بررسی دوربین گوشی LG G4

بررسی دوربین گوشی LG G4
در گوشی ال جی G4 همانند مدل G3 تاکید زیادی بر مشخصات دوربین آن شده است. حسگر CMOS با رزولوشن 16 مگاپیکسل و اندازه 1/2.6 اینچ کمی بزرگتر از حسگرهای متداول 1/3 اینچی در سایر گوشی های رقیب بوده و دیافراگم F/1.8 آن نیز سریعترین دیافراگم در بین گوشی های رده بالا می باشد. سیستم لرزشگیر اپتیکال 3 محوره ( نسبت به سیستم 2 محوره در مدل G3 ) از ویژگی های برتر گوشی G4 است.
  • جدیدترین بازی ها

مقدمه


در گوشی ال جی G4 همانند مدل G3 تاکید زیادی بر مشخصات دوربین آن شده است. حسگر CMOS با رزولوشن 16 مگاپیکسل و اندازه 1/2.6 اینچ کمی بزرگتر از حسگرهای متداول 1/3 اینچی در سایر گوشی های رقیب بوده و دیافراگم F/1.8 آن نیز سریعترین دیافراگم در بین گوشی های رده بالا می باشد. سیستم لرزشگیر اپتیکال 3 محوره ( نسبت به سیستم 2 محوره در مدل G3 ) از ویژگی های برتر گوشی G4 است.

همانند گذشته سیستم اتوفوکوس تشخیص کنتراست توسط سیستم لیزر پشتیبانی می شود. همچنین این گوشی دارای حسگر جدید طیف رنگ بوده که سوژه و رنگ آن ها را بررسی می کند. سپس این اطلاعات جهت بهینه سازی تراز سفیدی و پردازش رنگ تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. در جلوی گوشی نیز دوربین با حسگر 8 مگاپیکسل قرار گرفته است.

در اپلیکیشن دوربین گوشی G4 حالت تنظیم دستی سرعت شاتر ، حساسیت و تراز سفیدی اضافه شده اند و به لطف سیستم عامل Android 5.0 ، گوشی G4 قادر به ضبط تصاویر با فرمت DNG RAW بوده و می تواند آن ها را در حافظه داخلی 32 گیگابایتی یا بر روی کارت حافظه microSD ( با حداکثر ظرفیت 128 گیگابایت ) ذخیره نماید.

برروی کاغذ ، گوشی ال جی G4 گوشی ایده آل عکاسان موبایل است.

G4_02

طراحی و سخت افزار


از نظر طراحی بین دو مدل G4 و G3 شباهت هایی وجود دارد اما مدل G4 کمی خمیده است. بنابر اظهار ال جی این اختلاف باعث 20 درصد مقاومت بیشتر نسبت به گوشی های تخت شده و این خمیدگی حمل و دگهداری گوشی را راحت تر کرده است. اما در عمل این انحناء بدنه تاثیر کمی در استفاده روزمره و عادی دارد. کیفیت ساخت بدنه عادی است اما احساس استقامت و استحکامی که در مدل هایی مثل سامسونگ S6 و اپل iPhone 6 Plus وجود دارد در این گوشی بدست نمی آید.

لنز دوربین در بالای دکمه کنترل قرار گرفته است. در سمت راست لنز فلاش LED دوگانه و در سمت چپ آن حسگر لیزر اتوفوکوس واقع شده اند.

G4_03

عملکرد دوربین


در سیستم عامل Android 5.0 کنترل دستی سرعت شاتر، حساسیت، تراز سفیدی و فوکوس دوربین ارائه شده است. در گوشی ال جی G4 سه حالت عملکرد دوربین پیش بینی شده است : حالت ساده ( Simple ) که ابتدایی ترین حالت عکسبرداری است. در این حالت اپلیکیشن دوربین هیچ گونه تنظیماتی را در اختیار کاربر نمی گذارد. با لمس مانیتور عمل فوکوس در نقطه لمس انجام شده و عکس گرفته می شود. در این حالت امکان تصویربرداری و استفاده از حالات ویژه امکان پذیر نیست.

حالت خودکار ( Auto ) : این حالت همان حالت استاندارد نرم افزار دوربین است. امکان کنترل دستی نوردهی وجود ندارد اما امکان کنترل فلاش، انتخاب حالت پانوراما، تصویربرداری، تغییر نسبت ابعاد تصویر، عکاسی HDR ، استفاده از تایمر و فرمان صوتی جهت عکسبرداری وجود دارد. تنها در این حالت می توانید از عکسبرداری پانوراما و وضعیت دوگانه ( Dual ) استفاده کنید.

حالت دستی ( Manual ) : در این حالت کنترل کامل نوردهی امکان پذیر است. کاربر می تواند تنطیماتی مانند سرعت شاتر، حساسیت، جبران نوردهی، قفل نوردهی ( AE-L ) را انجام دهد. میزان حساسیت از ISO 50 تا ISO 2700 و سرعت شاتر از 6000/1 تا 30 ثانیه قابل تغییر است. از نقاط ضعف این برنامه می توان به عدم امکان قفل فوکوس و اندازه کوچک نمایش منحنی هیستوگرام اشاره نمود.

G4_04

G4_05

همانند اکثر گوشی های هوشمند رده بالا، گوشی ال جی G4 عملکردی سریع دارد. اپلیکیشن دوربین در کمتر از 2 ثانیه قابل دسترسی است بنابراین علیرغم عدم وجود دکمه فیزیکی عکسبرداری، دوربین بسرعت قابل استفاده است.

بطور کلی نرم افزار کنترل دوربین گوشی ال جی G4 عملکردی راحت و ساده دارد. نرم افزارهای دیگر مثل Camera-FV5 نیز انتخاب خوبی جها کنترل بهتر حالات نوردهی هستند.

ویژگی ها


از نظر ویزگی های خاص، گوشی ال جی G4 در مقایسه با رقبا کمی ساده تر است اما قابلیت عکسبرداری با فرمت RAW و کنترل کامل پارامترهای عکسبرداری مورد توجه عکاسان غیر آماتور قرار می گیرد. اگر می خواهید فیلتر یا سایر افکت های ویژه را به عکس خود اضافه کنید بهتر است سری به فروشگاه Goggle Play بزنید.

پانوراما


برای دسترسی به حالت پانوراما ابتدا بایستی در حالت خودکار ( Auto ) قرار داشته باشید. سپس باید گزینه پانوراما را در زیر دکمه Mode انتخاب کنید. می توانید با گوشی ال جی G4 پانورامای 360 درجه کامل تهیه کنید. برای یک پانورامای 360 درجه عمودی حدوداً 20.000 پیکسل در عرض و 5000 پیکسل در ارتفاع بکار گرفته می شوند. متاسفانه پانوراماهای گرفته شده با گوشی G4 دارای خطای همپوشانی بوده و حتی در صورت حرکت نرم گوشی، این خطا دیده می شود. همچنین نویز روشنایی ( Luminance ) نیز در تصاویر پانوراما قابل مشاهده اند. بطور کلی حالت پانوراما در گوشی G4 قادر به ضبط تصاویر خوب و با جزئیات بوده اما از نظر کیفیت بهترین گوشی بازار نمی باشد.

G4_09

پانورامای عمودی ، 20288x4928 پیکسل

G4_10

کراپ 100 درصد پانورامای فوق

عکاسی HDR


عملکرد HDR در گوشی ال جی G4 مانند اکثر مدل های دیگر است. مشاهده تصاویر گرفته شده در حالت HDR نشاندهنده عملکرد خوب G4 در بازیابی نواحی پرنور و بازنمایی جزئیات تصویر با افزایش دامنه سایه ها ( Shadows ) می باشد.

G4_13

HDR خاموش

G4_14

HDR روشن

عکسبرداری با فرمت RAW


با بهره گیری از قابلیت عکسبرداری RAW در سیستم عامل Android 5.0 ، گوشی G4 می تواند عکسبرداری با فرمت DNG RAW انجام دهد. در مثال زیر که در یک روز آفتابی با کنتراست بالا انجام شده است، در نرم افزار ویرایش عکس Adobe Camera Raw سعی شده حداکثر بازیابی نواحی روشن پرنور و بهبود جزئیات تصویر انجام شود. تنظیمات نرم افزار بشرح زیر است :

    Temperature 5600
    Exposure - 0.60
    Highlights - 100
    Shadows +28
    Saturation -13
    Sharpening Amount 31
    Sharpening Radius 1.0
    Detail 39

G4_15

تصویر JPEG

G4_16

تصویر RAW پردازش شده

بطور کلی تصاویر با فرمت Jpeg گوشی G4 دارای ثبت جزئیات بسیار خوبی ( درحد یک گوشی هوشمند ) هستند و این کیفیت را می توان با بهره گیری از پردازش RAW بهبود بخشید.

دوربین جلو و حالت دوگانه ( Dual )


گوشی G4 دارای دوربین جلوی 8 مگاپیکسلی بوده که می تواند با پوشش وسیع عکس های سلفی خوبی را ثبت نماید. طبق معمول کیفیت تصاویر در نور کم کاهش می یابد اما به کمک نرم افزار داخل دوربین میزان روشنایی افزایش یافته و تصاویر قابل قبولی جهت درج در رسانه های اجتماعی ارائه می گردد.

G4_17

در حالت دوگانه ( Dual ) ، می توانید تصویر دوربین جلو را بر روی تصویر دوربین اصلی یا برعکس قرار دهید. این عملکرد در حالت تصویربرداری نیز در دسترس است. تصویر قرار داده شده را می توانید بر روی صفحه مانیتور جابجا نمایید اما امکان تغییر اندازه وجود ندارد.

G4_19

کیفیت تصویر ، نور روز حساسیت پایین


در نور کافی، تراز سفیدی اتوماتیک گوشی G4 بخوبی عمل کرده و تصاویری با رنگ های طبیعی تر از سایر رقبا ارائه می دهد. در شرایط نوری خوب گوشی G4 می تواند جزئیات را بخوبی ثبت نماید. تصاویر بطور کلی تمیز بوده و فاقد اشکالات تصویری هستند.

G4_23

G4_24

کراپ 100 درصد تصویر فوق

با دیافراگم سریع F1.8 گوشی G4 می تواند با حساسیت پایین و شاتر سریع حتی در محیط های بسته عکس های خوبی ارائه دهد. اگرچه در نواحی نوری میانه ( MidTones ) نویز مشاهده می شود اما در مجموع عملکرد دوربین در این وضعیت قابل قبول است.

کیفیت تصویر ، نور کم حساسیت بالا


به لطف سیستم لرزشگیر موثر G4 ، می توانید در نور کم با سرعت پایین شاتر و حفظ حساسیت کم عکسبرداری نماییدو در صورت استفاده از حساسیت بالا می توانید حتی در محیط های تاریک نوردهی قابل قبولی داشته باشید. توجه داشته باشید با افزایش حساسیت میزان نویز در نواحی سایه افزایش می یابد اما در همین وضعیت نیز میزان وضوح لبه ها بسیار خوب است. همچنین تراز سفیدی اتوماتیک حتی در حساسیت های بالا و تحت نورهای مصنوعی بخوبی عمل می کند.

G4_29

G4_30

کراپ 100 درصد تصویر فوق

عکسبرداری با فلاش


گوشی ال جی G4 دارای فلاش دوگانه بوده و عملکرد نوردهی آن در مجموع قابل اطمینان است. تنالیته رنگ پوست حتی در صحنه هایی با نور ترکیبی طبیعی بوده و با حفظ حساسیت در مقادیر کم، تصاویر گرفته شده با فلاش دارای جزئیات خوبی هستند. همچنین کاهش قرمزی چشم بخوبی انجام می شود.

G4_25

G4_26

کراپ 100 درصد عکسبرداری با فلاش

تصویربرداری


در حالت تصویربرداری امکان کنترل کمی وجود دارد. متاسفانه هنگام تصویربرداری امنکان عکسبرداری وجود ندارد. در منوی تنظیمات می توانید رزولوشن تصویربرداری یا انتخاب حالت اسلوموشن را انجام دهید اما تنظیمات دیگری وجود ندارند. کاربرانی که می خواهند ادیت ویدیویی انجام دهند می بایست از نرم افزارهای ثانویه استفاده کنند.

نکات مثبت


ثبت جزئیات عالی و محدوده دینامیکی خوب در نور کافی

توازن خوب بین کاهش نویز و حفظ جزئیات در نور کم

عملکرد خوب در حالت عکسبرداری با فلاش

کنترل کامل نوردهی

عکسبرداری با فرمت RAW

عملکرد خوب سیستم لرزشگیر

نکات منفی


میزان نویز روشنایی و نویز رنگی بالا در برخی مقادیر حساسیت

لبه های تار در برخی تصاویر

کیفیت پایین ویدیوهای اسلوموشن

منبع: نورنگار
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر