بررسی تخصصی تبلت Apple iPad Pro 9.7-inch اپل

بررسی تخصصی تبلت Apple iPad Pro 9.7-inch اپل
شش سال پیش بود که اپل یک تبلت مدرن را از هر لحاظ معرفی کرد و حالا در صنعت موبایل همچنان ایستاده و محکم حاضر می باشد. جدیدترین محصول خط تولید تبلت اپل، iPad Pro 9.7 اینچی می باشد.
 • جدیدترین بازی ها
شش سال پیش بود که اپل یک تبلت مدرن را از هر لحاظ معرفی کرد و حالا در صنعت موبایل همچنان ایستاده و محکم حاضر می باشد. جدیدترین محصول خط تولید تبلت اپل، iPad Pro 9.7 اینچی می باشد.

وجود کلمه پرو در نام این دستگاه نشان می دهد که دارای مشخصه های کاربرپسند بیشتری نسبت به مدل 12.9 اینچی پارسال می باشد، دستگاهی که شامل چهار اسپیکر، لوازم جانبی بهره وری محور، عملکرد عالی با قدرتمندترین تراشه اپل نیز نمونه ای از اپشن های فوق العاده مدل پارسال بود.

مدل جدید از لحاظ سایز نسبت به مدل پارسال قابل کنترل تر، قابل حمل تر بوده و برای کاربران اشنا تر است، اما این دستگاه گران تر است، قیمت پایه ان 599 دلار بدون لوازم جانبی می باشد. ایا رقم قابل توجیهی است؟

بدنه پشت


درون جعبه

 • دستگاه iPad Pro 9.7
 • کابل USB to Lightning
 • شارژر دیواری 10W
 • دفترچه راهنما
 • دو عکس برگردان اپل


طراحی

بله، این دقیقا یک ایپد است، شیک، زیبا، قابل حمل و البته اشنا. درحقیقت اگر iPad Pro 9.7 را در کنار iPad Air 2 قرار دهید، تشخیص اینکه این دو با هر فرق دارند کار سختی است. وزن، ابعاد و طراحی کلی هر دو مدل نزدیک به هم هستند.

ایپد امسال در رنگ رزگلد امده، یک اپشن جدید که به دیگر اپشن های نقره ای، خاکستری و طلایی افزوده شده است. بنابراین این تنها ایپد اپل است که در رنگ مرسوم روز در دسترس می باشد.

غیر از رنگ، ایپد جدید تمامی صفات طراحی اشنا در ایپدها را اقتباس کرده است. بدنه فلزی تبلت برای لمس و بعلاوه نما خوشایند است، دکمه های ولوم و هوم همراه با سنسور اثرانگشت در موقعیت هایی قرار گرفته اند که برای دسترسی راحت بوده و کار با انها اسان است. اما متاسفانه دوربین دستگاه بیرون زده است، که پشت کاملا تخت ایپد را خراب کرده است.


صفحه نمایش

نمایشگر 9.7 اینچی iPad Pro مورد بررسی ما دارای رزولوشن 1536x2048 پیکسل و نسبت تصویر 3:4، درست مانند iPad Air 2 می باشد. تراکم پیکسل 264ppi برای یک تبلت کاملا کافی است. همه چیز بر روی این نمایشگر زیبا است، از ویدئوها و تصاویر رزولوشن بالا گرفته تا متون ریز و گرافیک های سه بعدی بر روی نمایشگر ایپد عالی بنظر می ایند. متاسفانه فاقد قابلیت 3D Touch است، هنوز دلیل واضحی برای حذف این مشخصه ارائه نشده است.

این نمایشگر دارای فناوری جدید True Tone است، که انحصارا برای ایپدپرو9.7 اینچی تهیه شده است. بعبارت ساده، این فناوری موجب می شود تا نمای سرد و گرم نمایشگر با دمای نور محیط مطابقت نماید. نمایشگر می بایستی نمای طبیعی تری را داشته باشد، چنانکه یک نتیجه از ان میزان سازی دقیق رنگ است، اپل گفته است که " تقریبا مانند یک ورق از کاغذ بنظر می اید". گرچه اپل از کلمه تقریبا استفاده کرده، اما ما واقعا نمی توانیم تفاوت چشمگیری را ببینیم. تغییر رنگ واقعا وجود دارد، اما بسیار ظریف است، و در زمان خواندن یک کتاب یا مجله با استفاده از ایپد اصلا این موضوع را حس نمی کنیم. از نظر ما، مزیت واقعی True Tone Display، حذف تن رنگ مایل به ابی از نمایشگر تبلت می باشد. صرفنظر از شرایط نوری، رنگ سفید واقعا سفید شیری بنظر می اید، نه مایل به ابی، مساله ای که در اکثریت نمایشگرهای موبایل مطرح است.

مشخصه دیگر حاضر بر روی تبلت جدید اپل، Night Shift است که برای تغییر رنگ استفاده می شود و نبایستی با True Tone Display یکی شود. در زمانی که مشخصه فوق فعال است، در ساعت شب متون از نور ابی فیلتر شده، و در نتیجه نمایشگر در چشم کاربران راحت خواهد بود.

رنگ بر روی نمایشگر ایپدپرو9.7 نیز زیبا و دقیق است، چنانکه ازمایشات ما این مساله را تایید کرده است. سایه ها در سراسر طیف مطابق با هدف پیش رفته، و تنها اندکی انحراف دیده می شود. برخی ناسازگاری ها با سایه های مختلف خاکستری وجود دارد، اما قابل تحمل است.

همچنین اپل را بخاطر ارائه تبلتی راحت برای استفاده در زیر نور خورشید تحسین کنیم. این تبلت دارای ماکزیمم روشنایی بیش از 500 نیت است، که در زمان ترکیب با بازتاب پایین نیز دید عالی را در فضای باز رقم می زند.

نمودار طیف رنگ CIE 1931 xy تبلت Apple iPad Pro 9.7-inchنمودار طیف رنگ CIE 1931 xy تبلت Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch

نمودار طیف رنگ CIE 1931 xy تبلت  Apple iPad Air 2نمودار طیف رنگ CIE 1931 xy تبلت Apple iPad Pro

نمودار دقت رنگ نمایشگر تبلت Apple iPad Pro 9.7-inchنمودار دقت رنگ نمایشگر تبلت Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch

نمودار دقت رنگ نمایشگر تبلت Apple iPad Air 2نمودار دقت رنگ نمایشگر تبلت Apple iPad Pro

Grayscale accuracy - Apple iPad Pro 9.7-inchGrayscale accuracy --Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch

Grayscale accuracy -- Apple iPad Air 2Grayscale accuracy -- Apple iPad Pro


حداکثر روشنایی (nit)
مقدار بیشتر، بهتر است
حداقل روشنایی (nit)
مقدار کمتر، بهتر است
کنتراست
مقدار بالاتر، بهتر است
دمای رنگ (کلوین)گاماDelta E rgbcmy مقدار کمتر، بهتر استDelta E grayscale مقدار کمتر، بهتر است
Apple iPad Pro 9.7-inch522
(عالی)
2
(عالی)
1:881
(متوسط)
7054
(خوب)
2.211.65
(عالی)
4.64
(متوسط)
Apple iPad Air 2410
(خوب)
4
(عالی)
1:1063
(خوب)
7001
(خوب)
2.224.23
(متوسط)
2.72
(خوب)
Apple iPad Pro379
(متوسط)
3
(عالی)
1:1576
(عالی)
7404
(خوب)
1.872.47
(خوب)
7.02
(متوسط)
Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch375
(متوسط)
1
(عالی)
غیرقابل اندازه گیری
(عالی)
6605
(عالی)
2.172.29
(خوب)
1.24
(عالی)

حداکثر روشنایی (nit)
مقدار کمتر، بهتر است
حداقل روشنایی (nit)
مقدار کمتر، بهتر است
کنتراست
مقدار کمتر، بهتر است
دمای رنگ
مقدار کمتر، بهتر است
گاما
مقدار کمتر، بهتر است
Delta E rgbcmy مقدار کمتر، بهتر استDelta E grayscale مقدار کمتر، بهتر است
Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch52.8%0%غیرقابل اندازه گیری6.5%0.5%81.2%510.5%
Apple iPad Air 278.3%75%65.6%11.8%2.7%11.1%11%
Apple iPad Pro 9.7-inch78.5%50%61.4%6.2%8.1%41.2%11.4%
Apple iPad Pro79.2%66.7%73%7.9%3.7%30.4%30.6%


رابط کاربری و قابلیت ها

نیازی به گفتن نیست، iPad Pro 9.7 پلتفرم iOS 9.3 اپل را اجرا می کند، همان سیستم عامل قدرتمند استفاده شده در تمامی مدل های ایپد و ایفون. بروزرسانی نسخه iOS 9.3.1 است که برخی اشکالات ثابت را رفع خواهد کرد.

همانطور که می دانید، iOS اپل بطور کلی قابل اطمینان بوده، برای استفاده ساده است و نرم افزارهای خوبی برای این پلتفرم ساخته شده، همه اینها دلایلی است که صدها میلیون کاربر در سراسر جهان تمایلی به ترک اکوسیستم اپل ندارند. مطمئنا برخی باگ ها و وقفه ها در زمان کار با ان رخ می دهد، اما در کل iOS کاملترین پلتفرم موبایل می باشد.

نرم افزار رابط

درست مانند هر تبلت پیشرفته ای، محصول جدید اپل دارای مشخصه متنوع از قابلیت مالتی تسکینگ است، ما فقط در مورد عقب و جلو کردن نرم افزارها تنها با سوایپ حرکتی 5 انگشت را صحبت نمی کنیم. منظور ما اکشن کامل side-by-side می باشد، واقعا راحت است، می توانید در حین یادداشت نیز ویدئویی از یوتیوب را پلی کنید، یا Safari و Pages را در کنار هم اجرا نمایید. البته همه نرم افزارها حالت Split Screen اپل را پشتیبانی نمی کنند. با این اپلیکیشن های ناسازگار، تنها می توانید نگاه زیرچشمی به دیگر اپلیکیشن ها در حالت Slide Over داشته باشید. مالتی تسکینگ در دستگاه مورد بررسی ما عمیق ارائه شده است.


Apple Pencil و Smart Keyboard

یکی از دلایل انتخاب ایپد پرو بیش از مدل های ایپد، پشتیبانی از کیبورد هوشمند و قلم اپل می باشد. هر دو این ابزار بصورت جداگانه فروخته شده و هیچ کدام ارزان نیستند.

می دانیم که قلم Apple Pencil یک ابزار واقعا فوق العاده و قطعا در نوع خود جزء بهترین ها می باشد. در سایز یک قلم واقعی تهیه شده و در دست طبیعی احساس می شود، علاوه بر شارژ سریع نیز عمر باتری طولانی دارد، بنابراین به همان اندازه استفاده یک روز شما قابل دوام اوردن است. بهتر از همه اینکه، نوک قلم اپل به pressure و angle حساس است، درنتیجه هنرمندن دیجیتالی با این ابزار نسبت به قلم موها می توانند کنترل بیشتری بر وزن و سایز رنگ ها داشته باشند.

اما قلم اپل معایب خود را دارد. قیمت بالا، عدم جابجایی راحت، چنانکه برای مثال جدیدترین قلم مایکروسافت یعنی Surface Pro به پهلوی دستگاه از طریق اهنربا می چسبد که راحت است، همه اپلیکیشن های طراحی قادر به استفاده کامل از مزیت های این قلم نمی باشند.

همچنین کیبورد هوشمند برای iPad Pro 9.7 دردسترس است، بر کیبورد مجازی تبلت بهبود می بخشاید، اما برای استفاده های طولانی مدت نیز راحت نیست. گرچه واقعا ان را می پسندیم، اما تجربه کار با این کیبورد خوشایند نیست، غلط املایی عادی است، چرا که سایز کیبورد نسبتا کوچک است و استفاده را مشکل می کند.

اما لمس خوشایندی دارد، از جنس مواد غیرلغزنده با بافت پارچه مانند ساخته شده است، دکمه ها برای ضربه زدن ساختار خوبی دارند. پس از چند روز کار کردن نیز تایپ نسبتا سریعی را با این کیبورد تجربه کردیم. همچنین از این کیبورد می توان برای کاور نمایشگر ایپد استفاده کرد، که چیز خوبی است. گرچه بلندکردن و تا زدن ان در موقعیتش فرایند دست و پاگیر و خسته کننده است.

راستش را بخواهید، کیبورد 150 دلاری ایپد می بایست بهتر از اینها طراحی شود.


عملکرد سیستم

درست مانند همتای 12.9 اینچی خود، ایپدپرو9.7 اپل دارای تراشه سیستم Apple A9X است، قدرتمندترین تراشه موبایل تا به امروز اپل. ظرفیت رم دو گیگابایت است. ایپد جدید تقریبا در همه زمانها اجرای روانی داشته است، همه وظایف از بارگذاری سنگین صفحات وب گرفته تا بازی های پرتنش با سهولت نسبی مدیریت می شود. حتی اکثریت عناوین بازی های سه بعدی پرمتقاضی نیز بدون دردسری بر روی ایپد اجرا می شوند.

بنچمارک عملکرد Apple iPad Pro 9.7-inch

تعجب نکنید، بنچمارک ها هم قدرت ایپدپرو9.7 را تایید می کنند، و امتیازت ان فاصله زیادی با نتایج بدست امده از قدرتمندترین تراشه موبایل فعلی کوالکام یعنی Snapdragon 820 دارد.

مدل پایه دستگاه ما دارای 32 گیگابایت حافظه داخلی است که نیاز اکثریت کاربران بزرگ را براورده می سازد. دو نسخه دیگر 128 و 256 گیگابایتی از این تبلت ارائه شده است که به ترتیب 150 و 300 دلار نسبت به مدل پایه افزایش قیمت دارند. هیچ گزینه ای برای ارتقای حافظه وجود ندارد.


دوربین

عکاسی با یک تبلت یقینا با تمسخر دیگران همراه است، اما هستند افرادی که با تبلت خود عکسبرداری می کنند. شاید به همین دلیل است که اپل بهترین دوربین خود را در ایپدپرو9.7 قرار داده است. این دستگاه دارای همان دوربین 12 مگاپیکسلی iPhone 6s است و شامل مشخصه هایی همچون Focus Pixels، پشتیبانی از Live Photo، قابلیت ضبط 4k و اسلوموشن، پانوراما تا رزولوشن 63 مگاپیکسل و لرزشگیر نرم افزاری می شود.

نرم افزار دوربین

اپلیکیشن دوربین یک رابط ساده، بصری و البته اشنا است. بایستی اعتراف کنیم که داشتن صفحه ایپد به عنوان یک منظره یاب یک مزیت عالی است.


زمان گرفتن یک تصویر به ثانیه
زمان کمتر، بهتر است
زمان گرفتن یک تصویر HDR به ثانیه
زمان کمتر، بهتر است
امتیاز CamSpeed
مقدار بالاتر، بهتر است
امتیاز CamSpeed همراه با فلاش
مقدار بالاتر، بهتر است
Apple iPad Pro 9.7-inch1.61.9بدون دادهبدون داده
Apple iPad Pro1.82.1637بدون داده
Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch2بدون داده401بدون داده
Apple iPad Air 22.53بدون دادهبدون داده

اما کیفیت تصاویر چطور است؟ طبق انتظار ما در اکثریت مواقع عالی ظاهر شد. با نور کافی در محیط نیز تصاویر روشن بوده، رنگ ها خوشایند و جزئیات فراوان است. مطمئنا، برخی اشتباهات جزئی در مورد تعادل رنگ سفید وجود دارد، در برخی صحنه ها تصاویر دارای نمای گرمتری نسبت به شرایط واقعی دارند، اما تصاویر در چشمان ما خوشایند است. حتی در نور کم، ایپدپرو جدید به لطف فلش dual-tone LED خود بسیار خوب کار کرده است.

ما از سرعت دوربین اپل بسیار تحت تاثیر قرار گرفته ایم، چنانکه راه اندازی دوربین و ثبت یک تصویر بسیار سریع و انی صورت می گیرد، بدون اینکه شاهد تاخیر قابل توجهی باشیم، حتی در زمان استفاده از Live Photos سریع کار می کند.

hdr

ویدئوهای ضبط شده با iPad Pro 9.7 به لطف الگوریتم لرزشگیر فوق العاده تبلت نیز صاف و ثابت است. بهتر از همه، قابلیت ضبط 4k نیز جزئیات فراوانی را به ثبت می رساند و جدا با این مشخصه می تواند از بسیاری از گوشی های هوشمند امروزی پیشی بگیرد. تنها شکایت ما مربوط به منظره یاب است که در حال ویدئو دید کاملی از محیط عکسبرداری نشان نمی دهد، به دلایل غیرقابل توضیحی قاب از دو پهلوی چپ و راست کوچک شده، اما دوربین می بیند و چیزی بیشتر از انچه در منظره یاب نشان داده می شود را ضبط می کند.


چندرسانه ای

با صرف زمانی برای گوش دادن به لیست مورد علاقه Spotify خود بسیار لذت بردیم. چهار اسپیکر تبلت صدای بلند و واضحی را می سازند. صدا دارای عمق قابل توجهی کافی است و حتی در بالاترین تنظیمات ولوم تحریف شده نیست. گرچه نمی توانیم بگوییم این تبلت صدایی بهتر از یک جفت اسپیکر بلوتوث ارائه می دهد، اما برای ایجاد فضای دلپذیر برای گوش دادن به موزیک یا تماشای فیلم نیز به اندازه کافی خوب است.

گالریموزیک پلیر

ویدئو پلیر

بر روی نمایشگر خوب ایپد، تماشای فیلم، نگاه کردن به تصاویر و اجرای بازی نیز لذت بخش است.

Apple iPad Pro 9.7-inch


باتری

بیشتر فضای داخلی این تبلت با باتری لیتیوم-پلیمر قابل شارژ 27.5 وات-ساعت اشغال شده است. اپل وعده عمر باتری 10 ساعت در حین وبگردی بر روی وای-فای یا تماشای فیلم را داده است، اما اگر از مدل LTE استفاده می کنید، انتظار عمر باتری 9 ساعت برای وبگردی با استفاده از اتصالات سلولار را داشته باشید.

در دنیای واقعی، ایپدپرو برای یک روز با استفاده متوسط دوام می آورد، که شامل وبگردی، گوش دادن به موزیک، یادداشت با Apple Pencil البته به ندرت، اجرای چند دقیقه بازی مورد علاقه در اوقات فراغت می باشد. در این صورت، معمولا در شب هنگام باتری دستگاه توان کافی برای تماشای یک فیلم یا مشاهده جدیدترین ویدئوها در فیدیوتیوب ما را دارد. در کل اینکه در مورد عمر باتری این تبلت نگران نباشید.

بنچمارک باتری Apple iPad Pro 9.7-inch


نتیجه گیری

مطمئنا تبلت iPad Pro 9.7 گران است، اما در عوض یک نمایشگر زرق و برق دار، پردازنده فوق العاده سریع و قدرتمند، دوربین قدرتمند، اسپیکرهای عالی و مجموعه عظیمی از نرم افزارهای کاربردی بدست می اورید.

یک مساله واضح وجود دارد و اینکه این تبلت نمی تواند جایگزین یک لپ تاپ شود، و در واقع فاقد قابلیت های بهره وری از سیستم عامل دسکتاپ کامل است، از طرفی کیبورد هوشمند شرکت به بهینه سازی جدی نیاز دارد.

اگر پول مساله مهمی برای شما نیست، iPad Pro 12.9 دارای پتانسیل های بالقوه با توجه به سایز بزرگتر خود می باشد. اگر مساله بهره وری یک اپشن جدی برای شما است، پس به Microsoft Surface Pro 4 نگاهی بیاندازید، دارای کیبورد فیزیکی با ساختار خوب و نیز سیستم عامل مناسب درجه دسکتاپ می باشد، و اگر از لحاظ مالی محدود هستید، به iPad Air 2 نگاهی بیاندازید که در زمان نوشتن این مقاله نیز 200 دلار ارزان تر است، و جایگزین شایسته ای است، درصورتی که علاقه ای به ابزارهای جانبی Apple Pencil یا Smart Keyboard ندارید.

Apple iPad Pro 9.7-inch


نسخه نرم افزار دستگاه مورد بررسی ما: iOS 9.3.1


نقاط قوت

 • نمایشگر زیبا با دید عالی در فضای باز
 • دوربین مشابه با اخرین اسمارت فون های امروزی
 • عمر باتری یک روز کامل
 • Apple Pencil، یک ابزار طراحی دیجیتالی با ساختار خوب
 • اسپیکرهای داخلی باکیفیت


نقاط ضعف

 • گران برای یک تبلت، قیمت پایه 599 دلار
 • Smart Keyboard نیز کوچک، نسبتا ناراحت کننده و بیش از حد گران می باشد.
منبع: تاپ این اِرث
 • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (1 عدد)

ثبت پاسخ مهمان یکشنبه 7 آذر 1395
من دارمش یعنی یه مشکل نداره
سر تا سرش خوبه
مثل همه محصولات اپل
حیف پول هم نیست
کیبوردش چند روز اول جالبه اما بعد چند روز دیگه عادی میشه
اگر طراحی زیاد میکنی و به گوشی های نوت سامسونگ نیز علاقه داری قلمش رو بگیر

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر