بررسی دوربین کانن EOS-5DS

بررسی دوربین کانن EOS-5DS
هنگامی که در فوریه 2015 شرکت کانن دوربین EOS-5DS / SR را با رزولوشن خیره کننده 50.6 مگاپیکسل معرفی نمود شور و اشتیاق زیادی را در بین عکاسان حرفه ای برانگیخت. با معرفی این دوربین شرکت کانن نه تنها بالاترین رزولوشن را در بین دوربین ها خود ارائه نمود بلکه دوربین های رده بالای شرکت نیکون ( مدل D810 با 36 مگاپیکسل ) و شرکت سونی ( مدل A7R II با 42 مگاپیکسل ) را از نطر رزولوشن پشت سر گذاشت.
  • جدیدترین بازی ها


مقدمه


هنگامی که در فوریه 2015 شرکت کانن دوربین EOS-5DS / SR را با رزولوشن خیره کننده 50.6 مگاپیکسل معرفی نمود شور و اشتیاق زیادی را در بین عکاسان حرفه ای برانگیخت. با معرفی این دوربین شرکت کانن نه تنها بالاترین رزولوشن را در بین دوربین ها خود ارائه نمود بلکه دوربین های رده بالای شرکت نیکون ( مدل D810 با 36 مگاپیکسل ) و شرکت سونی ( مدل A7R II با 42 مگاپیکسل ) را از نطر رزولوشن پشت سر گذاشت.

در واقع دوربین کانن 5DS رزولوشنی معادل دوربین های مدیوم فرمت را در اختیار کاربران قرار می دهد. دوربین 5DS در دو مدل ارائه می شود : در مدل 5DS R عملکرد فیلتر پایین گذر ( Low-Pass Filter ) لغو شده است ( مانند آنچه در مدل نیکون D800E انجام شده است ) ولی در مدل 5DS فیلتر پایین گذر همانند سایر دوربین ها وجود دارد. لغو عملکرد فیلتر پایین گذر در مدل 5DS R باعث افزایش شارپنس تصویر می گردد اما ریسک بروز پدیده Moire ( اختلال تصویری در سوژه هایی با الگوی تکرار شونده ) را افزایش می دهد.

5DS_Moire

بر طبق گفته آقای Chuck Westfall از کانن امریکا، عملکرد فیلتر پایین گذر در دوربین 5DS بدین گونه است که یک نقطه از اطلاعات تصویر وارد شده به فیلتر ابتدا به دو نقطه تفکیک شده و سپس هنگام برخورد به حسگر به چهار نقطه تفکیک می شود. دوربین 5DS R از فیلتر پایین گذر جدید استفاده کرده که در آن یک نقطه از اطلاعات تصویر وارد شده به فیلتر به دو نقطه تفکیک شده سپس این دو نقطه هنگام برخورد به حسگر مجدداً در یک نقطه ادغام می گردند.

5DS_LPF

بنابر اظهار آقای Westfall احتمال بروز پدیده Moire در این رزولوشن ( 50.6 مگاپیکسل ) بسیار کم است و در صورت مشاهده Moire می توان آن را در پردازش پس از عکسبرداری برطرف نمود.

ویژگی ها


برای درک بهتر ویژگی های دوربین 5DS به این مثال توجه کنید : یک دوربین کانن 5D III بردارید، یک حسگر با رزولوشن بسیار بالا جایگزین کنید، برخی از امکانات دوربین 7D II و چند ویژگی جدید اضافه کنید، حالا یک دوربین 5DS خواهید داشت. سیستم اتوفوکوس 61 نقطه ای همانند دوربین 5D III و سیستم نورسنجی 150 هزار پیکسلی دوربین 7D II نمونه ای از این ترکیب است.

ویژگی های مهم دوربین کانن 5DS / 5DS R

حسگر 50.6 مگاپیکسل

سرعت عکسبرداری پیاپی 5 فریم در ثانیه

میزان حساسیت از ISO 100 تا ISO 6400 ( قابل گسترش تا ISO 12800 )

61 نقطه اتوفوکوس

دو عدد پردازشگر Digic 6

فرمت های M-Raw و S-Raw

کراپ APS-H با رزولوشن 30 مگاپیکسل و APS-C با رزولوشن 19.6 مگاپیکسل

پورت USB 3.0

علیرغم این ویژگی ها، عدم وجود سیستم اتوفوکوس Dual Pixel همانند دوربین های 7D II و 70D و قابلیت WiFi و GPS قابل توجه هستند.

طراحی و کنترل ها


از نظر طراحی و کنترل ها، دوربین 5DS دقیقاً مانند دوربین 5D III بوده و تنها تفاوت های بسیار اندکی وجود دارند.

5DS_Back

از نظر ساختار دوربین 5DS دارای بدنه ای مستحکم و مقاوم در برابر نفوذ گرد و غبار و عوامل محیطی است و هنگام در دست گرفتن احساس اطمینان و راحتی را برای کاربر ایجاد می کند.

5DS_inHand

از نظر کنترل ها، تمامی دکمه ها و عملکرد آن ها دقیقاً مشابه دوربین 5D III بوده و تنها تفاوت آشکار، جابجایی دکمه های سه گانه در بالای دوربین و در کنار پنل LCD می باشد.

5DS_Top

در بخش اتصالات، حذف اتصال هدفون و قرار گرفتن پورت USB 3.0 تغییر عمده این بخش است.

5DS_Ports

در بخش ارتباطات، نبود امکان ارتباطی WiFi و GPS یکی از نقاط ضعف دوربین 5DS محسوب می گردد. جهت استفاده از این امکانات ارتباطی بایستی دستگاه های جداگانه را از کانن خریداری نمایید. باتری معرفی شده برای دوربین 5DS نوع بهبود یافته باتری LP-E6 با نام LP-E6N است که طرفیت آن از 1800 میلی آمپر به 1880 میلی آمپر افزایش یافته و بنابر ادعای کانن در حالت کاملاً شارژ می توانید 700 عکس بگیرید. البته همچنان می توانید از باتری LP-E6 و باتری گریپ BG-E11 بر روی دوربین 5DS استفاده نمایید. دوربین 5DS همانند دوربین 5D III دارای دو محفظه کارت حافظه CF و SD بوده و تنها تفاوت قابلیت استفاده از کارت های SD سریعتر UHS-I در دوربین 5DS می باشد. از نظر منظره یاب، دوربین 5DS بدلیل بهره گیری از صفحه فوکوس جدید می تواند بازتاب های بیشتری در منظره یاب داشته باشد. کاربر می تواند علاوه بر نمایش شاخص تراز دو محوره، آیکون های محتلفی را در پایین منظره یاب مشاهده نماید. این آیکون ها شامل میزان باتری، تراز سفیدی، نوع عکسبرداری، اتوفوکوس، نورسنجی و کیفیت عکس ها می باشد. این آیکون ها را می توانید بدلخواه از طریق منو فعال کنید.

5DS_Visor

از دیگر قابلیت های این دوربین می توان به امکان عکسبرداری با فاصله زمانی و تایمر حالت باز شاتر ( Bulb ) تا حدود 100 ساعت اشاره نمود.

5DS_interval_bulb

حسگر


نکته مهم در ویژگی رزولوشن فوق العاده بالای دوربین 5DS، اخذ بهترین نتیجه از این ویژگی است.

5DS_Sensor

تجربه نشان داده است که فقط داشتن رزولوشن بالا مهم نیست بلکه ثبات حرکت هنگام عکسبرداری نکته بسیار مهمی است. بدین منظور شرکت کانن محل نصب سه پایه را در دوربین 5DS تقویت نموده تا ثبات هرچه بیشتری هنگام استفاده از سه پایه حاصل شود.

5DS_Bottom

همچنین سیستم حرکت آینه همانند دوربین کانن 7DII اجازه می دهد که حرکت آینه به سمت بالا بصورت کاهش شتاب انجام شود تا از هرگونه لرزش تصویر جلوگیری کند.

تغییر سوم سیستم بهینه شده عملکرد قفل آینه در بالاست. در این سیستم جدید می توانید زمان تاخیر بین قفل شدن آینه در بالا و باز شدن شاتر را مشخص کنید تا حداکثر شارپنس و حداقل زمان واکنش را همزمان کنترل نمایید.

5DS_Menu

حجم فایل های تولید شده توسط دوربین 5DS به نسبت دوربین های دیگر بسیار بالاست. فایل های RAW این دوربین حجمی برابر با 52 تا 82 مگابایت و فایل های JPEG حجمی برابر با 10 تا 29 مگابایت دارند. بدیهی است پردازش چنین فایل های حجیمی احتیاج به سیستم های قدرتمند ویرایش دارد.

عسکبرداری


همانطور که قبلاً اشاره شد دوربین 5DS دارای دو پردازشگر پیشرفته Digic 6 می باشد. دامنه حساسیت قابل تنظیم این دوربین از ISO 100 تا ISO 6400 بوده و قابل گسترش از ISO 50 تا ISO 12800 است. علیرغم نیروی پردازش بالا، سرعت عکسبرداری پیاپی دوربین 5DS حداکثر 5 فریم در ثانیه بوده و می توانید تعداد 510 عکس JPEG L Fine یا 14 عکس RAW بصورت پیاپی ذخیره نمایید. سیستم نورسنجی دوربین 5DS از حسگر 150 هزار پیکسل RGB+IR با 252 ناحیه و سیستم هوشمند آنالیز صحنه بهره می برد. همانند سایر دوربین های DSLR کانن، دوربین 5DS ذارای مجموعه ای از استایل ها بوده که می توانید پارامترهایی مانند اشباع رنگ، کنتراست و شارپنس عکس های JPEG را تنظیم نمایید. در دوربین 5DS استایل جدیدی بنام Fine Detail اضافه شده است. کاربرد این استایل با توجه به رزولوشن بالای این دوربین در عکاسی ماکرو و منظره، منطقی بنظر می رسد.

صفحه کنترل سریع ( Quick ) نیز دچار تحول شده است. هم اکنون می توانید گزینه های نمایش داده شده را بدلخواه جابجا کرده و گزینه هایی را که کمتر مورد استفاده هستند حذف نمایید. همچنین می توانید اندازه گزینه ها را تغییر دهید.

5DS_Quick

از نظر نسبت سیگنال به نویز، اگرچه دوربین 5DS دوربین نیکون D810 را پشت سر می گذارد اما بذلیل اندازه کوچکتر گیرنده های نور ( پیکسل های حسگر ) در حساسیت های پایین و متوسط عملکردی ضعیف تر از دوربین کانن 5D III دارد. قدرت پردازش بالاتر دوربین 5DS اما در حساسیت های بالاتر دوربین های رقیب را شکست می دهد.

5DS_SN_Raw

ویدیو و تصویربرداری


امکانات تصویربرداری دوربین 5DS تا حد زیادی مشابه دوربین 5DIII می باشد. بالاترین کیفیت تصویربرداری در فرمت 1080 با سرعت 30 فریم در ثانیه است و خبری از سرعت های بالاتر یا رزولوشن 4k نیست. فقط در حالت 720p می توانید از سرعت های 50 یا 60 فریم در ثانیه استفاده کنید. حداکثر زمان ضبط ویدیو در هر حالت 30 دقیقه یا حجم فایل 4 گیگابایت می باشد. توجه داشته باشید خروجی HDMI بطور همزمان در دوربین 5DS پشتیبانی نمی شود و تاثیر رولینگ شاتر ( اثر ژله ای ) هنگام ضبط فیلم کاملاً مشهود است. همچنین عدم وجود پورت هدفون امکان مانیتورینگ صدا هنگام تصویربرداری را غیر ممکن می سازد. اگر تصویربرداری برای شما اولویت است دوربین 5DS مناسب شما نیست.

نکات مثبت


رزولوشن بسیار بالا / ثبت جزئیات بسیار دقیق

سیستم اتوفوکوس عالی

امکانات بسیار زیاد و قابل تنظیم

منظره یاب عالی با نمایش پارامترهای دلخواه

نکات منفی


ظهور نویز از ISO 400

عدم وجود سیستم WiFi و GPS

محدودیت تصویربرداری

منبع: نورنگار
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

بررسی های دیگر این محصول(1 عدد)

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر