بررسی جدیدترین نسخه هدست واقعیت مجازی گیر وی آر سامسونگ از نگاه وب سایت اندروید سنترال

بررسی جدیدترین نسخه هدست واقعیت مجازی گیر وی آر سامسونگ از نگاه وب سایت اندروید سنترال
سامسونگ و آکیولس از سال 2014 میلادی تاکنون همکاری ویژه‌ای داشتند تا با تولید هدست‌های مخصوص، تجربه واقعیت مجازی را برای کاربران در سطح ایده‌آلی قراردهند.
  • جدیدترین بازی ها
هدست واقعیت مجازی گیر وی آر سامسونگ از تکنولوژی سطح بالای سامسونگ در بخش صفحه‌نمایش بهره‌مند شده است. این تکنولوژی در کنار تجربه نرم‌افزاری منحصر به فرد آکیولس قرار گرفته است. از ابتدای کار تا اینجا شاهد عرضه چهار نسخه متفاوت از هدست واقعیت مجازی سامسونگ بوده‌ایم. جدیدترین نسخه که در کنار گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس رونمایی شد، تجربه استفاده از Gear VR را به مرحله جدیدی رسانده است. این در حالی است که استفاده از کنترلر حرکتی مخصوص در کنار این هدست نیز در بهبود تجربه کاربران بی‌تاثیر نبوده است. 

هما‌ن‌طور که در نسخه‌های پیش از این نیز شاهد بودیم، جدیدترین نسخه هدست واقعیت مجازی گیر وی آر سامسونگ به نحوی طراحی شده تا کاربر بدون کوچک‌ترین مشکلی امکان استفاده از‌ آن را برای ساعت‌های طولانی داشته باشد. حتی این امکان وجود دارد تا با قراردادن گوشی در این هدست، شارژ باتری گوشی را عملی سازید تا امکان استفاده از بازی‌های ویدئویی یا دیگر محتویات چند رسانه‌ای برای مدت زمان بیشتری فراهم شده و در عین حال اثرات نامنفی روی میزان شارژ باتری گوشی شما ایجاد نشود. با وجود این، مهم‌ترین ویژگی این هدست در بخش ظاهر و طراحی آن است که باعث شده بتوانید از‌ آن برای مدت زمان طولانی و بدون کوچک‌ترین مشکلی استفاده کنید. 

تجربه ای به نام واقعیت مجازی
واقعیت مجازی (Virtual Reality) راهکار جدیدی برای استفاده از محتویات جدید است. با استفاده از این تکنولوژی حتی می‌توانید خود را در موقعیت مکانی کاملا متمایزی احساس کنید. حتی می‌توانید از کاربران دیگر دعوت کنید تا در این تجربه با شما همراه شوند. در نهایت می‌توانید در حالی که در کنار دیگران ایستاده‌اید، با نسخه! مجازی آن‌ها صحبت کنید. 
تکنولوژی واقعیت مجازی، ابزاری ویژه برای بهره‌مندی از محتویات سرگرم‌کننده نیز به حساب می‌آید. به عنوان مثال می‌توانید فیلم‌های سینمایی یا بازی‌های ویدئویی را در قالب تجربه‌ای فراگیر و البته کاملا متفاوت با آنچه روی صفحه‌نمایش‌های تخت در مقابل شما قرار می گیرد پیش رو داشته باشید. 

درنظر داشته باشید که نیازی نیست تا برای استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی در مکان خود ثابت بایستید. پارک‌های سرگرمی در سراسر جهان از هدست‌های مجازی استفاده کرده‌اند تا تجربه استفاده از ترن‌های هوایی در شهربازی‌ها را جذاب‌تر کنند. تکنولوژی واقعیت مجازی در بخش پزشکی نیز مفید فایده بوده و می‌تواند در فیزیوتراپی هم به کمک بیماران بیاید. 

ویژگی‌های شاخص
هدست واقعیت مجازی گیر وی آر سامسونگ به نحوی طراحی شده تا هنگام استفاده کاربر از این تجهیز، در عین حال که تهویه مناسب هوا را به همراه دارد، مانع ورود نور شود. تهویه مناسب، مانع از ایجاد بخار روی صفحه‌نمایش (هنگام استفاده طولانی مدت) خواهد شد.علاوه بر این می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، این هدست را برای راحتی هر چه بیشتر چشمان، روی صورت خود تنظیم کنید. امکان استفاده از این هدست حتی در صورتی که عینک به چشم دارید نیز وجود دارد. این در حالی است که هدست در هر حالتی از سخت‌افزار رهگیری حرکتی ویژه بهره‌مند شده تا تجربه مناسبی را حتی در صورتی که سرِ خود را خیلی سریع در بازی حرکت دهید، پیش روی شما قرار دهد. این محصول از بدنه مستحکمی برخوردار شده تا نگرانی از بابت حمل آن در کوله پشتی یا کیف خود نداشته باشید. 

جزئیات مهمی در بخش مشخصات گیر وی آر دیده می‌شود که توجیه متمایز بودن این محصول در مقابل دیگر گزینه‌های موجود در بازار را ساده‌تر خواهد کرد. Gear VR ترکیبی فراتر از شیشه و پلاستیک را پیش روی شما قرار خواهد داد. این محصول از سنسورهای اضافی بهره می‌برد که در فرایند رهگیری حرکتی به گوشی کمک خواهند کرد. این اطلاعات اضافی به ثبت رسیده توسط گوشی به آن معنی است که مواردی نظیر چرخش سریع سر در گیر وی آر، به نحوی طبیعی‌تر رصد خواهد شد. 
اگرچه پلتفرم‌های متفاوتی در حوزه واقعیت مجازی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند تا با تعبیه گوشی در هدست، بازی‌های ویدئویی و عناوین جذاب را اجرا کنید اما سامسونگ این تضمین را ایجاد کرده تا با خرید یک گوشی هوشمند سازگار با گیر وی آر، بهترین تجربه ممکن را از هدست‌های اینچنینی داشته باشید. متاسفانه انحصارطلبی سامسونگ باعث شده در استفاده از گیر وی آر با گوشی‌های تولیدی برندهای دیگر با مشکل روبرو شوید. 

کنترلر گیر وی آر
اگرچه عناوین زیادی برای گیر وی آر توسعه یافته‌اند که از گیم پد بلوتوثی ویژه این هدست پشتیبانی کرده یا برای اجرای صحیح به این تجهیز جانبی نیاز دارند اما اکثر بازی‌ها از تاچ پدی که در کنار هدست قرارگرفته تا ورود داده‌ها را امکان‌پذیر سازد، استفاده می‌کنند. این پد لمسی برای بازی‌ها و برنامه‌هایی که قصد دارید برای مدت زمان کوتاه آن‌ها را اجرا کنید مفید فایده بوده اما در صورتی که قصد دارید بازی یا اپلیکیشنی را برای مدت زمان طولانی روی هدست واقعیت مجازی استفاده کنید نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بدون مشکل، دستان خود را چند ساعت روی کناره‌های هدست نگه دارید. 
به این ترتیب، با کنترلر جدید می‌توانید هرآنچه را که به‌طور معمولی با استفاده از تاچ پدها انجام می‌دادید، عملی سازید. این کنترلر علاوه بر اینکه راحتی بیشتری دارد، این امکان را به توسعه دهندگان می‌دهد تا از کلیدهای اضافی روی بدنه برای اضافه کردن قابلیت‌های مختلف استفاده کنند. 

در حالتی که هدست روی صورت شما قرار دارد اگر به پایین نگاه کنید می‌توانید موقعیت کنترلر را در دستان خود مشاهده کنید که این امر نیز در دسته نکات قابل توجه قرار می‌گیرد. وقتی کنترلر را در دستان خود حرکت می‌دهید، این جابجایی در هدست واقعیت مجازی گیر وی آر مشاهده می‌شود. کنترلر گیر وی آر از قابلیتی به نام آزادی سه درجه‌ای (3Dof) بهره می‌برد. با استفاده از این قابلیت می‌توانید کنترلر را در دست خود حرکت داده و این جابه‌جایی در هدست واقعیت مجازی لحاظ خواهد شد. در بازی‌های توسعه یافته بر پایه واقعیت مجازی، این قابلیت به آن معنا است که می‌توانید از کنترلر به عنوان هفت‌تیری برای نشانه‌گیری و تیراندازی در بازی‌ها استفاده کنید. 
در بخش‌های آموزشی و مرور وب نیز کنترلر به یک پوینتر لیزری در دستان شما تبدیل خواهد شد که امکان اشاره دقیق‌تر و حتی تایپ کردن را فراهم خواهد کرد. 
با خرید نسل جدید گیر وی آر سامسونگ، کنترلر ویژه این محصول را نیز دریافت خواهید کرد. با وجود این، در صورتی که از گیر وی آرهای قدیمی‌تر بهره می‌برید اضافه کردن کنترلر به محصول فعلی ساده بوده و می‌توانید کنترلر را به صورت جداگانه خریداری کنید. سامسونگ و آکیولس آینده این کنترلر را روشن توصیف کرده‌اند. به منظور رسیدن به این آینده روشن، همکاری با بیش از 40 توسعه دهنده در دستورکار قرار گرفته تا تجربه‌های تازه و منحصربه‌فردی برپایه استفاده از این کنترلر منحصر به فرد آماده بهره‌برداری توسط کاربران شود. 

بازی‌های ویدئویی 
در حال حاضر می‌توانید از مجموعه متنوعی از بازی‌های ویدئویی برای هدست واقعیت مجازی گیر وی آر استفاده کنید. در واقع در هیچ پلتفرم واقعیت مجازی (ویژه گوشی‌های هوشمند) نمی‌توانید چنین تجربه سطح بالایی را در تعامل با بازی‌های ویدئویی، در پیش رو داشته باشید. امکان اجرای بازی‌های ویدئویی مختلف در دسته عناوین معمایی، تیراندازی، مسابقه‌ای و حتی بازی‌های فانتزی وجود دارد. گزینه‌های در دسترس تا حد زیادی شما را راضی خواهند کرد و تجربه‌های جدید هم به طور روزانه از طریق آکیولس استور در دسترس قرار می‌گیرند. 
آکیولس استور این امکان فراهم کرده تا به‌طور دقیق و از قسمت توضیحات، عناوین با محبوبیت بیشتر در میان کاربران را بررسی کنید. 

مشکلی به نام گرمای گوشی‌های هوشمند
تکنولوژی واقعیت مجازی برای ارائه تجربه مناسب، به توان عملیاتی سطح بالایی نیاز دارد. به بیان دیگر می‌توان مدعی شد پردازنده، پردازشگر گرافیکی و صفحه‌نمایش در هیچ سناریویی به اندازه آنچه در قالب اجرای عناوین واقعیت مجازی شاهد هستیم به چالش کشیده نمی‌شوند. به همین دلیل، با استفاده چند دقیقه‌ای از گوشی‌های هوشمند در پلتفرم واقعیت مجازی ممکن است شاهد گرم شدن گوشی خود باشید. 
سامسونگ تلاش خود را بر این گذاشته تا با گذشت زمان و توسعه نسل‌های جدید این هدست واقعیت مجازی، مشکل گرم شدن بیش از حد گوشی را تا حد زیادی مرتفع کند. در این میان، در گلکسی اس 8 بیشترین میزان تغییر و بهینه‌سازی عملکرد را شاهد هستیم. 

با قراردادن گلکسی اس 8 در نسل جدید هدست واقعیت مجازی گیر وی آر می‌توانید برای چند ساعت از تجربه عناوین مختلف لذت نبرده و شاهد هشدار گرم شدن گوشی هم نخواهید بود. این عملکرد در مقایسه با آنچه در نسل اول محصولات تولیدی در پرتو تعامل سامسونگ و آکیولس شاهد هستیم تفاوت محسوسی را نشان می‌دهد. برطرف شدن مشکل گرم شدن گوشی‌های هوشمند به آن معنا خواهد بود که توسعه دهندگان می‌توانند تا حد بیشتری از توان سخت‌افزاری گوشی‌های هوشمند کمک گرفته و عناوین سطح بالاتری را توسعه دهند. 

مشاهده مطلب در سایت نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر