برترین دوربینهای سال 2015 – گروه هشتم: دوربین های با لنز قابل تعویض با قیمتی بیش از 2000 دلار

برترین دوربینهای سال 2015 – گروه هشتم: دوربین های با لنز قابل تعویض با قیمتی بیش از 2000 دلار
در این گروه، فوق سنگین های سازندگان دوربین جای گرفته اند و برترین هایی را که این صنعت برای ارائه دارد خواهید یافت. تمامی آنها دارای سنسور فول فریم یا بزرگتر هستند. این دوربینها شامل انواعی با بیش از 50 مگاپیکسل رزولوشن برای عکاسان استودیویی و دوربینهایی با قابلیت 4K برای فیلمبرداران جدی می شوند، برخی از آنها نیز از انواع همه کاره بوده و هم برای عکاسان و هم برای فیلم سازان حرفه ای جذاب هستند.
  • جدیدترین بازی ها
درحالیکه بیشتر دوربینهای این گروه را DSLRها تشکیل می دهند، چند مدل بدون آینه نیز در آنها دیده می شوند. در واقع در این گروه برای هر کسی که حاضر باشد هزینه اش را بدهد دوربینی هست. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم با چنین قیمتی توقع چه نوآوریها و امکاناتی را می توانید داشته باشید:
*در این گروه کانن 1D X و نیکون D4s را جای نداده ایم، زیرا این دو دوربین لایق گروهی مختص به خودشان هستند*


Canon EOS 5D Mark III
سنسور فول فریم 22.3مگاپیکسلی CMOS  - ایزو 100 تا 25600 – فیلمبرداری 1080/30p
این دوربین کانن در زمان معرفی اش در سال 2012 یکی از تواناترین دوربین های سطح بالا بود. این روزها، هنوز هم رقیبی قدرتمند محسوب می شود، هرچند که این روزها کم کم دارد سن بالای خود را در مقابل رقبایی از نیکون و سونی که دارند روز به روز قوی تر می شوند نشان می دهد.
کیفیت عکسش با استانداردهای امرزوی هنوز هم بسیار خوب است، به خصوص در حالت RAW . فایلهای Jpeg از Noise Reduction بیش از حد رنج می برند، حتی در ایزوهای کم. در حالت RAW و در ایزوهای بالا کیفیت و نویز عالیست، هرچند که دیگر در چنین گروهی پیشرو نیست. Dynamic Range سنسور 22.3 مگاپیکسلی اش از رقبایش عقب است، و نمی توانید جزئیات سایه ها را به خوبی برخی دوربینهای دیگر گروه از فایلهای RAW بیرون بکشید. چیزی که ما همچنان مانند تمام کانن ها خیلی دوستش داریم تولید رنگ چهره ای بسیار طبیعی است که آنرا برای کار پرتره ایده آل می کند.
درحالیکه سیستم فوکوس این دوربین توانایی رقابت با آخرین سیستم فوکوس 51 نقطه ای نیکون با 3D AF Tracking را ندارد، ولی تا زمانیکه سوژه های در حال حرکت را در مرکز نقاط فوکوس قرار دهید به خوبی در فوکوس پیوسته قرارشان می دهد. همچنین 41 نقطه ی فوکوس cross type این دوربین در تمامی شرایط نوری و با سوژه های کم کنتراست نیز عملکردی اطمینان بخش دارند و نقطه ی مرکزی فوکوس توانایی فوکوس تا -3EV  را نیز دارد. قطعاً در مقابل 5D Mark II و 6D عملکردش به مراتب بهتر است.
از نظر ارگونومی و تجربه ی کاربری، استفاده و در دست گرفتن 5D Mark III واقعا لذت بخش است. کیفیت ساختش در کل فوق العاده است. از نظر فیلمبرداری می تواند ویدئوهایی با کیفیت 1080/30p را ضبط کند و متود فشرده سازی بسیار باکیفیتی دارد. درحالیکه کیفیت فیلمبرداریش تا چند سال پیش از برترین های بازار بود، حالا با پیشرفت محصولات سایر رقبا جایگاهش را از دست داده. این دوربین هم جک میکروفن و هم جک هدفون دارد.
نکات مثبت:
•    عکاسی پیاپی 6 فریم بر ثانیه با بافر مناسب
•    سیستم فوکوس 61 نقطه ای با 41 نقطه ی cross type
•    کیفیت ساخت عالی و ارگونومی بسیار خوب
نکات منفی:
•    توانایی تعقیب سوژه عقب تر از رقبای جدید
•    Dynamic Range در انتهای گروه قرار می گیرد
•    نبود قابلیت برنامه ریزی autoISO
•    نبود حالت فیلمبرداری با 60 فریم بر ثانیه


Canon EOS 5Ds و 5Ds R
سنسور 50.6 مگاپیکسلی فول فریم CMOS – ایزو از 100 تا 6400 – فیلمبرداری 1080/30p
5Ds و دوقلویش 5Ds R بالاترین رزولوشن تصویر را در بین تمامی DSLRهای بازار دارند. این دوربینها رزولوشنی دو برابر 5D Mark III دارند و درحالیکه 5Ds دارای فیلتر اپتیکال فرکانس پایین است، 5Ds R دارای فیلتری خودکار می باشد.
انتخاب بین این دو مدل بستگی به نیازهایتان دارد. 5Ds به درد کسانی میخورد که نگران اعوجاج رنگی حاصل از تار و پود ریز هستند، مانند عکاسان عروسی یا مد. مدل R برای کسانیست که به دنبال ثبت حداکثر جزئیات ممکن هستند.
این دوربینها سنسور نورسنجی 150,000=pixel RGB را از 7D Mark II ارث برده اند، که به آنالیز صحنه و انتخاب بهترین نورسنجی ممکن کمک می کند. اتصال نورسنجی نقطه ای به نقاط فوکوس همچنان وجود ندارد. با داشتن این سنسور سیستم تعقیب سوژه ی iTR کانن نیز به این دوربینها آمده. این سیستم در تعقیب سوژه های کوچک مانند چشم انسان عملکرد خوبی ندارد، ولی در تعقیب سوژه های با جدایش خوب از پس زمینه بسیار خوب است، مثلاً عکاسی از پرنده ای در حال پرواز یا عکاسی ورزشی. مانند 5D Mark III سیستم فوکوس با 41 نقطه ی cross type به خوبی از پس فوکوس در نورهای مختلف و سوژه های کم کنتراست بر می آید. ولی با توجه به رزولوشن بسیار بالا برای فوکوس دقیق باید حتما Microadjustment را بر روی لنزتان انجام داده باشید.
برای استفاده ی حداکثری از رزولوشن فوق العاده ی این دوربین کانن تمهیداتی را برای به حداقل رساندن شوک حاصل از حرکت آینه و شاتر اندیشیده. مکانیزم آینه دوباره طراحی شده تا لرزش هایی که باعث کم شدن دقت عکس می شوند به حداقل برسد. حالت Live View از از یک پرده ی الکترونیکی استفاده نموده و شوک حاصل از شاتر را کاملاً از بین می برد. در چنین رزولوشنی خیلی باید دقت کنید در زمان در دست داشتن دوربین سرعت شاتر را به درستی انتخاب کنید، زیرا این دوربین برعکس رقبای بدون آینه فاقد لرزش گیر داخلی است.
وقتی عکسها را در سطح پیکسلی نگاه می کنید، میزان جزئیاتی را نشان می دهند که واقعاً ضروری نیست! و تولید رنگش طبق سنت کانن عالیست. کیفیت عکس در نورهای کم بسیار خوب است، ولی در حد برخی از رقبا نیست و میزان ایزوی آن نیز محدود است. با وجود بهتر شدن نسبت به گذشتگانش، Dynamic Range همچنان نقطه ی ضعفش محسوب می شود. عکاسان منظره مجبور خواهند بود برای رفع این مشکلشان راهی پیدا کنند، ولی چه عکاسان طبیعت و چه عکاسان استودیویی دوربینی را پیدا نخواهند کرد که با این قیمت جزئیاتی تا این حد نزدیک به Phase One تولید کند.
از نظر فیلمبرداری هیچکدام از این دو دوربین چندان به درد کاربری های حرفه ای نمی خورند. خبری از سرعت 60 فریم بر ثانیه یا کیفیت 4K نیست و در کل نیز جزئیات ویدئو از رقبای بدون آینه کمتر است.
نکات مثبت:
•    رزولوشن برتر گروه
•    iTR قابلیت های تشخیص چهره و تعقیب سوژه را به این دوربین ها آورده
•    کیفیت ساخت فوق العاده و ارگونومی خوب
نکات منفی:
•    iTR به خوبی سیستم های استفاده شده در برخی رقبا نیست
•    Dynamic Range محدود
•    گستره ی ایزوی محدود
•    امکانات فیلمبرداری محدود


Nikon Df
سنسور 16.2 مگاپیکسلی فول فریم CMOS – ایزو از 100 تا 12800 – عکاسی پیاپی 5.5 فریم بر ثانیه
نیکون Df یک دوربین با طراحی کلاسیک است که سنسور 16 مگاپیکسلی اش را از نسل قبلی دوربین حرفه ای D4 قرض گرفته و فاقد حالت فیلمبرداری است.
درحالیکه سنسور این دوربین از مدل حرفه ای ورزشی نیکون برداشته شده و توانایی فوق العاده ای در عکاسی با نور کم دارد، سیستم فوکوسش از مدل پایینتر D610 برداشته شده است. این سیستم 39 نقطه ای عملکرد خوبی دارد، ولی به هیچ وجه با نوع 51 نقطه ای استفاده شده در دوربین های سطح بالاتر قابل مقایسه نیست. پوشش سیستم فوکوس بسیار محدود است ، و تواناییهای تعقیب سوژه اش در حالیکه خوب است، به دلیل پوشش کم و سنسور نورسنجی کم رزولوشن محدود شده است. در نهایت این سنسور تنها قابلیت فوکوس تا -1EV را دارد و در نورهای کم عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهد.
کیفیت عکاسی Df چه در حالت jpeg و چه در حالت RAW  بسیار خوب است. درست است که از سنسوری قدیمی تر با رزولوشن نسبتا کم استفاده می کند، ولی کیفیت عکس هایش به خوبی از پس رقبا بر می آید. در نور کم و ایزوهای بالا نیز کیفیت عکس بسیار خوبی را ارائه می کند، هرچند باید این موضوع را در نظر بگیرید که حالا دوربینهایی با عملکرد مشابه و رزولوشن بیشتر وجود دارند.  گستره ی ایزوی Df از 100 شروع و به 25600 ختم می شود.
نکته ی اصلی Df ظاهر آن است که شباهت زیادی به اس ال آرهای فیلمی دارد. ولی استفاده ی نامتعادل  از متریال خوش کیفیت تعجب آور است، در بسیاری قسمتها استفاده از مواد ارزان قیمت باعث شده احساسی شبیه به دوربینهای قدیمی که قصد شبیه سازیشان را دارد نداشته باشد.
نکات مثبت:
•    طراحی کلاسیک، دسترسی های مستقیم زیاد
•    کیفیت عکاسی خوب
•    عملکرد عالی در ایزوهای بالا
نکات منفی:
•    عملکرد ناامیدکننده ی سیستم فوکوس در نورهای متوسط و کم
•    پوشش کم نقاط فوکوس
•    نبود قابلیت فیلمبرداری


Nikon D750
سنسور 24.3 مگاپیکسلی فول فریم CMOS – ایزو از 100 تا 12800 – فیلمبرداری 1080/60p
D750 امکانات کاملی از ویدئو و عکس را ارائه می کند که شامل صفحه نمایش با تغییر زاویه و سیستم فوکوس 51 نقطه ای که در D4s و D810 دیده بودیم می شود. این سیستم قادر است تا -3EV فوکوس انجام دهد. این بدین معنی است که تک تک نقطه های فوکوس D750 قادرند در نوری کمتر از بیشتر رقبا عمل فوکوس را انجام دهند.
D750 از آخرین پردازشگر EXPEED 4 بهره گرفته و در حالت Extended ایزوی آن تا 51200 میرسد، و قادر است با سرعت 6.5 فریم بر ثانیه به صورت پیاپی عکاسی کند. یک سنسور نورسنجی 91 هزار پیکسلی RGB در کنار سیستم فوکوس برای ایجاد فوکوسی سریع و تشخیص چهره کار می کند. این دوربین قادر است به طرزی بسیار دقیق اقدام به تعقیب سوژه های در حال حرکت کند، و اهمیتی ندارد سوژه در کدام قسمت فریم باشد. البته نسبت به D810 پوشش سیستم فوکوس محدودتر است و تنها 15 نقطه ی میانی cross type هستند. به همین دلیل در نورهای کم و با سوژه های کم کنتراست در گوشه های کادر ممکن است کمی به دنبال فوکوس بگردد تا نقطه ی فوکوس مورد نظر را بیابد.
سنسور پررزولوشن RGB باعث می شود نوردهی و تراز سفیدی بسیار دقیق باشند، و نورسنجی نقطه ای به نقاط فوکوس متصل است. Highlight Weighted metering نیز آپشن خوبی است، و می توانید با استفاده از آن به گونه ای نورسنجی کنید تا جزئیات مناطق پرنور را از دست ندهید. Dynamic Range این دوربین از برترین ها در بین سنسورهای مشابه است. میزان نویز در ایزوهای بالا نیز از پیشروهای این گروه محسوب می شود. ولی گهگاه با استفاده از سرعت شاترهای بسیار کند متوجه ایجاد لرزش در عکس توسط شاتر شدیم.
فیلمبرداری این دوربین با کیفیت 1080/60p انجام می شود و دارای حالت فلت است برای فیلمبرداران حرفه ای که میخواهند فیلمشان را در کامپیوتر ادیت کنند. وجود خطوط گورخری برای فوکوس و حالت auto ISO این دوربین را به گزینه ای قدرتمند برای فیلمبرداری تبدیل کرده اند. کیفیت کلی D750 نیز بسیار خوب است، و رنگها و جزئیات خوبی تولید می نماید. البته دوربین های بدون آینه ای در این گروه هستند که امکانات و کیفیت فیلمبرداری بهتری دارند.
نکات مثبت:
•    سیستم فوکوس عالی، به خصوص در تشخیص چهره و تعقیب سوژه
•    عملکرد در ایزوهای بالای پیشرو در گروه
•    Dynamic Range بسیار گسترده
•    ال سی دی خم شو
نکات منفی:
•    بافر کوچک در عکاسی پیاپی
•    نقاط فوکوس cross type محدود و قرار گرفته در میان فریم
•    پوشش سیستم فوکوس محدود است
•    حرکت آینه و شاتر می تواند باعث ایجاد عکسهای تار شود
•    فوکوس ضعیف در Live View و فیلمبرداری


Nikon D810
سنسور 36.3 مگاپیکسلی فول فریم CMOS – ایزو از 64 تا 12800 – فاقد فیلتر فرکانس پایین
D810 مانند D800 یک دوربین فول فریم حرفه ایست با رزولوشن بسیار بالای 36.3مگاپیکسل و فاقد فیلتر فرکانس پایین است. ایزوی حداقلی بسیار پایین 64 باعث شده Dynamic Range آن بی رقیب باشد، از رقبای رزولوشن بالای کانن به مراتب بهتر است و حتی عملکردی برتر نسبت به رقبایش از سونی دارد.
D810 دارای بهینه سازیهای ارگونومیکی کوچکی نسبت به D800 است، و پردازشگر جدیدش باعث شده سرعت عمل بهتری داشته باشد و لذت عکاسی با آن بیشتر است. قدرت پردازش بیشتر همچنین موجب فوکوس و عکاسی پیاپی سریعتر شده است. این دوربین در حداکثر رزولوشن قادر است با سرعت 5 فریم بر ثانیه عکاسی کند.
D810 از سنسور نورسنجی 91هزار پیکسلی RGB استفاده می نماید تا نوردهی و تراز سفیدی دقیقی داشته باشد. همچنین نورسنجی نقطه ای به نقاط فوکوس متصل هست. در واقع کل سیستم فوکوس از دوربین ورزشی D4s قرض گرفته شده است. این سیستم در کنار سنسور رزولشن بالا به گونه ای عمل می کند تا در تعقیب سه بعدی سوژه برترین بازار باشد. این سیستم قادر است سوژه ی اولیه ای را که بر رویش فوکوس کرده اید تشخیص دهد و آنرا در تمامی مساحت فریم تعقیب کند.  البته توجه داشته باشید که تنها 15 نقطه ی مرکزی cross type هستند، پس ممکن است در نور کم یا در مورد سوژه های کم کنتراست برای به دست آوردن فوکوس در کناره های کادر کمی دچار مشکل شود. همچنین سیستم فوکوسش در روشنایی حدود 2EV روشنتر از برخی رقبایش از کار می افتد.
کیفیت عکسهای خارج شده از این دوربین فوق العاده است، هم در حالت Jpeg و هم در حالت RAW. مانند تمامی دوربینهای فاقد لرزشگیر سنسور ممکن است در زمان عکاسی روی دست مجبور باشید سرعت شاترهای بالاتری را انتخاب کنید. این مشکل با برخی از لنزهای VR نیکون بدتر نیز می شود. به همین دلیل این دوربین بهترین عملکردش را در عکاسی از سوژه های ثابت و در حالتی که از سرعت شاترهای بالا استفاده می کنید دارد.
امکانات ویدئویی مانند فیلمبرداری فلت و دیافراگم برقی برای تغییر نرم دیافراگم در این دوربین وجود دارند. همچنین میکروفن استریوی جدید و خطوط گورخری برای تحت نظر داشتن های لایت ها باعث شده اند این دوربین گزینه ی مناسبی برای فیلمبرداری باشد. کیفیت ویدئو نیز خوب بوده و جزئیات مناسبی عرضه می کند و کیفیت حداکثری اش 1080/60p است.
نکات مثبت:
•    کیفیت عکاسی بی نظیر در ایزوی 64 و کیفیت عالی در تمامی گستره ی ایزو
•    سیستم فوکوس عالی به خصوص در تشخیص و تعقیب سوژه
•    Dynamic Range برتر گروه
نکات منفی:
•    سیستم فوکوس در نور کم از رقبا عقب تر است
•    شوک حاصل از باز شدن آینه و پرده ی شاتر می تواند موجب ایجاد عکسهای تار شود
•    تعداد کم نقاط فوکوس cross type
•    فوکوس ضعیف در Live View و فیلمبرداری


Sony Alpha a7S
سنسور 12.2مگاپیکسلی فول فریم CMOS  - منظره یاب الکترونیکی با 2.36میلیون پیکسل -  ایزو از 100 تا 409600
a7S نوع ویدئو محور از اولین سری دوربینهای E-Mount فول فریم سونی است. این دوربین از سنسوری 12.2 مگاپیکسلی بهره گرفته و تنها دارای فوکوس تشخیص کنتراست است.
البته سونی سری دوم از این دوربین را با نام a7S II نیز عرضه کرده، ولی این دوربین همچنان دوربینی به روز و البته بسیار تواناست و میتوانید آنرا با قیمتی کمتر از سری دومش بخرید.
رزولوشون نسبتاً کم سنسور این دوربین موجب نتیجه ای فوق العاده در فیلمبرداری است، زیرا می تواند از تمامی پیکسل هایش برای هر فریم اطلاعات کسب کند.  این همچنین به این معنی است که از کل سطح سنسور برای فیلمبرداری استفاده می شود، و باعث شده تا برترین رزولوشن و نویز را در ویدئو داشته باشد. ایزوی extended این دوربین اجازه ی استفاده  از ایزوی باورنکردنی 409600 را می دهد که از تمامی رقبایش برتر است. تمرکز بر روی کیفیت ویدئو باعث شده است برای عکاسی دارای رزولوشن کمی باشد، و البته Dynamic Range آن نیز نسبت به دوقلویش a7R و محصولات نیکون ضعیف تر باشد، هرچند که همچنان از دوربینهای کانن بهتر است.
جالب اینکه عملکرد این دوربین در ایزوهای بالا نیز چندان خاص نیست، رقبای با رزولوشن بسیار بیشتر با عملکردی مشابه وجود دارند. سیستم فوکوس این دوربین نیز در نور کم و با سوژه های کم کنتراست کند است.
البته توجه داشته باشید که این دوربین برای عرضه ی کیفیت برتر در فیلمبرداری ساخته شده است و قادر است در حالت فول اچ دی با سرعت 60 فریم بر ثانیه و در حالت 720p با 120 فریم بر ثانیه فیلمبرداری کند. این دوربین همچنین قادر است تا با استفاده از کابل HDMI فیلمهای 4K را بدون فشرده سازی در Recorder جداگانه ضبط نماید.
نکات مثبت:
•    دوربین فول فریم کوچک و سبک
•    عملکرد عالی در ایزوهای بالا
•    کیفیت و امکانات ویدئویی عالی
•    ال سی دی با قابلیت تغییر زاویه
نکات منفی:
•    فوکوس کند در نورهای کم
•    Dynamic Range کمتر نسبت به a7
•    نبود قابلیت برنامه ریزی autoISO
•    فیلمبرداری 4K نیاز به Recorder خارجی دارد


Sony Alpha a7S II
سنسور 12.2مگاپیکسلی فول فریم CMOS  - منظره یاب الکترونیکی با 2.36میلیون پیکسل -  فیلمبرداری 4K
a7S II همان سنسور 12.2 مگاپیکسلی a7S را استفاده می کند و امکاناتی مانند لرزشگیر 5 محوره و فیلمبرداری داخلی 4K را به آن اضافه می کند. این دوربین در بین a7 II و a7R II قرار می گیرد.
سیستم فوکوس این دوربین نیز مانند مدل قبلی تنها از تشخیص کنتراست استفاده می کند، ولی به لطف وجود سنسور شب قادر است تا -4EV به فوکوس ادامه دهد. الگوریتمهای فیلمبرداریش اصلاح شده اند تا فوکوسی روان تر را در هنگام فیلمبرداری داشته باشد. ولی برای عکاسانی که میخواهند در فضاهای بسیار تاریک یا بر روی سوژه های در حال حرکت به صورت پیوسته فوکوس کنند این دوربین می تواند آزاردهنده باشد. به خصوص اینکه این دوربین فاقد تشخیص فاز است و سیستم فوکوس از عمق میدان مطلع نیست، درحالیکه سیستم های هیبریدی استفاده شده در دوربین های بدون آینه ی دیگر مانند a7R II می توانند به خوبی DSLRها یا حتی بهتر از آنها اقدام به فوکوسی پیوسته و تعقیب سوژه کنند.
کیفیت عکسها در نور کم با توجه به رزولوشن کم بسیار خوب است، ولی نمی توانید عکسهایش را کراپ کنید. میزان نویز در ایزوهای بسیار بالا نیز در حد قابل قبولی کم است. Dynamic Range در حالیکه از رقبایش از کانن بهتر است همچنان از رقبای نیکونی عقب است.
جایی  که واقعا تواناییهای a7S II می درخشد در فیلمبرداری 4K است که این دوربین می تواند تا 30 فریم بر ثانیه با این کیفیت فیلمبرداری کند. درحالیکه a7R II نیز این توانایی را دارد ولی تصاویر تولید شده توسط a7S II به دلیل استفاده از کل سنسور جزئیات بسیار بهتری دارند. همچنین از نظر میزان نویز در ویدئو نیز از a7R II برتر است. ولی برعکس a7R II این دوربین با نداشتن تشخیص فاز نمی تواند فوکوسی به دقت a7R II را در زمان فیلمبرداری داشته باشد.
نکات مثبت:
•    عملکرد باورنکردنی در نور کم به خصوص برای فیلمبرداری
•    فیلمبرداری 4K
•    لرزشگیر 5 محوره
•    ال سی دی با قابلیت تغییر زاویه
نکات منفی:
•    سیستم فوکوس در نور کم کارکرد کند و غیرقابل اطمینانی دارد
•    دکمه های کوچک و سخت بودن کار کردن با آنها
•    عمر باتری کم


Sony Alpha a7R
سنسور 36.4 مگاپیکسلی فول فریم CMOS - منظره یاب الکترونیکی با 2.36میلیون پیکسل – حذف فیلتر فرکانس پایین
a7R گزینه ی رزولوشن بالا از اولین نسل دوربین های فول فریم E-Mount سونی است. طراحی بسیار مشابهی با a7 و a7S دارد، ولی سنسورش از نوع 36.3 مگاپیکسلی بوده و فیلتر فرکانس پایین ندارد.
این دوربین حالا با a7R II جایگزین شده است، ولی همچنان در بازار به روز محسوب می شود. یک مشکل اساسی که ما با این دوربین به آن برخوردیم شوک حاصل از شاتر بود که موجب تار شدن عکس می شود. به دلیل رزولوشن بالای این دوربین لرزش های حاصل از شاتر واقعا مهم می شوند. a7R II  حالا دارای پرده ی اولیه ی الکتریکی و شاتر اصلاح شده است و این مشکل را برطرف کرده است.
بیشتر دوربین های این قیمت از فوکوس هیبرید استفاده می کنند، درحالیکه a7R تنها از تشخیص کنتراست برخوردار است، و فوکوسش به خصوص در نور کم کند است. این سیستم همچنین در فوکوس بر روی سوژه های در حال حرکت نیز ضعیف است.
کیفیت عکس های این دوربین به خصوص در حالت RAW عالی هستند. ولی جانشینش a7R II  با داشتن امکان تولید RAW فشرده نشده عملکردی باز هم بهتر دارد.
این دوربین همچنین قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 1080/60p را نیز دارد. در کل کیفیت ویدئو و صدای ضبط شده توسط این دوربین بسیار خوب است. اعوجاج رنگی گهگاه در فیلم دیده می شود و به دلیل ضعف فوکوس برخی اوقات مشکل دنبال فوکوس گشتن وجود دارد. این دوربین دارای جک 3.5 میلیمتری هدفون و میکروفن نیز هست، ولی اگر به دنبال دوربین نسل اول از سونی برای فیلمبرداری هستید a7S را انتخاب کنید.
نکات مثبت:
•    دوربین فول فریم کوچک و سبک
•    Dynamic Range وسیع
•    عکسهای باکیفیت در نور کم
•    ال سی دی با قابلیت تغییر زاویه
نکات منفی:
•    شوک حاصل از شاتر
•    فوکوس خودکار کند
•    نبود قابلیت برنامه ریزی autoISO
•    فایلهای RAW فشرده سازی شده اند


Sony Alpha a7R II
سنسور 42.2 مگاپیکسلی فول فریم BSI CMOS - منظره یاب الکترونیکی با 2.36میلیون پیکسلی – فیلمبرداری 4K
این دوربین اولین در جهان است که از سنسوری Backside illuminated فول فریم استفاده می کند. سنسور این دوربین در مکانیزم لرزشگیر 5 محوره جای گرفته است.
از نظر سیستم فوکوس نیز این دوربین دستاوردهای جدیدی دارد. سنسور جدیدش دارای 399 نقطه ی فوکوس تشخیص فاز است که بیشترین پوشش را در بین تمامی دوربین های فول فریم ارائه می کند. عملکرد فوکوسش در عکاسی و فیلمبرداری بی نظیر است. تست فوکوس پیوسته ی ما نشان داد a7R II از پس بهترین DSLRها نیز بر می آید، با استفاده از لنزهای پرایم حتی در نور کم نیز قابل رقابت است. قابلیت هایی مانند فوکوس روی چشم، باعث می شوند سوژه ها حتی در صورت حرکت کردن در فوکوس باشند. این موجب شده درصد فوکوس های درستش در عکاسی عروسی، پرتره و یا عکاسی از کودکان بسیار بالا باشد. این قابلیت ها باعث ایجاد فوکوسی سریع و قابل اطمینان شده است، حتی با استفاده از لنزهای DSLR که توسط آداپتور به این دوربین وصل می شوند.
کیفیت عکاسی این دوربین در بیشتر موارد از برترین های گروه است و فایلهای jpeg آن جزئیاتی تولید می کنند که هیچ دی اس ال آری نیست که به آن نزدیک شود. استفاده از سنسور BSI موجب شده تا رزولوشن بالایش باعث افزایش نویز در ایزوهای بالا نشود. Dynamic Range این دوربین را بعد از D810 باید دوم  در بین فول فریم ها دانست.
فیلمبرداری 4K نیز به این دوربین اضافه شده است و می تواند با کیفیت 1080p نیز تا حداکثر سرعت 60 فریم بر ثانیه فیلمبرداری کند. میزان جزئیات ویدئوهای این دوربین بسیار زیاد است، و سیستم فوکوسش با اعتماد به نفس و سرعت خوبی بر روی سوژه ها فوکوس می کند، این فوکوس در کنار تشخیص چهره به قدری خوب است که می توانید آنرا برای کاربری های حرفه ای استفاده کنید.
A7R II از محدوده های نه تنها دوربین های بدون آینه بلکه دوربین ها به طور کلی فراتر رفته است و امکانات جدید زیادی برای عکاسی دارد که عکاسان آینده تعجب خواهند کرد که چطور کسی زمانی بدون آنها عکاسی میکرده!
نکات مثبت:
•    عملکرد فوق العاده در نورهای کم و Dynamic Rnage عالی
•    فیلمبرداری 4K
•    دقت و سرعت باورنکردنی سیستم فوکوس
•    سنسور لرزشگیری شده
•    ال سی دی با قابلیت تغییر زاویه
نکات منفی:
•    ذخیره شدن عکسهای توی بافر خیلی طول می کشد
•    منوی پیچیده
•    کنترل ها و دکمه های کوچک


Sony SLT-A99
سنسور 24.3 مگاپیکسلی فول فریم CMOS – منظره یاب OLED با 2.36 میلیون پیکسل – لرزشگیر داخلی
a99 پرچم دار دوربین های SLT سونی است . این دوربین دارای صفحه نمایش مفصل دار 3 اینچی با رزولوشن 1.2 میلیون پیکسل بوده و لرزشگیر داخلی اش با تمامی لنزهای قدیمی و جدید کار می کند.
این دوربین دارای فوکوس هیبریدی است که فوکوسی سریع و دقیق را ایجاد می نماید، البته تا زمانیکه سوژه در منطقه ی تحت پوشش سیستم فوکوس باشد. آینه ی نیمه شفاف این دوربین باعث شده که سنسور بتواند در تمامی اوقات به آنالیز صحنه پرداخته و به سیستم فوکوس اطلاع دهد چگونه به سوژه ی مورد نظر بچسبد!
به دلیل طراحی SLT این دوربین قادر است در زمان فیلمبرداری از فوکوس تشخیص فاز استفاده کرده و ریسک دنبال فوکوس گشتن کمتری داشته باشد. همچنین دارای قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 1080/60p است و حالتی ساکت برای به حداقل رساندن صدای کنترل ها در زمان فیلمبرداری دارد، همچنین می توانید با استفاده از جک 3.5 میلیمتری اقدام به وصل کردن هدفون و میکروفن کنید.
A99 عکسهایی باکیفیت تولید می کند، به خصوص در ایزوهای کم .  تنظیمات پیش فرض پارامترهایی  مانند تراز سفیدی و نورسنجی بسیار خوب هستند و Jpegهای دوربین دارای ترکیبی از کنتراست، نویز و دقت مناسبی هستند.
نکات مثبت:
•    لرزشگیر داخلی با تمام لنزها کار می کند
•    طراحی SLT اجازه می دهد فوکوس خوبی در عکاس پیاپی داشته باشد
•    فوکوس تشخیص فاز در زمان فیلمبرداری
•    ال سی دی مفصل دار
نکات منفی:
•    پوشش کم سیستم فوکوس
•    فوکوس تشخیص فاز قابلیت کار با تنظیم نوردهی دستی را در فیلمبرداری ندارد
•    نبود هیستوگرام در حالت ویدئو
•    عملکرد تاریخ گذشته در ایزوهای بالا


Leica SL
سنسور 24 مگاپیکسلی فول فریم CMOS – منظره یاب 4.4میلیون پیکسلی (بالاترین در جهان) – عکاسی پیاپی 11 فریم بر ثانیه
این مدل اولین دوربین فول فریم در سری جدید دوربین های Leica است و از ماونت SL برای لنزهایش استفاده می نماید.
بزرگترین ویژگی این دوربین بدون شک منظره یاب الکترونیکی آن با 4.4 میلیون پیکسل رزولوشن است.  این منظره یاب در حال حاضر بالاترین رزولوشن را در بین تمامی دوربین های فول فریم دارد و نزدیک ترین چیزی است که به منظره یاب اپتیکال می توانید پیدا کنید. توانایی عکاسی پیاپی 11 فریم بر ثانیه اش قابل توجه است، هرچند که با استفاده از فوکوس خودکار این سرعت به طرز قابل توجهی کاهش می یابد.
سیستم فوکوس این دوربین تنها از نوع تشخیص کنتراست است و به نظر میرسد ریشه در سیستمهای پاناسونیک داشته باشد، زیرا قادر است با خارج از فوکوس کردن سوژه به تشخیص عمق بپردازد که نتیجه اش فوکوسی سریع و دقیق در بیشتر موارد است.  درحالیکه فوکوس این دوربین سریع کار می کند، ولی دوربینهای دیگری در این گروه هستند که با استفاده از سیستمهای تشخیص فاز یا هیبریدی فوکوس بهتری دارند، به خصوص در زمینه ی فوکوس بر روی سوژه های در حال حرکت. به هر حال تشخیص سوژه و تعقیب آن توسط این دوربین بسیار خوب است و صفحه نمایش لمسی آن اجازه ی تعیین سوژه ی راحت را می دهد. در حال حاضر تنها لنز موجود برای این دوربین لنز 24-90 F2.8-4 است.
سنسور 24 مگاپیکلسی فول فریم این دوربین بر اساس سنسور استفاده شده در مدل Q  ساخته شده و در کل کیفیت خوبی دارد. ولی در عکاسی از مناظر پرکنتراست کمی ضعف دارد. در خصوص ویدئو این دوربین قادر است با کیفیت 4K و با سرعت 30 فریم بر ثانیه فیلمبرداری کند.
ممکن است با دیدن عکسها تشخیصش سخت باشد، ولی Leica SL دوربینی غول پیکر است و با وجود لنز 14-90 بسیار سنگین می شود. همچنین عکاسی با آن نیز نیاز به عادت دارد، هیچکدام از دکمه ها لیبل ندارند، که باعث ظاهری تمیز و یکدست شده ولی کار کردن با آنرا پیچیده کرده. ولی وقتی به رابط کاربریش عادت کنید در واقع بسیار ساده بوده و کار با آن لذت بخش است.
نکات مثبت:
•    پررزولوشن ترین منظره یاب موجود
•    بدنه ای با طراحی زیبا و ساختاری تانک مانند
•    جوی استیک انتخاب نقطه ی فوکوس بسیار خوب
نکات منفی:
•    قیمت بسیار زیاد
•    بسیار سنگین است
•    انتخاب لنزهای بسیار محدود
•    نبود فوکوس تشخیص فاز
•    مشکل راه راه شدن سایه ها در ایزوهای کم


Pentax 645Z
سنسور 51.6 مگاپیکسلی قطع متوسط – ایزو از 100 تا 204800 – فیلمبرداری 1080/60i
درحالیکه 5Ds R دارای عنوان بالاترین رزولوشن در بین سنسورهای فول فریم است، به محض حذف بخش فول فریم از عنوانش، به رده ی دوم تقلیل خواهد یافت. پنتاکس 645Z از سنسوری 51.6 مگاپیکسلی استفاده می کند که دارای ابعاد 44 در 33 میلی متر است. دقیقا به اندازه ی فیلم های قطع متوسط قدیم نیست ولی ابعاد بزرگترش نسبت به سنسورهای 35 میلیمتری به معنی جذب نور بیشتر است. نور بیشتر به معنی عکسهای دقیق تر و نویز کمتر است. و آزمایشهای استودیویی ما نشان از برتری این دوربین بر فول فریم ها به لحاظ نویز هم در ایزوهای کم و هم در ایزوهای زیاد دارد.
اگر شما کاربر DSLRهای پنتاکس باشید 645Z حس آشنایی خواهد داشت. برای یک دوربین قطع متوسط ابعاد مناسبی دارد و بالانس وزنش نیز خوب است، هرچند که قطعاً دوست نخواهید داشت آنرا تمام طول روز با خود اینطرف آنطرف ببرید. این دوربین واقعا انتخاب با قیمت منطقی برای عکاسان استودیویی است. در محیط کنترل شده این دوربین قابلیت تولید عکسهایی با کیفیت فوق العاده دارد. از همه مهمتر اینکه این اولین باریست که یک سنسور مدرن با نویز کم را در این سایز میبینیم که اجازه ی رسیدن به حداکثر تواناییهایش را می دهد. قطع متوسط های قبلی معمولا عملکرد سنسور ضعیفی داشتند و در بسیاری موارد از نظر Dynamic Range و نویز در ایزوهای بالا در پس سنسورهای کوچکتر قرار می گرفتند. 645Z این سنت را شکسته و از نظر Dynamic Range از تمامی دوربین های با سنسور کوچکتر سبقت می گیرد و از نظر نویز از بیشترشان بهتر است. به همین دلیل است که حالا شاهد استفاده ی این سنسور در تعدادی از دوربین های قطع متوسط دیگر نیز هستیم.
در محیط های کنترل نشده عملکرد فوکوس این دوربین می تواند آزاردهنده باشد، به خصوص اگر به یک DSLR سطح بالا عادت داشته باشید. تنها 27 نقطه ی فوکوس دارد که بیشترشان در مرکز فریم قرار گرفته اند و در کل عملکرد کندی دارند. البته با اینحال این سیستم از بیشتر دوربینهای قطع متوسط دیگر پیشرفته تر محسوب می شود.
این دوربین همچنین قابلیت فیلمبرداری هم دارد که کمی برای چنین دوربینی عجیب است! و ما هم این قابلیتش را تا کنون تست نکرده ایم.
نکات مثبت:
•    بهترین کیفیت عکاسی در ایزوی پایه
•    دوربین قطع متوسط با قیمت مناسب
•    ال سی دی مفصل دار
نکات منفی:
•    سیستم فوکوس بسیار ابتدایی در مقایسه با رقبای فول فریم
•    بزرگ و سنگین است

برترین دوربینهای سال 2015:
گروه اول: دوربین‌های با لنز پرایم ثابت
گروه دوم: دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت حدود 500 دلار
گروه سوم: دوربینهای کامپکت سوپرزوم
گروه چهارم: دوربین های کامپکت پیشرفته
گروه پنجم: دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت بین 500 تا 800 دلار
گروه ششم: دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت بین 800 تا 1200 دلار
گروه هفتم: دوربینهای با لنز قابل تعویض با قیمت بین 1200 تا 2000 دلار
منبع: DPreview
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر