بررسی تخصصی HTC 10

بررسی تخصصی HTC 10
اچ تی سی جزء چهار شرکت پیشگام در عرصه فروش اسمارت فون در امریکا بود، اما با اقبال بدی همراه شد. با وجود شکست های متعدد اما ظاهرا ناامید نشده است، چرا که اخرین پرچمدار اسمارت فون این شرکت یعنی HTC 10 قطعا موفق عمل خواهد کرد.
  • جدیدترین بازی ها
طراحی

شاید از هر کسی در مورد برداشت خود از طراحی در ذهنش سوال کنید، به نما اشاره کند. درست است که نما مهم بوده و غالبا بخشی از طراحی است، اما همه چیز طراحی نیست. دستگاههایی مانند HTC 10 این مساله را به ما یاداور می شوند.

دستگاه HTC 10 نه فقط نمای عالی دارد، بلکه عالی احساس می شود. در دست، بزرگ و بطور خوشایندی سنگین است. لبه های پخ پشت تلفن، بدنه محکم الومینیومی با سبک طراحی این تلفن همراه شده و اساسا هوشمندانه مهندسی شده است.

لبه پخ بر ارگونومیک دستگاه نتیجه مثبتی دارد، بعلاوه موجب می شود تا مشخصه هایی همچون ضخامت 9 میلیمتر ان را نادیده انگارید. درحالی که تلفن نسبتا بزرگ است، اما ضخامت ان را پسندیده و احساس می کنیم که ضرورتا نیاز به چنین ضخامتی بوده است. همچنین نوارهای برجسته دکمه پاور در پهلوی راست و کمی بالاتر از ان یعنی تنظیم کننده صدا نیز گریپ امن و کاملی را منجر می شود.

با اتخاذ از برخی مشخصه های طراحی HTC One A9، گوشی 10 در زمان نگاه کردن از روبرو فوق العاده جالب نیست. احتمالا بزرگترین دلیل ان نسبت عجیب حاشیه بالا و پایین و جایگاه خارج از مرکز دکمه هوم است.

در رنگ های مات خاکستری تیره و نقره ای در دسترس خواهد بود، گرچه زیباترین گوشی موجود از لحاظ نما نیست، اما در کل چیز بدی نمی باشد.

مقایسه ابعاد HTC 10 با دیگر رقبا


صفحه نمایش

دستگاههای اچ تی سی عمدتا شامل پنل نمایشگرهایی روشن با رنگ های عمدتا درست، بدون زرق و برق دار معمول از AMOLED و مهمتر از همه بدون رزولوشن فوق العاده بالا بودند و این مساله با HTC 10 همچنان صدق می کند.

HTC 10

البته چیزهایی تغییر کرده است. پس از چسبیدن به نمایشگرهای 5 اینچی در سه نسل قبلی، اچ تی سی در پرچمدار جدیدش از سایز 5.2 اینچی نمایشگر Super LCD 5 با رزولوشن 1440x2560 پیکسل استفاده کرده است. تراکم پیکسل ان، 565ppi است که مطمئنا بسیار شفاف می باشد. واژه 'Super' در نام نمایشگر بسادگی نشان می دهد که هیچ شکافی میان شیشه جلو و خود نمایشگر وجود نداشته و همین مساله کمک می کند تا تصاویر به انگشتان ما نزدیک تر باشند.

از لحاظ نمایش تصاویر در کل خوب است، اما کامل نیست. با توجه به عدم تعادل میان رنگ های اصلی قرمز، سبز و ابی یا RGB نمایشگر دارای دمای رنگ سردتر است، بعبارتی ابی بیش از حد بر صفحه نمایشگر پخش شده است. بطور کلی از لحاظ رنگ و گاما عمدتا راضی کننده است.

روشنایی تلفن با مقدار اوج کمی بیش از 370 نیت ناامیدکننده است، و نسبت به طیف های گوشی های پیشرفته امروزی خیلی پایین است، با این حال نمایشگر در زیر نور خورشید خوانا و روشن است. حداقل روشنایی 7 نیت ان برای استفاده شب هنگام کافی می باشد.

نرم افزار HTC 10 اجازه تغییر متریک های نمایشگر را از طریق دو حالت نمایشگر مجزای Vivid و sRGB می دهد، و اپشنی برای تنظیم دستی تعادل رنگ وجود دارد.

نمودار طیف رنگ CIE 1931 xy اسمارت فون HTC 10

نمودار طیف رنگ CIE 1931 xy اسمارت فون  LG G5نمودار طیف رنگ CIE 1931 xy اسمارت فون Samsung Galaxy S7

نمودار طیف رنگ CIE 1931 xy اسمارت فون  Apple iPhone 6sنمودار طیف رنگ CIE 1931 xy اسمارت فون Sony Xperia Z5

نمودار دقت رنگ نمایشگر موبایل HTC 10

نمودار دقت رنگ نمایشگر موبایل LG G5نمودار دقت رنگ نمایشگر موبایل Samsung Galaxy S7

نمودار دقت رنگ نمایشگر موبایل Apple iPhone 6sنمودار دقت رنگ نمایشگر موبایل Sony Xperia Z5

Grayscale accuracy -- HTC 10

Grayscale accuracy --LG G5Grayscale accuracy --Samsung Galaxy S7

Grayscale accuracy -- Apple iPhone 6sGrayscale accuracy -- Sony Xperia Z5


حداکثر روشنایی (nit)
مقدار بیشتر، بهتر است
حداقل روشنایی (nit)
مقدار کمتر، بهتر است
کنتراست
مقدار بالاتر، بهتر است
دمای رنگ (کلوین)گاماDelta E rgbcmy مقدار کمتر، بهتر استDelta E grayscale مقدار کمتر، بهتر است
LG G5816
(عالی)
4
(عالی)
1:2220
(عالی)
7816
(متوسط)
2.144.34
(متوسط)
8.43
(Poor)
Sony Xperia Z5672
(عالی)
4
(عالی)
1:1256
(عالی)
7688
(متوسط)
2.623.79
(خوب)
6.19
(متوسط)
Apple iPhone 6s554
(عالی)
6
(خوب)
1:1593
(عالی)
7056
(خوب)
2.211.47
(عالی)
3.23
(خوب)
Samsung Galaxy S7484
(خوب)
2
(عالی)
غیرقابل اندازه گیری
(عالی)
6852
(عالی)
2.071.26
(عالی)
2.09
(خوب)
HTC 10372
(متوسط)
7
(خوب)
1:1594
(عالی)
7442
(خوب)
2.132.62
(خوب)
5.11
(متوسط)

حداکثر روشنایی
مقدار کمتر، بهتر است
حداقل روشنایی
مقدار کمتر، بهتر است
کنتراست
مقدار کمتر، بهتر است
دمای رنگ
مقدار کمتر، بهتر است
گاما
مقدار کمتر، بهتر است
Delta E rgbcmy مقدار کمتر، بهتر استDelta E grayscale مقدار کمتر، بهتر است
Samsung Galaxy S755.2%50%غیرقابل اندازه گیری5.2%0%254%109.1%
HTC 1082%85.7%71.4%7.4%6.1%2.3%27.8%
Apple iPhone 6s82.9%83.3%79.8%5.1%10.9%56.5%53.9%
Sony Xperia Z583.9%75%82.1%17.7%1.1%2.6%28.4%
LG G586%87.5%89%4.7%16.8%8.5%14%


رابط کاربری و قابلیت ها

چیزی که در مورد دستگاههای اچ تی سی مورد پسند ما است، طبیعت جامع و کامل انها می باشد، چنانکه سخت افزار با نرم افزار همان اندازه برابر و بدون چرندیات در رابط Sense 8 تکمیل شده است. مشابه با قالب اکسپریا سونی، سنس8 بر روی اچ تی سی10 بیشتر بر روی ملزومات بخوبی اجرا شده و نشان داده که نسبت به تعداد مشخصه های بیش از حد زیاد یا تا حدزیادی غیرمهم بی تفاوت می باشد. برخلاف سونی، تیم طراح نرم افزار اچ تی سی اگاهی دارند تا چگونه یک رابط بصری تاثیر گذار را ایجاد نمایند.

مبتنی بر اندروید مارشمالو، نرم افزار 10 به همان اندازه نرم افزارهای خطوط نکسوس پسندیده می باشد، شامل اپ های ضروری از پیش بارگذاری شده می باشد.

رابط کاربری

اپلیکیشن تم اجازه می دهد تا نما و حس صفحه هوم اصلی را به دلخواه خود کاملا تغییر دهید. همه چیز از ایکون های برنامه ها تا فونت ها، طرح رنگ ها را می توانید به سلیقه خود دراورید. مشخصه صفحه اصلی BlinkFeed که واقعا کاربردی است، و اخبار، فیدهای شبکه های اجتماعی، و ... را ادغام نموده است. بهتر از همه، برخلاف نرم افزارهای بسیار مشابهی همچون از سامسونگ، انتقال به BlinkFeed کاملا بدون وقفه صورت می گیرد.

اپ Boost+ app هم ارزش اشاره شدن را دارد. همانطور که از نامش پیداست، این نرم افزار برای مدیریت برنامه های اجرا شده در پس زمینه و حذف موارد فایل های غیرضروری تهیه شده، همچنین اجازه قفل اپلیکیشن های مورد نظر را می دهد که تنها از طریق یک الگو یا اثرانگشت قابل باز شدن هستند.

با این حال کیبورد TouchPal پیشفرض دستگاه جالب نیست، چنانکه برخلاف طراحی مابقی بخشهای Sense 8 UX نیز پیچیده بوده و مهمتر از همه از لحاظ طرح پیشفرض برای بازارهای غربی متمرکز شده است. با توجه به تعهد اچ تی سی به برنامه های گوگل، احتمالا اپ کیبورد گوگل بهتر پسند کاربران خواهد شد.


اسکنر اثرانگشت

دکمه هوم خازنی دستگاه اچ تی سی با دابل کلیک به عنوان اسکنر اثرانگشت عمل می کند و این متد اولین بار هست که با خط تولید پرچمدار شرکت ارائه شده است. سنسور نوع لمسی بوده و بسیار مشابه به استفاده این سنسور با دستگاههای پرچمدار سامسونگ از لحاظ شکل، سایز و موقعیت می باشد.

این سنسور کمی بالاتر بر روی حاشیه پایین به منظور دسترسی اسان تر قرار گرفته، اما نمی توانیم واقعا شکایتی در این مورد داشته باشیم، چرا که دسترسی به ان اسان است. بهتر از همه بسیار سریع بوده و دقیق می باشد.


Phone

در مورد نرم افزار تلفن صحبت می کنیم. طراحی متریال مانند این نرم افزار با حذف کلی یا تنظیم دوباره تب ها قابل سفارشی کردن است. همچنین شامل اپشن های ضروری همچون شماره گیری سریع و مسدود کردن تماس، speech dial و Home dialing می باشد.


Messaging

جدای از اپشن های سفارشی که اجازه تغییر فونت، پس زمینه و رنگ chat bubbles نرم افزار پیام رسان را می دهد، همچنین از لیست های مسدود و حتی اضافی مانند امضا شخصی پشتیبانی می کند. متن های ورودی بصورت پیشفرض در نوار وضعیت شما بصورت اعلانیه تریگر می شوند، اما می توانید ان را تغییر دهید.


سازمان دهنده ها

در عوض تکیه بر اپ قدیمی Calendar، اچ تی سی به Calendar گوگل سوییچ کرده است. نرم افزار گوگل نه تنها نمای خیلی خوبی دارد، بلکه شامل اپشن های قدرتمندی همچون یاداوری تعطیلات و روز تولد را شامل می شود، امکان درج اطلاعاتی از قبیل بلیط پرواز، صندق پستی و ... وجود دارد.

نرم افزار Google Keep به منظور یادداشت برداری و اپلیکیشن های دیگر Google Sheets و Slides نیز بر روی دستگاه اچ تی سی10 حاضر هستند.


عملکرد سیستم

صادقانه بگوییم که غیر از دستگاههای اندرویدی نکسوس، گوشی htc 10 دارای روان ترین اجرا است. هر عملی به سرعت انجام شده و نرم افزارها در حداقل زمان باز می شوند، و در کل اچ تی سی در این بخش واقعا کار کرده است.

HTC 10

دستگاه فوق به تراشه چهار هسته ای اسنپدراگون820 با تراشه گرافیکی Adreno 530 GPU با چهار گیگابایت رم مجهز شده است. حافظه داخلی دستگاه در امریکا به 32 گیگابایت محدود شده که تقریبا 23 گیگابایت در دسترس کاربر نهایی است و اپشن 64 گیگابایتی برای دیگر بازارهای نام نبرده در دسترس می باشد. خوشبختانه با توجه به اندروید مارشمالو شامل اسلات کارت microSD است. بعبارت ساده تر، پلتفرم فوق اجازه میزبانی نرم افزارها بر روی کارت فوق بدون مشکلی را می دهد. از سوی دیگر 100 گیگابایت فضای ابری رایگان Google Drive به مدت دو سال در اختیار کاربر است.

بنچمارک عملکرد HTC 10


اینترنت و اتصالات

نرم افزار مرورگر کروم گوگل بر روی 10 اجرا شده که اجازه یکپارچه سازی با همتای دسکتاپ خود را داده و در کل تجربه منسجم تری را می سازد.

مشخصه اتصالات پرچمدار جدید اچ تی سی شامل Bluetooth 4.2 ،5GHz Wi-Fi و NFC می باشد. شامل فناری اپل AirPlay بوده، چنانکه اجازه اتصال دستگاه به دیگر دستگاههای مختلف پشتیبانی کننده از استانداردهای وایرلس wireless video/audio playback را می دهد. پورت دورو USB Type-C را فراموش نکنید که درواقع USB 3.1 Gen 1 است، یعنی اینکه سرعت انتقال نسبت به دستگاههای رقیب بسیار سریعتر می باشد.

مرورگر پیشفرض Google Chrome

در نهایت مدل انلاک شده HTC 10 در حال حاضر دردسترس است، که البته قادر به استفاده ان از شبکه های Sprint's LTE نخواهید بود، دلیل ان هم عدم تطابق میان باندهای مورد پشتیبانی و مورد نیاز می باشد. نسخه خاص Sprint در اینده ارائه می گردد.


دوربین

در طی سالهای اخیر، بزرگترین ضعف دستگاههای اچ تی سی، دوربین بود. در دو نسل ما قبل One M9 بر روی دوربین 4MP UltraPixel تمرکز کرده بود، و بر روی One M9 به استفاده از سنسور دوربین رزولوشن بالاتر ساخت توشیبا روی اورد که متاسفانه به اندازه کافی خوب نبود.

با اچ تی سی10 پیکربندی امیدوارکننده تری را به همراه اورده است، دستگاه جدید دارای سنسور دوربین 12 مگاپیکسلی 1/2.3 اینچی با پیکسل های بزرگ 1.55μm و لنزهای عریض f/1.8 می باشد. چنین پیکربندی با لرزشگیر اپتیکال منجر به نتایج بهتر در تاریکی می شود. جلوی دستگاه شامل دوربین سلفی 5 مگاپیکسلی با لرزشگیر اپتیکال است، چنانکه اولین بار هست که شاهد لرزشگیر برای دوربین جلو هستیم، و یک مزیت برای عکاسی در کلوپ می باشد.

نرم افزار دوربین

نرم افزار مختلف است. بسادگی می توانید با سوایپ رو به سمت پایین دوبار (حتی زمانی که تلفن در حالت اسلیپ است) یا با درگ ایکون نرم افزار دوربین به میانه صفحه قفل شده نیز دوربین را راه اندازی نمایید. رابط نرم افزاری دوربین نسبت به قبل مینیمالیستی تر شده است. غیر از حالت اختصاصی پرو، کنترل دستی شامل اپشن هایی همچون ایزو و سرعت شاتر می باشد.


زمان گرفتن یک تصویر به ثانیه
زمان کمتر، بهتر است
زمان گرفتن یک تصویر HDR به ثانیه
زمان کمتر، بهتر است
امتیاز CamSpeed
مقدار بالاتر، بهتر است
امتیاز CamSpeed همراه با فلاش
مقدار بالاتر، بهتر است
Samsung Galaxy S71.51.6315281
Apple iPhone 6s1.71.9485293
LG G52.22.7505480
HTC 102.43.2616534
Sony Xperia Z533بدون دادهبدون داده


کیفیت تصاویر

گرچه نرم افزار دوربین برای ثبت یک عکس نسبتا ساده است، اما نتایج در کل عالی است. با وجود برخی لغزش ها نیز تراز سفیدی تقریبا همیشه درست است، بنابراین انتظار تصاویری نزدیک به واقعیت داشته باشید. رنج دینامیک درحالی که در کلاس خود بهترین نیست، اما در کل بسیار مناسب است.

این دوربین 12 مگاپیکسلی تصاویر بسیار ملایمی را تولید می کند، و برای جلوگیری از تار شدن نیز از سرعت های شاتر بسیار سریع استفاده می نماید، که منجر به انتخاب ایزوی بالا و نویز بیشتر می شود. بطور کلی کاهش نویز خیلی خوب است، اما با توجه به اینکه تصاویر ملایم تولید می شوند، جزئیات در درختان و شاخ و برگ ها بسیار نامساعد است. مشکل دیگر قابل توجه مربوط به وضوح لبه های قاب است، چنانکه جزئیات در گوشه های تصاویر مبهم هستند.

در نور کم و بدون استفاده فلش نیز دستگاه اچ تی سی موفق به جذب نور کافی از صحنه به منظور ارائه تصاویر روشن بوده، گرچه در قبال ان دقت خود را از دست داده است. عیب های ساده ای مطرح است، اما در کل فوق العاده است.

دوربین جلو برای عکاسی سلفی بسیار مناسب و قابل قبول کار کرده است. مشخصه اتوماتیک HDR همراه با افکت های زیبایی و فوکوس خودکار وجود دارد. تصاویر سلفی نمای طبیعی داشته، جزئیات فراوان است، و دوربین حتی در تاریکی کامل عالی کار می کند. در چنین موارد نیز نمایشگر دستگاه به عنوان فلش جلو روشن شده و نتایج خیلی خوبی را رقم می زند.


کیفیت ویدئوها

قابلیت ضبط 4K همراه با حالت اسلوموشن و حتی hyperlapse video موجب می شود تا HTC 10 یک کمکودر کارامد باشد. کیفیت ویدئوهای 4k فوق العاده است، غیر از اینکه به لطف مشخصه OIS نیز بخوبی صاف و روان می باشند. مکانیزم لیزری فوکوس خودکار گاهی اوقات چالش برانگیز است.

قابلیت ضبط hyperlapse video ما را تحت تاثیر قرار نداده است. هر دو اپ eponymous مایکروسافت و پیاده سازی سامسونگ با Galaxy S7 و S7 edge نیز بهتر هستند.


چندرسانه ای

نمایشگر 5.2 اینچی دستگاه برای تماشای ویدئو عالی است. Google Photos تنها نرم افزار گالری دستگاه است که بطور کلی عالی و قدرتمند می باشند. غیر از بکاپ خودکار تصاویر در Google Drive، امکان جستجوی کتابخانه خود از طریق کلمات کلیدی را می دهد. بهتر از همه تعبیه ابزارهای ویرایشی از اپ قدیمی گالری خود درون Google Photo است، بنابراین یک ادیتور بسیار قدرتمند می باشد. نرم افزار Play Music گوگل برای بخش موزیک ارائه شده است.

دستگاه مورد بررسی ما فاقد اسپیکرهای جلوی stereo BoomSound از گوشی های قدیمی این شرکت است، در عوض اچ تی سی یک اسپیکر را درون earpiece یکپارچه کرده و یک اسپیکر ثانویه را در پایین دستگاه به منظور عملکرد بهتر در فرکانس های پایین تعبیه کرده است، گرچه در حد اسپیکر iPhone 6s نیست، اما با دیگر پرچمداران همتراز است.

متاسفانه، ایرفون های HTC Hi-Res Audio با مدل امریکایی دستگاه گنجانده نشده است.


کیفیت تماس

کیفیت تماس با HTC 10 خوب است. بطور خاص earpiece نسبت به میکروفون خوب ظاهر نشده است، صدا شامل تصنعات و ترق تروق گهگاهی است و بطور کلی صدای افراد انسوی مکالمه رنج آور است. وضعیت در سوی دیگر مکالمه کاملا مشابه است، گرچه کمی بهتر است. باز هم صدا ضعیف است. بطور کلی HTC 10 در این بخش نسبت به حالت متوسط بهتر بوده است.


باتری

دستگاه اچ تی سی دارای باتری بزرگتر 3,000mAh با رزولوشن نمایشگر Quad HD در عوض 1080p نسخه های قبل می باشد. انتظار می رود که این دستگاه در استفاده های روزانه برای یک/یک روز و نیم بسته به میزان فشار شما بر دستگاه نیز دوام اورد. در تست های ما برای 7 ساعت و 10 دقیقه دوام اورده است.

بنچمارک باتری HTC 10

دستگاه اچ تی سی10 شامل فناوری شارژ Qualcomm Quick Charge 3.0 و شارژر 2.5A است که در تست های ما 100 دقیقه برای شارژ کامل ان زمان نیاز می باشد که نسبت به 76 دقیقه LG G5 یا 88 دقیقه Galaxy S7 فوق العاده نیست.

ارزشمند است اشاره کنیم که طبق ادعای شرکت سازنده 50 درصد از توان باتری در 30 دقیقه شارژ می شود که در تست های ما همین طور بوده است.

HTC 10


نتیجه گیری

گوشی پرچمدار اچ تی سی دارای ارزش 699 دلار است. بیشتر، ضرورتا بهتر نمی باشد، و این فلسفه اساس استراتژی تولیدکنندگان است. HTC 10 یک اسباب بازی زرق و برق دار نیست، در عوض یک ابزار است که قادر به ایستادگی در بازار می باشد، گرچه فاقد مشخصه های نواورانه جذاب است.

HTC 10


نقاط قوت

  • طراحی جذاب
  • کیفیت ساخت عالی
  • پیشگام در پیاده سازی اسکنر اثرانگشت
  • نرم افزار بدون زواید
  • عملکرد بسیار روان


نقاط ضعف

  • کیبورد پیشفرض ناامیدکننده
مشاهده مطلب در سایت تاپ این ارث
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر