برای بازدهی بیشتر تنها 3 راه دارید

برای بازدهی بیشتر تنها 3 راه دارید
تیلور پیرسون (Taylor Pearson)، نویسنده سایت Entrepreneur، مدعی است که سه راه دست یابی به بازدهی بیشتر را کشف کرده است. در ادامه، نگاهی به نظریات او در این باره می‌اندازیم. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
پس از خواندن هزاران مقاله و ده‌ها کتاب، متوجه شدم که تنها سه راه وجود دارد تا بازدهی خود را افزایش دهید.

مردم معتقدند که تلاش بیشتر باعث بازدهی بیشتر می‌شود. عده‌ای نیز معتقدند که کافی‌است هوشمندانه کار کنید. اما ما هیچ وقت به گزینه سوم فکر نمی‌کنیم: چگونه اراده داشته باشیم.

در واقع برای بازدهی بیشتر، این اراده است که حرف اول را می‌زند. پس از آن باید کمی هوش به خرج بدهید و در وهله آخر، تلاش شما اهمیت دارد.

تقریبا همه ما از زمان برابر برای کار کردن بهره می‌بریم و بسیاری از ما نیز ابزار لازم برای کارکردن هوشمندانه را در اختیار داریم.آن‌چه ما را از هم متمایز می‌کند، اراده است.

تلاش زیاد محدودیت دارد.

اکثر افراد سعی می‌کنند تا با تلاش بیشتر، دستاوردهای خود را افزایش دهند، زیرا این واضح‌ترین شکل بازدهی است. ما فکر می‌کنیم که کافی است ساعات بیشتری را کار کنیم و البته این طرز تفکر تا حدودی نیز درست است. اما، این روش مشکلاتی اساسی دارد.
در ابتدا، ما تنها دو تا 4 ساعت در روز انرژی کافی داریم. تحقیقاتی که روی عادات چندین کارآفرین و مبتکر، از داروین گرفته تا چایکوسکی، انجام شده، نشان می‌دهد که اوج انرژی ما حد مشخص و ثابتی دارد. آن دو تا چهار ساعت در روز، برابر است با 10 تا 20 ساعت در هفته. این آستانه توان ماست. البته همچنان قادر به انجام وظایف مدیرتی خواهیم بود اما برای کارهای خلاقانه، مشکل خواهیم داشت.
همچنین، تلاش بیش از حد، باعث کاهش بازدهی می‌شود. من این اشتباه را هنگام نوشتن کتاب اولم مرتکب شدم. تصمیم گرفتم که هر روز صفحات بیشتری بنویسم اما بعد از مدت معینی (غالبا دو ساعت نویسندگی در روز)، کلماتی که روی کاغذ می‌آمدند غیر قابل استفاده بودند و کیفیت کار را پایین می‌آوردند.
یک ساعت کار اضافه در یک روز، برابر با یک ساعت کار بیشتر در روز بعد بود. زیرا مجبور بود تا تمام قسمت‌هایی را که بد نوشته‌ام، پاک کرده و محتوای بهتری را جایگزین آن‌ها کنم.
تحقیقات دانشگاه استنفورد نیز تجربیات و تحقیقات من را تأیید می‌کنند. هنگامی که بین 30 تا 60 ساعت در هفته کار می‌کنیم، بازدهی ما کاهش می‌یابد و حتی منفی می‌شود. ساعات کار بهینه برای هر فرد به زندگی شخصی هر فرد و عواملی چون ورزش، رژیم غذایی و خواب بستگی دارد.

کتاب‌ها و ترفندها به ما کمک می‌کنند تا هوشمندانه کار کنیم.

وقتی که ساعات کاری خود را تنظیم کردیم، وقت آن است که هوشمندانه‌تر کار کنیم. برای این منظور، دو راه پیش روی ماست.
در ابتدا می‌توانیم از تجربیات دیگران استفاده کنیم. یک قرن طول کشید تا بشر بازاریابی سودمندانه محصولات خود را یاد بگیرد. اما امروز، ما می‌توانیم یک ماه را صرف مطالعه کنیم و 80 درصد تجربیات صد ساله پیشینیان خود را فرا بگیریم.
کتاب‌ها، تنها قدم اول هستند. خواندن به ما دانش می‌دهد اما برای عملی کردن این دانش به ابزار دیگری نیازمندیم.

برای مثال، شما با خواندن کتاب‌های آموزش موسیقی، درباره نواختن گیتار دانش کسب کرده‌اید. اما تا زمانی که این دانش را در دستان خود نبینید، نمی‌توانید واقعا گیتار بنوازید. گیتاریست‌هایی که این دو عامل را با هم ترکیب می‌کنند، بهتر از افرادی هستند که تنها به مطالعه درباره گیتار، یا نگاه کردن به نوازندگی موسیقیدانان بسنده کرده‌اند.
همچنین، ما می‌توانیم به سراغ ترفندها و راهنماها برویم. تقریبا 104 درصد مطالب نوشته شده درباره بازدهی، در این دسته قرار می‌گیرند. ترفندها زمان بسیار کمی لازم دارند و خیلی سریع نتیجه می‌دهند. در مجموع، همه به دنبال ترفندها هستند.
البته ترفندها تنها برگی از یک درخت هستند. پس سوالی که بی‌پاسخ می‌ماند این است که «بهترین راه برای مؤثرتربودن چیست؟»
پیتر دروکر (Peter Drucker) راهنمای امور مدیریتی می‌گوید:
کارآیی انجام درست یک کار است و سودمندی انجام کار درست.

من افراد زیادی را که سخت و هوشمندانه کار می‌کنند، مطالعه کرده‌ام، اما باز هم نتوانسته‌اند دستاوردهایی فراتر از حد انتظار داشته باشند.
پس چگونه بدانیم که «کاری را درست انجام می‌دهیم» قبل از اینکه متوجه بشویم کار درست چیست؟

اراده، ترفند نهایی بازدهی بالاست.

من با مطالعه افراد موفق و ملاقات با انسان‌هایی که به آن‌ها احترام می‌گذارم و آن‌ها را ستایش می‌کنم، ادامه دادم و متوجه شدم که اراده، عامل اصلی موفقیت آن‌ها است.
اکثر افراد به این دلیل از اراده برخوردار نیستند زیرا نمی‌توانند میان خطر احتمالی و خطر واقعی تفاوتی قائل شوند. اگر احتمال بدهیم که شکست در یک فعالیت، هزینه زیادی در بر خواهد داشت، خواهیم گفت که آن کار عملی نخواهد بود. ترس از همین جا آغاز می‌شود و ما از رسیدن به هدف خود طفره می‌رویم. به جای این که تمرکز خود را افزایش دهیم، توجه خود را روی پروژه‌های مختلف می‌گذاریم و در نتیجه به هیچ کدام توجه کافی نداریم.

دلیل تکاملی شناخته شده‌ای برای این رفتار وجود دارد. در گذشته پیشنهاد انجام کاری که ممکن است به شکست ختم شود، یک پیشنهاد ویران کننده بود! فرض کنید که شما بخشی از یک قبیله شکارچی هستید و تصمیم گرفته‌اید که روش جدیدی برای شکار انتخاب کنید. 80 درصد احتمال دارد که روش شما، شکار حیوانات عظیم‌الجثه را آسان‌تر می‌کند. تأثیر آن زندگی شما را راحت‌تر می‌کند. اما، اگر روش شما جواب ندهد، نتیجه آن مرگ‌بار است و شما شکار را از دست داده و از گرسنگی خواهید مرد.

پیشینیان ما، تنها کاری را انجام می‌دادند که مطمئن بودند نتیجه می‌دهد و بدین گونه زنده ماندند. افرادی که به دنبال انجام کارهایی بودند که شامل ریسک می‌شدند، جان خود را از دست دادند. اما دنیای ما دیگر این گونه نیست. اگر پروژه‌ی شما جواب ندهد، تنها چیزی که در خطر است، غرور شماست.

افراد زیادی می‌گویند که به دلیل علایق و ایده‌های زیادشان، هیچوقت به انجام یک کار بسنده نمی‌کنند. اما این کار چگونه روی عدم علاقه ما به تمرکز تأثیر می‌گذارد؟ ما همه چندین غذا دوست داریم، اما هنگام انتخاب غذا سرانجام انتخاب می‌کنی. ریسک احتمالی انتخاب اشتباه کم است پس ما در آن زمان بهترین تصمیم را می‌گیریم. افراد موفق، تنها هنگام انتخاب غذا اینگونه نیستند. آن‌ها همیشه این روش را به کار می‌گیرند.با انجام چند کار هم زمان، ما رسما تضمین می‌کنیم که هیچ کدام زمان و انرژی لازم برای به سرانجام رسیدن را دریافت نخواهند کرد. باید درک کنیم که انجام چند کار به معنای شکست در همه آن‌هاست. جستجوی ما برای کار درست، در واقع همان چیزی است که باعث شسکت ما می‌شود.

انتخاب ما واضح است: توجه خود را وقف یک کار کنید و احتمال موفقیت خود را افزایش دهید، یا اینکه چندین کار را انجام دهید و برای شکست آماده شوید. اگر می‌خواهیم بازدهی بیشتری داشته باشیم، باید ترتیب مناسب منابع خود را بپذیریم. اراده، خرد و سپس تلاش.

تعهد به یک پروژه و قبول شکست، بهتر از اضافه کردن 20 ساعت کار بیشتر در هفته یا یادگرفتن یک ترفند دیگر برای سودمندی است.

منبع: Entrepreneur
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر