بررسی دوربین Fujifilm X-T10 ازنگاه وب‌سایت Trusted reviews؛ جانشین خلف X-T1

بررسی دوربین Fujifilm X-T10 ازنگاه وب‌سایت Trusted reviews؛ جانشین خلف X-T1
دوربین فوجی فیلم X-T10 را باید جایگزین کوچک‌تر برای X-T1 به حساب آورد. یکی از جذاب‌ترین دوربین‌های موجود که با قیمت مناسب امکان خرید آن فراهم شده است.
  • جدیدترین بازی ها
 در حال حاضر فوجی فیلم ایکس- تی 10 را می‌توانید با قیمتی در حدود سه میلیون و هشتصد هزارتومان، البته بدون لنز خریداری کنید که این رقم حدود نصف قیمت مدل بزرگ‌تر یعنی X-T1 است.

این کاهش قیمت در حالی به ثبت رسیده که کیفیت عکس و عملکرد فوکوس خودکار در همان سطح بوده و فوجی فیلم کیفیت بالای بدنه را نیز فدای کاهش قیمت نکرده است. به بیان دیگر، این دوربین برخلاف انتظار اولیه، مدلی پلاستیکی در سطح پایین نیست. 
در مقام مقایسه، همچنان دوربینی نظیر Panasonic G7 برای کاربرانی که به دنبال ثبت تصاویر ویدئویی با کیفیت هستند، با قابلیت فیلم‌برداری 4K گزینه‌ای برتر به حساب می‌آید. 

طراحی 
FujiFilm X-T10 از طراحی و ظاهری مشابه با X-T1 بهره می‌برد که ابعاد و اندازه آن تا حد زیادی کاهش یافته است. این محصول، طراحی دو رنگ را پیش روی مشتاقان قرار می‌دهد. 
این محصول در مقایسه با X-T1 ،10 میلی‌متر لاغرتر، 7 میلی‌متر کوتا‌ه‌تر و 6 میلی‌متر نازک‌تر شده است. از نگاهی دیگر می‌توان این محصول فوجی فیلم را یکی از کوچک‌ترین دوربین‌های این برند با کیفیت ساخت بالا به حساب آورد. در حالی که محصولاتی نظیر X-A2، X-M1 و X-E2 از بدنه پلاستیکی بهره می‌برند اما ایکس- تی 10 از آلیاژ منیزیومی نظیر آنچه در مدل‌های سطح بالای بازار شاهد هستیم بهره می‌برد. این ترکیب باعث شده ظاهر دوربین، گران‌تر از آنچه هست به نظر برسد. 

این محصول از قابلیت مقاومت در برابر شرایط بد آب و هوایی بی‌بهره است. بنابراین نمی‌توانید با اطمینان کامل از مقاومت این محصول در برابر نفوذ رطوبت، عکس‌برداری کنید. البته این قابلیت در رقبای این محصول نظیر پاناسونیک G7، سونی A6000 یا حتی Olympus OMD-EM10 نیز به چشم نمی‌خورد. 

کنترل در دست و کنترلرهای دستی تنظیمات
ایکس تی 10 به عنوان دوربینی در ابعاد کوچک، جابه‌جایی مناسب و آسان را فراهم می‌کند. گریپ مخصوص این دوربین نیز نقطه اتکایی مناسب برای بدنه کوچک آن به حساب می‌آید. آنچه X-T10 را به محصولی متمایز تبدیل می‌کند بهره‌مندی آن از طیف وسیعی از کنترلرهای دستی است. همان‌طور که در خصوص بدنه‌ای با آلیاژ منیزیومی شاهد هستیم، این قابلیت نیز یکی از مشخصه‌هایی است که در دوربین‌های گران‌قیمت‌تر فوجی فیلم از نوع Mirrorless شاهد هستیم. 
X-T10 از کلیدهای چرخشی ویژه تنظیم سرعت شاتر و Exposure در قسمت بالای دوربین بهره می‌برد. اگرچه کلید چرخشی برای اعمال تنظیمات روی دیافراگم درنظر گرفته نشده است اما برخی از لنزهای فوجی فیلم از حلقه ویژه‌ای برای تنظیم دیافراگم بهره می‌برند. کلیدهای چرخشی ویژه‌ای هم در قسمت جلو و پشت دوربین قرار گرفته‌اند که برای استفاده در قالب به‌کارگیری انگشت شست و اشاره تعبیه شده‌‌اند. 

در یک کلام باید گفت طیف وسیعی از کنترلرهای مشابه با دوربین‌های DSLR را در این دوربین فوجی فیلم شاهد خواهید بود. البته همچنان فضا برای بهبود عملکرد کلیدهای چرخشی وجود دارد. به عنوان مثال، کلیدهای یادشده کمی در جای خود شل بوده و دقت صد درصدی ندارند. 
در صورتی که قصد ندارید از کنترلرهای دستی استفاده کنید حالت اتوماتیک یا همان Auto Mode از دکمه کنترلی بالای دوربین در دسترس قرار گرفته است. علاوه بر این، دکمه ویژه‌ای هم برای ثبت ویدئو در اختیار کاربر قرار گرفته است. 

صفحه نمایش و منظره یاب
منظره یاب XT-10 به نحوی طراحی و ساخته شده است که ترکیبی کاملاً مناسب و جذاب را پیش رو خواهید داشت که شبیه به ترکیب‌های استفاده شده در دوربین‌های سطح بالا است. این ترکیب، در کنار ابعاد کوچک دوربین قرار می‌گیرد. 
در این بخش همان OLED EVF با 2.36 میلیون نقطه مشابه با ترکیبی که در X-E2 شاهد هستیم را پیش رو خواهیم داشت. این ترکیب، منظره یاب الکترونیکی بسیار خوبی است که که پوشش صد درصدی را ارائه می‌دهد. ترکیب سخت‌افزاری در این بخش مشابه با ترکیبی است که در X-T1 شاهد هستیم اما با بزرگنمایی 0.62x ، کمی کوچک‌تر است. 

X-T10  از صفحه‌نمایشی چرخان بهره می‌برد که گرفتن عکس‌های سلفی از سطح پایین سر را فراهم می‌کند. حرکت این صفحه‌نمایش در جهت بالا و پایین خواهد بود. 
اگرچه این صفحه‌نمایش، مشابه با نمونه استفاده شده در X-T1 نیست اما پنلی 3 اینچ با وضوح 920k نقطه را پیش روی کاربر قرار می‌دهد که استانداردی قابل قبول است. این صفحه‌نمایش از قابلیت‌های لمسی بدون بهره است. 


قابلیت‌ها
X-T10 از قابلیت ارتباطی وای‌فای بهره می‌برد تا بتوانید قابلیت‌های دوربین را کنترل کرده و پیش‌نمایشی از تصویر خروجی را از طریق گوشی هوشمند خود مشاهده کنید. به این ترتیب، راهکار ساده‌تری را هم برای انتقال تصاویر خواهید داشت. فلش داخلی نیز از دیگر قابلیت‌های این محصول است. 
میررلس فوجی فاقد قابلیت NFC است. قابلیتی که در دوربین‌ها برای ارتباط سریع‌ با گوشی‌های هوشمند از طریق لمس دو دستگاه (به هم زدن آن‌ها) در دسترس قرار گرفته است. Fujifilm X-T10 از قابلیت ارتباطی GPS نیز بی‌بهره است. 


عملکرد و فوکوس خودکار
از زمان رونمایی دوربین‌های سری ایکس فوجی فیلم، این محصولات با مشخصه کیفیت سطح بالای عکس و البته سیستم فوکوس خودکار کند و غیرقابل اعتماد شناسایی می‌شدند. دوربین های جدیدتر نظیر X-T10 این عملکرد را با استفاده از سیستم فوکوس خودکار هیبریدی که تشخیص فاز را با تشخیص کنتراست ادغام می‌کند بهبود داده است. 
فوجی فیلم X-T10 از فوکوس خودکار 49 نقطه‌ای بهره می‌برد که قسمت اعظمی از فریم را پوشش می‌دهد. این مقدار را می‌توان به پوشش کامل 77 نقطه‌ای افزایش داد. سیستم فوکوس خودکار این محصول از سرعت بالا حتی در نور کم بهره می‌برد. 
در صورتی که نیاز به فوکوس دستی داشته باشید هر دو گزینه بزرگنمایی پیش‌نمایش و انتخاب نقطه فوکوس در اختیار شما خواهد بود. سرعت عکس‌برداری نیز کاملاً مطلوب بوده اما نمی‌توان ادعا کرد که بالاترین سرعت را در این کلاس پیش روی مشتاقان قرار می‌دهد. با بهره‌گیری از EXR Processor II مشابه با نمونه استفاده شده در X-T1، این دوربین می‌تواند عکس‌برداری 8 فریم بر ثانیه را امکان‌پذیر سازد. اگرچه این گزینه کاملاً مطلوب است اما در مقابل عملکرد 11 فریم بر ثانیه در سونی A6000 قرار می‌گیرد. 

شاتر هم بازه 4000/1 ثانیه تا 30 ثانیه را پوشش می‌دهد با وجود این شاتر الکترونیکی می‌تواند بهره‌گیری از لنزهای مافوق سریع فوجی‌فیلم را در تابش زیاد نور خورشید در تنظیمات دیافراگم واید امکان‌پذیر سازد. این ترکیب، 32000/1 ثانیه را فعال کرده و نکته قابل توجه اینکه در استفاده از شاتر الکترونیکی، وضعیت بی‌صدایی را هم شاهد خواهید بود. 
البته درنظر داشته باشید که این دوربین بدون آینه فوجی فیلم نمی‌تواند از گزینه‌های افزایش میزان ISO در قالب به‌کارگیری شاتر الکترونیکی استفاده کند و ترکیب یادشده ممکن است به ایجاد اعوجاج در سوژه‌های در حال حرکت منجر شود. 

کیفیت عکس
فوجی فیلم ایکس تی 10 از سنسور 16.3 مگاپیکسلی XTrans CMOS II بهره می‌برد که ترکیبی مشابه با مولفه استفاده شده در ایکس- تی 1 است. این خبر خوبی برای مالکان این دوربین خواهد بود زیرا نوید آن را خواهد داد تا کیفیت عکسی مشابه با X-T1 را در خروجی داشته باشند. این سنسور در دسته سنسورهای APS-C قرار می‌گیرد و شما را با همان مزایایی که از دوربین‌های موجود در این سری شاهد هستید روبرو خواهد کرد. 
دوربین مجهز به سیستم کامپکت فوجی فیلم، رنگ‌بندی عالی را در خروجی قرار می‌دهد. مجموعه‌ای از حالت‌های مختلف هم برای تغییر و بهینه‌سازی ترکیب‌های رنگی در دوربین وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توان به حالت کلاسیک نظیر Astia و Velvia اشاره کرد. نتایج، کاملاً طبیعی و بدون اغراق پیش روی  شما قرار می‌گیرند. 
پردازش JPEG نیز کاملاً عالی بوده و این به معنای آن خواهد بود که نیازی به پردازش چشمگیر تصاویر، بعد از به ثبت رسیدن آن‌ها نخواهید داشت. ایکس تی 10 شما را از عکس‌برداری مایوس نخواهد کرد با وجود این، عکس‌برداری RAW تا حدودی محدود است. 
به این ترتیب، تنها در زمانی می‌توانید عکس‌های RAW را به ثبت برسانید که محدوده ISO در مقدار 200 تا 6400 تنظیم شده باشد. در حالت توسعه یافته می‌توانید ایزویی تا 51200 و در طرف مقابل، به مقدار حداقلی 100 داشته باشید. 
یکی دیگر از مشخصه‌های چشمگیر این محصول فوجی، عملکرد چشمگیر مشخصه ISO در این محصولاست. به این ترتیب می‌توانید نتایج فوق العاده چشمگیری را تا ISO 3200 پیش رو داشته باشید. حتی با ISO 6400 هم عکس‌های به ثبت رسیده، قابل قبول هستند. این محصول جزئیات کاملاً چشمگیری را هم در قالب سنسور 16 مگاپیکسلی ارائه می‌دهد. 
محدوده دینامیکی یا همان داینامیک رنج نیز در مقدار پایه ISO، در عدد قابل توجه 12.4EV قرار گرفته است. 

عملکرد ویدئویی 
اگرچه ایکس- تی 10 در میان بهترین دوربین‌های مجهز به سیستم کامپکت قرار می‌گیرد اما در زمینه کیفیت ویدئویی می‌توان رقیب‌های زیادی را برای آن نام برد. 
به عنوان مثال، اگرچه پاناسونیک G7 می‌تواند فیلم‌برداری با ویدئوی 4K را امکان پذیر سازد. این در حالی است که گزینه سطح بالای فیلم‌برداری برای X-T1 به گزینه تمام اچ‌دی با نرخ 60 فریم بر ثانیه می‌رسد. 
علاوه براین، ورودی میکروفون 2.5 میلی‌متری نیز امکان ضبط صدای با کیفیت بالا را فراهم می‌کند. 

منبع: Trustedreviews
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر