بررسی اپلیکیشن Avast Battery Saver؛ صرفه جویی حرفه‌ای در مصرف باتری

بررسی اپلیکیشن Avast Battery Saver؛ صرفه جویی حرفه‌ای در مصرف باتری
یکی از نقاط ضعف اصلی گوشی‌های هوشمند امروزی مشکل مصرف باتری بسیار بالای آن‌ها بوده و این مشکل برای کاربرانی که به صورت مداوم از گوشی خود استفاده می‌کنند، بسیار بیشتر است. اپلیکیشن‌های کاهش مصرف باتری می‌توانند تا حدودی این مشکل را برطرف کنند. در ادامه‌ی مقاله اپلیکیشن Avast Battery Saver را بررسی خواهیم کرد.
  • جدیدترین بازی ها
یکی از بزرگترین مشکلات گوشی‌های هوشمند مربوط به بخش باتری است و در سال‌های اخیر اقداماتی مانند بهینه کردن پردازنده‌ها، استفاده از نمایشگر‌های کم مصرف اولد، توسعه فناوری شارژ سریع، بهینه سازی سیستم عامل‌ها و حالت‌های نرم افزاری گوناگون  برای صرفه‌جویی در مصرف باتری صورت گرفته است؛ اما همچنان باتری یکی از بخش‌هایی بوده که هنوز پیشرفت قابل توجهی نکرده و بهترین گوشی‌های موجود در بازار نیز تا زمانی بهترین هستند، که قابل استفاده باشند و انرژی لازم برای اجرای دستورات کاربر را داشته باشند و در غیر این صورت فرقی با یک ‌تکه سنگ‌ نخواهد داشت. ‌از نظر سیستم‌عامل نیز اندروید‌ و ‌ios هر دو مصرف باتری بسیار زیادی دارند و هنوز راه حل اساسی برای بهینه کردن مصرف آن‌ها عرضه نشده است. البته اندروید در سال‌های اخیر تغییراتی‌ را برای بهبود مصرف باتری در سیستم خود انجام داده که به عنوان نمونه می‌توان به حالت ذخیره‌سازDoze  در اندروید7  و8  اشاره کرد. با استفاده از این ویژگی زمانی که ‌از گوشی استفاده نمی‌کنید، سیستم عامل به صورت خودکار اپلیکیشن‌‌های در حال اجرا در پس زمینه را محدود می‌کند و این‌ اقدام باعث صرفه‌جویی و بهینه‌سازی در مصرف باتری گوشی در حالت آماده به کار می‌شود. البته به عقیده ما پیشرفت و تحول اساسی باید در حوزه سخت افزار باتری‌ها صورت گیرد و با بهبود‌های نرم افزاری تغییرات چشم‌گیری حاصل نخواهد شد. اگر نگاهی به گوگل پلی داشته باشید، برنامه‌‌های زیادی برای صرفه جویی در مصرف باتری عرضه شده است‌. در ادامه‌ی مقاله امکانات و ویژگی‌های اپلیکیشن Avast Battery Saver را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

در صفحه‌ی اصلی برنامه گزینه‌‌های مختلف به صورت جداگانه قابل دسترسی و مشاهده هستند. در قسمت Clean up این امکان برای کاربر فراهم شده که فایل‌های اضافی و بیهوده را از حافظه‌ی دستگاه پاک کند. با انجام این کار، مقداری از حافظه‌ی داخلی گوشی آزاد شده و سرعت دستگاه نیز تا حدودی بهبود می‌یاد. البته لازم به ذکر است که عملیات پاک کردن فایل‌ها به صورت خودکار انجام شده و کاربر نمی‌تواند موارد مورد نظر خود را در این قسمت به صورت جداگانه مشخص کند و با انتخاب گزینه‌یSafe Clean  ، برنامه به صورت خودکار فایل‌های اضافی موجود در حافظه را حذف خواهد کرد. در قسمتApplications  تمام برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی کاربر قابل مشاهده هستند. با انتخاب گزینه‌ی Stop Running Apps ، برنامه‌های در حال اجرا به صورت خودکار متوقف خواهند شد. در بخشAllowed Apps   این امکان فراهم شده که دسترسی اپ‌های مورد نظر خود را  در پس‌زمینه دستگاه محدود یا به صورت کامل حذف کنید. با غیرفعال کردن برنامه‌ها در این بخش، اپلیکیشن‌های مورد نظر دیگر در پس‌زمینه اجرا نخواهند شد. 

این کار باعث صرفه جویی در مصرف باتری و آزاد‌سازی حافظه خواهد شد؛ اپلیکیشن‌‌های در حال اجرا در پس‌زمینه‌ی دستگاه مصرف باتری را به مقدار بسیار زیادی افزایش می‌دهند و محدود کردن اپلیکیشن‌های در حال اجرا در پس‌زمینه، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد.

 البته در این بخش پیشنهاد می‌شود که دسترسی برنامه‌های پیام‌رسان همانند تلگرام و واتس‌ آپ یا دیگر برنامه‌های مشابه را در پس‌زمینه محدود نکنید؛ زیرا در این صورت هنگامی که برنامه‌ها در حال اجرا نباشند، از پیام‌های جدید دریافتی مطلع نخواهید شد. در قسمتProfile  می‌توانید تنظیمات پیش‌فرض مورد نظر خود را برای صرفه جویی در مصرف باتری اعمال کنید. در این قسمت5  حالت مختلف برای صرفه جویی به صورت پیش‌فرض قرار گرفته و با انتخاب گزینه‌یModify  این امکان وجود دارد که تنظیمات هر یک را مطابق با نیاز خود تغییر دهید.

 این تنظیمات شامل مواردی مانند میزان روشنایی صفحه‌نمایش، زمان قفل شدن صفحه، نوع اتصال به شبکه‌ی وای‌فای، روشن یا خاموش کردن بلوتوث و سایر تنظیمات است. هر کدام از موارد ذکر شده را می‌توانید مطابق با نیاز و سلیقه‌ی خود تغییر داده و با فعال کردن هر پروفایل، تنظیمات موجود در آن بر روی دستگاه اعمال خواهد شد و این امکان وجود دارد که پروفایل‌‌های مختلف را در زمان‌های متفاوت فعال کنید. به عنوان نمونه برای زمانی که مشغول به کار هستید، می‌توانید پروفایلWork  انتخاب کرده و در زمانی که در خانه هستید، می‌توانید پروفایل Home را فعال کنید تا تنظیمات مختلف با توجه به موقعیت کاربر تنظیم شوند. 

امکان اعمال تنظیمات و شخصی‌سازی قسمت‌های مختلف یکی از نکات قوت برنامه نسبت به برنامه‌های مشابه بوده و از این نظر برنامه قابلت‌های مفیدی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در قسمتTools  ‌این امکان وجود دارد که به عملکرد کلی برنامه و مقدار باتری ذخیره شده دسترسی داشته باشید و در بخشSetting  بیشتر گزینه‌های موجود در برنامه قابل ویرایش و تغییر هستند. در این بخش با انتخاب گزینه‌یCharging Screen  ، زمانی که گوشی خود را به شارژر متصل ‌کنید، برنامه به صورت خودکار حافظه‌ی دستگاه را آزاد می‌کند و با انجام این عمل سرعت شارژ شدن گوشی افزایش خواهد یافت.

رابط کاربری 
رابط کاربری برنامه بسیار زیبا و مدرن بوده و دسترسی به گزینه‌ها و قابلیت‌های موجود در برنامه نیز به آسانی صورت می‌گیرد. در مجموع رابط کاربری برنامه جزو نقاط قوت آن به حساب می‌آید و در این بخش اپلیکیشن Avast Battery Saver  نمره‌ی بسیار خوبی را دریافت می‌کند.
برنامه‌های مشابه
تاکنون برنامه‌های بسیار زیادی در زمینه‌ی صرفه جویی در مصرف باتری برای گوشی‌های هوشمند عرضه شده که به عنوان نمونه می‌توان به برنامه‌های DU Battery Saver CM Battery، و Battery Doctor اشاره کرد. این برنامه در مقایسه با برنامه‌های یاد شده امکانات بسیار خوبی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. مواردی مانند رابط کاربری زیبا و قابلیت شخصی‌سازی قسمت‌های مختلف از نقاط قوت برنامه به حساب می‌آیند. البته در مقایسه با برنامه‌های مشابه این برنامه امکانات کم‌تری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و برنامه‌های مشابه گزینه‌ی پیشرفته‌تری را در اختیارکاربر قرار می‌دهند. در مجموع اپلیکیشن Avast Battery Saver  برنامه‌ی بسیار خوبی در زمینه‌ی صرفه جویی در مصرف باتری است و اگر با مصرف زیاد باتری در گوشی خود مشکل دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این برنامه را امتحان کنید.

"نقاط قوت"
 -   رابط کاربری زیبا و مدرن
-   قابلیت شخصی‌سازی تنظیمات
 -  حالت‌های گوناگون برای ذخیره‌‌سازی باتری
 -   نمایش اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه
 -   امکان حذف فایل‌های بیهوده و اضافی
 "نقاط ضعف"
 -   نقطه‌ ضعف‌ مشخصی وجود نداشت

 شرکت سازنده:‌Avast Software 
امتیاز ما به برنامه: 9 از 10
امتیاز برنامه در بازار: 4.8 از 5
نسخه بررسی ‌شده: 2.8.2
پلتفرم: android
لینک‌ دانلود:

 نظرات خود را در مورد این برنامه با ما‌ به اشتراک ‌بگذارید...

منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان دوشنبه 13 آذر 1396
مورد منفی این است که حتی با دادن دسترسی , باز هم بسیاری از برنامه های third-party بسته نمیشه و هم چنان در پس زمینه اجرا میشه

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر