در نظر شما را پیش نمایش خواهد داد. هم چنین با نگه داشتن دکمه «?» می توانید توضیح مختصر و مفیدی را در مورد هر کدام از پارامترهای موجود بخوانید.

- حالت نمایش گرافیکی برای ساده سازی نمایش وضعیت های دوربین در جهت کمک به عکاسان تازه کار طراحی شده است. به طور مثال در این صفحه سمبل تیغه های گرافیکی دیافراگم نشان می دهند که شما به چه میزان روزنه دیافراگم را باز یا بسته می کنید.
- اما نمایش کلاسیک از استایل ای سنتی بهره می برد و اطلاعات تنظیمات مختلف دوربین را در فرمت عددی ارائه می کند.

- صفحه info نیز ساده ترین راه برای بالا آوردن و تغییر تنظیمات کلیدی عکسبرداری هستند. بعد از فشار دکمه [i] صفحه قابل تنظیم و تغییرمی باشد. تنظیمات از طریق کنترل گر چهار طرفه می توانند هدایت و با فشار دکمه ok انتخاب یا فعال شوند.
با توجه به تعداد محدود دکمه های دسترسی مستقیم به تنظیمات دوربین، صفحه info تمامی خط ارتباطی اصلی را برای تنظیمات کلیدی عکاسی به مانند حالت فوکوس و تراز سفیدی را در خود دارد.
در حالیکه این قابلیت برای تازه کارها در جهت یادگیری عکاسی امکان فوق العاده می باشد اما برای کاربران، تجربه تر سیستم کنترل جذابی نمی باشد. البته این شکل اگر لازم نبود که برای تغییر هر گزینه ابتدا با فشار دکمه ی ok آن را انتخاب کنیم می توانست اندکی مرتفع شود. در واقع اگر توانایی تغییر تنظیمات تنها با گرداندن گردونه زمان امکان پذیر بود (با وجود اینکه امکان داشت اندکی برای تازه کارها ایجاد مشکل کند) برای کاربران حرفه ای تر فضای مطلوب تری می بود.

حالت راهنما
حالت راهنما برای ساده سازی فرآیند عکاسی دوربین های SLR، برای اولین بار در D3000 معرفی شد. وقتی دوربین در حالت «عملکرد ساده» باشد، عکاس تنظیمات را بر پایه ی نیازهای موقعیتی که در آن عکاسی می کند انتخاب خواهد کرد. (به مانند «سوژه ی دور» و یا «چهره ی خواب آلود»). در این بخش دوربین به یکی از حالت های نوردهی «چند برنامه ای» خود خواهد رفت.

- صفحه اصلی راهنما هنگامی که در گردونه حالات انتخاب شود و با فشار دکمه منو در داخل این حالت فعال می شود. در این صفحه سه گزینه ی عکسبرداری، نمایش و حذف و گزینه ای نیز برای تغییرات قابلیت ها تعبیه شده است.

- در این صفحه شما می توانید عملکرد حرفه ای یا ساده را انتخاب کنید. در عملکرد ساده در واقع شما با همان حالات متنوع صحنه های از پیش تعریف شده ی دوربین D3100 روبرواید.

- در عملکرد پیشرفته دوربین دیجیتال نیکون D3200 به طور اساسی شکل گرافیکی متفاوتی برای حالات تقدم دیافراگم و شاتر ارائه می کند. این عکس کوچک در واقع برای شبیه سازی تنظیمات مختلف نمایش داده شده است.

- با فشار دکمه ok توضیح پر جزئیاتی از تنظیمات و حالتی که انتخاب کرده اید داده خواهد شد.

بررسی کلی
فضای کلی دوربین عکاسی D3200 برای کاربران قدیمی دوربین های SLR وقتی دوربین های نیکون کاملا آشنا به نظر خواهید رسید. بدنه دوربین اندکی کوچک می باشد ولی کماکان برای کارکردن راحت است. خطا ارتباطی دوربین به گونه ای طراحی شده است که گویی بازار هدف دوربین تازه کارها بوده اند با اینکه هم چنان بسیاری از قابلیت های پیشرفته نیز بروی آن به کار گرفته شده است.


در کنار رشد روز افزون دوربین های بدون آینه، استفاده از دوربین دیجیتال نیکون D3200 با منظره یاب اپتیکال خود تجربه ی خوشایند می خواهد بود. سرعت سیستم فوکوس تشخیص فاز بستگی زیادی به لنزی دارد که بروی دوربین بسته می شود. بطور مثال با لنز 18-55mm کیت دوربین فوکوسها به طرز نا امید کننده ای کند خواهند بود. اما بجای آن استفاده از لنز سریع 17-55mm f/2 تجربه ی بسیار خوبی را در بخش فوکوس به شما می دهد. کمبود و خلا ناگهانی در سیستم فوکوس حالت پخش زنده خواهد بود که دوربین به فوکوس تشخیص کنتراست خواهد رفت و این به معنای این است که عکسبرداری از طریق صفحه نمایش به نسبت منظره یاب آن طور که انتظارش را داریم نخواهد بود. البته این موضوع در مورد بسیاری از دوربین های SLR صدق می کند.


در زمینه ی کاربری دوربین، D3200 یک گام رو به جلوی محسوس برای نیکون محسوب نخواهد شد اما با اطمینان خاطر می توان ادعا کرد که این دوربین یکی از بهترین دوربین‌های SLR آماتوری می باشد. پس در واقع نیکون را بدلیل اینکه با دوربین جدید خود تغییر ساختاری و پایه ای جدیدی به بازار دوربین های آماتوری نداده است نمی توان سرزنش کرد.


یکی از معدود نقاط منفی در دوربین دیجیتال نیکون D3200 نگرانی برای چگونگی تغییر ISO در هنگام عکسبرداری از طریق منظره یاب می باشد. این پارامتر موضوع ایست که به نظر ما باید بتوان براحتی آن را به هنگامی که دوربین به چشم است از طریق انگشت تغییر داد. در دوربین عکاسی نیکون D3200 تنها راه تغییر ISO توسط دکمه Fn می باشد که جایگذاری مناسبی هم دارد اما بدلیل اینکه این دکمه بسیار نزدیک و هم شکل دکمه فلاش می باشد در هنگام استفاده از آن امکان اشتباه گرفتن آنها با هم وجود دارد. که البته این اشتباه موضوع کوچکی نخواهد بود چون اگر به اشتباه دکمه فلاش را فشار دهیم. فلاش رو دروبین بالا خواهد آمد. در واقع بسیار معقول تر می بود که ISO از طریق دکمه info کنترل شود.

 


عملکرد کلی و اجرا
اجرای کلی


دوربین عکاسی D3200 در کل یک دوربین به روز رسانی شده در قیاس با مدل قبلی خود می باشد اما تنها بخش به روز رسانی شده ی شاخص دوربین حالت عکسبرداری پی در پی آن می باشد. مدل جدید تقریباً به میزان 1 فریم در ثانیه از D3100 سریع تر می باشد (4 فریم در ثانیه به نسبت 3 فریم در ثانیه) اگرچه این میزان افزایش مقدار زیادی به نظر نمی رسد اما با در نظر گرفتن اندازه بزرگ فایل های D3200 (فایل ترکیبی JPEG و RAW در 35MB) این میزان سرعت نیز کاملاً چشمگیر خواهد بود.


سیستم فوکوس دوربین نیکون D3200 کاملا مشابه نسل قبلی خود است. در واقع در این سیستم هیچ چیز خاص وجود ندارد (به خصوص با لنز کیت که سرعت فوکوس بسیار پایینی دارد) اما در هر صورت به صورت کلی قابل اعتناست و دارای اطمینان خوبی در قفل فوکوس در نورهای کم می باشد. تنظیمات اندکی بروی فوکوس وجود دارند اما هم چنان شما قادر به انتخاب 4 منطقه فوکوس متفاوت شامل سیستم پیگیری 3D سوژه می باشید. البته این حالت پیگیری سوژه چیز فوق العاده ی در حد دوربین های D800 و D4 نیست اما در هر صورت عملکرد مناسبی در پیگیری اجسام متحرک دارد.

 

عکسبرداری پی در پی


دوربین نیکون D3200 دوربینی آماتوری می باشد پس نباید انتظار تعداد فریم زیاد در عکاسی پی در پی به مانند دوربین های حرفه ای از آن داشت. اما همین 4 فریم نیز در قیاس با باقی دوربین‌های هم رده ی D3200 میزان قابل قبولی ست. در واقع این میزان زمانی بیشتر نمایان خواهد شد که بدانید دوربین نیمه حرفه ای D800 نیز دارای همین تعداد فریم در ثانیه عکاسی پی در پی می باشد.


در حالت JPEG شما از 4 فریم تا 100 فریم، در حالت RAW تا 16 فریم و در حالت ترکیبی تا 9 فریم را می توانید یک بار عکاسی ثبت کنید. در کل در این زمینه D3200 دوربین سریع و مناسبی برای صحنه ی سریعی مانند صحنه های ورزشی نمی باشد اما در زمینه صحنه های روزمره عملکرد مناسبی دارد. با توجه به عکسهای سایز بزرگ دوربین دیجیتال نیکون D3200 توصیه می شود از کارتهای سریع SD استفاده شود مخصوصاً در حالت ترکیبی JPEG + RAW


عمر باتری


D3200 با همان پک باتری EN-E114 D3100 Litium-ion عرضه می شود. این باتری دارای قدرت 1030mAh که بنا بر ادعای نیکون تا 540 شات عکس را ساپورت می‌کند (در حالت تک فریم) ولی در حالت عکسبرداری پی در پی این میزان تا 1800 شات افزایش می یابد.


در عکاسی روزمره این میزان قدرت باتری برای عکسبرداری در طول یک روز و چند فیلم نیز کفایت می کند در صورتیکه امکان استفاده از باتری جایگزین برای مصرف بیشتر نیز وجود دارد.

 

سرعت و دقت فوکوس اتوماتیک


به مانند باقی مدلهای آماتوری نیکون، D3200 فاقد موتور داخلی فوکوس اتوماتیک می‌باشد و این به معنای این است دوربین با لنزهای قدیمی تر non-AF-S نیکور نمی تواند فوکوس را انجام دهد و لنزهای شرکت هایی غیر از نیکون که دارای موتور رو لنزی نمی باشند نیز بروی این دوربین کارایی ندارند.
که این موضوع محدودیت اثرگذاری را در زمینه ی خرید تجهیزات جانبی و دست دوم برایتان ایجاد خواهد.


- سیستم فوکوس این دوربین نیکون 4 حالت فوکوس منطقه ای مختلفی را در هر دو حالت عکاسی از طریق منظره یاب و پخش زنده ارائه می کند. در استفاده از منظره یاب شما محدود به سیستم فوکوس 11 نقطه ای دوربین می شوید ولی در پخش زنده با استفاده از سیستم تشخیص کنتراست اگرچه سرعت فوکوس کمتر خواهد شد اما شما امکان حرکت در تمام سطح فریم و انتخاب منطقه مورد نظرتان را دارید.

غیر از نکات بالا، سیستم 11 نقطه ای فوکوس دوربین عکاسی نیکون D3200 کاملاً مشابه دوربین نیکون D3100 و حتی D3000 می باشد. اگرچه دوربین دارای نقاط بیشتر و سرعت فوکوس دوربین های سطح بالاتر نمی باشد اما قفل فوکوس آن قابل اطمینان است و حتی در شرایط کم نور نیز عملکرد مناسبی دارد.
حالت پیگیری سوژه ی 3D نیز هم چنین تاثیر گذاری مناسبی برای پیگیری اجسام متحرک دارد که در کل در این سطح از دوربین ها قابلیت کمیابی می باشد. بهترین عملکرد این تکنولوژی در ترکیب با لنزهای AF-S نیکوراست در فوکوس حالت پخش زنده با داشتن قابلیت های تنظیم ای بیشتر در سیستم تشخیص کنتراست (گشتن در تمام سطح فریم) در کل این سیستم به نسبت سیستم تشخیص فاز از سرعت پایین تری برخوردار می باشد.

آداپتور موبایل بی سیم (WU-1a)

کیفیت عکس گوشی های هوشمند روز به روز بهتر می شود اما هم چنان انتخاب اول عکاسان حرفه ای دوربین های SLR می باشد، اگرچه گوشی های هوشمند دارای مزایایی هم چون قابلیت به اشتراک گذاری عکسها و فیلم ها بروی اینترنت نیز می باشند. اکنون نیکون برای پر کردن شکاف ما بین دوربین های SLR و گوشی های هوشمند اقدام به عرضه آداپتور انتخابی WU-la به همراه دوربین D3200 کرده است.


این آداپتور یک مبدل Wi-Fi کوچک می باشد که از طریق پورت AV به دوربین وصل شده و امکان انتقال عکسها از روی دوربین به گوشی هوشمند و یا تبلت را می دهد در ضمن با این آداپتور می توانید از طریق گوشی هوشمندتان (و یا تبلت تان) عکس خود را بصورت ریموت و از راه دور بگیرید. اما در حال حاضر این آداپتور تنها با D3200 و دستگاههای آندرویدی سازگار می باشد. بنا بر گفته شرکت نیکون قرار است ورژن ios این سیستم در پاییز 2012 عرضه شود. برای تست های این سیستم از گوشی هوشمند سامسونگ Gale xy Nexus استفاده شده است.


در ابتدا باید نرم افزار Nikon Wireless Mobile Adaptor Utility را بروی دستگاهتان نصب کنید. بعد از نصب آن می توانید آداپتور را به پورت AV وصل کرد و دوربین را روشن کنید. در این هنگام از طریق دوربین باید به موبایل تان وصل شوید. بعد از اتصال دو دستگاه اکنون بروی موبایلتان 4 گزینه نمایش داده خواهد شد :


* استفاده از دوربین برای گرفتن عکس : در این گزینه شما عکستان را طبق روال با دوربین می گیرید. اما بعد از گرفته شدن عکس، عکس گرفته شده مستقیماً به گوشی شما منتقل خواهد شد.


* گرفتن عکس بصورت ریموت (از راه دور) : در این گزینه دوربین به حالت پخش زنده خواهد رفت و شما تصویر حالت پخش زنده دوربین تان را بروی گوشی خواهید داشت و از راه دور می توانید توسط موبایلتان عکس را بگیرید.


* به اشتراک گذاری عکسها : در این حالت شما می توانید عکسهای دانلود شده از دوربین‌تان را بروی سایتهای مورد نظرتان آپلود کنید.


* دانلود کردن عکسها از دوربین بروی گوشی : به شما امکان دانلود عکسهایتان از دوربین را می دهد. در تست های ما آداپتور / نرم افزار نیکون دارای عملکرد مناسبی بود اما هنوز جا برای بهبود وجود دارد چون در واقع این آداپتور محصول جدیدی از نیکون است. در واقع گاهی ارتباط گوشی با دوربین قطع می شد حتی در زمانیکه دو دستگاه در کنار هم قرار داشتند و اگر این اتفاق در حین انتقال عکس بیافتاد احتیاج به راه اندازی دوباره سیستم برای ادامه فرآیند هستیم. در ضمن نرم افزار گرایش عکس را تشخیص نمی دهد و تمام آنها را در فرمت «منظره» ثبت خواهد کرد.

- WU-1a آداپتوری جمع و جور و کوچک می باشد که از طریق پورت AV به دوربین وصل می شود. در کل WU-1a آداپتوری شبیه به یک گجت کوچک است و نه یک ابزار حرفه ای. به طور حتم کار کردن با این وسیله هیجان انگیز و جذاب خواهد بود اما کاربران حرفه ای قطعاً خواهان کنترل بیشتری بصورت ریموت هستند و برای این نوع کاربران استفاده از دوربین موبایلشان بسیار مطلوب تر و راحت تر از انجام این فرآیند طولانی فقط برای گرفتن یک عکس می باشد.

 

در زیر برخی از قابلیت های این سیستم معرفی شده است :

- راه اندازی سیستم ساده می باشد. ابتدا باید آداپتور را از طریق پورت AV به دوربین وصل کرد و پس با روشن کردن دوربین خود دستگاه بصورت خودکار تمامی اتصالات Wi-Fi ممکن را نمایش خواهد داد. از طریق انتخاب اتصال Wi-Fi

WV1-a به گوشی تان وصل خواهید شد. بعد از این چهار گزینه ی عکس نمایش داده خواهند شد.

- صفحه گرفتن عکس به صورت ریموت به شما تصویر پخش زنده ی دوربین را نشان می‌دهد که دارای نمایش سرعت شاتر – میزان دیافراگم و وضعیت باتری نیز هست. با فشار دکمه شاتر بروی گوشی عکس گرفته خواهد شد.

- در حالت «استفاده از دوربین برای گرفتن عکس» شما دکمه شاتر را بروی دوربین فشار داده و پس از گرفته شدن عکس، عکس گرفته شده مستقیماً به موبایلتان منتقل می شود.

- وقتی عکس از دوربین به گوشی تان منتقل شد می توانید آن را بروی گوشی تان ببینید و بروی آن زوم کنید که این قابلیت برای کنترل و چک کردن فوکوس و شارپنس عکسی که گرفته اید بسیار مناسب می باشد.

- اگر عکس را به منظور اشتراک گذاری انتخاب کنید تمام گزینه های موجود برای به اشتراک گذاری نمایش داده خواهند شد. البته تعداد نرم افزارهای موجود بستگی به تعداد نرم افزارهایی دارد که بروی موبایلتان نصب کرده اید.

- این صفحه دانلود عکس ها می باشد. دانلود پشت سر هم عکس ها ممکن است اندکی زمان بر باشد اما می توان هر عکس را بطور جداگانه نیز انتخاب کرد. با فشار دکمه دانلود فرآیند آغاز خواهد شد. در واقع بنا بر محاسبه ما 15 ثانیه برای هر عکس JPEG سایز کامل زمان لازم است.

- این نرم افزار مجموعه ای خوبی از گزینه ها را برایتان ارائه می کند. شما می توانید از پایین ترین سطح مصرف باتری برای هر دو گوشی و دوربین استفاده کنید و حتی می توانید اندازه‌ی عکس را نیز تعیین کنید و برای نرم افزار مشخص کنید که بعد از گرفتن هر عکس بطور خودکار آن را به گوشی بفرستد و در آخر شما حتی می توانید برای اتصال Wi-Fi خود رمز عبور نیز تعریف کنید.

منبع: پارس کانن
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

بررسی های دیگر این محصول(2 عدد)

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر