بررسی تخصصی Asus ZenFone 2 Deluxe ZE551ML

بررسی تخصصی Asus ZenFone 2 Deluxe ZE551ML
ZenFone 2 ZE551ML یکی از این نمونه‌های متفاوت شرکت ایسوس است که با حافظه داخلی تا 64 گیگابایت و حافظه رم تا 4 گیگابایت در سه ماهه نخست سال 2015 خبرساز شد.
  • جدیدترین بازی ها

بیزینس موبایل برای شرکتی همچون Asus‌ با سابقه طولانی در صنعت کامپیوتر و قطعات وابسته، کسب و کار متفاوتی‌ست که پیش‌زمینه‌های آن را باید در حضور پر رنگ این برند در عرصه ساخت تبلت‌ها در چند سال اخیر جست‌وجو کرد. تبلت‌های ایسوس با وجود رقبای بزرگی از سایر برندها آرام‌آرام به جایگاه نسبتا مناسب و قابل‌قبولی در طی چند سال اخیر دست پیدا کرده و به خصوص در رده پایین و تا حدودی میانی بازار نشان تبلت‌های این برند را به خوبی می‌توان مشاهده کرد. با افول بازار کامپیوترهای دسک‌تاپ و تغییر سمت و سوی بازار به سوی دیوایس‌های پرتابلی همچون تبلت و اسمارت‌فون‌، شرکت‌های کامپیوتری نیز چاره‌ای جز حضور پر رنگ‌تر در این بازار ندیده و نه‌تنها ایسوس بلکه دیگر نام‌های معتبر کلاس کامپیوتر همچون Dell ،HP، ایسر و لنوو نیز در چرخشی مشهود به کلاس موبایل متمایل شدند. نسل اول اسمارت‌فون‌های اندرویدی ایسوس با تکیه بر تجریه این شرکت در بخش تبلت با ترکیب این دو ایده و ساخت دیوایس‌های تبدیل‌شونده کلاس PadFone در اوائل سال 2012 شکل گرفت. پد‌فون‌ها با وجود تاکید فراوان بر بخش تبلتی این ترکیب، در عمل یک گوشی موبایل مجهز به یک پوسته تبلتی بوده و به نوعی تمرین اولیه‌ای برای ایسوس جهت حضور پر رنگ در کلاس اسمارت‌فون‌ها به حساب می‌آمدند. ایسوس در تابستان 2013 پس از یکی دو تجربه نچندان رویایی در کلاس پد‌فون، Fonepad Note را به صورت یک اسمارت‌فون مستقل ارائه کرد و پس از آن به فاصله کمی در ابتدای سال 2014، به صورت رسمی با سری ZenFone به بازار موبایل وارد شد. زن‌فون‌های 4، 5 و 6 (که نام آنها معرف اندازه صفحه‌نمایش‌شان بود) با ظاهری متفاوت از گذشته عرضه شده و با هدف قرار دادن رده پایین و میانی بازار از برخی جهات به موفقیت دست یافتند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

از ابتدای سال 2015 تولید دیوایس‌های پیشرفته‌تر رده میانی و بالای بازار در دستور کار ایسوس قرار گرفت که از آن جمله می‌توان به ZenFone Zoom با دوربین مجهز به زوم اپتیکال و سری پیشرفته و پر طرفدار ZenFone 2 اشاره کرد. ZenFone 2 ZE551ML یکی از این نمونه‌های متفاوت شرکت ایسوس بود که با حافظه داخلی تا 64 گیگابایت و حافظه رم تا 4 گیگابایت در سه ماهه نخست سال 2015 خبرساز شد. ایسوس در تابستان سال گذشته و در جریان نمایشگاه IFA 2015 در برلین گونه تازه‌ای از این گوشی را با نام ZenFone 2 Delux ZE551ML به معرض نمایش گذاشت که طراحی جدیدی در بخش پشتی آن به چشم می‌خورد و از لحاظ سخت‌افزاری نیز به برخی تغییرات در آن از جمله ارائه شدن با حافظه داخلی 64 یا 128 گیگابایت اشاره کرد. این گوشی که در سپتامبر 2015 به بازار جهانی راه پیدا کرد چندی پیش رسما به بازارهای داخلی ایران نیز ارائه شد. بررسی تخصصی این نوبت به Asus ZenFone 2 Deluxe ZE551ML تعلق دارد.


جعبه محتویات

طراحی جعبه کشویی دستگاه چندان تفاوتی با زن‌فون 2 اصلی با نام مدل مشترک (ZE551) نداشته و این شباهت ظاهری به محتویات جعبه نیز ادامه پیدا می‌کند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

درون این جعبه بدون کوچک‌ترین تغییر نسبت به گذشته به یک شارژر،‌کابل USB، هدست درون گوشی و نوشته‌های راهنما بر می‌‌خوریم و تفاوتی از این لحاظ دیده نمی‌شود.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

هدست سیمی حاضر در این جعبه نمونه‌ای درون گوشی (in-ear) است که به یک دکمه دریافت و قطع تماس مجهز شده و با استفاده از سیم‌های تخت از پیچ‌خوردگی‌های معمول در آن پیشگیری می‌شود.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

شارژر نسبتا بزرگ گوشی در حالت معمول یک نمونه 10 واتی (5 ولت و 2 آمپر) است اما در حالت شارژ سریع به توان بالای 18 واتی (9 ولت و 2 آمپر) سوئیچ می‌کند. در مورد این باتری و توان آن در شارژ سریع باتری در ادامه بیشتر سخن خواهیم گفت.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

طراحی ظاهری

تغییر شکل ظاهری مطمئنا بزرگ‌ترین تفاوت ZenFone 2 Deluxe نسبت به ZenFone 2‌ معمولی‌ست. این تغییر البته تنها کاور بخش پشتی را در بر می‌گیرد و به جز این نکته همه چیز در بخش رویی دستگاه به روال گذشته است. کاور بخش پشتی گوشی به گفته ایسوس از بیش از 500 طرح الماس گونه لوزی‌شکل تشکیل شده که طراحی آن توسط دست صورت پذیرفته است.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

برجستگی‌های این کاور در رنگ بنفش این گوشی ترکیب رنگ متفاوتی را در شرایط نوری مختلف و با حرکت دادن گوشی ایجاد می‌کند که به جذابیت دستگاه می‌افزاید. این تغییر رنگ با اینکه در نسخه‌ سفید ZenFone 2 Deluxe دیده نمی‌شود اما در این رنگ نیز هنوز می‌توان از جذابیت‌های بالای این طراحی سخن گفت. بخش پشتی گوشی همچنان انحنای گذشته خود را حفظ کرده و نه‌تنها به خوبی در کف دست جای می‌گیرد بلکه به لطف برجستگی‌های جدید در برابر لیز خوردن نیز مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

ZenFone 2 Deluxe با وجود تمامی نکات مثبت و زیبایی‌های ظاهری همچنان با برخی موارد منفی نیز همراه شده است؛‌ یکی از این موارد که در دیگر زن‌فون‌های جدید ایسوس نیز به چشم می‌خورد انتقال دکمه‌های تغییر صدا به بخش پشتی گوشی و به زیر لنز دوربین است. این طراحی که بی‌شباهت به اسمارت‌فون‌های چند سال اخیر LG نیست با وجود زیبایی در اجرا و قرار گرفتن آسان در زیر انگشتان دست،‌ در عمل به دلیل تفکیک نشدن کلیدها از یکدیگر، ارگونومی چندانی را ارائه نمی‌کند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

یکی دیگر از موارد مشکل‌آفرین در این مدل که تقریبا در تمامی زن‌فون‌های جدیدی که دکمه‌های تغییر صدا در آنها به پشت گوشی منتقل شده است به چشم می‌خورد،‌ انتقال کلید پاور به بالای دستگاه است این جایگاه که دورترین نقطه ممکن برای دسترسی در یک گوشی موبایل به حساب می‌آید حتی برای افراد با دست‌های بزرگ نیز شرایط آسانی را ارائه نمی‌کند و حتی اپل نیز که تا مدت‌ها از این شیوه طراحی در آیفون‌های خود بهره می‌برد این جایگاه را به نفع محلی کاملا ارگونومیک‌تر در کناره‌های گوشی ترک گفته است. البته پشتیبانی از tap دوگانه روی صفحه برای خاموش و روشن کردن پنل تا حدودی به کم‌رنگ شدن این مشکل کمک کرده است.

ZenFone 2 Deluxe در بخش رویی دستگاه دقیقا همان طراحی ZenFone 2 معمولی را ارائه می‌کند و حاشیه‌های نسبتا زیاد در دو طرف و بالا و پایین صفحه‌نمایش همراه با دکمه‌های ثابت اندرویدی تاثیری نسبتا منفی در جلوه دستگاه برجای گذاشته‌اند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

از ساختار بدنه و شکل ظاهری ZenFone 2 Deluxe با وجود طراحی خاص و نسبتا فانتزی آن می‌توان تا حدود زیادی رضایت داشت؛ شکل و فرم دستگاه در بخش پشتی جلوه مدرن‌ و قابل قبولی دارد اما داستان در بخش جلویی متفاوت بوده و نیاز به تغییرات در این قسمت کاملا احساس می‌شود.


ابعاد و وزن

ایسوس در یکی از توصیف‌های ZenFone 2 Deluxe از آن با عنوان یک گوشی 5.5 اینچی با اندازه‌های کوچکی در سطح یک اسمارت‌فون 5 اینچی یاد می‌کند؛ توصیفی که با یک بار در دست گرفتن این مدل تردیدهای جدی به آن وارد می‌آید.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

طول و عرض دستگاه به ترتیب 152.5 و 77.2 میلیمتر اعلام شده که در مقایسه با LG G4 (به عنوان یک نمونه 5.5 اینچی نچندان کوچک) به ترتیب 4 و 1.1 میلیمتر در طول و عرض بزرگ‌تر است. با وارد کردن 5.5 اینچی‌های کوچک‌تر و ظریف‌تری همچون موتورولا Moto X Play (با طول و عرض 148 و 75 میلیمتری) شرایط برای کوچک قلمداد کردن ZenFone 2 Deluxe در سطح یک گوشی 5 اینچی بسیار دشوار می‌شود. در جست‌وجو برای یافتن مبنای اظهارنظر ایسوس در مورد تشابه ابعاد ZenFone 2 Deluxe در سطح یک گوشی 5 اینچی به سراغ مدل‌های سال 2014 این برند با صفحه‌نمایش 5 اینچی می‌رویم و از آن میان به ZenFone 5 و PadFone S بر می‌خوریم که از 4.3 تا 9.1 میلیمتر در ارتفاع و 4.4 تا 4.7 میلیمتر در عرض از مدل Deluxe کوچک‌تر هستند. مدل Deluxe البته هنوز بلندقامت‌ترین اندرویدفون 5.5 اینچی به حساب نمی‌آید و در مقایسه با نمونه‌های بسیار بزرگ‌تری همچون Sony XPERIA Z5 Premium و HTC One E9+ هنوز ارتفاع کمتری دارد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

ضخامت دستگاه 10.9 میلیمتر است که در باریک‌ترین قسمت یعنی لبه‌ها به 3.9 میلیمتر می‌رسد. این کاهش ضخامت در کناره‌های جانبی دستگاه تاثیر مثبتی در دست‌گیری این مدل بر جای می‌گذارد. وزن 170 گرمی ZenFone 2 Deluxe در مقایسه با بسیاری از رقبای 5.5‌ اینچی‌ دیگر (مثل Samsung Galaxy A7 با وزن 141 گرم، HTC One E9+ با وزن 150 گرم، LG G4 با وزن 155 گرم و حتی Huawei G8 با بدنه تمام فلزی و با وزن 167 گرم) سنگین‌تر به نظر می‌رسد.

صفحه‌نمایش

ZenFone 2 Deluxe همانطور که اشاره شد از یک صفحه‌نمایش 5.5 اینچی بهره می‌برد. وضوح این صفحه‌نمایش فول اچ‌دی یا 1920×1080 پیکسل است که به فشردگی 401 پیکسل در هر اینچ منجر می‌شود. IPS بودن این پنل تضمیمی برای کیفیت رنگ و زاویه دید گسترده در آن است که در عمل نیز می‌توان از تحقق هر دوی این موارد سخن گفت. روشنایی بالا، گرمایی رنگ و کنتراست مطلوب از جمله نکات مثبت این صفحه‌نمایش به حساب می‌آیند که Deluxe را در قلمرو پنل‌های LCD به نمونه‌ای کاملا راضی‌کننده بدل می‌سازد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

بازتاب نور از سطح براق صفحه‌نمایش تا حدودی زیاد است اما به لطف روشنایی پنل از شدت آن کاسته شده و در زیر نور خورشید نیز کاربران را با مشکل جدی روبرو نمی‌سازد. پوشش شیشه‌ای محافظ این صفحه‌نمایش در حالی از نوع Gorilla Glass 3 انتخاب شده که برخی مدل‌های ارائه شده پیش از این مدل همچون ZenFone Selfie از پوشش جدیدتر گوریلا گلس 4 بهره می‌برند.

زیر صفحه‌نمایش از سه دکمه لمسی اندرویدی استفاده شده که در ظاهر این قسمت تا حدودی تاثیر منفی برجای گذاشته است. در زیر این کلیدهای سه‌گانه و خارج از پوشش شیشه‌ای بخش رویی، دایره‌های ناپیدای هم‌مرکز ZenDeign جای دارند که به نوعی امضای طراحی ایسوس در اسمارت‌فون‌های این برند به شمار می‌رود.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

دوربین دوم 5 مگاپیکسلی، اسپیکر تماس، حسگر تنظیم نور و‌ Proximity Sensor اجزای معمول و همیشگی بخش بالایی صفحه‌نمایش را تشکیل می دهند. نشان ایسوس و یک LED نشانگر نیز در همین قسمت قرار دارند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

اجزای جانبی

ZenFone 2 Deluxe همانند بسیاری دیگر از مدل‌های هم خانواده بدون هیچ جزء قابل اشاره‌ای در کناره‌های چپ و راست دستگاه ارائه می‌شود. بخش پایینی گوشی به پورت microUSB اتصالات سیمی و میکروفون تماس تعلق دارد و در بالا نیز علاوه بر دکمه پاور در مرکز به حفره اتصال جک هدست و میکروفون دوم بر می‌‌خوریم.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

بخش پشتی

بدون در نظر گرفتن شکل خاص کاور بخش پشتی که در قسمت طراحی به آن اشاره شد همه چیز در این قسمت به ZenFone 2 معمولی شباهت دارد. اجزای قابل اشاره در این قسمت به صورت عمودی در یک ستون در زیر یکدیگر مرتب شده‌اند که به ترتیب از بالا به پایین شامل دو فلش LED با رنگ‌های متفاوت، لنز دوربین، دکمه‌های دوگانه تغییر صدا، نشان‌های ایسوس، اینتل و زن‌فون و بالاخره اسپیکر اصلی دستگاه می‌شوند. نوار اسپیکر در این قسمت بخش بزرگی از عرض دستگاه را به خود اختصاص داده اما همانطور که با کنار زدن کاور بخش پشتی نمایان می‌شود اسپیکر واقعی تنها در محوطه کوچکی در کناره سمت چپ این قسمت قرار دارد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

در قسمت داخلی کاور پلاستیکی بخش پشتی آنتن NFC دستگاه قرار دارد که نکته بسیار مثبتی برای این مدل به حساب می‌آید. باتری گوشی برخلاف انتظار به صورت عادی قابل دسترسی نیست و برای جدا کردن آن از گوشی نیاز به باز کردن پیچ‌های این قسمت خواهد بود.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

اسلات‌ کارت حافظه microSD و دو جایگاه برای قرارگیری سیم‌کارت‌ سایر موارد قابل اشاره در این قسمت را تشکیل می‌دهند. سیم‌کارت‌های گوشی از نوع میکرو بوده و دیتا در آنها (از هر نوع 2G/3G/4G) تنها در سیم‌کارت اول مورد پشتیبانی است و سیم‌کارت دوم با وجود فعال بودن همزمان تنها برای تماس به کار گرفته می‌شود. در این مورد در بخش ارتباطات بیشتر سخن می‌‌گوییم.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

دوربین

دوربین اصلی دستگاه یک نمونه 13 مگاپیکسلی اتوفوکوس مجهز به دو فلش dual-tone است که برخلاف برخی دیگر زن‌فون‌ها نبود لرزه‌گیر اپتیکال و اتوفوکوس لیزری در آن انتظار روبرو شدن با یک مجموعه حداکثر متوسط را در ذهن ایجاد می‌کند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

رابط کاربری دوربین در گوشی‌های ایسوس یکی از شلوغ‌ترین و پر امکانات‌ترین اینترفیس‌های دوربینی در میان گوشی‌های موبایل به حساب می‌آید که امکانات بسیار فراوانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ترکیب این امکانات با یک دوربین با کیفیت و توانا می‌تواند شرایط مناسبی برای ایسوس جهت رقابت با دیگر کمرافون‌ها را فراهم آورد اما برای دوربین‌های رده میانی تجمع این حجم وسیع از امکانات تا حدودی به سردرگمی کاربران عادی خواهد انجامید.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

در منوی تغییر حالت این دوربین 19 حالت مختلف در نظر گرفته شده که برخی از مهم‌ترین آنها شامل عکاسی اتوماتیک، HDR، پانوراما، زیباسازی چهره، عکاسی در شب و نور کم، حذف سوژه‌های حاضر در پس زمینه و برداشت اسلوموشن می‌شوند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

در این میان برخی موارد جدید نیز به چشم می‌خورد که Super Resolution (برای برداشت تصویر با وضوح 37 مگاپیکسل با ارتقاء رزولوشن نچندان مطلوب نرم‌افزاری) و Miniature (برای واضح کردن سوژه مرکزی و از فوکوس خارج کردن بقیه سوژه‌ها) از آن جمله به حساب می‌آیند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

در لیست بلندبالای تنظیمات این دوربین به تنظیمات نور سفید (White balance)، حساسیت (تا ISO 800)، تنظیمات نورگیری (Ev)، تاچ‌شاتر، سلف‌تایمر، عکاسی پی در پی (Burst)، تنظیمات Metering، قابلیت تشخیص چهره، تشخیص هوشمند نور (Smart brightness)، تغییر وظیفه دکمه‌های ولوم و چندین و چند گزینه دیگر بر می‌خوریم.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

عکاسی دستی یا Manual یکی از جذابیت‌های اصلی این دوربین به حساب می‌آید که در طی آن می‌توان 5 المان مختلف شامل White balance، درجه نورگیری یا Ev، تنظیمات حساسیت یا ISO (از 50 تا 800)، سرعت شاتر (از 1/2 ثانیه تا 1/800 ثانیه) و فوکوس را به صورت دستی تغییر داد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

تغییر فوکوس به صورت دستی در بین این 5 مورد از سایرین کاربردی‌تر به حساب می‌آید و در برخی موقعیت‌های مشکل‌آفرین همچون عکاسی از فاصله بسیار نزدیک شرایط مناسبی را برای برداشت تصویر مناسب فراهم می‌آورد. تنظیمات وایت‌بالانس، Ev و ISO در منوی معمولی و اتوماتیک نیز در دسترس قرار دارند و در مورد سرعت شاتر نیز به دلیل نبود لرزه‌گیر اپتیکال عملا با کمتر کردن سرعت شاتر از 1/30 ثانیه نمی‌توان از تاثیر لرزش‌های دست در تصویر نهایی اجتناب کرد.

در تصاویر گرفته شده توسط این دوربین در حالت Auto در نور کامل روز و در شرایط روشنایی ایده‌آل، جزئیات نسبتا مناسبی به تصویر کشیده شده و از کیفیت رنگ‌ها نیز می‌توان رضایت داشت. در دیگر سو حتی در این شرایط بسیار مناسب نوری نیز به وضوح می‌توان نویزهای مشهودی را در تصویر مشاهده کرد (توجه به آسمان در تصویر اول و کناره‌های سمت راست در تصویر دوم به خوبی این نکته را نشان می‌دهد)

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

عکاسی در حالت Auto - عکس با ابعاد و کیفیت اصلی را در اینجا مشاهده نمائید

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

عکاسی در حالت Auto - عکس با ابعاد و کیفیت اصلی را در اینجا مشاهده نمائید

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

عکاسی در حالت Auto

 

با فعال کردن HDR سوژه‌های حاضر در سایه عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهند اما مسئله نویز هنوز کاملا پابرجاست.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

عکاسی در حالت HDR فعال

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

عکاسی در حالت HDR فعال - عکس با ابعاد و کیفیت اصلی را در اینجا مشاهده نمائید

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

عکاسی در حالت HDR فعال - عکس با ابعاد و کیفیت اصلی را در اینجا مشاهده نمائید

 

مسئله نویز در عکاسی در محیط‌های داخلی و در نور کمتر تاثیر بیشتری از خود برجای می‌گذارد و در این حالت از جزئیات مورد انتظار از یک دوربین 13 مگاپیکسلی نیز به میزان زیادی کاسته می‌شود.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس


ویدئوهای این دوربین حداکثر با وضوح 1080p با 30 فریم در ثانیه با بیت‌ریت‌ ویدئویی 22Mbps‌ و بیت‌ریت صوتی 194Kbps به صورت دوکاناله استریو برداشت می‌شوند. اولین نکته منفی در مورد این ویدئوها، زوم شدن تصویر پس از لمس دکمه رکورد است که نسبت به حالت عکاسی میدان دید کاملا جمع‌شده‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

کادر تصویر عکاسی

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

کادر تصویر فیلم‌برداری

 

از کیفیت ویدئوهای این دوربین با به تصویر کشیدن جزئیات مناسب و کنتراست بالا می‌توان رضایت داشت و از تاثیر مشهود نویز در بخش عکاسی نیز در این قسمت خبر چندانی نیست.

دوربین دوم گوشی دارای وضوح 5 مگاپیکسل بدون فوکوس خودکار و با میدان دید نسبتا مناسب است که نکته خاصی را در بر نداشته و امکان برداشت سلفی‌های نسبتا مناسبی را فراهم می‌‌کند. برداشت تصویر در این دوربین در حال پیش‌فرض با وضعیت Beautification یا زیباسازی چهره انجام می‌شود و کاربران علاقه‌مند به برداشت تصویر طبیعی باید به صورت دستی حالت Auto را در این حالت فعال کنند.


باتری

ظرفیت باتری حاضر در ZenFone 2 Deluxe بدون تغییر نسبت به ZenFone 2 معمولی همچنان 3000mAh بوده و زمان‌های رسمی کارکرد آن نیز از سوی شرکت سازنده اعلام نشده است. از این باتری در صورت محدود کردن فعالیت‌های مرتبط با بازی، شبکه‌های موبایلی و وای‌فای همراه با دوربین می‌توان تا بیش از 2 روز نیز انتظار تامین توان مورد نیاز دستگاه را داشت و در یک استفاده شدید نیز به زحمت می‌توان آن را در کمتر از یک روز به زانو درآورد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

همانطور که در بخش محتویات جعبه دستگاه اشاره شد همراه این گوشی یک شارژر نسبتا بزرگ نیز ارائه می‌شوند که در هنگام شارژ سریع قادر به تامین توان 18 واتی (9 ولت، 2 آمپر) برای باتری خواهد بود. این شارژر به گفته شرکت سازنده با فناوری که نام BoostMaster بر آن نهاده شده است قادر به شارژ پر سرعت باتری خواهد بود. در تست عملکرد این شارژر، از شارژ 2 درصد باتری آغاز می‌کنیم. در این حالت پس از 5 دقیقه شارژ باتری از 2 به 9 درصد و پس از 10 دقیقه به 16 درصد ارتقا یافت. در این روند در 15، 20 و 30 دقیقه اول شارژ باتری به ترتیب به 23، 31 و 40 درصد رسید و پس از گذشت 40 دقیقه اول باتری 58 درصد شارژ داشت که این شارژ با توان ادعایی ایسوس برای این شارژر (39 دقیقه 60 درصد) تا حدودی انطباق دارد. با ادامه شارژ پس از 50 دقیقه به 70 درصد و پس از یک ساعت به 82 درصد شارژ باتری رسیدیم. در نهایت پس از گذشت 100 دقیقه از آغاز پروسه شارژ، باتری گوشی به طور کامل پر شد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

سیستم‌عامل- رابط کاربری

سیستم‌عامل گوشی نسخه پنجم اندروید لالی‌پاپ است که طبق گفته شرکت سازنده به نسخه ششم نیز آپگرید خواهد شد. زمان بوت ZenFone 2 Deluxe از لحاظ فشردن پاور تا ظاهر شدن صفحه‌ قفل نزدیک به 35 ثانیه به طول می‌انجامد. رابط کاربری گوشی براساس لانچر ایسوس موسوم به ZenUI شکل گرفته که تغییرات فراوانی را در اندروید خام و خالص ایجاد کرده است.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

در صفحه قفل اطلاعاتی نظیر زمان و تاریخ، وضعیت آب و هوا و آلارم بعدی در بالا، سه میانبر قابل سفارشی‌سازی همراه با نوتیفیکیشن برنامه‌ها در مرکز و نام اپراتور در پایین قرار دارد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

در هنگام خاموش بودن صفحه با tap دوگانه روی پنل می‌توان اقدام به روشن کردن صفحه کرد و تکرار این عمل روی صفحه Home نیز به خاموش شدن پنل منجر می‌شود.

روی صفحه‌نمایش خاموش گوشی با کشیدن برخی حروف از پیش مشخص شده می‌توان تقریبا هر برنامه دلخواهی را بلافاصله اجرا کرد. این میانبرها که در بخش Touch Gesture از منوی ZenMotion از Setting قابل مشاهده هستند شامل حروف W، S، e، C، Z و V می‌شوند که با وجود ثابت بودن این حروف، اپلیکیشن منتسب به آنها را به دلخواه می‌‌توان تغییر داد. در تست عملی این قابلیت مشکلی مشاهده نشده و دستگاه تقریبا به راحتی حرف کشیده شده را شناسایی کرده و برنامه مرتبط با آن را اجرا کرد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

در صفحه Home حداکثر می‌توان 7 دسک‌تاپ مختلف را به این مجموعه افزود و زیر صفحه‌نمایش نیز طبق انتظار از 4 آیکون در دو طرف دکمه دسترسی به app drawer استفاده شده است.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

با Pinch Zoom رو به داخل (نزدیک کردن دو انگشت به یکدیگر) با ورود به حالت ویرایشی این قسمت می‌توان به ایجاد تغییر در تعداد صفحه‌ها، سایز آیکون‌ها، ‌افکت حرکت در بین صفحات، سایز فونت، تغییر رنگ لیبل آیکون‌ها، تغییر فونت و جابجایی محل آیکون‌ها )از بالا به پایین( اقدام کرد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

نگه داشتن دست روی صفحه‌نمایش یا Swipe دست از پایین به بالا صفحه تازه‌ای به نام Manage Home را پدیدار می‌سازد که از طریق آن دسترسی به منوی Setting، تغییر و اعمال تم‌های ZenUI، قفل کردن اپلیکیشن‌های دلخواه، تغییر تم لانچر، تغییر والپیپر و دیگر تنظیمات مرتبط با صفحه Home و app drawer فراهم می‌شود.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

منوی اصلی یا app drawer مثل دیگر تجربه‌های ZenUI ایسوس از آیکون‌های مربع شکل تشکیل شده و در یک صفحه حداکثر 25 آیکون در یک چینش 5×5 جای می‌گیرند. قابلیت پنهان کردن اپلیکیشن‌ها، تشکیل گروه‌های هوشمند (Smart group) و ‌امکان Uninstall/disable کردن بلافاصله اپلیکیشن‌ها از جمله نکات مثبت این قسمت را تشکیل می‌دهند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

در سوی دیگر حضور نزدیک به 27 عنوان برنامه اختصاصی از سوی ایسوس در این مجموعه که تنها 5 مورد آنها (Omlet Chat، UP، Data transfer، ZenFlash Camera و WebStorage) قابل Uninstall کردن هستند یک نکته بسیار منفی در این بخش به حساب می‌آید.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

منوی کشویی نوتیفیکیشن در بالای صفحه‌نمایش علاوه بر نمایش زمان و تاریخ و اسلایدر تنظیم روشنایی (مجهز به کلید تنظیم خودکار نور) مثل گذشته از آیکون‌های دایره‌شکلی تشکیل شده که در هر لحظه 16 تاگل مختلف را به نمایش می‌گذارند. 4 تاگل اول که با رنگ سبز از سایرین متمایز شده‌اند از لیست جداگانه‌ای به اسم tools قابل انتخاب کردن هستند که شامل ماشین حساب، Power & Boost، چراغ‌قوه، Auto Start Manager (مدیریت برنامه‌های اجرا شده هنگام بوت)، Audio Wizard، Quick memo، اسکرین‌شات، دوربین، رادیوی FM‌ و آینه می‌شوند. در این لیست حداقل و حداکثر 4 آیکون به نمایش در می‌آیند. ردیف بعدی که 12 آیکون را حداکثر در خود جای می‌دهد از یک لیست 15 عددی قابل انتخاب کردن است و موارد معمول و استانداردی همچون وای‌فای، بلوتوث، NFC، چرخش خودکار صفحه‌نمایش، دیتای موبایلی، Airplane mode، پروفایل صوتی، Location و مواردی از این دست در آن حضور دارند.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

چیپ‌ست پردازشی- حافظه

تجربه اینتل در توسعه پروسسورهای موبایلی در مقایسه با سابقه طولانی این شرکت در ساخت پردازنده‌های دسک‌تاپی بسیار اندک به نظر می‌رسد و در بازاری که تقریبا به طور کامل در اختیار سه نام بزرگ کوالکام، مدیاتک و سامسونگ قرار دارد اینتل را باید همچنان تازه‌وارد به حساب آورد. چیپ‌ست‌های موبایلی و APUهای اینتل معمولا حداکثر در سطح میانی بازار قرار داشته و از این لحاظ نمی‌توان آنها را با بزرگانی همچون اسنپ‌دراگون‌های سری 8 کوالکام و اکزاینوس‌های سری 7 و 8 سامسونگ مقایسه کرد. چیپ‌ست پردازشی حاضر در ZenFone 2 Deluxe از نوع Intel Atom Z3580 حاوی 4 هسته 2.3 گیگاهرتزی 64 بیتی است و پردازش گرافیکی نیز در آن با قطعه PowerVR G6430 انجام می‌شود. حافظه رم دستگاه 4 گیگابایت از نوع LPDDR3 است که یک پله پایین‌تر از حافظه‌های جدیدتر مبتنی بر LPDDR4 قرار می‌گیرد. نسخه معمولی ZenFone 2 Deluxe با 64 یا 128 گیگابایت حافظه داخلی ارائه می‌شود که نسخه حاضر در بازار ایران 64 گیگابایتی خواهد بود. از این حافظه نزدیک به 53 گیگابایت در اختیار کاربران است.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

 

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

با توجه به فرکانس نسبتا بالای هسته‌های پردازشی دستگاه و نوع آنها می‌توان انتظار عملکرد متوسط رو به بالایی از بخش پردازشی دستگاه داشت (در سطحی بالاتر از چیپ‌ست‌های سری 4 اسنپ‌دراگون و تقریبا هم‌سطح با برخی پروسسورهای سری 6 کوالکام). از بخش گرافیکی نیز انتظار عملکرد حداکثر متوسطی را داریم.

در نحستین تست پردازشی طبق معمول به سراغ Geekbench 3 برای بررسی کیفیت هسته‌های پردازشی بدون دخالت دیگر عوامل تاثیرگذار در سایت تست‌ها (مجموعه گرافیکی، رم،‌کیفیت حافظه و ...) می‌رویم. چیپ‌ست‌های پردازشی رده بالا و پرچمدار، این تست را در حالت تک هسته‌ای با امتیازی نزدیک به 1500 واحد و در حالت چند هسته‌ای با امتیاز نزدیک به 4500 تا 5000 واحد پشت سر می‌گذارند که از آن جمله می‌توان به Samsung Galaxy S6 edge+ با امتیاز تک هسته‌ای 1499 و چند هسته‌ای 4936 اشاره کرد. یک پله پایین‌تر مدلی همچون LG Nexus 5X با چیپ‌ست Snapdragon 808 قراردارد که در این تست به امتیازهای 1272 و 3392 دست پیدا کرد. امتیاز نهایی ZenFone 2 Deluxe در این تست به ترتیب 917 و 2926 واحد بود که امتیازی بسیار مناسب برای یک گوشی رده میانی به حساب می‌آید.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

در تست AnTuTu v.6.0.4 با توجه به شرایط مناسب بخش پردازشی، گرافیک متوسط، حافظه رم بالا و وضوح فول اچ‌دی و نچندان بالای صفحه‌نمایش انتظار دستیابی به رقمی بالاتر از حد متوسط را داریم. در این تست پرچمداران فعلی بازار (بدون احتساب مدل‌های جدیدتر مبتنی بر Snapdragon 820‌ با امتیازهای فراتر از 100 هزار واحد) به امتیازی حوالی 90 هزار واحد دست پیدا می‌کنند و از همین رو ثبت امتیاز 58335 برای ZenFone 2 Deluxe در این تست به خوبی انتظارهای اولیه برای یک نتیجه متوسط رو به بالا را برآورده می‌سازد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

تست گرافیکی 3DMark می‌تواند به عنوان معیاری برای کیفیت مجموعه پردازشی در چگونگی هندل کردن بازی‌های با گرافیک پیشرفته قلمداد شود. به دلیلی که برای ما ناشناخته است در این بنچ‌مارک امکان اجرای آزمون سنگین Sling Shot با وجود پشتیبانی مجموعه پردازشی دستگاه از OpenGL 3.0 فراهم نبود. در آزمون Ice Storm Unlimited این تست مبتنی بر OpenGL ES 2.0 با اجرا در وضوح 720p امتیاز کلی مجموعه به 20254 واحد رسید که مقایسه آن با پرچمدارانی نظیر Sony XPERIA Z5 با امتیاز 25178 و Samsung Galaxy Note5 با امتیاز 24260 به روشنی به جایگاه کاملا مناسب مجموعه گرافیکی گوشی اشاره دارد.

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

ارتباطات

حضور دو سیم‌کارت و پشتیبانی از 4G LTE‌ مهم‌ترین نکات قابل اشاره در بخش ارتباطی این مدل به حساب می‌آیند. دو سیم‌کارت گوشی هر دو در یک لحظه فعال هستند اما نه‌تنها اتصال 4G LTE بلکه دیگر گزینه‌های ارتباطی تحت شبکه (3G و حتی 2G) نیز تنها روی سیم‌کارت شماره یک فعال بوده و سیم‌کارت دوم تنها برای تماس می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. پورت USB مجهز به قابلیت OTG، وای‌فای ac، بلوتوث نسخه 4.0، اتصال NFC‌ و ماهواره‌های جهت‌یاب پنج‌گانه GPS/GLONASS/QZSS/SBAS/BDS دیگر گزینه‌های مهم بخش ارتباطی ZenFone 2 Deluxe را تشکیل می‌دهند.

کلام آخر

Asus ZenFone 2 Deluxe - ایسوس زن فون 2 دلوکس

Asus ZenFone 2 Deluxe ZE551ML را از یک نگاه می‌توان تلاشی برای مطرح کردن دوباره ZenFone 2 ZE551ML پس از گذشت 6 ماه از عرضه آن به بازار با ایجاد تغییرات حداقلی تلقی کرد. ZenFone 2 Deluxe به جز تغییر کاور باتری بخش پشتی و حذف نسخه‌های 16 و 32 گیگابایتی با 2 گیگابایت رم تقریبا هیچ تغییر مشهود و غیر مشهودی دیگری را نسبت به ZenFone 2 ZE551ML صورت نداده و به جز این موارد می‌توان این دو را یک گوشی واحد تلقی کرد. در بخش جنبه‌های مثبت این مدل باید از صفحه‌نمایش با کیفیت، بخش پردازشی نسبتا قدرتمند، حافظه داخلی بسیار بالا و رم 4 گیگابایتی آن یاد کرد. باتری گوشی از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و شارژ بسیار سریعی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. کاور خاص و برجسته بخش پشتی این مدل با ارائه شدن در دو رنگ بنفش و سفید سعی در راضی کردن گروه‌های مختلف سنی و جنسیتی را داشته اما همچنان طیف نچندان کوچکی از کاربران از طرح‌های ساده‌تر و محافظه‌کارانه‌تر استقبال بیشتری به عمل می‌آورند. ZenFone 2 Deluxe از یک دوربین متوسط در عکاسی و فیلم‌برداری برخوردار است و با اینکه کفه ترازو در بخش فیلم‌برداری سنگین‌تر به نظر می‌رسد اما هنوز فاصله خود را با دوربین‌های قدرتمند موبایلی حفظ می‌کند. پشتیبانی نکردن سیم‌کارت دوم از هرگونه دیتای موبایلی (اعم از 2G، 3G و 4G)، نبود حسگر اثر انگشت، سایز و وزن نسبتا بالا و طراحی نچندان پیشروی دستگاه در بخش رویی (با حاشیه‌های جانبی و دکمه‌های زیر صفحه‌نمایش) از جمله موارد منفی اصلی قابل ذکر در مورد ZenFone 2 Deluxe به حساب می‌آیند.

مشاهده مطلب در سایت موبایل.آی آر
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر