بررسی اپلیکیشن اندرویدی Battery Doctor، مرهم زخمهای باتری گوشی شما

بررسی اپلیکیشن اندرویدی Battery Doctor، مرهم زخمهای باتری گوشی شما
یکی از بزرگترین مشکلات در حوزه گوشی های هوشمند مربوط به باتری است. در سال های اخیر اقداماتی مثل کم مصرف کردن پردازنده ها،استفاده از نمایشگر امولد،بکارگیری حالت فست شارژر،بهینه سازی سیستم عامل ها و حالت های نرم افزاری گوناگون برای صرفه جویی در مصرف باتری صورت گرفته است، اما همچنان باتری یکی از مواردی است که هنوز پیشرفت قابل توجهی نکرده و بهترین گوشی های همراه نیز تا وقتی بهترین هستند، که قابل استفاده باشند و انرژی لازم برای اجرای دستورات کاربر را داشته باشند، در غیر این صورت فرقی با یک ‌تکه سنگ‌
  • جدیدترین بازی ها
از نظر سیستم عامل نیز اندروید‌ و ای او اس هر دو مصرف باتری زیادی دارند و هنوز راه حل اساسی برای بهینه کردن مصرف ان‌ها ارایه نشده است ،گرچه اندروید در سال های اخیر تغییراتی‌ را برای بهبود مصرف باتری در سیستم خود انجام داده که به عنوان نمونه می توان به حالت doze  در اندروید 6  و7  اشاره کرد؛ در حالت     dozeزمانی که‌از گوشی استفاده نمی کنید، سیستم عامل اپ های پس زمینه را محدود می کند و این‌ اقدام باعث صرفه جویی و بهینه سازی مختصری در مصرف باتری گوشی در حالت اماده به کار می شود، البته به عقیده ما این پیشرفت و تحول اساسی باید در حوزه سخت افزار باتری ها صورت گیرد و با بهبود های نرم افزاری تغییرات چشمگیری حاصل نخواهد شد..
اگر نگاهی به گوگل پلی داشته باشید انواع‌ گوناگونی از اپ ها برای صرفه جویی در مصرف باتری عرضه شده که به عنوان نمونه می توان ‌به doctor battry،du battry،cm battry،battry saver و ... اشاره کرد.
در ادامه به بررسی اپ battery doctor  خواهیم پرداخت:
در صفحه اصلی برنامه گزینه ی optimize  را مشاهده می کنید که با انتخاب ان برنامه های در حال اجرا که حافظه دستگاه را اشغال کرده اند، بسته خواهند شد.در قسمت پایینی مقدار انرژی و زمان باقی مانده را برای تماشای فیلم،استفاده از اینترنت و مکالمه را مشاهده می کنید؛ که اگر وارد این بخش شوید گزینه های بیشتری برای شما به نمایش در خواهد امد؛ مثلا می توانید ببینید با مقدار باتری موجود تا چه زمانی می توانید یک ویدیو ی انلاین تماشا کرده یا به اجرای ‌یک بازی ‌انلاین‌ بپردازید‌.

در قسمت battery history  می توانید ‌به تاریخچه مصرف باتری خود در سه روز گذشته دسترسی داشته باشید و ساعت هایی که بیشترین ‌مصرف را داشته اید را محاسبه کنید.

در قسمت battery info  اطلاعات و مشخصات باتری موجود در دستگاه جمع اوری شده است؛ در این قسمت گزینه هایی مثل سلامت باتری،حداکثر ظرفیت باتری،دما و نوع باتری و همچنین ولتاژ باتری دیده می شود.این قسمت می تواند خرابی باتری مورد استفاده را به‌ شما اطلاع داده و همچنین‌ باتری های تقلبی نیز در این قسمت قابل شناسایی هستند.

در قسمت charge  مقدار و درصد ‌باتری باقی مانده مشخص شده است و همچنین تاریخچه ای از شارژ های گذشته دستگاه قابل دسترسی و مشاهده است؛ با فعال کردن گزینه ی charge master  هنگام شارژ اپ های پس زمینه محدود شده و در نتیجه سرعت شارژ شدن باتری را افزایش می دهد، همچنین با کنترل روند شارژ شدن دستگاه می تواند از overcharging   (شارژ شدن بیش از حد باتری)جلوگیری ‌کند؛ البته لازم به ذکر است که در این حالت می توانید‌ مثل صفحه ‌لاک اسکرین پیام‌های ورودی  را مشاهده کنید.

در قسمت mode  می توانید حالت های را برای بهینه سازی در مصرف اعمال کنید‌ و تنظیمات را مطابق خواسته ی خود تغییر دهید.در قسمت battery profile  سه گزینه ی default ،long-life و sleep  وجود دارد که با انتخاب گزینه ‌ی default  زمانی که با گوشی کار نمی کنید، فعالیت‌ اپ ها پس زمینه محدود شده و بهینه سازی اندکی در مصرف باتری ‌دستگاه‌ صورت خواهد گرفت.

گزینه ی sleep  تمام ‌فعالیت های تحت شبکه مثل مصرف دیتا،برقراری تماس و پیامک را قطع کرده و در واقع می توان گفت که شبیه ساز حالت‌airplane  است و در این حالت هیچ ‌فعالیت‌ تحت شبکه ای امکان پذیر نیست؛ این حالت ‌نسبت حالت قبل صرفه جویی بسیار بیشتری را در مصرف باتری انجام خواهد داد. 

گزینه ی long-life  تنها مصرف داده دستگاه را محدود کرده و برقراری‌‌ تماس و ‌پیامک  در این ‌حالت محدود نخواهد شد و تنها دسترسی به اینترنت با دیتای گوشی مورد محدودیت قرار خواهد گرفت.اما اگر این سه حالت برای شما کافی و راضی کننده نیست با گزینه ی add profile  می توانید تنظیمات را طبق میل خود  شخصی سازی کرده و حالت ذخیره کننده مخصوص به خود را داشته باشید.مثلا می توانید تعیین کنید که با فعال‌ شدن این پروفایل‌ نور صفحه نصف شده و اتصال اینترنت قطع شود یا حالت ویبره تلفن غیر فعال شده و همگام سازی خودکار غیر فعال‌ شود.
در بخش battery saver  می توان درصدی را مشخص کرده تا زمانی که درصد باتری از مقدار تعیین شده کم تر شد، حالت های بهینه سازی که در بالا به ان اشاره کردیم فعال شوند.در بخش schedule  می توانید همین‌ ذخیره سازی را برای ساعات خاصی تعیین کنید؛ مثلا برنامه را به گونه ای ‌تنظیم کنید که از ساعت‌ 8  تا10  شب‌ حالت‌ ذخیره ساز فعال شده و بعد از ساعت 10  به حالت عادی بازگردد.
در قسمت rank  برنامه ها به همراه میزان مصرف انرژی ان ها قرا‌ر گرفته اند؛ در این قسمت می توانید‌ برنامه های پر مصرف را شناسایی کرده و در صورت نیاز نداشتن ‌به ان ها، اقدام به حذف این اپ ها کنید یا انها را به‌ صورت‌ دستی force close  کنید.برای تنظیم بخش های مختلف نیز می توانید به قسمت setting  برنامه مراجعه ‌کنید.

اما سوال‌ اصلی‌ اینجا‌است که ‌در عمل این برنامه تا چه اندازه تاثیر مثبت خواهد داشت؟
در تستی که ما انجام دادیم یک فیلم را بدون فعال بودن برنامه و بار دیگر همان ویدیو را با فعال بودن برنامه روی دستگاه اجرا کردیم و نتیجه این شد که در حالت فعال بودن برنامه دو درصد باتری بیشتری در پایان تست برای ما باقی ماند؛ با‌ اینکه این مقدار چشمگیری نیست اما همین بهبود اندک نیز نشان از کاربردی بودن برنامه دارد.این برنامه‌ یکی از پرطرفدارترین برنامه‌ها در زمینه مصرف باتری است و اگر با مصرف زیادی باتری دستگاه خود مشکل دارید‌ اپ فوق را حتما امتحان ‌کنید.

نقاط قوت
تاثیر مفید برنامه در کاهش مصرف باتری
رابط کاربری‌ خوب برنامه
نشان دادن اپ های پر مصرف
قابلیت شخصی سازی تنظیمات برنامه

نقاط ضعف
حالت charge master  عملکرد مناسبی ندارد


شرکت ‌سازنده:cheetah mobile 
امتیاز‌ ما به برنامه:7  از 10
امتیاز برنامه در گوگل‌پلی: 4.5  از 5
نسخه بررسی شده:5.59 
پلتفرم:android
لینک دانلود:

نظرات خود را ‌در مورد این ‌برنامه با‌ ما به اشتراک بگذارید...

منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر