بررسی بازی Dark Echo؛ انعکاس صوت، راهکار ویژه فرار از اهریمن

بررسی بازی Dark Echo؛ انعکاس صوت، راهکار ویژه فرار از اهریمن
از زمان عرضه بازی‌های مختلف، با سبک‌های متفاوت برای گوشی‌های هوشمند، جای بازی‌های ترسناک، به شدت احساس می‌شد. پس از عرضه‌ بازی‌های ترسناک، رفته رفته این سبک به سوی زوال و کسل کنندگی رفت تا اینکه شاهد عرضه بازی جذابی نظیر «دارک اکو» بودیم. این بازی با سبک خاص پازل(معمایی)-ترسناک، به دل گیمر‌های زیادی نشسته است و می‌توان گفت، رنگ و لعاب تازه‌ای به این سبک بخشیده ‌است.
  • جدیدترین بازی ها
در صنعت بازی و بازی‌سازی، روزانه شاهد انتشار بازی‌های زیادی هستیم که هر کدام می‌توانند خوب باشند یا بد. ژانر ترسناک، برای اولین بار در فیلم‌های سینمایی به کار بسته شد. این، موجب شد تا برخی بازیسازان کمی از سبک‌های دیگر دل بکنند و به سمت و سوی ساخت بازی‌های ترسناک بروند. پس از گذشت چند سال از زمان عرضه بازی‌های ترسناک، رفته رفته این سبک به سوی نابودی و کم رنگ شدن در میان مخاطبان می‌رفت. حال، به وضوح می‌توان دید که کمپانی RAC7 با ساخت و انتشار بازی Dark Echo، بر روی پلتفرم‌های محبوب اندروید و iOS، به دنبال ایجاد انقلابی در این سبک است که می‌توان گفت تا حد زیادی هم در این امر موفق شده‌ است.

گیم پلی
پایه و اساس گیم پلی بازی دارک اکو بر قرار دادن بازیکن در محیطی کاملا تاریک و وادار کردن پلیر بر پیدا کردن راه خود از طریق صدا و انعکاس آن استوار است. شما باید با کار‌هایی از قبیل راه رفتن یا کوبیدن در جا بر روی زمین به وسیله پا و دنبال کردن انعکاس صوتی آن‌ها که به رنگ سفید است، راه خود را در مسیری پرخطر همراه با شیاطین و اهریمن شرور، بیابید. در واقع صدایی که شما تولید می‌کنید موجب مشخص شدن خطوط قرمز رنگ که گویای اهریمن است می‌شود. همچنین انعکاس صدای پایتان، موجب مشخص شدن خطوطی پرحرکت و فشرده شده هم می‌شود که نشان دهنده در خروجی و راه فرار است. با گذراندن مراحلی از بازی، کم کم متوجه سختی بازی که به صورت صعودی بیشتر و بیشتر می‌شود، خواهید شد. گفتنی است به جز پیدا کردن راه فرار یا شیاطین به وسیله انعکاس صدا، شما می‌توانید موارد دیگری را همچنون در‌های کوچک به رنگ انعکاس زرد و موانع بازی که مانع رد شدن صوت می‌شوند را درون بازی، بیابید. 

اگر در هنگام فرار بدون دقت کافی باشید و بی‌پروا، صوت و انعکاس‌های زیادی تولید کنید و به پایان هر خط انعکاس توجهی نداشته باشید، موجب می‌شود هیولای بازی متوجه شما شود و در آن لحظه شما هیچ کاری نمی‌توانید به پیش ببرید و تنها باید منتظر شنیدن صدایی دلخراش از فریاد و صدای خورده شدن توسط اهریمن باشید! همین امر، گویای ترسناک، دشوار و معمایی بودن بازی برای یافتن راه فرار است. در بازی Dark Echo، برخلاف بسیاری از بازی‌های دیگر با این سبک، شما با یک بازی کوتاه که لذتش تنها برای چند ساعت باشد، طرف نیستید. در واقع بازی دارک اکو، با داشتن بیش از هشتاد مرحله سخت و آسان، می‌تواند خاطره‌ای خوب همراه با چاشنی ترس و اضطراب، در ذهن مخاطب بسازد. این را هم ذکر کنم که اگر مراحل بازی که بر اساس صدا هستند را با هدفون بگذرانید، همواره می‌توانید کنترل بهتر و بیشتری بر روی انعکاس صوت خود باشید. علاوه بر این، استفاده از هدفون، موجب می‌شود تا تجربه‌ای دهشتناک‌تر از آنچه از پیش داشته‌اید، داشته باشید! البته این روش به افرادی که مشکلات قلبی دارند به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود زیرا بازی، با پخش صدا‌های ناگهانی، می‌تواند به حد زیادی مخاطب را بترساند.

کنترل بازی
می‌توان گفت کنترل شخصیت اصلی بازی، در اکثر عنوان‌ها دیگر کار ساده‌ای است که شرکت‌های بازیسازی به فکر مخاطبین خود هستند تا تجربه‌ای بهتر در بازی موردنظرشان به آنها ارائه کنند. خوشبختانه، سازندگان دارک اکو هم از این ایدئولوژی آسان بودن کنترل بازی، استفاده کرده اند. درون بازی، برای به حرکت در آوردن کاراکتر(در این بازی منظورم از کاراکتر تنها یک جفت جای پا است!) به هرجایی که خواستید بروید و صدا تولید کنید و انعکاس دریافت کنید، فقط لازم است انگشت خود را به روی مقصد نگه دارید تا شاهد حرکت شخصیت اصلی بازی باشید. به دلیل کوتاه و کم رنگ بودن انعکاس‌هایی که از حرکت کردن به وجود می‌آیند، نمی‌توان راه را یافت و به کار بسیار دشواری تبدیل می‌شود اما هر کاری راه چاره ای دارد! در بازی، برای تولید اصواتی با طول موج بلند و زیاد، بایستی در همانجایی که ایستاده‌اید، انگشت خود را نگه دارید و پس از برداشتن انگشت، شاهد تولید دایره‌ای از اصوات و انعکاس آنها باشید. این قابلیت درون بازی، می‌تواند مانند چراغ قوه‌ای برای مدت محدود عمل کند. گفتنی است، اندازه تولید صوت و بزرگی دایره صوتی در این قابلیت، بستگی به مدت زمانی دارد که انگشتتان را بر روی صفحه نمایش موبایل نگه می‌دارید. 

برای گذراندن برخی مراحل، شما نیاز دارید تا از میان انبوهی از شیاطین بگذرید. حتما دارید از خود می‌پرسید که چگونه هیچ صدایی تولید نکنیم؟ برای انجام راه رفتن با حداقل صوت، هدف خود را معلوم کنید. پس از انتخاب هدف و تصیم گیری برای حرکت به آنجا، تمام راه را با ضربات زیاد بر روی صفحه راه بروید. مراقب باشید، اگر لحظه‌ای انگشتتان بر روی جایی که ایستاده‌اید برخورد کند، موجب تولید انعکاسی بسیار بلند می‌شود که تولید صدا همانا و خورده‌شدن توسط شیاطین همانا! توجه داشته باشید که کنترل بازی در همه مراحل به هیچ وجه یکسان نیست و به سرعت عمل و عکس المعل و تفکر شما بستگی دارد. برای مثال در مراحلی که روبروی شما موج های صدایی به رنگ آبی دیده می‌شود، نشان دهنده آب هستند و برای گذشتن از آن هیچ چاره‌ای به جز دوری از شیاطین ندارید چون وقتی که در آب باشید، چه بخواهید و چه نخواهید نمی‌توانید طول موج کم و کوتاه تولید کنید که خود گویای دقت بالا و دشواری بازی است!

جمع بندی و سخن آخر
هماطور که گفته شد، استودیو بازیسازی RAC7، هدف خود را در ساخت بازی Dark Echo، ایجاد انقلابی در سبک ترسناک بیان کرده است. این کمپانی نه تنها عنوانی منحصر به فرد را روانه بازار کرده است، بلکه به هدف خود هم دست یافته است که این کار، موجب می‌شود رقابتی جدید در بین بازیسازان بازی های ترسناک ایجاد شود که ساخت بازی‌هایی همچون دارک اکو را به دنبال دارد. در کل بازی دارک اکو، با قرار دادن بازیکن در محیطی تاریک توام با گرافیکی خوب و کنترل روان، به یک بازی خوش ساخت مبدل شده‌است. همچنین ایجاد حس دلهره و ترس از نقاط قوت این بازی است. قابل ذکر است، بازی دارک اکو امتیاز 4.5 را از گوگل پلی و امیتاز قابل توجه 88 را از سایت متاکریتیک کسب کرده است که خود گویای یک بازی عالی و منحصر به فرد است. خلاصه اگر مدت‌ها است به دنبال عنوانی هستید تا حس ترس و اضطراب را در دلتان ایجاد کند و هوشتان را محک بزند، بازی دارک اکو پیشنهاد ما به شماست.

منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر