بررسی دوربین کانن G1X MK II

بررسی دوربین کانن G1X MK II
یکی از هیجان انگیزترین دوربین های معرفی شده در سال 2012 دوربین کانن G1X بود . دارا بودن حسگر 5/1 اینچی ، مانیتور متحرک و منظره یاب اپتیکال ، دوربین G1X را به یکی از بهترین دوربین های کامپکت قابل رقابت با دوربین های DSLR تبدیل نمود . اما دوربین G1X دارای ضعف هایی هم بود : عملکرد ضعیف اتوفوکوس ، حداق فاصله فوکوس زیاد ، سرعت عکسبرداری پیاپی پایین و دوام کم باطری از ضعف های مشهود این مدل بود.
  • جدیدترین بازی ها

مقدمه


یکی از هیجان انگیزترین دوربین های معرفی شده در سال 2012 دوربین کانن G1X بود . دارا بودن حسگر 5/1 اینچی ، مانیتور متحرک و منظره یاب اپتیکال ، دوربین G1X را به یکی از بهترین دوربین های کامپکت قابل رقابت با دوربین های DSLR تبدیل نمود . اما دوربین G1X دارای ضعف هایی هم بود : عملکرد ضعیف اتوفوکوس ، حداق فاصله فوکوس زیاد ، سرعت عکسبرداری پیاپی پایین و دوام کم باطری از ضعف های مشهود این مدل بود .

در فوریه سال 2014 شرکت کانن مدل ارتقاء یافته G1X MK II را جهت رفع ضعف های مدل G1X معرفی نمود . بعنوان مثال بهره گیری از لنز سریعتر با محدوده کانونی بلندتر و فاصله فوکوس کمتر ، سیستم اتوفوکوس 31 نقطه ای پیشرفته تر ، عکسبرداری پیاپی سریعتر ، تعبیه دو حلقه تنظیم قابل برنامه ریزی در اطراف لنز ، قابلیت WiFi و NFC ، طراحی مجدد مانیتور با رزولوشن بالاتر و قابلیت لمسی و ابعاد کوچکتر نسبت به مدل قبلی از تغییرات مهم انجام شده در مدل G1X MK II می باشد . اما حذف منظره یاب شاید مهم ترین تغییر منفی باشد ، گرچه می توانید یک منظره یاب الکترونیک را بطور جداگانه خریداری و بر روی دوربین نصب کنید .

بدنه و ساختار


دوربین کانن G1X MK II کمی کوچکتر و سبکتر از مدل G1X است . با بهره گیری از شاسی فولادی و قسمت های بیرونی آلومینیومی , احساس ساختاری مستحکم را به هنگام در دست گرفتن به شما القاء می کند . طراحی مجدد دکمه ها و کنترل ها دسترسی سریع و آسان به تنظیمات را فراهم می کند .

G1x_in_hand

حسگر


در درون دوربین G1X MK II از حسگر بزرگ 1/5 اینچی CMOS با رزولوشن 15 مگاپیکسل استفاده شده است . این حسگر می تواند در نسبت ابعاد 3:2 با رزولوشن 12/82 مگاپیکسل و در نسبت ابعاد 4:3 با رزولوشن 13/1 مگاپیکسل تصاویر را ثبت نماید . این در حالی است که در هر دو نسبت ، زاویه دید ثابت باقی می ماند . بهره گیری از این حسگر بزرگ منجر به افزایش کیفیت تصویر ، عمق میدان عالی و محدوده دینامیکی بالاتر نسبت به سایر دوربین های کامپکت گردیده است .

G1x_bokeh

لنز


لنز سریع جدید این دوربین با فاصله کانونی 24-120 میلیمتر و دیافراگم F2.0-3.9 جایگزین لنز بکار رفته در مدل G1X با فاصله کانونی 28-112 میلیمتر و دیافراگم F2.8-5.8 شده است . حداقل فاصله فوکوس در مدل G1X بطور ناامید کننده ای برابر با 20 سانتیمتر بوده که در لنز جدید این فاصله به 5 سانتیمتر کاهش یافته است . از نظر ساختار درونی ، این لنز دارای 14 عنصر اپتیکی در 11 گروه و یک عدسی اسفریکال UA می باشد . این لنز دارای دیافراگم 9 تیغه ای بوده که بوکه های بسیار خوبی را ایجاد می کند .

G1x_lens

عملکرد


هنگامی که دوربین کانن G1X MK II را روشن می کنید حدوداً 1.3 ثانیه طول می کشد تا دوربین آماده عکسبرداری شود . از نظر اتوفوکوس ، سرعت اتوفوکوس این دوربین حدوداً دو برابر سرعت دوربین G1X است . در تست های انجام شده ، اتوفوکوس این دوربین در برخی مواقع قادر به فوکوس سوژه نبود . در عکسبرداری شبانه ، مربع زرد رنگ روی مانیتور به شنانه عدم حصول فوکوس بطور مکرر ظاهر گردید . همچنین گاهی اوقات فوکوس بجای قرار گرفتن بر روی سوژه نزدیکتر به دوربین بر روی سوژه واقع در پس زمینه قرار می گرفت ، البته استفاده از اتوفوکوس پیوسته تا حدودی مشکل فوق را رفع نمود .

جهت تست شارپنس لنز ، از چارت Imatest استفاده شد . در این تست ، ثبت 1800 LPH ( خط ) بعنوان ملاک شارپنس خوب در نظر گرفته شد . لنز دوربین کانن G1X MK II در فاصله کانونی 24 میلیمتر و دیافراگم F/2.0 ، امتیاز 1804 خط را بدست آورد اما با حرکت از مرکز کادر به سمت لبه ها ، افت شارپنس مشاهده گردید . در این دیافراگم و در یک سوم میانی تصویر تعداد 1743 خط و در یک سوم بیرونی کادر تعداد 1372 خط مشاهده می شود . در دیافراگم F/4.0 وضعیت شارپنس خیلی بهتر شده و بهترین عملکرد را می توان مشاهده نمود . در این دیافراگم تعداد 1927 خط قابل ثبت می باشد .

G1x_chart

از نظر عملکرد نویز ، دوربین کانن G1X MK II طبق تست Imatest میزان نویز را تا ISO 6400 کمتر از 1/5 درصد حفظ می کند . میزان حفظ جزئیات تصویر تا ISO 1600 عالی بوده اما در ISO 3200 و ISO 6400 قابل قبول نیست . جهت حفظ جزئیات تصویر استفاده از فرمت RAW توصیه می گردد .

مانیتور


طراحی جدید مانیتور دوربین G1X MK II قابل توجه است . قابلیت چرخش عمودی رو به جلو به میزان 180 درجه جهت عکسبرداری از خود و چرخش به سمت عقب با زاویه 45 درجه جهت عکسبرداری از زاویه بالا عملکرد خوبی را در شرایط مختلف عکسبرداری فراهم می کند . همچنین رزولوشن این مانیتور افزایش یافته و 1/040/000 نقطه رسیده است . این مانیتور دارای قابلیت لمسی نیز بوده و امکاناتی مانند عکسبرداری با لمس ، فوکوس لمسی و زوم هنگام مشاهده تصاویر را در اختیار شما قرار می دهد .

دکمه ها و کنترل ها


در اطراف لنز ، دو حلقه چرخان قابل برنامه ریزی تعبیه شده است . حلقه بیرونی بطور پیوسته قابل حرکت بوده و برای تنظیم دقیق فوکوس دستی مناسب است . حلقه داخلی دارای چرخش پله ای بوده و جهت تنظیم دیافراگم یا سرعت شاتر یا عملکرد زوم قابل برنامه ریزی است . همچنین دکمه چرخان پشت دوربین و دو دکمه میانبر و دکمه قرمز ضبط فیلم نیز قابل برنامه ریزی می باشند . از ویژگی های جدید این دوربین می توان به امکان برنامه ریزی دکمه مشهور Func. و تغییر آیتم های قابل نمایش آن اشاره نمود .

G1x_control

قابلیت های ارتباطی


قابلیت ارتباط WiFi در دوربین کانن G1X MK II تقریباً هر آنچه از این سیستم نیاز داشته باشید را فراهم می کند . این قابلیت ها عبارتند از :

کنترل از راه دور توسط گوشی های هوشمند

انتقال تصاویر به گوشی های هوشمند

انتقال تصاویر به شبکه های اجتماعی

آپلود اتوماتیک تصاویر به سرویس ابری کانن یا Google Drive

علیرغم قابلیت های فوق ، راه اندازی سیستم ارتباطی قدری وقت گیر بوده و تنظیمات موجود برای عکسبرداری از راه دور در نرم افزار مربوطه ، محدود می باشند .

G1x_app

عکسبرداری پیاپی


سیستم عکسبرداری پیاپی دوربین کانن G1X MK II نسبت به مدل G1X بهینه شده است . ترکیب این سیستم با سیستم اتوفوکوس تعقیبی به شما امکان می دهد از سوژه های متحرک سریع ، عکسبرداری نمایید . این دوربین می تواند به تعداد نامحدود ( تا اتمام ظرفیت کارت حافظه ) عکس های JPEG با رزولوشن کامل و با سرعت 5.2 فریم در ثانیه را ثبت نماید . در این حالت نقطه فوکوس در اولین فریم قفل می گردد . همچنین می توانید با سرعت 3 فریم در ثانیه با رزولوشن کامل و با اتوفوکوس تعقیبی به ثبت تصاویر بپردازید .

نکات مثبت


کیفیت خیلی خوب تصاویر

لنز سریع با امکان حصول عمق میدان کم

ساختار بدنه عالی

دکمه های متعدد قابل برنامه ریزی

فیلتر ND داخلی

حفظ زاویه دید در نسبت ابعاد 3:2 و 4:3

اتوفوکوس پیوسته خوب در حالت فیلمبرداری

قابلیت WiFi و NFC

نکات منفی


عدم وجود منظره یاب

اتوفوکوس ضعیف در شرایط کم نور و کنتراست پایین

سرعت عکسبرداری پیاپی پایین در فرمت RAW

منبع: نورنگار
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

بررسی های دیگر این محصول(2 عدد)

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر