برترین دوربینهای سال 2015-گروه ششم: دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت بین 800 تا 1200 دلار

برترین دوربینهای سال 2015-گروه ششم:  دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت بین 800 تا 1200 دلار
در سال 2015 بیشتر افراد بر اساس قیمت و تواناییهای دوربین اقدام به خرید می کردند و نه اینکه چه شکلی دارد، اس ال آر است یا بدون آینه. که این مساله ی مثبتی است. زیرا با زیاد شدن رقابت در تمامی قسمتهای بازار سرعت پیشرفت تمامی انواع دوربین بیشتر شده است. در این گروه ، شما دوربینهای اس ال آر و بدون آینه ای بسیار توانا را خواهید یافت که همگی دارای منظره یاب هایی سطح بالا و کنترل های حرفه ای زیادی هستند.
  • جدیدترین بازی ها
رقبای مطرح در این گروه:


Canon EOS 760D
سنسور 24.2مگاپیکسلی APS-C CMOS – ال سی دی بالایی – فوکوس هیبریدی CMOS AF III
کانن 760D یکی از دو دوربینی است که بر اساس سنسور 24.2 مگاپیکسلی CMOS جدید کانن ساخته شده اند. اضافه شدن ال سی دی بالای دوربین و کنترل گردان در پشت این دوربین بهینه سازیهای بزرگی از لحاظ ارگونومی برای آن حساب می شوند. هرچند که افرادی با دستان بزرگ همچنان این دوربین را کوچک خواهند یافت. صفحه نمایش این دوربین از نوع مفصل دار لمسی است . یک نقطه ی ضعف آن عمر باتری است که با توانایی ثبت 440 عکس با هر بار شارژ از متوسط این گروه بسیار پایین تر است.
سیستم فوکوس این دوربین نیز بر اساس سیستم استفاده شده در EOS 7D ساخته شده که برای دوربینی در این سطح بسیار جالب است هرچند که حالا از نظر تکنولوژی به روزترین سیستم ممکن نیست. این سیستم فوکوس از نوع 19 نقطه ای cross type در منظره یاب و نوع هیبریدی CMOS AF III در حالت live view است. درحالیکه فوکوس پیوسته با یک نقطه ی فوکوس بسیار خوب است ولی توانایی آن در تعقیب سوژه کمی محدود می باشد. هرچند که در live view تعقیب چهره ها و تعقیب سوژه بسیار قابل اعتمادی دارد.
همانطور که از این سری دوربینهای کانن توقع می رود کیفیت عکاسی بسیار خوب است. سنسور جدید نسبت به مدلهای قبلی مگاپیکسل بیشتری دارد بدون اینکه موجب ایجاد ضعفی شده باشد. Dynamic range کمی بهتر شده و عملکرد در نور کم همچنان رقابتی است. خروجی های jpeg دارای رنگهایی دقیق، رنگ پوست طبیعی و نویز مناسبی هستند.
از نظر ویدئو 760D دچار کمبود رزولوشن و سرعت است،  ولی وجود فوکوس هیبریدی باعث شده که ویدئوی کاربردی تری نسبت به رقبا با فوکوس تشخیص فاز داشته باشد. همچنین در کیفیت های پایینتر از 720p دارای حالت HDR است که dynamic range ویدئو را به میزان زیادی بهبود می بخشد. در کل کیفیت ویدئو هم در نور مناسب و هم در محیط های کم نور خوب است.
نکات مثبت:
•    کیفیت عکس خوب
•    صفحه نمایش مفصل دار لمسی
•    وای فای و NFC
نکات منفی:
•    تعقیب سوژه ی ساده
•    Dynamic Range همچنان خیلی خوب نیست
•    عمر باتری کم


Canon EOS 70D
سنسور 20مگاپیکسلی APS-C CMOS – فوکوس خودکار Dual Pixel – وای فای داخلی
70D نهمین دوربین از سری دوربینهای اصطلاحاً enthusiast (علاقمندان به عکاسی) است و حالا به سیستم فوکوس Dual Pixel AF که بعداً در 7D Mark II نیز استفاده شده مجهز است. این سیستم باعث فوکوسی سریع و دقیق در حالت Live View می شود. این سیستم چیزی است که این دوربین را از 760D که در کلاسی پایین تر قرار دارد متفاوت می نماید و باعث شده مورد علاقه ی فیلمبرداران قرار گیرد.70D معمولاً همراه با لنز 18-135 F3.5-5.6 STM فروخته می شود که فوکوسی سریع و بی صدا برای فیلمبرداری تامین می نماید.
70D از ساختار شناخته شده ی کنترل دوگانه ی کانن استفاده می کند و صفحه نمایش لمسی اش از بهترینهاست. 70D دارای بالانس مناسبی بین ابعاد مناسب و خوب در دست قرار گرفتن است. هرچند که بدنه ی پلی کربناتی اش به مستحکمی دوربین نابود نشدنی 7D Mark II  نیست.
کیفیت عکسهای 70D تقریبا از هر نظر خوب است، هرچند که فایلهای RAW خارج شده از این دوربین به لحاظ Dynamic Range از بهترینها نیستند. این موضوع به خصوص در زمانیکه قصد داشته باشید جزئیات داخل سایه ها را بیرون بکشید مشکل ساز است. عکسهای jpeg این دوربین البته بسیار قابل اعتمادند، رنگ خوبی دارند و در ایزوهای بالا نویز مناسبی ارائه می کنند.
کیفیت ویدئوی آن 1080/30p است که با استاندارد این روزها کم است. در زمان فیلمبرداری امکان کنترل دستی کامل دارد و دارای میکروفن های استریوی داخلی است، همچنین می توانید با استفاده ای جک 3.5 میلیمتری اقدام به وصل کردن میکروفن خارجی نیز بکنید. مهمتر اینکه سیستم Dual Pixel این اجازه را می دهد با لمس صفحه نمایش کار فوکوس را انجام دهید بدون اینکه فیلم دچار اختلال شود.
نکات مثبت:
•    کیفیت عکس مناسب
•    تجربه ی عکاسی خوب
•    فوکوس سریع و دقیق در هنگام فیلمبرداری
•    عکاسی پیاپی سریع
نکات منفی:
•    Dynamic Range نه چندان خوب
•    منظره یابش برای این کلاس دوربین کوچک است
•    نداشتن امکان عکاسی پیاپی در Live View


Nikon 1 V3
سنسور 18.4مگاپیکسلی CX-Format CMOS – عکاسی پیاپی 20 فریم بر ثانیه با فوکوس خودکار – وای فای داخلی
1 V3 پرچم دار دوربین های بدون آینه ی نیکون است. بر روی بدنه ی این دوبین انواع کنترل ها و دکمه های قابل برنامه ریزی وجود دارند تا تنظیم های دستی به راحت ترین شکل ممکن انجام شوند. این دوربین بر اساس سنسور یک اینچی 18.4 مگاپیکسلی با تشخیص فاز بر روی سنسور ساخته شده است. این سنسور امکان عکاسی پیاپی 20 فریم بر ثانیه را ایجاد کرده که از تمامی دی اس ال آرهای بازار سریعتر است.
ولی کیفیت عکسهایش درحالیکه برای دوربینی با سنسور یک اینچی مناسب است، در حد و اندازه های رقبایش با سنسورهای APS-C و 4/3 نیست. این یعنی  در حالیکه فایلهای Jpeg در نور مناسب کیفیت خوبی را ارائه می کنند ، در نور کم عکسهایش نویز زیادی دارند و Dynamic Range  آن نیز ضعیف تر از رقبای دیگر است.
این دوربین توانایی فیلمبرداری با کیفیت 1080/60p را همراه با فوکوس پیوسته دارد. کیفیت فیلمبرداریش خوب است و رنگهای زنده همراه با جزئیات زیادی را ثبت می نماید. البته برای حرفه ایها ضعف هایی دارد، به طور مثال امکان فوکوس دستی در زمان فیلمبرداری نیست.
نکات مثبت:
•    فوکوس خودکار سریع و کاربردی
•    ابعاد کوچک و وزن کم
•    عکاسی پیاپی سریع همراه با فوکوس خودکار
نکات منفی:
•    سنسور کوچکش کیفیت مشابه رقبا را ندارد
•    دیدن تصاویر صفحه نمایش در نور زیاد سخت است
•    قیمت بالا


Nikon D5500
سنسور 24 مگاپیکسلی APS-C CMOS – صفحه نمایش مفصل دار لمسی – فوکوس تشخیص فاز 39 نقطه ای
D5500 یک اس ال آر فروتن ولی توانا در گروه اس ال آرهای میان رده است. در واقع این دوربین از نیکون یک اکازیون است که تواناییهای بسیاری از برادران بزرگترش را از آنها به ارث برده و باعث شده هم برای عکاسان آماتور و تفریحی و هم حرفه ایها جذاب باشد.
بعنوان یک DSLR این دوربین ابعاد نسبتا کوچکی دارد. دارای ارگونومی مناسبی بوده و ساختار یک تکه اش باعث شده از استقامت بالایی نیز برخوردار باشد. داشتن تنها یک کنترل گردان می توانست برایش ضعف باشد ولی عملکرد خوب صفحه نمایش لمسی تا حدودی این نقیصه را برطرف کرده. یکی از قابلیت های بسیار جالب آن این است که می توانید گوشه ی راستی صفحه نمایش را به عنوان تاچ پدی برای فوکوس خودکار استفاده کنید، حتی در زمان استفاده از منظره یاب. نمی دانم چرا بقیه از چنین قابلیت خوبی استفاده نمی کنند!
عملکرد D5500 سریع است، سریع روشن می شود و عملکرد سیستم فوکوسش بسیار خوب است. هرچند که در حالت RAW بافر عکاسی پیاپی آن کم است.
کیفیت عکاسی این دوربین فوق العاده است، هم در حالت jpeg و هم در حالت RAW. داشتم Dynamic Range بسیار خوب باعث شده بتوانید جزئیات زیادی را از سایه ها خارج کنید و برای عکاسی از مناظر پرکنتراست ایده آل است. نویزش نیز به خوبی کنترل می شود و از لحاظ کیفیت عکاسی در ایزوهای بالا در صدر گروه قرار می گیرد.
صفحه نمایش مفصل دارش کار فیلمبرداری را بسیار ساده می کند و با وجود حالت فیلمبرداری flat و سنسوری عالی در نورهای کم پردازش فیلمهای این دوربین به صورت حرفه ای بسیار لذت بخش است. ولی نبود امکان کنترل دیافراگم، auto ISO  و جک هدفون می تواند برای فیلمبرداران حرفه ای آزاردهنده باشد. با این وجود باید گفت فیلمبرداری این دوربین به راحتی نمره ی قبولی را کسب می کند.
نکات مثبت:
•    کیفیت عکس عالی و Dynamic Range وسیع
•    بدنه ی جمع و جور با طراحی خوب
•    صفحه نمایش مفصل دار لمسی بسیار کاربردی
•    تعقیب سوژه ی خوب سیستم فوکوس
نکات منفی:
•    نبود کنترل دوار دوگانه
•    نداشتن امکان کنترل دیافراگم و auto ISO  در فیلمبرداری
•    بافر محدود


Nikon D7200
سنسور 24 مگاپیکسلی APS-C CMOS – فوکوس تشخیص فاز 51 نقطه ای – وای فای داخلی
D7200 یک دی اس ال آر قرص و محکم و تواناست که کیفیت عکاسی عالی و سیستم فوکوس فوق العاده ای دارد. بعنوان یک DSLR میان رده با این حجم از کنترل ها ابعادی کوچک دارد هرچند که از رقبای بدون آینه اش به هر حال بزرگتر است.
مانند بیشتر DSLRها سریع روشن می شود و گشتن در منو، دیدن عکسها و سرعت تک عکس به تک عکس بسیار سریعی دارد. عملکرد فوکوس خودکارش عالی است، که به لطف سیستم 51 نقطه ای که تا -3EV حساس است به دست آمده. D7200 سوژه ها را با اعتماد به نفس خوبی دنبال می کند، ولی مگاپیکسل بیشترش و نبود فیلتر AA باعث شده تا نسبت به نسل قبلی اشتباهاتی که ممکن است در فوکوس اتفاق بیفتند بیشتر به چشم می آید. بافر مناسبش اجازه ی عکاسی پیاپی خوبی را در حالت RAW  می دهد.
به لطف سنسور جدیدش ، این دوربین Dynamic Range عالیی دارد و در ایزوهای بالا نویز به خوبی کنترل شده است. میزان جزئیات عکس عالی است و فایلهای RAW دوربین انعطاف پذیری زیادی دارند. خروجی jpeg دوربین نیز بسیار قابل اعتماد است، و سیستم D-Lighting آن اجازه ی ثبت عکسهای خوبی را در شرایط پرکنتراست میدهد.
تواناییهای ویدئوییش به خوبی بخش عکاسی پرورش نیافته اند. نبود Focus Peaking و کنترل دیافراگم جاذبه ی آن را برای فیلمبرداران کم کرده است. البته باید گفت که کیفیت فیلمبرداریش بد نیست و در حد متوسط این گروه قرار می گیرد. و با وجود اینکه در زمان فیلمبرداری توانایی فوکوس خودکار دارد، این فوکوس معمولاً خیلی پرش داشته و از قابل استفاده بودن فیلم می کاهد، از این نظر 70D کانن به مراتب بهتر عمل می کند.
نکات مثبت:
•    کیفیت عکس عالی
•    تعقیب سوژه ی مناسب سیستم فوکوس در زمان استفاده از منظره یاب
•    بافر مناسب برای عکاسی پیاپی
•    بعنوان یک دی اس ال آر سبک و کوچک است
نکات منفی:
•    نبود کنترل دیافراگم در حالت فیلمبرداری
•    فوکوس فیلمبرداری و Live View ضعیف


Olympus OM-D E-M5 II
سنسور 16مگاپیکسلی سایز 4/3 از نوع Live MOS – حالت عکاسی رزولوشن بالای 40مگاپیکسلی – کنترل های دوار دوگانه
OM-D E-M5 به نظر نسبت به مدل قبلی تغییرات کمی کرده، همچنان از سنسور 16مگاپیکسلی 4/3 استفاده نموده و ظاهر کلاسیک سری OM را دارد. ولی کنترل های دوربین بهینه سازی شده اند تا امکان دسترسی سریع به تنظیمات نوردهی ایجاد شود. تعداد زیاد دکمه ها و کنترل ها بر روی این بدنه ی کوچک به این معنی است که کار با این دوربین برای افرادی با انگشتان بزرگ سخت است.
کیفیت عکاسی برای این سایز سنسور عالی است، و کسانیکه jpeg عکاسی می کنند از رنگهای تولید شده لذت خواهند برد. هرچند دوربینهایی در این گروه قیمتی هستند که رزولوشن بیشتری را با نویز کمتر و Dynamic Range بهتر عرضه می کنند. یک امکان جالب این دوربین عکاسی 40مگاپیکسلی از سوژه های ثابت است که از سیستم لرزشگیر Sensor-shift استفاده نموده و چند نوردهی را تبدیل به یک عکس 40مگاپیکسلی می نماید. البته در نظر داشته باشید این حالت تنها برای عکاسی از سوژه های ثابت بوده و باید از سه پایه برای آن استفاده شود.
در حالت تک نقطه ای E-M5 II یکی از سریعترین فوکوس هایی را که ما تا کنون دیده ایم دارد. ولی تعقیب سوژه اش به این خوبی نیست، هرچند که با توجه به اینکه این دوربین تنها از تشخیص فاز بهره می برد باز هم خوب است.
ویدئوهای خارج شده از این دوربین با توجه به کیفیت و سرعت افزایش یافته و سیستم لرزشگیر داخلی برای هر استفاده ای غیر از استفاده های بسیار حرفه ای مناسب هستند.  میزان جزئیات آن خیلی قابل توجه نیست، ولی لرزشگیر بسیار خوبش کار فیلمبرداری با آنرا بسیار ساده کرده.
نکات مثبت:
•    کیفیت عکاسی خوب با dynamic Range  و رنگ مناسب
•    کنترلهای قابل برنامه ریزی کامل
•    لرزشگیر برتر گروه
نکات منفی:
•    رزولوشن کم در مقابل رقبا
•    سیستم منوی پیچیده و گیج کننده
•    تصاویر ویدئویی با جزئیات کم


Panasonic Lumix DMC-GX8
سنسور 20 مگاپیکسلی 4/3  از نوع Live MOS – فیلمبرداری 4K – لرزشگیر دوگانه
GX8 جدیدترین دوربین ساخت پاناسونیک برای علاقمندان به عکاسی است، در کل شباهت زیادی به  مدل GX7 دارد، ولی سنسور آن به روزرسانی شده و حالا دارای 20 مگاپیکسل است که در این سایز سنسور بالاترین می باشد. مهمترین نقطه ی قوت این دوربین فیلمبرداری 4K آن است.
بدنه ی GX8 ارگونومی خوبی داشته و از انواع دسترسی های مستقیم برخوردار است. برعکس مدل قبلی GX8 در مقابل گرد و غبار و باران مقاوم است. کنترل های جدید اضافه شده به این دوربین شامل دکمه ای اختصاصی برای جبران نوردهی و دکمه ی دیگری مانند G7 است برای تبدیل موقتی کنترل اصلی به عملکرد مورد نظر کاربر. این دوربین همچنین دارای منظره یاب الکترونیکی  و صفحه نمایش 3 اینچی مفصل دار است.
GX8 دارای سیستم لرزشگیر جدیدی با نام Dual IS است که به آن اجازه می دهد تاثیرات لرزشگیر داخلی اش را با لرزشگیر لنز ترکیب کند. با نگاه اولیه به این دوربین نظر ما این است که کیفیت عکس ها خوب هستند، ولی خیلی برتری مشخصی به سنسورهای 16مگاپیکسلی قبلی ندارند.
توانایییهای ویدئوی GX8 شباهت زیادی به مدل G7 دارند و می تواند با کیفیت 4K فیلمبرداری کند. ولی جک میکروفن غیراستاندارد 2.5 میلیمتریش کمی آزاردهنده است. از نظر سرعت توانایی عکاسی پیاپی 10 فریم بر ثانیه را در حالت قفل فوکوس دارد، و با فوکوس پیوسته 6 فریم بر ثانیه. تنها دارای فوکوس تشخیص کنتراست است، ولی استفاده از سیستم Depth-from-Defocous پاناسونیک باعث شده مانند سایر دوربینهای این شرکت فوکوس خوبی داشته باشد.
نکات مثبت:
•    بالاترین رزولوشن برای سنسورهای 4/3
•    ال سی دی و منظره یاب رزولوشن بالا
•    ارگونومی خوب
نکات منفی:
•    ابعاد بزرگ برای یک دوربین با سنسور 4/3
•    جک میکروفن سایز 2.5 میلیمتر
•    نبود امکان خروجی HDMI


Sony Alpha a77 II
سنسور 24.3 مگاپیکسلی APS-X Exmor – پردازشگر تصویر BIONZ X – وای فای و NFC
A77 II از طراحی SLT  سونی بهره می گیرد که از آینه ی ثابت نیمه شفاف استفاده می نماید تا نور همیشه در حال رسیدن به سنسور فوکوسش باشد. این بدین معنی است که از نظر ابعاد مشابه DSLRهاست ولی از منظره یاب الکترونیکی به جای نوع اپتیکال استفاده می نماید. مزیت این طراحی این است که فوکوس خودکار همیشه می بیند چه خبر است! ولی ضررش این است که همان مقدار نور همواره دارد از سنسور گرفته می شود.
سیستم فوکوس از 79 نقطه تشکیل شده که 15تای آنها cross type هستند و 40 درصد فریم را پوشش می دهند. عملکردش خوب است و a77 در بیشتر موارد به خوبی قادر به تعقیب سوژه هاست هرچند که از این نظر نیز انتخاب های بهتری موجود هستند.
در ایزوهای پایین کیفیت عکاسی خوب است، ولی در ایزوهای بالاتر کم کم از رقبای APS-C خود مانند D7200 عقب می افتد. ایزوی حداکثری 51200 است که البته کاملاً غیرقابل استفاده محسوب می شود.
تواناییهای ویدئوییش بدون اینکه از برترین ها باشد خوب است و فوکوس قابل اعتمادی در زمان فیلمبرداری دارد.
نکات مثبت:
•    سرعت عکاسی پیاپی بالا
•    عملکرد فوکوس پیوسته ی خوب
•    ارگونومی مناسب
•    لرزشگیر داخلی با عملکردی تاثیرگذار
نکات منفی:
•    عملکرد ضعیف تر نسبت به رقبا در ایزوهای بالا
•    تواناییهای تعقیب سوژه از بهترینهای گروه عقب است


Pentax K-3 II
سنسور 24 مگاپیکسلی APS-C CMOS – درزگیری شده در مقابل عوامل آب و هوایی – جی پی اس داخلی
این دوربین پرچم دار Ricoh در بین دوربینهای APS-C است و لیست بلندی از امکانات را با قیمتی مناسب عرضه می کند. این دوربین سنسوری 24 مگاپیکسل را در بدنه ای بسیار مستحکم قرار داده که پر از انواع و اقسام کنترل های فیزیکی است. ارگونومی خوبی دارد و با وجود ابعاد بزرگش به خوبی در دست جای می گیرد. ولی یک نقطه ی ضعف طراحیش این است که دریافت کننده ی جی پی اس این دوربین در جایی قرار گرفته که معمولاً فلش داخلی وجود داشت.
K3 III دارای یک سری امکانات منحصر به فرد است. مانند حالت Multi-shot که اطلاعات رنگ بیشتری را دریافت می کند و امکان جزئیات بیشتری برای هر پیکسل را ایجاد می نماید، هرچند تنها برای سوژه های ثابت کاربرد دارد و با فلش کار نمی کند. همچنین حالت Astrotracer برای عکاسی نجومی و شبیه سازی فیلتر AA  که سنسور را برای ایجاد افکتی مانند این فیلتر میلرزاند!
این دوربین عملکرد سریعی دارد و سرعت روشن شدن آن بسیار خوب است و سرعت تک عکس به تک عکسش در صورت استفاده از حافظه ی مناسب بسیار سریع است. سرعت عکاسی پیاپی نیز با 8.3 فریم بر ثانیه خوب است، ولی فوکوس جایی است که باز هم این دوربین ساخت Ricoh عقب می ماند. تعقیب سوژه اش چندان جالب نیست و بسته به لنزی که بر رویش باشد فوکوس تک عکس نیز چندان قابل اعتماد نیست.
در کل کیفیت عکسش بسیار خوب است، دارای جزئیات زیادیست و نویز در تمام گستره ی ایزو به خوبی کنترل می شود. تواناییهای ویدئوییش با کیفیت 1080/60p دارد کم کم قدیمی می شود. K-3 III از هر دو جک میکروفن و هدفون برخوردار است.
نکات مثبت:
•    ارگونومی عالی با دکمه ها و کنترل های قابل برنامه ریز فراوان
•    بدنه ی مستحکم درزگیری شده
•    سرعت عکاسی پیاپی بالا
نکات منفی:
•    سیستم فوکوس عقب تر از رقبا
•    کیفیت ویدئوی عقب تر از رقبا
•    حذف فلش داخلی برای جای دادن جی پی اس

برترین دوربینهای سال 2015:
گروه اول: دوربین‌های با لنز پرایم ثابت
گروه دوم: دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت حدود 500 دلار
گروه سوم: دوربینهای کامپکت سوپرزوم
گروه چهارم: دوربین های کامپکت پیشرفته
گروه پنجم: دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت بین 500 تا 800 دلار
گروه ششم: دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت بین 800 تا 1200 دلار
گروه هفتم: دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت بین 1200 تا 2000 دلار
گروه هشتم: دوربینهای با لنیز قابل تعویض با قیمت بیش از 2000 دلار
منبع: DPreview
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر