بررسی بازی Call of Duty Black Ops 3 از نگاه تک شات

بررسی بازی Call of Duty Black Ops 3 از نگاه تک شات
نسخه Black Ops III نکته خاصی را به مجموعه Call of Duty ارائه نمی کند، اما برای حفظ مجموعه و نگه داشتن طرفدارانش کافی است.
  • جدیدترین بازی ها
اگر بازی Call of Duty را یک اتومبیل روغن کاری شده بدانیم، نسخه Black Ops III یک بخش جایگزین است که حرکت چرخ ها را به مدت یک سال دیگر تضمین می کند. نسخه های Black Ops در ساختار اصلی تغییرات کوچکی نسبت به قبل داشته اند، ولی باید اذعان داشت که در  برخی ابعاد، تغییرات سازنده آن یعنی Treyarch به اوج می رسد. از طرف دیگر Call of Duty : Black Ops 3 الهام پذیری کمتری از نسخه های قبلی دارد.
Treyarch همکاری وسیعی با مجموعه های Call of Duty داشته است. اولین نسخه Black Ops دارای عملیات جنگی پیچیده و جذاب به همراه تئوری های تاریخی و کاراکترهای قوی بود. در نسخه Black Ops 2 شخصی سازی چندنفره برپا شد که به هر بازیکن، اختیار بیشتری می داد تا رقابتی جدید را تجربه کند. و حالا Call of Duty : Black Ops 3 که دارای جلوه های تصویری جدید در استفاده از اسلحه های مختلف می باشد.
بازی call of duty black ops iii
جدیدترین ویژگی ها از بازی چندنفره آنلاین را متخصصین سازنده نسخه Black Ops III به تصویر کشیده اند. اینها نسل آینده سربازها هستند که در زره هایی از آلیاژ تیتانیوم پوشیده شده اند و سلاح های چند میلیون دلاری در دست می گیرند. در این نسخه، یک لایه جدید از شخصی سازی نیز  فراهم شده است. شما مانند نسخه های قبل همچنان 10 اسلات دارید تا خرج اسلحه ها، آیتم ها و تجهیزات کنید. اما متخصصین کمی تفاوت جزئی به این مجموعه اضافه کرده اند.
هر کاراکتر یک سلاح قدرتی (یا یک قابلیت خاص را دارد که در طول یک مسابقه، چند بار شارژ می شود. اما بگونه ای تنظیم شده که شما فقط می توانید یکی از این دو مورد را انتخاب نمایید. بعنوان مثال، Outrider می تواند با کمان ترکیبی Sparrow وارد جنگ شود و با تیرهای خود صف دشمن را منفجر کند. از طرف دیگر توانایی Vision Pulse را دارد. این توانایی عبارتست از توانایی دیدن دشمنان از پشت دیوار. من بعنوان یک بازیکن محتاط تر، ویژگی دوم را انتخاب می کنم چون به من و تیم من، این توانایی را می دهد که موقعیت دشمن و موقعیت کلی را کاملا درک و ارزیابی کنم. این ویژگی در مواقع نبردهای سخت که سنسورهای حرکتی نیستند، حسابی به درد بخور است.
call of duty black ops iii
Outrider یک نمونه کوچک از برتری سیستم تخصصی این بازی است. این دوگانگی میان سلاح قدرتی و قابلیت خاص (و موقعیت های استفاده از آنها) منجر به وقایع هیجان انگیز و جالب در هر مبارزه می شود. در هر نوع خاص از بازی، قدرت های خاصی بهتر عمل می کنند و وقتی بموقع از آنها استفاده می کنید، میزان ضربه آنها تغییر می کند. در چند ساعت اول از بازی چندنفره Black Ops III، موقعیت ها و امکان های مختلف را تا جای ممکن کشف کردم.
اما حس اکتشاف در این بازی به مرور محو می شود. نسخه Black Ops III به شما اجازه می دهد تا پس از شروع بازی به چهار متخصص دسترسی داشته باشید، و امکان آنلاک کردن گزینه های بعدی را به شما دهد. زمانی که من Seraph و تفنگ دستی نابودگر او را آزاد کردم، دو قابلیت او تنوع کافی را برای جذب من نداشت. و وقتی من در حال یاد گرفتن ریزه کاری های کاراکتر جدید نباشم، Black Ops III به شکل تجربه ای عادی از Call of Duty در می آید.
call of duty black ops iii
قدرت کشش این بازی همچنان وجود دارد، اما کمتر از آن چیزی است که مورد انتظار است:
این امر لزوما نکته بدی نیست. در اصل، بازی آنلاین در Black Ops III دارای بهترین طراحی های نقشه در این محصول است. هر ناحیه دارای ویژگی های تصویری خاص خود با ترکیب های پیچیده و پستی و بلندی های متنوع است. سیستم حرکتی جدید نیز پویایی عمل و عکس العمل فوق العاده ای را خلق می کند: شما می توانید وارد Capture pointهای مختلف شوید، بر روی دیوارها بدوید و از لبه دیوارها و سکوها بالا بروید. اگر بخواهم خلاصه تر بگویم، بازی Black Ops III کنترل روان و مناسبی دارد و حس خوبی را القا می کند.
اما کمبود تنوع در حدود 10 ساعت پس از بازی کردن این نسخه، کمی از هیجانی که در آغاز بازی وجود دارد را پاک می کند. پیشروی عادی هنوز هم در بازی به چشم می خورد، و تنوع آزاد کردن اسلحه ها و تجهیزات جدید ممکن است برای ادامه دادن خیلی ها به بازی کافی باشد، اما برای من اینطور  نبود. قدرت کشش این بازی همچنان وجود دارد، اما کمتر از آن چیزی است که مورد انتظار است.
call of duty black ops iii
در این نسخه، یک گزینه بسیار جذاب دارید تا به بازی آنلاین خود پایان دهید و این آیتم را تجربه کنید: بخش زامبی ها در Black Ops III به نام سایه های شیطان. یک شهر خیالی را در دهه 1940 در نظر بگیرید که پر از راهروها و دخمه های هراس انگیز و هیولاهای Cthulhu است. هیولاهای Cthulhu، موجوداتی با بدنی شبیه انسان هستند، اما سر و صورت آنها به شکل اختاپوس است و بال هایی شبیه اژدها دارند. چهار کاراکتر که توسط Jeff Goldblum، Ron Perlman، Heather Graham و Neal McDonough ایفای نقش شده اند، بازی خود را مستقیما از داستان های Raymond Chandler الهام می گیرند. آنها را در حال شلیک اسلحه های تقویت شده به سمت جمعیت عظیمی از مرده های متحرک تصور کنید. نباید مرتکب هیچ اشتباهی بشوید: این بازی جدید در قسمت حمله به زامبی ها، بسیار عجیب، و در عین حال، خارق العاده است.
call of duty black ops iii
بازی در قسمت زامبی ها یک تجربه فوق العاده در نسخه Black Ops III است. شما پا به کوچه ها و دالان های مخوف یک دنیای اسراربرانگیز می گذارید. همیشه بحث در مورد زامبی ها اسرار و رموز خاص خودش را داشته و حال، این ویژگی بیش از پیش به چشم می آید. جریان بازی از این قرار است که چهار دوست، پا به مسیری میان دسته بیشمار زامبی ها می گذارند. شما می توانید انتخاب کنید که کدام در را باز کنید، از کدام مسیر بروید و بفهمید چه سلاحی کشنده تر است. اسلحه جدیدی در این بخش وجود دارد که به شکل یک گیاه پرپیچ و تاب است و با ضربه زدن شاخه های آن به زامبی ها، می توانید آنها را از بین ببرید. دشواری بازی را می توانم اینگونه بگویم: من در 10 بار اول به ندرت توانستم از مرحله 4 عبور کنم. 
اما شگفتی و اکتشاف در بخش زامبی ها ادامه دارد. این بخش Nightmares نام دارد، و زمانی آنلاک می شود که شما بخش Campaign را کامل کنید. در اصل، Treyarch تمام انیمیشن کاراکترها، اشیا، طراحی مراحل و عملیات Campaign را بازیابی کرده و پس از آنها، به زامبی ها و صداهایی وحشتناک از کاراکتر بی نام پرداخته است. این کمپانی وقت زیادی را صرف مراحل و عملیات کرده و شما نیز باید وقت بگذارید تا همه چیز ساخته شود.
call of duty black ops iii
هرچند، حالت بازی مرسوم در قسمت campaign سخت و طاقت فرساست و همان حالت همیشگی حکت در قالب یک شوتر اول شخص را دارد. پس از صحنه شکنجه اولیه که در دنیای Black Ops تبدیل به یک جزء اصلی شده، شما به حرکت از میان امواج مختلفی از دشمنان می پردازید تا به هدف بعدی خود برسید. در این میان برخی جلوه های جدید دیده می شود از جمله: نبردهای هوایی، سکانس های اکشن قوی در برجک ها، و فرارهای زیرآبی. اما باز هم در عملیات پنجم به روتین همیشگی اینگونه بازی ها باز می گردید: هدف بگیر، شلیک کن، خشاب را پر کن و تکرار کن.
البته لحظه های کوتاهی وجود دارد که در آنها، Black Ops III نحوه بازی کردن شما را تغییر کوچکی می دهد. این توانایی ها به شما اجازه می دهد هواپیماهای بدون سرنشین دشمن را کنترل کنید، آدم ها را بی حس کنید یا سیستم داخلی روبات ها را آتش بزنید. قدرت های مختلف در این بازی نیز می تواند تاثیر گذار باشد، اما گوناگونی نوع دشمن، کم است. از هواپیماهای بدون سرنشین و mini-boss های مکانیکی که بگذریم، تفاوت دشمن ها فقط در تعداد گلوله ها برای از پا درآوردن آنهاست. و وقتی شما این کار را برای تعدادی تکراری از هدف های مختلف انجام می دهید که همگی مانند هم عمل می کنند، نوآوری و جذابیت قابلیت های ارائه شده در این بازی کمرنگ می شود.
call of duty black ops iii
اگرچه این نسخه به شما این اختیار را می دهد تا بخش campaign را به صورت cooperative بازی کنید، اما این نیز مشکلات خاص خودش را دارد. به جای خلق کار گروهی و ایجاد ارتباط میان چهار بازیکن، Black Ops III تصمیم گرفته تا دشمنان بیشتر و سخت تری را بر سر شما بریزد. 

وقتی رویارویی با یک Warold (یک نیروی دشمن که نابودی او شلیک چند خشاب را لازم دارد) به اندازه کافی پردردسر است، نبرد با چهار Warold دیگر بسیار خسته کننده می شود. آنها به جای دشمنان حساس، بیشتر به شکل دیوارهای آجری هستند.
همچنین باید اشاره کرد که بخش روایت داستان قسمت campaign نیز خیلی پرمعنا نیست. یک داستان نامفهوم در مورد موفقیت هوش مصنوعی و آینده با ارتباطات و اتصالات بسیار گفته می شود که سوالات و ابهامات زیادی را در بر دارد. و در انتها، Black Ops III پس از ساعت ها شلیک کردن و داستانی غیرواضح، به پیچیدگی های نامفهوم خود ادامه می دهد.
در بخش زامبی و در 10 ساعت اول بخش بازی آنلاین، این بازی فوق العاده است. اما در بخش campaign، به سختی پیش می رود. نسخه Black Ops III نکته خاصی را به مجموعه Call of Duty ارائه نمی کند، اما برای حفظ مجموعه و نگه داشتن طرفدارانش کافی است.
مشاهده مطلب در سایت تک‌شات
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر