بررسی آنتی ویروس رایگان Panda از نگاه وب‌سایت Techradar- قسمت دوم

بررسی آنتی ویروس رایگان Panda از نگاه وب‌سایت Techradar- قسمت دوم
در این مطلب نقدستان از نگاه وب‌سایت Techradar نگاهی دقیق به قابلیت‌های آنتی ویروس رایگان پاندا خواهیم داشت.
  • جدیدترین بازی ها
پیش از این نگاهی به برخی قابلیت‌های آنتی ویروس رایگان پاندا داشتیم و حالا در ادامه، دیگر قابلیت‌های این محصول امنیتی را بررسی خواهیم کرد. 
گزینه Process Monitor ماژولی کاربردی است که پروسه‌های در حال اجرا روی سیستم شما را لیست کرده و مهم‌تر از این‌ها، وضعیت امنیتیشان را نیز نشان می‌دهد. به این ترتیب، می‌توانید مشاهده کنید که آیا اپلیکیشن‌های یادشده از نظر دیجیتالی، مجوزهای لازم را دریافت کرده‌اند یا خیر؟! این مورد در زمانی که نرم افزارهای یادشده روی کامپیوتر شخصی شما ظاهر شده، وقتی آن‌ها را دانلود می‌کنید انجام شده و البته تعداد ارتباطات HTTP که به صورت فعال و باز دارند نیز نشان داده می‌شود. 
آنچه در مورد قابلیت Process Monitor جالب توجه خواهد بود آن است که پروسه‌های در حال اجرا، مشابه با تسک منیجر نشان داده نمی‌شوند. به این ترتیب می توانید نحوه نمایش را فیلتر کرده تا تاریخچه‌ای از آنچه در طول روز گذشته، هفته، ماه گذشته و حتی از زمان نصب Panda Free Antivirus روی کامپیوتر شما اجرا شده است را مشاهده کنید. 

با استفاده از این قابلیت حتی می‌توانید آدرس اینترنتی یا همان URL هر ارتباط HTTP را که پروسه یادشده برقرار کرده ثبت و ضبط کنید. به این ترتیب، قابلیتی کاملا مفید برای دریافتن فعل و انفعالات فایل در اختیار شما خواهد بود. به عنوان مثال، در صورتی که به دنبال بررسی احتمال آلودگی با بدافزاری هستید با استفاده از این قابلیت احتمالا می‌توانید منبع ایجاد مشکل را یافته و سرنخ‌هایی را در خصوص آنچه اتفاق افتاده است پیش رو داشته باشید.
علاوه بر این، بخش My Devices شما را به نرم‌‌افزار پاندا برای پلتفرم‌های دیگر (اندروید و مک) هدایت خواهد کرد تا امکان مشاهده و مدیریت حفاظت سیستمی را از یک کنسول مرکزی در اختیار داشته باشید. 
قابلیت Hotspot Shield در این بخش نیز امکان رمزگذاری ارتباط اینترنتی و دریافت یک آدرس آی پی مجازی جدید را با یک کلیک فراهم می‌کند. میزان استفاده از داده‌های اینترنتی در نسخه رایگان آنتی ویروس پاندا، در حد کاملا پایین یعنی 150 مگابایت قرار گرفته که تنها برای چند دقیقه محدود، وبگردی کافی بوده و امکان انتخاب موقعیت مکانی را نخواهید داشت. به عبارت دیگر، آی‌پی اختصاص داده شده به شما به طور خودکار روی نزدیک‌ترین کشور تنظیم خواهد شد. 

حفاظت
نسخه رایگان آنتی ویروس پاندا شاید از تمامی تاییدیه‌های امنیتی این آزمایشگاه برخوردار نباشد اما پوشش کافی را برای کاربران به همراه خواهد آورد. تست محافظت در دنیای واقعی (Real World Protection Test) راهکاری است که عملکرد آنتی ویروس را در مواجهه با مجموعه‌ای از بدافزارها نشان می‌دهد. پاندا در تمامی تست‌های سال 2017 میلادی لحاظ شده و دو گزارش خروجی منتشر شده، نتایج کاملا چشمگیری را نشان می‌دهند. 
گزارش ماه فوریه تا ژوئن، پاندا را در جایگاه چهارم از مجموع بیست و یک عنوان قرار می‌دهد. این در حالی است که نرخ حفاظت قابل توجه 99.5 درصد برای این بسته امنیتی ثبت شده است. در گزارش ماه جولای تا نوامبر نیز Panda با نرخ حفاظت 100 درصد در جایگاه نخست قرار گرفته است. پاندا تنها بسته امنیتی است که موفق شده به این نتیجه دست پیدا کند. 
معمولا شرکت‌های امنیتی، اثر بسته‌های آنتی ویروسی متفاوت را روی سیستم کاربران بررسی و منتشر می‌کنند. این در حالی است که پاندا این فرایند را انجام نداده است. در بررسی‌های انجام شده، پاندا در جایگاه دهم لیست هجده تایی عملکرد روی سیستم قرار می‌گیرد. در بررسی عملی نیز در برخی موارد، این بسته امنیتی باعث شد سرعت سیستمی در برخی موارد، کاهش یابد. 
آزمایشگاه‌های AV-Test و SE به تازگی، پاندا را از پوشش خود خارج کرده اما MR Effitas بسته امنیتی پاندا یا همان Panda Internet Security را در گزارش سه ماهه چهارم 2017 میلادی خود قرار داده است. این موسسه امنیتی، از راهکار متفاوتی برای آزمایش آنتی ویروس استفاده می‌کند و نتایج به ثبت رسیده برای پاندا را نمی‌توان حتی نزدیک به نتایج مثبت به حساب آورد زیرا این شرکت نتایج سطح متوسط تا پایین را به ثبت رسانده و بعد از محصولات شرکت‌های رقیب نظیر Avira، Avast، بیت دیفندر، ESET و کسپرسکی قرار گرفته است. 

البته درنظر داشته باشید، مثل همیشه و از آنجایی که هر شرکت از رویه مخصوص به خود برای بررسی و امتیازدهی به نرم‌افزارهای امنیتی استفاده می‌کند باید با دیده تردید به این نتایج نگریست. با وجود این، با درنظر گرفتن این نکته که پاندا تقریبا تمامی قابلیت‌های محافظت از داده‌های کاربران را به ویژه در قالب آنتی ویروسی رایگان ارائه می‌دهد، می‌توانید گزینه‌ای هوشمندانه را در مقابل خود داشته باشید. 
جمع‌بندی نهایی
آنتی ویروسی دوست‌داشتنی و موثر نظیر پاندا می‌تواند گزینه‌ای جذاب برای عموم کاربران باشد. این در حالی است که قابلیت‌هایی نظیر Process Monitor می‌توانند طیف گسترده‌تری از مخاطبان را جذب کنند.

منبع: techradar
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر