بررسی بازی Quantum Break از دید وبسایت Gamespot

بررسی بازی Quantum Break از دید وبسایت Gamespot
بازی جاه‌طلبانه Quantum Break از نظر ظاهری چشمگیر است، مبارزات و استفاده از توانایی‌جک، سرگرم‌کننده‌اند و بازیگران هم کار خود را خوب انجام داده‌اند، اما داستان آن ارزش دوباره بازی کردن ندارد و کنترل ضعیف بازی، مانع از تبدیل شدن آن به یک عنوان انحصاری در خور توجه شده است.
  • جدیدترین بازی ها
بازی‌های کمی مانند Quantum Break از میان‌پرده‌های سینمایی در مقیاس عظیم استفاده می‌کنند. این میان‌پرده‌ها عنصر اصلی بازی هستند. بین هر پنج فصل بازی، شما می‌توانید اپیزودهایی را به طول تقریبا 20 دقیقه مشاهده کنید، که البته تماشای آن‌ها اختیاری است، اما برای کاوش در ذهن نقش منفی داستان طراحی شده‌اند. بقیه داستان که شمال سفر در زمان، یک شرکت شیطانی و مقداری عشق برادرانه است، توسط شما با تصمیم‌های روایی که میان فصل‌های بازی می‌گیرید، نوشته می‌شود.

شکست این فرمول، اجتناب‌ناپذیر است: ترکیب یک شو تلویزیونی و یک بازی، ریسک بالایی دارد که اینجا جواب نداده است. هر دو جنبه Quantum Break، موارد هیجان‌انگیزی برای عرضه دارند: مبارزات غالبا انفجاری و پرهیجان است. بخش نمایشی نیز به خوبی کنجکاوی شما را برمی‌انگیزد. اما این بخش‌های متفاوت، با هم جور در نمی‌آیند، زیرا تأثیری که شما در برخی اتفاق‌های بازی دارید باعث پیدایش انتظاراتی می‌شود که در نهایت هیچکدام برآورده نمی‌شوند. تصمیمات شما در برخی جنبه‌های بازی تأثیر دارند و کاراکترهای بازی با هم تعامل دارند و برخی اتفاقات کوچک هم به گونه‌ی متفاوتی رقم می‌خورند، اما در کل، شما، داستان را شکل نمی‌دهید. Quantum Break تجربه‌ای نیست که بخواهید دوباره تکرار کنید، هرچند که خود بازی، با اعتماد به نفس اصرار دارد که چنین است.

نقش جک جویس (Jack Joyce)، کاراکتر اصلی بازی که توانایی دستکاری زمان را دارد، که توسط شاون اشمور (X-Men) ایفا شده، یکی از کاراکترهایی است که بازیگری شناخته شده نقش آن را ایفا کرده است و این بازیگران کار خود را به خوبی انجام داده‌اند. لنس ردیک (The Wire, John Wick) عملکرد محشری در نقش مارتین هچ (Martin Hatch)، که انگیزه‌اش تا پایان بازی مشخص است، داشته است. بازیگران کمتر شناخته شده دیگری هم در دیگر نقش‌ها وجود دارند که کار خود را به خوبی انجام داده‌اند، که تأثیر خود را از توجه به ایرادات بخش نمایشی، به خوبی نشان می‌دهند. از لباس‌های مسخره‌ی دشمنان با علامت‌های بزرگ روی آن‌ها گرفته تا ماشین‌هایی تکراری که در همه صحنه‌های تعقیب و گریز دیده می‌شوند، ایرادات زیادی می‌توان به بخش نمایشی گرفت.

البته Quantum Break برای بازی کردن ساخته شده تا فقط تماشا کردن، اما اگر شما اپیزودها را هم رد کنید، بهترین قسمت‌های گیم‌پلی آن گرفتار پیش‌پاافتادگی‌های پیاپی است. بخش مبارزات بدون شک ستاره‌ی بازی است. شما در ابتدای بازی توانایی دستکاری زمان را به دست می‌آورید که به شما اجازه می‌دهد تا مبارزات را آهسته کرده، سرعت حرکات جک را افزایش داده، سپری بسازید که گلوله‌ها را در فضا متوقف می‌کند و بمبی از زمان در صورت دشمن منفجر کنید. خیلی طول نمی‌کشد که جریان بازی را درک کرده و با مدیریت زمان کول‌داون هر قابلیت، می‌توانید آن‌ها را پشت سر هم استفاده کنید. در حالی که سپر خود را فعال کرده‌اید، می‌توانید مستقیم به دل دشمن زده و هنگامی که سپر شما تمام شد، یک بمب به سمت دشمن پرتاب کرده، به سمت کاور رفته و از اسلحه خود استفاده کنید تا قابلیت‌های شما بازیابی شوند.

راه صحیحی برای مبارزه وجود ندارد و امتحان کردن قابلیت‌های جک لذت‌بخش است و البته از واکنش محیط اطراف، تغییر و تخریب آن در اثر قدرت‌های جک نباید غافل شویم. Quantum Break از نظر ظاهری زیباست و مدل‌های کاراکترها آنقدر خوب ساخته شده که انگار واقعا بازیگران در بازی وجود دارند. جلوه‌های ویژه زمانی آن، همیشه موجب شگفتی خواهند بود. همچنین در بازی مقدار قابل توجهی تخریب به صورت زنده قابل مشاهده است که نه تنها دیدنی است، بلکه باعث می‌شود تا همیشه در حال ترکیب باشید، زیرا دشمن دائما در حال از بین بردن کاور شماست.

اما سیستم تیراندازی بازی به خوبی دیگر بخش‌های بازی نیست. شما در طول بازی معمولا از سیستم کاورگیری دینامیک بازی استفاده می‌کنید؛ به سمت یک جسم رفته و جک به صورت خودکار پشت آن کاور می‌گیرد. در حالی که می‌توانید کورکورانه از قابلیت‌های زمانی خود پشت کاور استفاده کنید، این آزادی را برای استفاده از اسلحه خود ندارید. در عوض، مجبورید ایستاده، از کاور بیرون آمده و به دشمنان شلیک کنید و به احتمال خیلی زیاد آسیب ببینید. درست است که تیراندازی، مهمترین جنبه Quantum Break نیست، اما می‌توانست خیلی بهتر به آن پرداخته شود. برخی اوقات، دشمن به دستگاه‌هایی دسترسی دارد که می‌تواند قابلیت‌های شما را مختل کند و شما باید به روش سنتی از خود دفاع کنید. اگر در حالی که در کاور هستید، از اطراف مورد حمله قرار بگیرید، آماده باشید که قبل از دست به سلاح شده، مقدار زیادی آسیب ببینید.

وقتی که مشغول مبارزه نیستید، معمولا در حال جستجوی محیط اطراف خود برای سرنخ‌های داستانی مانند اسناد و ایمیل‌های هستید که حاوی مقدار زیادی اطلاعات تکمیلی، مخصوصا درباره کاراکترهایی هستند که فقط در طول بخش نمایشی دیده می‌شوند. به عنوان یک منبع، این اطلاعات باارزش هستند اما آنقدر حجم آن‌ها زیاد است توقف بازی فقط برای خواندن یکی از این اسناد و دانستن داستان‌های جانبی نه چندان جالب بازی، تلاشی بسیار خسته‌کننده است.

وقفه میان سکانس‌های اکشن، می‌تواند فرصت خوبی برای استراحت باشد، اما نه وقتی که مجبور به عبور از چالش‌های پلتفرمینگ ضعیف بازی باشید. در این قسمت‌ها در حالی که با حرکات ناشیانه‌ی جک دست و پنجه نرم می‌کنید، باید اجسام را اندازه گرفته و به اطراف بپرید. مسیر شما در این لحظه چنان محدود است که جک حتی تلاش نمی‌کند تا از اجسامی که «قرار نیست» بالا برود، بالا برود و در برابر آن‌ها، ناشیانه سکندری می‌خورد. در طول بعضی از این لحظه‌ها، شما باید از قدرت زمانی خود استفاده کنید تا صحنه را به شکلی بچینید که بتوانید از نقطه A به نقطه B بروید، اما تغییرات شما تنها برای لحظات کوچکی پا بر جاست و مجبورید باز هم با پتلفرمینگ ضعیف بازی، تحت فشار، دست و پنجه نرم کنید.

متأسفانه، گیم‌پلی Quantum Break، به مقدار مساوی بین دو بخش مبارزه و پلتفرمینگ بد آن تقسیم شده است. با توجه به این که، با حساب قسمت‌های نمایشی، گیم‌پلی Quantum Break به زحمت به ده ساعت می‌رسد، تقسیم این بخش‌ها، بیش از پیش ناامیدکننده است. حتی اگر به عقب بازگشته و تصمیمات خود را تغییر دهید (برای مثال جلوی مرگ یک کاراکتر را بگیرید.)، مسیر شما در نهایت ثابت باقی می‌ماند، هرچند تغییرات کوچکی نیز مشاهده خواهد کرد تا احساس کنید که در داستان بازی دست دارید.

در انتها، شما مهم‌ترین بخش داستان را می‌دانید. بازی کردن دوباره آن برای مشاهده تغییرات جزئی در وقایع بازی، نیازمند است تا باز هم به مناطق تکراری و خسته کننده بازی سر بزنید. رسیدن به پایان Quantum Break ممکن است در لحظاتی سرگرم کننده باشد، اما هرچقدر که مبارزات چشمگیر باشند یا بازی خوب به نظر برسد، نمی‌توان کتمان کرد که داستان کم کشش بازی و تصمیمات ناامید کننده در طراحی آن، Quantum Break را از تبدیل شدن به یک بازی خوب باز داشته است.

منبع: Gamespot
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر