بررسی بازی ویدئویی FINAL FANTASY XII: THE ZODIAC AGE از نگاه وب سایت IGN

بررسی بازی ویدئویی FINAL FANTASY XII: THE ZODIAC AGE از نگاه وب سایت IGN
نسخه اصلی Final Fantasy XII بازی فوق‌العاده‌ای بود که البته در زمان نامناسبی روانه بازار شد. این‌بار اما نسخه جدید Zodiac Age برای پلی استیشن 4 با هدف جبران مافات عرضه شده است.
  • جدیدترین بازی ها
نسخه اصلی Final Fantasy XII زمانی برای پلی استیشن 2 عرضه شد که فاصله کمی به رونمایی از کنسول‌های جدید پلی استیشن 3 و Wii باقی مانده بود. همین امر باعث شد این عنوان جذاب و دوست داشتنی، کم‌تر در مرکز توجه قرارگیرد. در این بین، گیمرهایی که امکان تجربه این بازی را پبدا کردند با عنوانی ماجراجویی در دسته بازی‌های ایفای نقش روبرو شدند که محتویات گرافیکی چشم‌نواز را در کنار دنیای زیبای بازی و راهکارهای ویژه برای نبرد و اکتشاف در نقشه بازی، پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد. حالا بار دیگر فاینال فانتزی 12، با عنوان Zodiac Age برای پلی‌استیشن 4 بازگشته تا در مرکز توجه قرارگیرد. این بازی از محتویات گرافیکی بهبود یافته و تغییراتی که در اکثر موارد مثبت هستند بهره‌مند شده است. 
داستان بازی، روی چالش‌های شخصیت‌های آن در دنیایی مملو از سیاست و جنگ متمرکز شده است. این داستان در مقایسه با تم نجات جهان هستی قرار می‌گیرد که در بسیاری از بازی‌های ماجراجویی ایفای نقش شاهد بوده‌ایم. تمرکز روی شخصیت‌ها و نقش کوچک اما پراهمیت آن‌ها باعث شده داستان از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار شود. در این بین، دیالوگ‌ها نیز نقش ویژه‌ای در شناخت بهتر گیمر از دنیای اطراف داشته‌اند. این امر با درنظر گرفتن این نکته که می‌توانید چیزی از 60 تا 100 ساعت را در دنیای بازی (بسته به سرعت شما) صرف کنید، قابل توجه خواهد بود. 

اگرچه داستان بازی، خطی است اما دنیای نیمه باز این عنوان امکان کاوش در بخش‌های زیادی از نقشه را با محدودیت‌های جزئی، از همان ابتدا میسر می‌سازد. در جریان بازی می‌توانید از گنجینه‌ها یا لوت‌ها بهره‌مند شوید. با وجود این، همواره احتمال آن وجود دارد که در قلمرو هیولاهای قدرتمندی که به راحتی شما را به عنوان یک وعده غذایی میل می‌کنند نیز گرفتار شوید. پاداشی که در ازای این کاوش در دنیای اطراف نصیب شما خواهد شد چشمگیر است. در این راستا، نواحی که شبیه به مناطق مرده و خالی از سکنه به نظر می‌رسند می‌توانند محلی برای پیداکردن گنجینه‌های با ارزش باشند. دشمنان قدرتمند شما هم پس از قبول شکست، لوت‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهند که از آن‌ها می‌توانید برای خرید آیتم‌های جدید در بازار مجازی داخل بازی استفاده کنید.
نبردها به‌طور مستقیم روی نقشه شکل می‌گیرند و در قالب آن‌ها شما تنها امکان کنترل یک نفر از نیروهای خودی را خواهید داشت. در این بین، شخصیت‌های دیگر به‌طور تمام و کمال توسط سیستم پردازشگر بازی، مدیریت خواهند شد. خوشبختانه این بازی، مشکلی که در بحث کنترل نیروها توسط CPU در بازی‌های ایفای نقش شاهد هستیم را به‌طور کامل مرتفع کرده است. این نیروها معمولاً در بازی‌های مشابه، در قالب دستورات از پیش برنامه‌ریزی شده که Gambits نام دارند عملکرد مطلوبی را پیش روی شما قرار می‌‌دهند اما با استفاده از همین دستورات از پیش طراحی شده، در فضای بازی فاینال فانتزی جدید می‌توانید به‌طور کامل، عکس‌العمل‌های شخصیت‌های مختلف را در شرایط متفاوت، برای آن‌ها تعریف کنید. 

به عنوان مثال می‌توانید از نیروهای خودی درخواست کنید تا از توانایی‌های شفابخش خود برای درمان شما استفاده کنند. یا حتی این امکان وجود دارد که با شناسایی نقطه ضعف دشمن، از نیرویی خاص طلب کمک کنید. تنظیم صحیح این دستورالعمل‌ها، دست شما را آزاد خواهد گذاشت تا روی مواردی نظیر جایگیری صحیح به منظور افزایش تاثیرات حملات تمرکز کنید. 
این موارد از نقطه نظر تئوری، مشابه با ساختاری هستند که در نسخه اولیه فاینال فانتزی 12 شاهد بودیم اما یکی از بزرگ‌ترین و البته تاثیرگذارترین تغییرات را می‌توان در سیستم پیشرفت بازی Zodiac Age شاهد بود که تمامی آیتم‌ها از اسلحه‌های در دسترس تا سطح مهارت‌های قابل استفاده را دربر می‌گیرد. این مجموعه از تغییرات که License Boards نامیده می‌شوند در واقع کمک می‌کنند تا مهارت‌ها، اسلحه‌ها و تجهیزات را از طریق خرج کردن امتیازات جمع‌آوری شده، ارتقا دهید. در نسخه اولیه FFXII هر کاراکتر می‌توانست تمامی مهارت‌های موجود در بخش منبع مهارت‌ها را در اختیار بگیرد. همین امر باعث می‌شد به مرور زمان، تمامی شخصیت‌ها از قابلیت‌ها و توانایی‌های مشابهی برخوردار شوند. این در حالی است که در قالب نسخه به روزرسانی شده لایسنس بورد در Zodiac Age، شخصیت‌ها مجاز به انتخاب دو بورد از مجموعه 12 بورد موجود هستند. به این ترتیب، هر شخصیت مجموعه محدودی از شبکه مهارت‌ها را در اختیار خواهد داشت. اگرچه این راهکار، محدودیت‌هایی را در بحث مجموعه مهارت‌های در دسترس به همراه خواهد داشت اما باعث تمایز هرچه بیشتر شخصیت‌ها در جریان بازی می‌شود. 

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب، Trial Mode نام دارد که چالشی آپشنال را در قالب 100 نبرد متوالی، پیش روی گیمر قرار می‌دهد. این چالش‌ها به ترتیب از آسان‌ترین تا سخت‌ترین مورد دسته‌بندی شده‌اند. اگرچه در هر زمانی می‌توانید این چالش‌ها را تجربه کنید اما به این بخش باید به عنوان چالشی سطح بالا نگاه کنید. چالشی که پس از دست‌یابی به سطح بالای مهارتی، برخورداری از واکنش‌های سریع و همچنین بهره‌مندی از مجموعه‌ای از قابلیت‌ها و گمبیت‌ها، در آن موفق خواهید شد. 
نسخه جدید بازی فاینال فانتزی 12 از بهبود قابلیت‌های گرافیکی نیز بهره‌مند شده است. این عنوان را باید ریمستری با محتویات گرافیکی سطح بالا به حساب آورد تا خروجی با رزولوشن تمام اچ‌دی. با وجود این، مولفه‌های گرافیکی بازی کاملاً چشمگیر هستند. 
قابلیت افزایش سرعت بازی نیز می‌تواند به افزایش دو یا حتی چهار برابری روند پیشبرد گیم‌پلی کمک کند اما این امکان وجود داشت تا توسعه‌دهندگان، قابلیت جابه‌جایی سریع در شهرها را نیز برای راحتی هرچه بهتر گیمر، عرضه کنند. 
در این بین، قابلیت‌هایی هم وجود دارند که اضافه شدن آن‌ها به بازی، چندان کاربردی نبوده است. به عنوان مثال با فشردن L3 می‌توانید نقشه کاملی را از محیط فعلی که حضور دارید شاهد باشید. با وجود این، حتی در این حالت هم همچنان بخش زیادی از فضای صفحه نمایش توسط نقشه کوچکی که در بالا، سمت راست قرار گرفته، اشغال می‌شود. علاوه بر این مورد، درنظر داشته باشید که اگرچه بخش زیادی از سرمایه شما توسط لوت‌های بدست آمده از هیولاها تامین می‌شود اما همچنان باید به‌طور دستی، این آیتم‌ها را در فروشگاه درون بازی به فروش برسانید که این امر نیز زمان‌بر و غیرضروری به نظر می‌رسد. شاید جدی‌ترین نقد وارد شده به این بازی، در بحث شکار هیولاها باشد. جایی که پیدا کردن مشتریان و نواحی که امکان شکار هیولاها را دارید همچنان دردسری بزرگ به حساب می‌آید. این امر حتی در موردی که اطلاعاتی در خصوص محل اختفای آن‌ها در دسترس دارید برقرار بوده و مکان این هیولاها روی نقشه مشخص نشده است. این امر که برای شکار هیولاها باید به کاوش و جستجو بپردازیم قابل درک بوده اما این مورد که چرا اطلاعات کافی از موقعیت آن‌ها روی نقشه در اختیار گیمر قرار نمی‌گیرد قابل هضم نیست. 

منبع: IGN
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر