بررسی فیفا 18 از نگاه وب سایت Polygon

بررسی فیفا 18 از نگاه وب سایت Polygon
با این که فیفا 18 بیشتر شامل بهبود مواردی است که تا به حال روی کنسول‌های این نسل خوب بوده‌اند، باز هم یک نقطه عطف محسوب می‌شود.
  • جدیدترین بازی ها
این بار هم بیشتر تغییرات نسخه جدید در بخش داستانی خلاصه شده‌اند تا دنباله‌ای باشد برای بخش The Journey که سال گذشته معرفی شد. فیفا 18 گیم‌پلی جذاب‌تری برای قهرمان بخش داستانی خود، یعنی «الکس هانتر» در نظر گرفته است و بازیکن را عمیقا درگیر خود می‌کند.


شاید دریبل‌‌ها و انیمیشن‌ها به بهترین شکل طراحی نشده باشند، چرا که فیفابازها به خوبی می‌دانند که حرکات سریع در فیفا همیشه یک معضل بوده است. حالا بعد از سال‌ها اکثر مشکلات کند بودن حرکاتی مثل چرخیدن و تند دویدن برطرف شده است. البته باید اشاره کنم که به خاطر همین حرکات سریع، مجبور شدم بارها بازی کنم تا به آن عادت کنم اما در نهایت احساس کردم که می‌توانم مدافعان را بدون استفاده از دریبل و حرکات ویژه پست سر بگذارم و بدون این که با استرس پاسکاری کنم، تنها با دویدن از آن‌ها جلو بزنم.
اولین بار که فیفا 18 را بازی کنید، متوجه خواهید شد که کمی نسبت به قبل روان‌تر شده است؛ یعنی حتی با وجود این که پاس‌کاری‌ها تند و تیز نیستند، حمل و نگهداری توپ آسان‌تر است چرا که با سرعت بیشتری می‌توانید توپ را جا به جا کنید. علاوه بر این، بازیکنان حالا بسیار بهتر از قبل می‌توانند پاس‌های در عمق را دریافت کنند.

به لطف بهبود سیستم پاسکاری و هوش مصنوعی، بازیکنان سریع‌تر به حالت تهاجمی درمی‌آیند.

نتیجه بهبودهای یاد شده این است که حتی اگر آشنایی کمی با بازی فوتبال داشته باشید، فیفا 18 تجربه‌ای هیجان‌انگیز و فرصت‌های خلق گل پیش روی شما قرار می‌دهد که ]برای بازیکن‌های حرفه‌ای[ ریسک زیادی دارد، اما به ریسکش می‌ارزد. جابه‌جایی توپ در زمین نیز بسیار بهتر شده است. حالا بازیکنان می‌توانند به سه شکل مختلف توپ را سانتر کنند (کات‌دار، زمینی – کم ارتفاع، سانتر هوایی معمولی). همچنین با بهبودهای ایجاد شده در سیستم هوش مصنوعی، اعضای تیم سریع‌تر برای حالت تهاجمی آماده می‌شوند.
البته این ویژگی خطراتی را متوجه سیستم دفاع می‌کند. بازیکن‌های حرفه‌ای، توپ‌گیری را سخت می‌کنند؛ تا جایی که مجبور شدم دوربین را از حالت Pro به حالت رایج side-to-side تغییر دهم تا راحت‌تر دفاع کنم چون در حالت Pro شوت‌های زیادی دریافت می‌کردم.
بعد از بیست دور بازی کردن در حالت داستانی The Journey: Hunter Returns، به تغییرات جدید عادت کردم. دومین تلاش فیفا در بخش داستانی، شما را با اتفاقات ناامیدکننده و افول ستاره‌ها در ورزش آشنا می‌کند، با این حال روایت جذابی دارد، مخصوصا زمانی که می‌توانید در نقش دوست صمیمی الکس هانتر، دنی ویلیامز داستان را تکمیل کنید.
بدون این که داستان را لو بدهیم، کلیت آن این است که هانتر، بازیکن با استعداد لیگ برتر فیفا 17، فرصتی استثنایی برای ورود به باشگاه‌های جهانی پیدا می‌کند. وقتی این فرصت از دست می‌رود، او هیچ تیمی ندارد و باید از صفر شروع کند؛ اینبار در لیگ برتر آمریکا. این افول برای هانتر، افتی بزرگ، اما قابل پذیرش است. این اتفاق همچنین موجب آشتی هانتر با پدرش می‌شود که داستان او در فیفا 17 نادیده گرفته شده بود. علاوه بر این، بازی کردن هانتر در لیگ آمریکا یادآوری می‌کند که یانکی‌ها هم لیگ فوتبالی برای خودشان دارند و مثل لیگ‌های اروپایی که الکس در نهایت به آن‌ها می‌رود‌، مافیا و داستان‌های خودش را دارد.
بخش داستانی The Journey: Hunter Returns برای هر تیم سبک منحصر به فردی را همانطور که قول داده شده بود، ارائه می‌کند. علاوه بر این، در فیفا 18 سعی شده که هر بازیکن رفتار ویژه خودش را داشته باشد، مگر زمانی که با یک بازیکن مطرح بازی می‌کردم یا در مقابل بازیکنی مثل  کریستیانو رونالدو قرار می‌گرفتم، که در این صورت، تفاوت‌ بازیکن‌ها بیشتر در سرعت دویدن نشان داده می‌شد.

تیم‌ها رفتار متمایزی دارند؛ بازیکن‌ها اینطور نیستند، مگر بازیکن‌های بزرگ.

من شناخت زیادی از تفاوت تیم‌های فوتبال اروپایی و آمریکایی ندارم، اما به تیم‌های میان‌رده‌ای برخوردم که در حفظ توپ بسیار خوب بودند، اما در به نتیجه رساندن آن ضعیف عمل می‌کردند. این حالت باعث می‌شد که بازی کردن با این تیم‌ها در حالت پیشفرضشان سخت باشد و من را مجبور کرد تا استراتژی‌ام را که صرفا تقویت بیش از حد بازیکنان بود، عوض کنم. تفاوت استراتژی را از شکست دادن تیم Vancouver Whitecaps که از تیم‌های خوب کنفرانس غرب بود در نظر بگیرید تا بازی در مقابل تیم Chicago Fire که انگار فوتبال بازی کردن از یادم رفته بود و در جدول رده‌بندی سقوط کردم.
در بخش داستانی، می‌توانید در نقش الکس هانتر یا کل تیم بازی کنید. با توجه به بهبودهای هوش مصنوعی تیمی، پیشنهاد می‌کنم برای این که از الکس هانتر بازی بهتری بگیرید، حالت تیمی را انتخاب کنید؛ مگر این که واقعا بدانید در یکی از سه پستی که الکس هانتر می‌تواند بازی کند، چطور عمل کنید و چطور جاگیری کنید تا توپ گیرتان بیاید و بتوانید گل بزنید. در بخش داستانی نسخه جدید فیفا، هانتر بازیکنی پویاتر است و بیشتر در پاسکاری‌ها و تعامل با تیم درگیر است و مجبور نیست خودش همه کارها را پیش ببرد.
تصمیمات استراتژیکی مثل دفاع اتوبوسی یا حمله پرسی در حالت داستانی، چه زمانی که با تیم بازی و چه زمانی که با الکس هانتر، قابل اعمال نیستند. من درک می‌کنم که بازیکن در نقش هانتر باید بازی کند، نه تصمیم‌گیری؛ اما حداقل وقتی که در حالت تیمی داستان هانتر را بازی می‌کند، باید امکان مدیریت و تصمیم‌گیری استراتژیک را داشته باشد. بازیکنان برای دسترسی به امکانات جدید بخش مدیریت تیم باید به حالت‌هایی به جز حالت داستانی مراجعه کنند. یکی از امکانات جدید، تعویض سریع است که به با قابلیت انتخاب تعویض‌های از پیش تعیین شده، امکان تعویض سریع بازیکنان را بدون متوقف کردن بازی می‌دهد. با این که قابلیت به دردبخوری است، اما پیشنهاد تعویض آن معمولا مناسب موقعیت فعلی شما نیست. همچنین دکمه آن با دکمه سریع دویدن (احتمالا پر استفاده‌ترین دکمه) یکسان است. به همین دلیل، من چندین بار به طور ناخواسته دستور تعویض را اجرا کردم.

فیفا همواره با بهترین صداگذاری و جلوه‌های تصویری، تجربه گیم‌پلی خوبی را برای کاربران خودش رقم زده است، در فیفا 18 هم این مسأله صدق می‌کند. تمرکز دو نسخه قبلی فیفا روی مواردی مثل استادیوم‌ها، گزارشگرها و ... بود، و حالا که این موارد تکامل پیدا کرده‌اند، فیفا تمرکزش را روی لا لیگای اسپانیا و لیگ برتر آمریکا گذاشته که هر دو در بخش داستانی، بخش مهمی را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین استادیوم‌ها به لطف نورپردازی، فضاسازی و افکت‌های آب و هوایی خوب، بهتر هم شده‌اند.
گزارشگر قبل از بازی ترکیب بازیکن‌ها را می‌گوید. علاوه بر این، به جای صرفا دیدن صحنه‌های تکراری، مکالمات تحلیلی بین گزارشگر و تحلیلگر بازی رخ می‌دهد که بر جذابیت بازی می‌افزاید. البته این قابلیت مختص بخش داستانی The Journey: Hunter Returns است.
بخش‌های دیگر بازی مثل Career، Foorball Ultimate Team و Pro Clubs بهبود کمی داشته‌اند که قابل توجیه است، چرا که طی این سال‌ها، این بخش‌ها به خوبی توسعه یافته‌اند. به نظر می‌رسد بخش داستانی The Journey آزمایشگاهی برای قابلیت‌های آینده باشد. مثلا بخش Pro Clubs حالا روند پیشرفتی مشابه روند پیشرفت الکس هانتر در بخش داستانی دارد. در بخش Career، مذاکرات قرارداد بستن جزئیات و عمق بیشتری دارند و به جای این که فقط چند گزینه جلوی شما بگذارد، وارد صحنه‌های تعاملی می‌شوید. همچنین بخش‌های تمرینی بیشتری برای ارتقای مهارت‌ها در حالت Career در نظر گرفته شده است. با این حال، من همچنان دوست داشتم که به جای تمرین گل زدن، یک تمرین ساده ضربه آزاد هم وجود داشت تا متوجه شوم در ضربه‌های آزادم چه مشکل داشته‌ام.

جمع‌بندی

فیفا 18 تجربه‌ای عمیق و هیجان‌انگیز برای همه سلیقه‌ها رقم می‌زند.
با وجود مواردی که گفتیم، فیفا 18 بسیار هیجان‌انگیز و درگیرکننده است. فیفا 18 باعث شد بفهمم که فوتبال ورزش ساده‌ای نیست و هنوز چیزهای زیادی مانده که یاد بگیرم. همیشه این موقع سال از خودم می‌پرسم چرا نمی‌نشینم تمام وقتم را با فیفا بازی کردن بگذرانم؟ و فیفا 18 قاطعانه‌تر از همیشه به این سوالم جواب مثبت می‌دهد.

منبع: Polygon
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر