بررسی بازی Uncharted 4 از نگاه سایت Polygon

بررسی بازی Uncharted 4 از نگاه سایت Polygon
تا زمانیکه به انتهای Uncharted 4: A Thief’s End رسیدم، دلم نمی خواست دیگر هیچوقت همراه با Nathan Drake پایم را در یک معبد یا سفر گنج یابی بگذارم. البته دلیلش این نیست که Uncharted 4 مرا راضی نکرد یا هیجان انگیز نیست. کاملا برعکس: یک پایان بی نقص برای سری Uncharted به حساب می آید.
  • جدیدترین بازی ها
بازیUncharted 4: A Thief's End از این پس باید سنگ محک تمامی بازی‌هایی است که عمرشان دارد به انتها می رسد. هیچ معمایی حل نشده نماند، هیچ رابطه ای نیست که مورد بررسی قرار نگرفته باشد و هیچ بچیزی ناقص رها نشد. تکمیل‌ترین پایانی است که می توان خواست، حتی بیشتر.

ولی این پایان رضایت‌بخش بر اساس بازی‌ای به مراتب صمیمی‌تر و در کمال تعجب آرام‌تر از سایر Unchartedها شکل گرفته است. صحنه های انفجاری به یادماندنی که این سری بازی‌ها به خاطرش شناخته شده بودند، کمتر در Uncharted 4 دیده می شود. بازیهای قبلی Nathan Drake را در قایق‌های چپ شده و یا هواپیماهای در حال سقوط قرار می دادند، ولی این قسمت آخر، او با یک چالش به مراتب خطرناک تر روبروست: یک نگاه کامل به این واقعیت، که در موارد او می تواند آدم بیخودی باشد!
Uncharted 4 طبق معمول از میانه ی یک داستان مجهول شروع می شود، ولی به زودی زندگی‌ای را که Nathan و Elena (که حالا زن و شوهر هستند) از زمان Unacharted 3 تاکنون ساخته اند نشان می دهد. رابطه ی بین دو شخصیت که توسط بازیگران قبلی، Nolan North و Emily Rose حیات پیدا می کنند، از همیشه واقعی تر و بهتر به نمایش گذاشته می شود. چندین صحنه ی مختلف وجود دارد تا بتوانند مهارت‌های خود را در ساخت کاراکترها به نمایش بگذارند و توانسته‌اند تمامی صحنه ها را همراه با بار احساسی زیاد و بسیار دوست داشتنی و با کمی طنز اجرا کنند.
بازنشستگی Nate با بازگشت برادرش Sam، یک همکار سابق که به نظر می رسید 15 سال پیش هنگام انجام یک کار کشته شده باشد به هم میریزد. او توضیح می دهد که زندگی‌اش در خطر است، و تنها راه نجاتش این است این است که او Nate کاری را که نیمه رها کرده بودند دوباره شروع کنند و به پایان برسانند. Nate تسلیم می شود و تحت شرایطی مشکوک برای آخرین ماجراجویی‌اش به راه می‌افتد.

Uncharted 4 متقاعدکننده ترین داستان را دارد. خبری از جنگ‌افروزانی که به دنبال اسلحه‌های کشتار جمعی باشند یا شهرهای غرق شده با محافظان جهش یافته نیست. تنها یک کلنی از دزدان دریایی گم شده‌ی Libertalia و یک کشتی پر از گنج وجود دارد. یک شکار ساده است، ولی بسیار لذت بخش و به جای یک سورپرایز بیخودی در انتهای بازی بر روی تعقیب Libertalia تمرکز دارد. 
Uncharted 4 بازی‌ای است در مورد هزینه ی گزاف علاقه‌ی افراطی. همه، از بنیان گذاران دزد دریایی Libertalia، تا اولین ماجراجویانی که برای یافتنش کشته شدند، تا قهرمانان و اشرار حال حاضر بازی، زیر فشار بلندپروازیهای خودشان هستند. بعنوان داستانی پندآموز بسیار میانه رو است، و تفاوت زیادی با قسمتهای قبلی بازی دارد، که تشنگی سیری ناپذیر Nathan Drake برای ماجراجویی را مانند یک قدرت ماورایی نشان می دادند.
آن بلندپروازی به شکلهای متفاوتی خود را نشان می دهد. برای Rafe Adler ثروتمند و بی رحم، آرزوی اثبات این موضوع است که او بیش از ارث و میراثش ارزش دارد. برای سردسته ی مزدوران، Nadine Ross، این حس وظیفه برای ارضای خواست مشتری و نجات دادن کمپانی‌اش از سقوط است. برای کاپیتان Avery، بینان گذار Libertalia، جستجوی رستگاری است.
وجود همیشگی روح بلندپروازی هر کاراکتر Uncharted 4 را قابل درک می کند و همان چیزی است که Nathan Drake را تبدیل به کاراکتی جذاب در این آخرین ماجراجوییش می کند: بلندپروازی او که وضوح بقیه نیست. او آنجاست تا جان برادرش را نجات دهد، ولی چیز دیگری نیز به او انگیزه می دهد. یک چیز سمی، چیزی که باعث می شود تصمیمات احمقانه بگیرد و دچار پیامدهای بد این تصمیمات بشود.
همین موضوع چیزی است که باعث شد به فکر بیفتم، آیا Nathan Drake که در این سری می بینیم در بدترین حالتش است؟
در Uncharted 4 می بینیم که Drake چند جوخه از مزدوران را نابود می کند. این مبارزه ها کاملا سودمند بوده و یادآور ترکیب حملات جاسوسانه و تیراندازی با استفاده از پوشش در Uncharted 3 هستند. ولی حرکات بسیار روان تر هستند. به هر حال این مبارزه ها کم اهمیت ترین بخش بازی هستند و خوشبختانه این بار کمتر و با فواصل بیشتر اتفاق می افتند و حتی مهمترینشان نیز کمتر حس خسته کننده و طولانی تیراندازی‌های آنچارتدهای قبلی را دارند.
قطعا، مبارزات مسلحانه ی Uncharted 4 شما را مشغول خود خواهند کرد، و البته می توانید با استفاده از یک قلاب و طناب لذت بیشتری نیز از این مبارزات ببرید. در بیشتر صحنه ها معمولا حداقل یک نقطه برای گیر دادن قلاب پیدا خواهید کرد و بله شما اجازه می دهد به یک مکان دیگر تاب بخورید یا بر روی دشمنانتان بپرید! احمقانه و خطرناک است، ولی بدون شک بیشتر برای تفریح در وسط میدان نبرد کاربرد دارد.

این قلاب همچنین تنوع انواع سعود را نیز بالا می برد. تاب خوردن از یک نقطه به Drake آزادی عمل بیشتری می دهد، و به شما اجازه ی پریدن بر روی یک مکان دور را با حرکاتی فوق انسانی می دهد.
بالا رفتن امکان انتخاب بیشتری نیز دارند: بسیاری از صعودها، شامل چندین مسیر مختلف می شوند، و باعث می شوند به جای اینکه مسیری از قبل مشخص شده را دنبال می کنید، حس کنید خودتان در حال پیدا کردن راه ها هستید. ولی بعضی اوقات بازی دارای پازل های محیطی خسته کننده‌ایست که اکثرا به شکل جابجا کردن یک جعبه و قرار دادنش در زیر یک لبه ی خارج از دسترس هستند.
طراحی آزادانه ی آنچارتد 4 خود را در بخشهای زیادی از بازی نشان می دهد، و امکان گشت و گذار آزادانه در محیط باز و غول پیکر بازی را ایجاد می کند. مانند خرابه ها، دشت ها، غارهای زیرآبی و... این محیط ها از طریق تعقیب‌ها، سرقت‌ها و معابد پر از معما به هم متصل می شوند. هیچ چیزی به اندازه‌ی برخی وقایع بازیهای قبلی در آن به یادماندنی نیست، مثلاً مانند حادثه ی قطار در Uncharted 2، ولی سرعت کلی آنچارتد 4 به مراتب بهتر است و بالانس به مراتب بهتری نسبت به گذشتگانش دارد.
ولی این تصور انفجارهای بزرگ‌تر و خطرناک تر نبود که مرا به سمت آنچارتد 4 کشاند، که البته آن‌را به سرعت و در عرض 2 روز تمام کردم. در واقع این خواست بود که Nathan Drake بالاخره از همه چیز رها شود: کشتار، دروغ، خطرها و تعقیب خودخواهانه ی ثروت و افتخار. و این تنها به این دلیل نبود که من احساساتم را با بازی و کاراکترهایش ارتباط دادم، بلکه این مسیر اجتناب ناپذیری بود که Drake و آنچارتد 4 می باید طی می کردند.

هیچ چیزی در مورد نحوه ی بازنشسته شدن این سری بازی‌ها توسط Naughty Dog کم ارزش نیست و هیچ دری را برای ادامه ی آن باز نگذاشتند، هیچ چیز مجهولی در نهایت باقی نماند. هر بازی آنچارتد دیگری تا حدودی سوالهایی را باقی گذاشت و بدون پاسخ دادن به آنها به پایان رسید. پیدا کردن پاسخ این سوالها موجب ارج پیدا کردن آنچارتد 4 می شود و یک پایان ارضاکننده وتکان دهنده را به نمایش می‌گذارد.

منبع: Polygon
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر