بررسی تخصصی دوربین گوشی هوشمند جی 4 ال‌جی

بررسی تخصصی دوربین گوشی هوشمند جی 4 ال‌جی
ال‌جی در حالی از G4 پرده‌برداری کرده است که رقبای بسیار قدری در بازار در کنار خود می‌بیند. به لحاظ قابلیت عکاسی گلگسی اس 6 سامسونگ و آیفون 6 اپل آن‌چنان قدرتمند ظاهرشده‌اند که کار را برای دیگر رقبا بسیار سخت کردند. بااین‌حال ال‌جی با برگ برنده دیافراگم f/1.8 و عکاسی در حالت دستی (Manual) پا به این میدان گذاشته و ادعا کرده است که بهترین دوربین در میان گوشی‌های هوشمند متعلق به G4 است.
  • جدیدترین بازی ها

ال‌جی در حالی از G4 پرده‌برداری کرده است که رقبای بسیار قدری در بازار در کنار خود می‌بیند. به لحاظ قابلیت عکاسی (که این مقاله به‌صورت تخصصی به آن می‌پردازد) گلگسی اس 6 سامسونگ و آیفون 6 اپل آن‌چنان قدرتمند ظاهرشده‌اند که کار را برای دیگر رقبا بسیار سخت کردند. بااین‌حال ال‌جی با برگ برنده دیافراگم f/1.8 و عکاسی در حالت دستی (Manual) پا به این میدان گذاشته و ادعا کرده است که بهترین دوربین در میان گوشی‌های هوشمند متعلق به G4 است. برای بررسی درستی این ادعا بهتر است این مقاله را دنبال کنید.

Lg-g4-camera-review-01

مشخصات فنی

در جدول زیر مشخصات و قابلیت‌های فنی LG G4 را مشاهده می‌کنید.

حداکثر ابعاد تصویر (resolution) 5312 در 2988
تعداد پیکسل 16 مگاپیکسل
اندازه پیکسل 1.12 μm
اندازه سنسور 1/2.6”
فاصله کانونی لنز (تقریب شده به 35 میلی‌متری) 28 میلی‌متر
دیافراگم f/1.8
محدوده سرعت شاتر قابل تنظیم از 30 ثانیه تا 1/6000 ثانیه
دامنه حساسیت قابل تنظیم از ISO 50 تا ISO 2700
حداکثر ابعاد تصاویر ویدئو 2160p با نرخ فریم 30fps
تعداد پیکسل دوربین جلویی 8 مگاپیکسل

جدیدها

در مقایسه با پرچم‌دار قبلی ال‌جی یعنی G3، در G4 شاهد افزوده شدن امکانات و ارتقای برخی قابلیت‌ها هستیم. مهم‌ترین این قابلیت‌ها که توسط ال‌جی بسیار مطرح شد، استفاده از دیافراگم f/1.8 در G4 است. این در حالی است که دیافراگم G3 حدود f/2.4 بود. این به معنای نور ورودی بیش‌تر به لنز و درنهایت داشتن عکس‌هایی با نویز کمتر است. مسئله مهم دیگر افزایش پیکسل‌های سنسور از 13 مگاپیکسل به 16 مگاپیکسل است. حالا که سامسونگ هم به همین تعداد پیکسل بسنده کرده است، به نظر می‌آید سازنده‌های گوشی‌های هوشمند 16 مگاپیکسل را برای دوربین گوشی‌های خود مناسب می‌دانند و نیازی به افزایش آن نمی‌بینند. درحالی‌که دوربین جلویی G3 تنها دارای رزولوشن 2 مگاپیکسلی بود، ال‌جی با یک جهش بزرگ، دوربین جلویی G4 را مجهز به سنسور 8 مگاپیکسلی کرده است؛ این یعنی یک دوربین قابل‌اعتنا در جلوی گوشی. افزودن امکان عکاسی با حالت کاملاً دستی (Manual) با فرمت RAW نیز قابلیت دیگری است که به G4 افزوده‌شده است.

تفکیک جزئیات

واقعیت آن است که دیگر سازندگان گوشی‌های هوشمند درگیر تعداد پیکسل نیستند، بلکه به دنبال آن هستند که با پردازش بهتر این پیکسل‌ها، بتوانند جزئیاتی بهتر و دقیق‌تر ارائه دهند؛ مسئله‌ای که تا به امروز در آن چندان موفق نبودند. اینجا باید اعتراف کنم که ال‌جی در پرچم‌دار جدید خود به میزان قابل‌توجهی در این زمینه موفق عمل کرده است. تفکیک جزئیات و از آن مهم‌تر پردازش پیکسل‌ها در G4 بسیار بهتر از محصولات قبلی ال‌جی و حتی دیگر گوشی‌های هوشمند بازار است. پیش‌ازاین به دلیل پردازش ضعیف پیکسل‌ها شاهد جزئیاتی نقاشی گونه بودیم، که این مسئله در G4 بسیار کاهش پیداکرده است.Lg-g4-camera-review-02

در عکس بالا نمونه‌ای از عکس گرفته‌شده توسط G4 و برش 100 درصد قسمتی از عکس را می‌بینید.

بازنمایی رنگ

پیش‌ازاین در بررسی گلگسی اس 6 سامسونگ از بازنمایی رنگ خوب صحبت کرده‌بودم، اما اتفاقی که در G4 افتاده است، فراتر از این‌ها است. باید گفت که بزرگ‌ترین برتری و نقطه قوت G4 بازنمایی رنگ بسیار عالی آن است. شخصاً از این پیشرفت غافلگیر شده و اعتقاددارم در این زمینه G4 به دوربین‌های عکاسی نزدیک شده است. باید اضافه کنم که پردازش مناسب عکس و کاهش اثرات ناشی از فرآیند «کاهش نویز» در این زمینه بسیار مؤثر بوده است.Lg-g4-camera-review-03

در سایر عکس‌هایی که در این بررسی قراردادهایم، می‌توانید قدرت بازنمایی رنگ G4 را دقیق‌تر بررسی کنید.

عکاسی پرتره

یکی از پرکاربردترین سبک‌های عکاسی برای کاربران گوشی‌های هوشمند، عکاسی پرتره یا همان عکاسی از چهره است. G4 با پیشرفت چشمگیری که در ارائه و تفکیک جزئیات و همچنین بازنمایی رنگ از خود نشان داد، طبیعتاً در عکاسی از چهره نیز موفق خواهد بود. یکی از نمونه عکس‌های از چهره که توسط G4 ثبت‌شده است را در زیر می‌بینید.Lg-g4-camera-review-04

امیدوارم محکوم‌به جانب‌داری نشوم، اما پرتره‌های ثبت‌شده توسط G4 چه ازنظر ارائه جزئیات، چه ازنظر واقع‌نمایی و چه ازنظر بازنمایی رنگ بهتر از همه رقیبانش است. برش صد در صد زیر این مسئله را بهتر اثبات می‌کند.Lg-g4-camera-review-05

عکاسی از نمای شبانه

این‌بار برخلاف بررسی‌های گذشته، برای بررسی قدرت دوربین در ثبت نماهای شبانه، به‌جای استفاده از حالت خودکار، در حالت دستی و از بالاترین حساسیت (ISO) دوربین استفاده کردیم، تا بیش‌ترین نویزی که ممکن است دوربین تولید کند را شاهد باشیم. عکسی که می‌بینید با حساسیت ISO 2700 دوربین گرفته‌شده است.Lg-g4-camera-review-06

همان‌طور که می‌بینید شاید بتوان گفت که نمای کلی عکس تا حدودی قابل‌قبول باشد، اما برش صد درصد آن هیچ حرفی برای گفتن ندارد. حتی فرآیند کاهش نویز هم نتوانسته است دردی از آن دوا کند. البته باید این مسئله را مدنظر داشته باشید که این عکس با بالاترین حساسیت دوربین گرفته‌شده و صحنه مذکور بسیار کم‌نور بوده است. چیزی که در حساسیت بالای G4 خودنمایی می‌کند «نویزهای رنگی» هستند که در ادامه مقاله به‌طور جداگانه به آن خواهیم پرداخت. به‌طورکلی G4 درصحنه‌های تاریک نسبت به رقبای اصلی خود عملکرد ضعیفی دارد.

تصویربرداری

G4 نیز مانند تقریباً همه هم‌رده‌های خود به قابلیت تصویربرداری 4K مجهز است؛ بااین‌حال علی‌رغم کیفیت تا حدودی قابل‌قبول این ویدئوها، بازهم مانند دیگر هم‌رده‌ها، دچار مشکل لرزش گیر لنز است. لرزش گیر سه محوره G4 که ال‌جی روی آن خیلی مانور داده است، هنگام تصویربرداری باعث تغییرات پرسپکتیو عجیب‌وغریب می‌شود. درباره تصویربرداری صحنه آهسته یا همان «اسلوموشن» G4 هم باید گفت که ال‌جی در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده است. اسلوموشن G4 نه‌تنها کیفیت مناسبی ندارد، بلکه امکان گرفتن خروجی نیز در آن پیش‌بینی نشده‌است. داغ شدن گوشی هنگام تصویربرداری با فرمت 4K را نیز به این‌ها اضافه کنید. با توجه به محدودیت پهنای باند و رزولوشن سرویس‌های ویدئو استریم در ایران، از قرار دادن نسخه اصلی ویدئوهای G4 معذوریم.

پانوراما و HDR

ثبت پانوراما در ابعاد غول‌پیکر (!) یعنی حدود 100 مگاپیکسل یکی از نکات قابل‌توجه و منحصربه‌فرد G4 است. البته در این گوشی هم شاهد پدیده «روح نمایی» یا «Ghosting» هستیم.

حالت HDR آخرین پرچم‌دار ال‌جی، تا حدود زیادی عملکرد مناسبی دارد. با توجه به بالا بودن داینامیک رنج دوربین G4، حالت HDR این گوشی موفق است.

Lg-g4-camera-review-12

در بالا حالت عکاسی HDR و معمولی از یک صحنه را در کنار هم می‌بینید.

سلفی

دوربین جلویی G4 با داشتن سنسور 8 مگاپیکسلی نسبت به G3 پیشرفت چشمگیری داشته‌است. درواقع می‌توان گفت که دوربین جلویی G4 به تنهایی یک دوربین خوب است.

Lg-g4-camera-review-13

بخشی از نمونه‌ای از عکس گرفته شده با دوربین جلویی G4 را در بالا می‌بینید.

رابط کاربری

رابط کاربری دوربین G4 تا حدود زیادی سهل‌الوصول و ساده است. شیوه‌های عکاسی در G4 به سه حالت Simple یا ساده، Auto یا خودکار و Manual یا دستی قابل انتخاب است. در حالت ساده درواقع هیچ گزینه‌ای بر روی تصویر وجود ندارد و تنها و با لمس کردن نقطه‌ای که خواهان فوکوس بر روی آن هستید و سپس فشردن دکمه شاتر قادر به عکاسی خواهید بود. در حالت خودکار گزینه‌هایی مانند روشن کردن فلاش و حالت HDR است. حالت دستی نیز تقریباً مانند یک دوربین عکاسی حرفه‌ای اختیار کنترل همه ابزارهایی که با آن یک عکس را می‌توان کنترل کرد در اختیار شما می‌گذارد. همچنین در این حالت می‌توانید با فرمت RAW عکاسی کنید. در ادامه درباره حالت دستی G4 بیش‌تر صحبت خواهیم کرد.

یکی از ایرادهایی که می‌توان از رابط کاربری G4 گرفت، عدم کنترل راحت و ساده فوکوس در حالت خودکار است. درواقع فوکوس خودکار G4 چندان هم هوشیار نیست. بااین‌حال از کنار منوی جامع حالت دستی که حتی نمودار هیستوگرام را نیز در خود دارد نمی‌توان به‌راحتی گذشت.

نکات قابل‌توجه

حالت دستی

همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد، حالت دستی یا Manual این گوشی بسیار جامع و کامل است. در این حالت کاربر قادر به کنترل مقادیر سرعت شاتر، حرارت رنگ، فوکوس و حساسیت است. تنها مقدار دیافراگم ثابت بوده و کاربر قادر به تغییر آن نیست. در حالت دستی همچنین می‌توان هریک از این مقادیر را به‌صورت جداگانه به حالت خودکار درآورد. سرعت شاتر با داشتن بازه‌ای بین 1/6000 ثانیه تا 30 ثانیه، قابلیت‌های فراوانی در اختیار کاربر می‌گذارد. درواقع با داشتن سرعت شاترهای چندثانیه‌ای کاربر قادر به به کار بردن تکنیک‌های بسیار زیادی از عکاسی خواهد بود. همچنین حساسیت G4 بازه‌ای بین ISO 50 تا ISO 2700 را داراست. با داشتن حساسیت 2700 کاربر قادر خواهد بود از صحنه‌های بسیار تاریک نیز تصویر ثبت کند. همچنین حساسیت 50 نیز درصحنه‌های پرنور امکان ثبت عکس با حداقل نویز و کنتراست بیش‌تر فراهم می‌شود. برای تنظیم حرارت رنگ نیز دامنه‌ای بین 2700 کلوین تا 7400 کلوین در اختیار کاربر است.

Lg-g4-camera-review-14

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، در بالای صفحه نمودار هیستوگرام و نمودار نورسنجی برای برآورد دقیق‌تر از صحنه ارائه می‌شوند. تا به امروز کامل‌ترین منوی عکاسی دستی در بین گوشی‌های هوشمند متعلق به G4 است.

فرمت RAW

پیش‌ازاین در چند گوشی ازجمله HTC ONE M9 شاهد حضور فرمت RAW در دوربین بوده‌ایم. این فرمت در این گوشی‌ها تقریباً تنها نام خود را یدک می‌کشید و چندان خبری از امکاناتی که باید در مرحله ویرایش در اختیار کاربر بگذارد نبود. درواقع همان عکس با همان میزان اطلاعات تنها در فرمت RAW ذخیره‌شده بود. اما در G4 باید اعتراف کرد که با یک RAW واقعی طرف هستیم. در صورت آشنایی با نرم‌افزار ACR یا همان Adobe Camera Raw کاربر می‌تواند تغییرات زیادی در عکس RAW گرفته‌شده توسط G4 اعمال کند.

Lg-g4-camera-review-07

عکس بالا فرمت Jpeg گرفته‌شده توسط G4 و در زیر خروجی گرفته‌شده از فرمت RAW همان عکس را پس از اندکی ویرایش در ACR می‌بینید.

علاوه بر این باید گفت که عکسی که با فرمت RAW در اختیار کاربر قرار می‌گیرد، فرایند پردازش در پردازشگر دوربین گوشی را طی نمی‌کند. بنابراین این عکس نسبت به‌عکس پردازش‌شده دارای اندک جزئیات بیش‌تر و همچنین «داینامیک رنج» بیش‌تری است.

Lg-g4-camera-review-09

در بالا نمونه‌ای از مقایسه برش صد درصد فرمت Jpeg و RAW یک عکس از G4 را در کنار یکدیگر می‌بینید.

یادآور می‌شوم که فرمت RAW عکس‌های گرفته‌شده توسط G4 حجمی حدود 20 مگابایت اشغال می‌کنند. این عکس‌ها با پسوند DNG ذخیره می‌شوند که این فرمت عکس تنها توسط نرم‌افزار ACR و لایت روم قابل‌ویرایش است.

پردازش عکس‌ها

همه دوربین‌ها پس از ثبت عکس، برای فشرده کردن و تبدیل فرمت آن به JPEG، دست به پردازش عکس می‌زنند. معمولاً در این مرحله علاوه بر فشرده کردن اطلاعات عکس، کنتراست و رنگ‌های عکس اندکی افزایش و فرایند کاهش نویز نیز بر روی آن اعمال می‌شود. این مرحله در دوربین‌ها بسیار مهم بوده و بسته به قدرت پردازشگر تأثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه نهایی می‌گذارد. ضعف پردازشگر اغلب گوشی‌های هوشمند باعث ایجاد مشکلاتی در آن‌ها ازجمله ایجاد جلوه نقاشی گونه در عکس می‌شده‌است. یکی از اتفاقات مهم در G4 پردازش بسیار خوب عکس‌ها در پردازشگر دوربین است. علاوه بر افزایش متناسب کنتراست، فرایند حساس «کاهش نویز» نسبت به پرچم‌دار قبلی ال‌جی و حتی نسبت به دیگر رقیبان بسیار مناسب عمل می‌کند. به همین دلیل تأثیر جلوه نقاشی گونه به میزان زیادی کاسته شده است.

Lg-g4-camera-review-10

در تصویر بالا، مقایسه تصویر پردازش‌شده توسط دوربین و نسخه RAW همان عکس را در کنار یکدیگر می‌بینید. گفتنی است اپل در تمام آیفون‌های خود، به دلیل تعداد پیکسل پایین و درنتیجه بزرگی پیکسل‌ها و نویز کم، تنها گوشی هوشمندی بود که از ابتدا در این مرحله تا حدود زیادی موفق عمل می‌کرد.

نویزهای رنگی

پدیده‌ای که در مورد G4 قابل‌ذکر است حضور «نویزهای رنگی» یا «chroma noise» در عکس‌ها است. در اغلب دوربین‌ها شاهد نویزهای سفید هستیم، اما بنا به دلایل نامعلوم (که حتماً طراحان دوربین G4 از آن مطلع هستند) در این گوشی شاهد بروز نویزهای رنگی نامطبوعی هستیم. نکته قابل‌تأمل نویزی بودن عکس‌ها حتی در حساسیت‌های پایین است. درواقع حتی در صورت انتخاب حساسیت ISO 50 نیز اندکی این نویزها را خواهید دید. نویزهای رنگی در قسمت‌های تاریک صحنه به شکل شدیدتری خودنمایی می‌کنند. بااین‌حال دلیل کمتر دیده شدن این نویزها در نسخه‌های JPEG، پردازش بسیار خوب عکس‌ها توسط پردازشگر دوربین G4 است.

عکس بالا نمونه‌ای از فرمت RAW عکسی است که توسط G4 و با حساسیت ISO 200 گرفته‌شده است. همان‌طور که می‌بینید، باوجود حساسیت پایین، نویزهای رنگی به میزان قابل‌توجهی در عکس حضور دارند. باید گفت که با جود پردازش خوب، نهایتاً از بین بردن این نویزها در قسمت‌های تاریک صحنه، باعث بروز جلوه نقاشی گونه در عکس می‌شود.

داغ شدن گوشی هنگام عکاسی با فرمت RAW

یکی از دیگر از معایب اصلی G4، داغ کردن گوشی هنگام عکاسی با فرمت RAW است. به‌صورت طبیعی و مانند همه هم‌رده‌های دیگر، هنگام تصویربرداری 4K، گوشی به میزان زیادی داغ می‌کند. اما داغ کردن گوشی هنگام عکاسی چندان چیز خوشایندی نیست. بااین‌حال هنگام عکاسی معمولی و با فرمت JPEG، گرم شدن گوشی چندان زیاد نیست و G4 عملکرد مناسبی دارد.

برای آشنایی بیش‌تر با عکس‌های G4، نمونه‌هایی از عکس‌های اصلی گرفته‌شده توسط گوشی، بدون فشرده‌سازی را می‌توانید در گالری زیر ببینید. توجه داشته باشید که با توجه به حجیم بودن عکس‌ها بارگذاری آن‌ها اندکی زمان‌بر است (برای بزرگنمایی روی عکس‌ها کلیک کنید).

جمع‌بندی

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که G4 با ارائه چنین دوربینی به شکلی کامل قدرت‌نمایی کرده و در حال حاضر به اعتقاد من بهترین دوربین بازار را در اختیار دارد. جهش بزرگ در بازنمایی رنگ‌ها و همچنین پردازش بسیار خوب عکس‌ها از نقاط قوت اصلی G4 است که آن را از رقبایش متمایز می‌کند. بااین‌حال نقطه‌ضعف اصلی G4 در عکاسی از نماهای شبانه و صحنه‌های تاریک است. اگر علاقه به عکاسی از طبیعت و یا پرتره دارید و به‌صورت کلی کمتر سراغ صحنه‌های تاریک و مناظر شبانه می‌روید، حتماً G4 بهترین انتخاب است. البته در مورد نقاط ضعف دیگر G4 می‌توان به اندکی شارپنس پایین نسبت به رقبا اشاره کرد. همچنین نقطه قوت دیگر G4 داینامیک رنج بالای آن است. در آینده و با عرضه مدل‌های جدید رقبای ال‌جی، بهتر می‌توان درباره G4 قضاوت کرد؛ اما به اعتقاد من این رقبا کار سختی برای رقابت با G4 پیش رو دارند.

منبع: فارنت
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر