بررسی بازی ویدئویی Battlefield 1؛ جنگ جهانی اول با روایت باشکوه استودیو دایس

بررسی بازی ویدئویی Battlefield 1؛ جنگ جهانی اول با روایت باشکوه استودیو دایس
در طول سال‌های اخیر، بازی‌های زیادی از استودیو‌های مختلف و معروف، با تم جنگ جهانی اول معرفی و منتشر شده‌اند. بازی هایی چون COD:1 یا حتی نسخه‌ای از بتلفیلد که ویتنام را به تصویر کشید و ... . از جمله موارد جذاب با تم نبرد و مبارزه هستند. این بار، استودیو دایس، با بازی بتلفیلد 1، راه نمایش جنگی به عظمت جنگ جهانی اول را به خوبی نشان داد. با بررسی نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
شاید یکی از شناخته شده ترین بازی‌ها که جنگ جهانی اول را در قالبی متفاوت به رخ کشید، بازی Valiant Hearts: The Great War باشد که توسط کمپانی یوبی سافت ساخته و منتشر شد. استودیو دایس با همکاری ویزرال گیمز، پس از انتشار بازی‌های بلتفیلد 3 و بتلفیلد 4 و سپس بازی ناموفق در سبک پلیسی به نام Battlefield: Hard Line، سعی در بردن بلتفیلد به حال و هوای متفاوتی را داشته است. استودیو دایس از این فرصت استفاده کرد با توجه به بازخورد کاربران، به این نتیجه رسید که گیمرها، از سبک مدرن و آینده خسته شده‌اند. دایس، معتقد بود که بازی‌سازان هنوز روایت خوب و کاملی را از جنگ جهانی اول به نمایش در نیاورده اند پس بدون هیچ ترس و واهمه‌ای، Battlefield 1 را معرفی کرد. 


بخش داستانی بازی
بخش داستانی بازی، حول محور شش شخصیت مختلف در نقاط متفاوت زمین، روایت می‌شود. بخش داستانی بازی، به شش قسمت جدا از هم تقسیم می‌شود که هرکدام روایتی زیبا از داستان کاراکتر‌هایی مانند Frederick Bishop،Delbert Frazier، Zara Ghufran و... را به مخاطب ارائه می‌کند. قسمت داستانی بازی، علی‌رغم بهره‌مندی از گرافیک عالی، موسیقی منحصر به فرد، داستان خوب، کات سین‌ها و بسیاری المان‌های دیگر اما یک نقطه ضعف بسیار بزرگ دارد. نقطه ضعف بخش داستانی بازی، کوتاه بودن ‌آن است. به صورتی که مخاطب، پس از شروع داستانی جدید، به محض این که می‌‌خواهد با شخصیت‌ و داستان بازی ارتباط بر قرار کند، داستان به پایان می‌رسد. شما می‌توانید همه شش بخش داستان بازی را در حداکثر 6 یا 7 ساعت یا کمتر به اتمام برسانید. روایت خوب و شخصیت سازی منحصر به فرد در بخش داستانی این نسخه از بتلفیلد، به نحوی یک انقلاب و پیشرفت بزرگ در کارنامه ضعیف دایس در به نمایش در آوردن داستان‌های بتلفیلد 3 و بتلفیلد 4، به حساب ‌می‌آید. اگرچه بخش داستانی نسبت به گذشته بهتر شده اما همچنان به حد زیادی راضی کننده نیست.


موسیقی 
بی شک موسیقی از مهم ترین اِلِمان‌های یک بازی ویدئویی، به حساب می‌آید. اگرچه از آغاز ساخت سری بتلفید شاهد داستان‌های کم و بیش خوب بوده‌ایم، اما استودیو بازی‌سازی دایس، هنر بی‌بدیل خود را در ساخت موسیقی‌های بازی‌های مختلفی از جمله Battlefield 1  یا جنگ ستارگان، به همه ثابت کرده‌است. موسیقی بتلفیلد یک، اتمسفر و جوی کاملا هماهنگ با سبک تاریخی بازی را داراست. این موسیقی در طول بازی، با توجه به وضعیت و داستان مورد نظر، تغییر می‌کند و می‌تواند در قسمتی، حسی بسیار غم‌ انگیز و دراماتیک و در جایی، اوج هیجان را به گیمر القا کند.


قابلیت‌ها و آیتم‌های تروفی بخش داستانی
اگر با پلتفرم‌هایی مانند XBOX یا پلی استیشن، تجربه‌ بازی کردن را داشته باشید‌ حتما با قسمت‌هایی به نام اچیومنت یا تروفی بازی آشنا هستید. این قسمت‌ها در واقع برای بازیکن، نقش صد درصد کردن بازی یه به اصلاح بازیکنان پلی استیشن، پلاتینیوم کردن بازی را ایفا می‌کنند. هر بازی در بخش تروفی، ماموریت‌های مخصوص به خود را داراست که می‌توانند بسیار سخت، یا بسیار آسان برای پلات (پلاتینیوم) کردن باشند. بازی Battlefield 1 نیز از این قابلیت بی‌بهره نیست و شما با انجام ماموریت هایی مختلف و جمع‌‌آوری آیتم‌هایی درون بخش داستانی و چند نفره بازی، به نام کدکس(CODEX)، بازی را صد درصد می‌کنید. برای پلات کردن بتلفیلد وان، کار تقریبا مشکلی را پیش رو دارید. پیشنهاد ما مراجعه به سایت‌های مختلف، در رابطه با پلات کردن بازی‌های XBOX یا PS4 است.


قسمت چند نفره‌ Battlefield 1
بازی بتلفیلد وان، به یکی از بهترین بازی‌ها تبدیل شده است. اما چگونه فقط با یک داستان کوتاه! می‌توان گفت استودیو دایس تمام توان خود را روی بخش چند نفره بتلفیلد یک، سرمایه گذاری کرده است. درواقع ماهیت و روح بتلفیلد، همانطور که در نسخه‌های قبلی این بازی شاهد بودیم، بیشتر بر پایه بخش چند نفره است و داستانش چنگی به دل نمی‌زند. بخش داستانی از هر نظر هم بخواهد راضی کننده باشد اما به هیچ وجه نتوانسته آن روی خونین و  درگیری‌های بسیار بزرگ جنگ جهانی اول را به نمایش بگذارد. در بخش چند نفره، شاهد جنگ‌های بسیار بزرگ در نقشه‌هایی عظیم هستیم. بازیکنان با تعامل و همکاری با یک دیگر می‌توانند تجربه لذت بخش‌تر و اعتیاد‌آور تر از هر بازی دیگری را داشته باشند. حتما خبر دارید که بخش چند نفره نسخه‌های قبلی بتلفیلد نیز از بخش داستانی بهتر بود، این بار نیز، استودیو دایس در ساخت بخش چند نفره Battlefield 1، نسبت به بخش داستانی، سنگ تمام گذاشته‌ است و تجربه‌ای از هر لحاظ خوب را به مخاطب ارائه می‌کند. دایس، همچنان طبق سنت‌های گذشته نسخه‌های قبلی بتلفیلد،‌ در سبک گیم پلی و سیستم تیراندازی اسلحه‌ها و تانک‌ها تغییری ایجاد نکرده است، بلکه با بهبود بخشیدن موارد مختلف و اضافه کردن چاشنی حال و هوای جنگ جهانی اول، مانند گذشته، بازی کردن بتلفیلد را برای بازیکنان، بسیار لذت بخش و هیجان انگیز ساخته است. علاوه بر این، موسیقی بخش چند نفره با بخش داستانی تفاوتی ندارد. شاید تنها تفاوت موسیقی در بخش چند نفره نسبت به بخش داستانی بازی، افزودن هیجان و حس تاریخ‌ساز بودن در قسمت چند نفره است! اگر از گیمرهای بخش‌های چند نفره بازی‌های شوتر، مخصوصا بتلفیلد باشید، حتما با سبک‌های بازی و حالت‌های آن آشنا هستید. در نسخه‌های قبلی بتلفیلد شاهد حالت‌های متداولی همچون کانکوئست، راش، دامینیشن(گرفتن پرچم) و Team Deathmatch بوده‌ایم که اکثرا با آن‌ها کم و بیش آشنایی داریم.

 این حالت‌ها همه در بازی با همان سبک و سیاق سابق‌شان وجود دارند اما بازی دارای حالت‌های جدید چند نفره نیز هست. حالت ‌هایی با نام‌های War pigeon و Operation. در حالت War pigeon، همانطور که از اسمش پیداست، دو تیم مقابل هم قرار می‌گیرند و بازیکنان هر دو تیم باید سعی کنند کبوتر نامه رسان را به دست بیاورند، فرد حمل کننده نامه‌ای بنویسد و آن را به توپخانه بفرستد تا افراد تیم حریف، بمب باران شوند. با توجه به تجربه‌ شخصی ای که خودم داشتم، به نظر من این حالت از بازی، بهترین حالت از نظر جنگ، هیجان و استرس است. همانطور که گفته شد، بخش چند نفره بتلفیلد یک، بیش از پیش تعامل و همکاری تمام بازیکنان هر تیم را نیاز دارد. در حالت(جنگ کبوتر) هماهنگی و هم فکری بازیکنان، حرف اول را می‌زند. حالت جدید دیگر، به نام Operation (ماموریت)، همان بخشی است که جنگی به تمام معنا شلوغ، خونین و پر استرس را به رخ می‌کشد. می‌توان گفت حالت ماموریت در بخش چند نفره، بیشتر از بخش داستانی وقایع جنگ جهانی اول و به دست آوردن مناطق کشور‌های دیگر را به نمایش می‌گذارد. اگر از حالت‌های جنگ‌های شلوغ خوشتان می‌آید، این حالت، پیشنهاد ما به شماست. خلاصه بگویم، بخش چند نفره Battlefield 1، تا کنون بهترین سبک بازی چند نفره را در بین بازی‌های شوتر به نمایش گذاشته است.

محیط و نقشه‌های بازی
بازیسازان، در طراحی پرجزئیات و با گرافیک محیط، کم نگذاشته اند و می‌توان گفت، بتلفیلد1، بهترین نقشه‌ها و مپ‌ها را از نظر وسعت و گرافیک داراست. علاوه بر این، تخریب‌پذیری دیوار‌ها، سنگ‌ها و ساختمان‌های درون بازی، عالی کار شده‌ است. برای مشاهده این، تنها کافیست با تانک به یک ساختمان بکوبید، آن زمان متوجه ریزش سنگ‌ها و مصالح پرجزئیات ساختمان، می‌شوید. در مجموع، بازی شامل 9 نقشه است که از صحرای عربستان تا کانال سوئز و کوهستان‌های ایتالیا را شامل می‌شود. اگر سری به بخش داستانی بازی و یا چند نفره بزنید، متوجه قابلیت سنتی و همیشگی سری بتلفیلد، یعنی وسایل نقلیه مختلف می‌شوید که همین، کافی‌ است تا بتلفیلد را از کال ‌آو دیوتی متمایز سازد.

آیتم‌ها و کلاس‌های جنگ در بخش چند نفره
در بخش چند نفره نیز همانند بخش داستانی، باید CODEXها یا تروفی‌هایی بدست بیاورید. کلاس‌هایی که شما می‌توانید در بخش چند نفره به بازی‌ با آن‌ها بپردازید، عبارتند از Medic، Scout، Support و Assault که هر کدام اسلحه‌ها و قابلیت‌های مخصوص خود را دارند که با بالا بردن سطح خود در بازی، می‌توانید به اسلحه‌ها و اسکین‌های زیبایی دست یابید. شاید تنها نقطه‌ ضعف بخش چند نفره، نبود آپشن‌‌های شخصی سازی زیاد‌، است.


جمع بندی و سخن آخر 
با توجه به همه تعاریف بالا، متوجه می‌شویم که دایس، در ساخت یک بازی تمام عیار عالی، بسیار موفق بوده است. به جز بخش داستانی که البته به آن دیگر توجهی نمی‌شود. EA و استودیو دایس با معرفی و انتشار DLC های پولی، و انتشار آپدیت‌های ماهانه، سعی در اضافه کردن نقشه‌ها، حالت‌های جنگ، نیرو‌های بیشتر و بهبود مشکلات بازی دارند. بازی Battlefield 1، با کسب امتیاز بسیار بالای 89 از سایت متاکریتیک، به یکی از بهترین بازی‌ها در سبک شوتر مبدل شده ‌است. استودیو دایس با تلفیق هرج‌ و ‌مرج دیوانه‌وار با لذت همکاری تیمی در بتلفیلد 1، از آن تجربه‌ای ساخته که حتما باید آن را امتحان کنید.

منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر