بررسی مقایسه ای iPhone 6s و Galaxy S6 و Xperia Z5

بررسی مقایسه ای iPhone 6s و Galaxy S6 و Xperia Z5
بـرخی گوشی ها را نمی تـوان به تنهایی بـررسی کرد، رقـابت بین آنها آنـقدر زیاد و برچـسب قیمت آنها آنـقدر بالا است که باید آنها را با یکدیگر زیـر میـکروسکـوپ مقایسه کرد تا بهتریـن گزینه برای شما مشخـص شود. اپـل iPhone 6s ، سامسونگ Galaxy S6 و سونـی Xperia Z5 در اینـجا با یکدیگر مقایـسه می شونـد.
  • جدیدترین بازی ها

معرفی

برخی گوشی ها را نمی توان به تنهایی بررسی کرد، رقابت بین آنها آنقدر زیاد و برچسب قیمت آنها آنقدر بالا است که باید آنها را با یکدیگر زیر میکروسکوپ مقایسه کرد تا بهترین گزینه برای شما مشخص شود. اپل iPhone 6s ، سامسونگ Galaxy S6 و سونی Xperia Z5 در اینجا با یکدیگر مقایسه می شوند.

iPhone 6s و Galaxy S6 دارای بالاترین آگاهی عمومی در میان مصرف کنندگان می باشند و گزارش شده است که بیشترین میزان فروش را دارند. گوشی Xperia Z5 از بودجه بازاریابی این دو بهرهمند نیست، اما افراد علاقه مند به گوشی های هوشمند، به خوبی آن را می شناسند.

ما این سه گوشی را در تست های مختلف قرار می دهیم و تمام عملکردهای اصلی آنها را پوشش می دهیم. با توجه به این اطلاعات، شما می توانید برنده را بر اساس دسته بندی هایی که بیشترین اهمیت را در زندگی روزمره شما دارند، انتخاب کنید. پیش از این که وارد جزئیات شویم، هر گوشی را بطور سریع معرفی می کنیم.

اپل iPhone 6s تقریبا مانند استاندارد طلایی برای گوشی های هوشمند است. یک گوشی می تواند دوربین بهتر و یا بدتر از 6S داشته باشد، با یک بار شارژ کردن کمتر یا طولانی تر از آن دوام بیاورد، این چیزی است که بسیاری از افراد از آن به عنوان یک معیار استفاده  می کنند. چند نفر از شما حداقل یک نفر را که iPhone داشته باشد، نمی شناسید؟ شما این گوشی را دیده اید، با آن بازی کرده اید و احتمالا نقاط قوت و ضعف آن را می دانید.

اندروید پاسخ چالش اپل برای برتری مشخصات است (ارائه شده با iPhone 4) و در واقع چندین سال است که سامسونگ آن را به راهنمای اصل طراحی خود تبدیل کرده است. با Galaxy S6 بالاخره اعتراف کرد که طراحی نیز اهمیت دارد. ظرفیت تولید سامسونگ و سود سرشار به کمپانی اجازه داد تا برای بهترین سخت افزار در بازار، هزینه کند. اما از نیروی اثیری "فاکتور ایکس" استفاده کرد که موجب شد آیفون از تعداد ویژگی های آن فراتر رود؟

سرعت فوق العاده سونی در ارائه "دو پرچمدار در یک سال" در نظر داشت به دوام کمپانی کمک کند و صبر و شکیبایی مشتریان آن و یا به بهترین گوشی ممکن منجر شود. با توجه به زمانبندی کوتاه مدت، به نظر می رسد ارائه گوشی جدید Xperia Z فقط به روز رسانی حاشیه ای به همراه داشته باشد. با این حال، ما آن را با iPhone و Galaxy مقایسه می کنیم، نه در مقابل Z3 و یا Z4.


شبکه و ارتباطات

ارتباط بی سیم در یک شبکه GSM کم و بیش یکسان است. هر سه گوشی از سرعت های Cat. 6 LTE پشتیبانی می کنند - که تا حداکثر سرعت دانلود 300Mbps است- در چند منطقه خوش شانس که از این شبکه سریع بهره مند می باشند.

با این حال، دارای پشتیبانی داخلی CDMA است، که در کشورهایی که در آن برخی از بزرگترین اپراتورها از این استاندارد استفاده می کنند ضروری است. Galaxy دارای یک مدل جداگانه CDMA است، در حالی که سونی فقط نسخه GSM دارد ( Xperias در مناطق CDMA با فروش داغ همراه نیستند).

سامسونگ و سونی هر دو دارای نسخه دو سیم کارته می باشند، Galaxy S6 Duos و Xperia Z5 Dual . تقاضا برای سیم کارت دوم از بین نرفته است و خیلی خوب است که در یک مدل پرچمدار همچین امکانی داشته باشید. مگر این که یک iPhone بخواهید.

اگر به سرعت نیاز دارید، شبکه های Wi-Fi ac نیز فراهم شده است. همچنین بلوتوث 4.1 (4.2 برای iPhone) و +ANT برای Xperia Z5 و Galaxy S6 وجود دارد. BT 4.x برای ساعت های مچی هوشمند ضروری است - هر سه کمپانی گزینه خود را دارند - در حالی که +ANT برای برخی سنسور های ورزشی است.

هر سه گوشی دارای NFC می باشند، اما در iPhone 6s به طور انحصاری برای Apple Pay استفاده می شود. Samsung Pay یک سرویس رقیب از کره ای ها است، در حالی که Xperia باید به Android Pay تکیه کند زیرا سونی تا کنون وارد بازار پرداخت موبایل نشده است. فرستنده اینفرارد در Galaxy و رادیو FM با RDS در Xperia وجود دارد.

برای اتصال سیمی، تا آنجا که به اپل مربوط می شود، Lightning یک پورت مناسب است. این پورت قابل برگشت است و برای شارژ، داده و صدا / تصویر (حتی هدفون هایی وجود دارند که از آن به جای سوکت صوتی 3.5 میلیمتری استفاده می کنید). متاسفانه، در iPhone برای انتقال فایل ها به گوشی خود همیشه باید به iTunes تکیه کنید.

هیچ یک از گوشی های اندروید به USB Type-C برگشت پذیر روی نیاوردند، بنابراین در USB 2.0 می باشند. استاندارد پایه با حالت USB Host برای حافظه بیرونی و لوازم جانبی و شارژ سریع ارتقا یافته است، هر چند منو در Xperia Z5 خیلی کاربر پسند نیست. در عوض دارای MHL برای خروجی معمولی تلویزیون است، در حالی که Galaxy S6 فاقد این گزینه می باشد.

برنده: سونی Xperia Z5 و سامسونگ Galaxy S6 با هم برنده هستند. هر دو تقریبا دارای تمامی گزینه های ارتباطی می باشند. انتخاب برنده در این مورد اساسا به این بستگی دارد که آیا شما رادیو FM را ترجیح می دهد یا پورت مادون قرمز. شکست iPhone در واقع شکست پلت فرم بسته iOS توسط پلت فرم باز اندروید است. هر دو اندروید دارای گزینه های دو سیم کارته می باشند، آنها به شما امکان می دهند تا از ارتباط NFC به روشی که ترجیح می دهید استفاده  کنید و قابلیت یکپارچه کپی/ چسباندن برای انتقال هر فایل به دستگاه و بالعکس را فراهم می کنند.سخت افزار

برای ظاهر هر سه گوشی، ترکیبی از فلز و شیشه داریم. اپل iPhone 6s عمدتا فلزی است (دو طرف و تمام قاب پشت)، از شیشه تنها برای قاب جلو استفاده شده است. اپل Gorilla Glass را کنار گذاشته (با اینکه کمپانی Cupertino آن را معروف و محبوب کرده است) و در عوض از شیشه تقویت شده یونی استفاده کرده است.

این فلز آلومینیوم سری 7000 و صاف، دارای کناره ها و گوشه های گرد می باشد. مواد جدید کمی متراکم تر است هر چند به نظر می رسد وزن اضافه شده عمدتا به موجب صفحه نمایش 3D Touch است. شیشه آن دارای گوشه های مورب است و یک منحنی ایجاد می کند که از شیشه به فلز می رسد.
 
سامسونگ Galaxy S6 دارای یک فریم فلزی است که دو طرف آن بدون محافظ می باشد و قاب جلو و عقب آن دارای Gorilla Glass 4 می باشد. دو پانل شیشه ای دارای سطح اریب کمی در کنار می باشند، اما انتقال مانند iPhone روان نیست. دو طرف فلزی نیز زاویه دار است به طوری که دکمه های کناری در بدنه گوشی فرو نمی روند.

Galaxy S6 باریک ترین و سبک ترین گوشی در این دسته است – 6 میلیمتر و 138 گرم. اگرچه دوربین کمی از قاب پشت بیرون زده است. این بر نگهداشتن گوشی در دست تاثیر نمی گذارد و از آنجایی که در مرکز است، مانند دوربین iPhone موجب تلو تلو خوردن گوشی نمی شود.
 
سونی Xperia Z5 تماما 90 درجه است. فریم فلزی دو طرف گوشی را در بر می گیرد در حالی که شیشه ضد خش قاب جلو را پوشش می دهد و شیشه مات منحصر به فرد نیز قاب پشت را می پوشاند. هر دو پانل شیشه ای در قاب فلزی فرو رفته اند، بنابراین با کشیدن انگشت از کنار گوشی یک لبه فلزی تند را احساس می کنید. هر چند شیشه را کمی بالاتر از سطحی که گوشی روی آن قرار می گیرد نگه می دارد، که تا حدودی نیز خش را کاهش می دهد.

گوشی Xperia Z5 در میان این سه قطورترین و سنگین ترین است- 7.3 میلیمتر و 154 گرم. این گوشی دارای بزرگترین باتری و قابلیت ضد آب است. همچنین، دوربین با قاب پشت در یک سطح است.
 
سه گوشی، تصویر متفاوتی را ارائه می دهند. iPhone 6s صاف و جذاب است، گوشی Xperia Z5 ظاهری زاویه دار و خشن دارد، در حالی که Galaxy S6 جایی در این میان قرار گرفته است.

جدا از زاویه، سونی Xperia Z5 دارای گسترده ترین قالب است. این گوشی دارای بلندگوهای استریو در قاب جلو (دو مدل دیگر فقط یک بلندگو دارند)، محل کارت با دسترسی راحت و یک کلید دیافراگم اختصاصی و محل مخصوص بند گوشی (که در اکثر گوشی های دیگر وجود ندارد) است.

این گوشی ظریف است اما می توانید ماهیت خشن Xperia را احساس کنید. شما می توانید گوشی را با یک بند نگه داربد، حتی زمانی که صفحه نمایش خیس است عکس بگیرید، عکس ها و ویدئوهای زیادی در کارت حافظه microSD ذخیره کنید، حتی باتری نیز دوام طولانی تری دارد. همچنین یک جفت بلندگوی خوب در اختیار دارید.

در سامسونگ Galaxy S6 ، قسمت بیرونی ناهموار S5 وجود ندارد، ظاهر S6 کاملا تجاری است. با ظاهر  فلز و شیشه، متناسب با ساختمان اداری شما است، شیشه مستلزم نگهداری و تعمیر (پاک کردن اثر انگشت) است، مانند کراوات که مدام باید آن را صاف کنید. سنسورهای ضربان قلب و اکسیژن خون شما را از وضعیت سلامت تان آگاه می کنند، همانطور که می دانید رژیم غذایی و ورزش ، موضوعی داغ است.

اپل iPhone 6s دارای سوئیچ سخت افزاری بی صدا است، بنابراین همیشه می توانید مطمئن شوید که در کارتان اخلال ایجاد نمی کند. همچنین تنها مدل در میان این سه گوشی است که نسخه دو سیم کارته ندارد. این گوشی مبتنی بر نام خود با ساختاری ماهرانه است و هیچ زرق و برقی ندارد.

iPhone و Galaxy دارای تعدادی تصمیمات مشترک در طراحی می باشند، مانند قرار دادن پورت USB و سوکت صوتی و بلندگو در پایین. گوشی Xperia از آنها جداست و بلندگوهای خود را در قاب جلو در بالا  قرار داده است، سوکت صوتی نیز در بالا مشاهده می شود.


برنده: سونی Xperia Z5. ما می توانیم از نظر زیبایی شناسی قضاوت کنیم زیرا کاملا عینی است. به لحاظ عینی گوشی Xperia Z5 با بدنه ضد آب و حافظه قابل ارتقا، سودمندترین است. دوربین که برجسته نیست نیز به ساختار کمک می کند.

اپل iPhone 6s در جایگاه دوم قرار دارد. تنها گوشی با بدنه تمام فلزی در میان این سه مدل، و به طور کلی یکی از معدود گوشی های هوشمند با این ویژگی می باشد.

Galaxy S6 در حالی که ممکن است یکی از زیبا ترین دستگاه های سامسونگ باشد، دارای لبه های مقاوم است- شیشه در قاب پشت به سرعت لک می شود (شیشه مات Xperia برای در دست گرفتن گوشی بهتر است) و دوربین کمی از قاب پشت بیرون زده است. لبه های Galaxy S6 بهتر از iPhone است.صفحه نمایش

اختلاف نظر بسیاری در مورد اندازه و وضوح ایده آل صفحه نمایش وجود دارد و حتی اپل با وجود داشتن قوی ترین اعتقادات در این موضوع نیز ذهنیت خود را تغییر داد. iPhone 6s برای یک اندروید 4.7 اینچ ، پایین تر از اندازه متوسط است و وضوح نتیجه یک تراکم پیکسل ثابت (Retina 326ppi) است.

سامسونگ و سونی، تقریبا صفحه نمایش هم اندازه دارند، به ترتیب 5.1 و 5.2 اینچ، اما به یاد داشته باشید که Xperia از بخشی از صفحه نمایش خود برای دکمه های روی صفحه استفاده می کند. اندروید در مقایسه با iOS در مورد وضوح بسیار انعطاف پذیرتر است، بنابراین هر تولیدکننده دارای ملاحظات خود در مورد وضوح انتخابی است.

سامسونگ از Super AMOLED خود استفاده می کند، که طی چند نسل کامل شد. این صفحه دارای دقت و صحت رنگ پیشرو در بازار و سطوح مشکی مطلوب برای یک تصویر با کنتراست بالا است. هر چند این صفحه نمایش از یک آرایش ماتریس مختلف استفاده می کند، که از تراکم پیکسل بالاتر بهره می برد.

اپل و سونی هر دو از LCD های IPS استفاده می کنند، که اگر زاویه دید خوب می خواهید، کاملا استاندارد است. هر چند هر دو دارای ویژگی های اضافی برای بهبود کیفیت تصویر می باشند. صفحه نمایش سامسونگ Galaxy S6 در میان این سه مدل، تاریکترین و روشنترین است. تفاوت از تنظیمات حاصل می شود - کنترل دستی حداکثر حدود 470 نیت به شما می دهد، اما اگر گوشی را برای مدیریت روشنایی رها کنید، در صورت لزوم به 750 نیت نیز می رسد.

سونی Xperia Z5 و اپل iPhone 6s تقریبا حداکثر روشنایی مشابه دارند (Z5 در حالت اتوماتیک کمی روشن تر است، 600nits ). گوشی Xperia، با این حال، کنتراست پایینی دارد، کمتر از 1،000:1 که در میان گوشی های رده متوسط معمول است اما برای یک مدل پرچمدار خوب نیست. فیلتر پیشرفته کنتراست سونی که بخشی از مونتاژ صفحه نمایش است، مسئول رنگ مشکی عمیق تر از قبل است اما نسبت کنتراست را تا حد زیادی بهبود نمی بخشد.

اپل iPhone 6 تا نزدیک به 1,500:1 می رسد. باید در یک اتاق تاریک باشید تا واقعا کنتراست بالاتر Galaxy S6 را ببینید (از لحاظ تئوری بی نهایت است، اما محدود به انعکاس می باشد).

نوار کشویی روشنایی Galaxy S6 که نسبتا دقیق است، اما در دو گوشی دیگر روشنایی را بطور خطی تحت تاثیر قرار نمی دهد. گوشی Xperia در اینجا بدترین است، از حداکثر روشنایی نزدیک به 600nits در حد متوسط ، فقط 90nits را برای شما فراهم می کند. این ممکن است خیلی مهم به نظر نرسد، اما به این معنی است که کنترل خوبی بر روشنایی ندارید - نیمه اول نوار کشویی محدوده 90nit را ، و نیمه دوم محدوده نزدیک به 500nit را کنترل می کند.

صفحه نمایش های Super AMOLED سامسونگ طوری ساخته شده اند تا میزان انعکاس را پایین نگه دارند. صفحه نمایش Galaxy S6 حتی در یک روز روشن و آفتابی نیز خوانا باقی می ماند و یکی از بهترین صفحه نمایش هایی است که در این رده دیده ایم. اپل iPhone 6s نیز در این مورد بخوبی عمل می کند، اما کنتراست ضعیف Xperia Z5 آن را در رده متوسط قرار می دهد .

سامسونگ Galaxy S6 دارای چندین حالت صفحه نمایش است - یکی با هدف دقت کامل و حالات دیگر برای ایجاد تصویر ,واضح تر در درجات مختلف می باشد. آنها اشباع و کنتراست را افزایش می دهند، که برای عکس ها و در منوی کلی عالی به نظر می رسد، اما می تواند موجب ناراحتی افراد وسواسی شود. خوشبختانه، هر کاربر می تواند بهترین حالتی را که دوست دارد انتخاب کند.

امتیاز صفحه نمایش Xperia Z5 در دقت و صحت رنگ، بالاتر از حد متوسط است، اگرچه تعادل رنگ سفید با رنگ متمایل به ارغوانی، صفر است. با فعال کردن X Reality و دیگر گزینه های بهبود تصویر، دقت و صحت رنگ کمی بدتر شده و حداکثر روشنایی کمی کاهش می یابد. شما می توانید پردازش رنگ را با استفاده از نوارهای کشویی قرمز، سبز و آبی بخوبی تنظیم کنید، اما کار آسانی نیست و منو کمک کمی به انجام آن می کند.

اپل iPhone 6s دارای رنگ های دقیق تر از Z5 است، به طور متوسط deltaE 3.6 در مقایسه با 6.6 . رنگ سفید دارای سایه رنگ آبی است، همچنین کانال قرمز بطور قابل توجهی انحراف دارد، اما در هر صورت، یک صفحه نمایش به خوبی تنظیم شده است.


برنده: سامسونگ Galaxy S6 . این شفاف ترین صفحه نمایش با بهترین کنتراست و خوانایی زیر نور خورشید در بازار است، همچنین دارای پردازش رنگ مناسب نیز می باشد و در حالت اتوماتیک در صورت نیاز می تواند روشن تر از دو مدل دیگر باشد.

جایگاه دوم به اپل iPhone 6s تعلق دارد. اپل می توانست تنوع بیشتر در اندازه صفحه نمایش بجز 4.7 و 5.5 اینچ ارائه دهد، اما از نظر کیفیت تصویر صفحه نمایش iPhone 6s دقیق تر است و کنتراست بهتری از Xperia دارد. خوانایی آن در هوای آزاد مانند Galaxy است.

سونی در واقع در کنتراست یک گام به عقب رفته ، +Z3 بهتر از Xperia Z5 عمل کرد. مطمئنا، صفحه نمایش 5.2 اینچ با کیفیت 1080p بزرگتر و شفاف تر از iPhone است، اما در سایر موارد تست شده، همتراز با آن نیست.

باتری:
دوام باتری مانند ظرفیت کل باتری، موضوعی در ارتباط با کارایی است. در این بخش، سونی Xperia Z5 با باتری 2،900 میلی آمپری در صدر قرار دارد، در حالی که سامسونگ Galaxy S6 با باتری 2،550 میلی آمپر در جایگاه دوم است و فقط اپل iPhone 6s با باتری 1،715 میلی آمپر خود، کمبود دارد. به نظر می رسد ریاضی خیلی ساده نیست. تست ها نشان داد که هر سه گوشی دارای استقامت باتری ضعیف در رده خود می باشند.

برنده: سامسونگ Galaxy S6 برنده است. زمانی که سامسونگ ظرفیت باتری را در مقایسه با S5 کاهش داد، طرفداران برافروخته شدند اما جدیدترین صفحه نمایش و تراشه به Galaxy S6 امکان می دهد تا فراتر از آن 2،550 میلی آمپر را به کار بگیرند.

جایگاه دوم به اپل iPhone 6s تعلق دارد. در این گوشی، زمان مکالمه یک نقطه ضعف جدی است، اما در روشنایی یکسان ، گوشی Xperia را پشت سر می گذارد. حتی اگر فیلم تماشا نکنید نیز احتمالا می خواهید روشنایی بالاتر از 90nits (وسط نوار کشویی) باشد و استقامت باتری در Xperia Z5 در این زمان کاهش می یابد.

نرم افزار و سرگرمی

اندروید و iOS در بسیار از ویژگی های اساسی تقریبا یکسان هستند، اما سامسونگ و سونی وانیل اندروید را بهینه سازی کردند تا به پرچمداران خود ویژگی های برجسته ای بدهند. نوآوری اپل در طراحی منو کاهش یافت، اما تعهد آن به یک تجربه برتر متزلزل نشد. به هر حال، در اینجا به جزئیات نمی پردازیم، فقط ویژگی های نرم افزاری برجسته در این سه گوشی را مقایسه می کنیم.

iOS دارای ظاهر متمایزی است. در حالی که سیستم عامل موبایل اپل به ویجت باز شده است، هنوز هم تمام برنامه ها را در یک فهرست کشویی قرار داده و پوشه ها را بعنوان تنها راه برای مرتب کردن ارائه می دهد. اندروید در این زمینه امکانات بیشتری دارد، حتی کیت ویجت وجود دارد که به کاربران امکان می دهد تا ظاهر منحصر به فرد ایجاد کنند (و در صورت تمایل آن را با دیگران به اشتراک بگذارند).

 
Galaxy S6 و Xperia Z5 هر دو از تم سفارشی پشتیبانی می کنند، که به شما اجازه می دهد ظاهر و حس سیستم عامل را بطور گسترده بیش از تغییر دادن تصویر زمینه، سفارشی کنید. تم ها حتی می توانند ظاهر برنامه های third-party را برای یک تجربه سازگارتر تغییر دهند.


برای هشدار ها و سوئیچ ها، اندروید آنها را هم در بخش هشدار در بالا قرار داده است، در حالی که iOS آنها را به دو بخش تقسیم می کند. این بدان معنی نیست که بخش هشدار در iOS خیلی شلوغ نیست، بلکه دارای ویجت است. سفارشی سازی بازهم در طرف سیستم عامل گوگل، به شما امکان می دهد تا انتخاب کنید که کدام سوئیچ ها در دسترس باشند.


3D Touch در گوشی Xperia Z5 و یا Galaxy S6 هیچ شباهتی ندارد، اما برای شایستگی بخش خود به اندازه کافی اهمیت دارد. در حال حاضر فقط با برخی از برنامه های سیستم کار می کند، اما توسط برنامه های third-party نیز پذیرفته خواهد شد.

فشار دادن بر روی میانبر برنامه سخت تر از کار معمول است که شما را به حالت نیمه باز می برد - یک پنجره کوچک تنها با چند ویژگی کلیدی بالا میاید و به شما امکان می دهد تا اکثر تعامل را بدون باز کردن برنامه انجام دهید. به عنوان مثال، شما می توانید یک مخاطب جدید ایجاد کنید یا با کسی که به تازگی صحبت کردید، تماس بگیرید و همه اینها بدون نیاز به برنامه Phone است.


سامسونگ با Air View چیزی مشابه این ویژگی داشت - گرفتن اطلاعات اضافی با معلق نگهداشتن انگشت روی آیتم ها، مانند مشاهده عکس ها در یک پوشه و یا جزئیات بیشتر برای یک قرار ملاقات در تقویم. هر چند این در گوشی های جدید Galaxys وجود ندارد، فقط ویژگی های S Pen در مدل های Notes باقی مانده است.

هر سه گوشی دارای سنسور اثر انگشت برای باز کردن مطمئن قفل هستند. آنها یکپارچه و سریع می باشند، اما اندروید راهی برای راحت تر کردن امنیت در شرایط امن دارد. هنگامی که گوشی به یک شبکه مورد اعتماد (به عنوان مثال Wi-Fi منزل شما ) و یا یک دستگاه بلوتوث قابل اعتماد (به عنوان مثال ساعت هوشمند شما) متصل می شود، قفل هوشمند می تواند قفل اثر انگشت را غیر فعال کند.

سامسونگ چیزها را کمی فراتر برده است. حالت شخصی یک پوشه خاص در حافظه داخلی است که قفل آن تنها با اثر انگشت شما باز می شود. این یک منطقه امن برای حفظ اسناد حساس محل کار و یا عکس های خصوصی است (بنابراین سایر افراد نمی توانند در گالری شما مرور کنند، حتی اگر S6 Galaxy خود را در اختیارشان قرار دهید).


چندین سال است که iOS حافظه خود را رمزگذاری کرده است، در حالی که اندروید هنوز این کار را انجام نداده است. با اندروید 6.0 Marshmallow اجباری خواهد بود، اما در آب نبات چوبی اختیاری است و طبق پیش فرض در گوشی هایی مانند Galaxy S6 و Xperia Z5 غیرفعال می باشد.

اپل در اتخاذ ویژگی های اجرای همزمان چند برنامه ترسو بود، در حالی که سامسونگ اغلب پیشگام بوده است. سامسونگ Galaxy S6 تا کنون قابل انعطاف ترین دستگاه در این زمینه بود و در این مورد حتی با ویندوز 10 رقابت می کند (حداقل تا آنجا که به برنامه های منوی مدرن مربوط می شود).

دو برنامه می توانند صفحه نمایش را با تعامل آسان بین خود به اشتراک بگذارند، مانند کپی/ چسباندن متن و یا کشیدن یک تصویر از یکی به دیگری. همچنین می توانید برنامه ها را به پنجره های شناور انتقال دهید که می توانید اندازه این پنجره ها را تغییر دهید و آزادانه روی صفحه حرکت می کنند.


Xperia Z5 سونی بیشتر شبیه به مورد دوم عمل می کند- برنامه های شناور کوچک برای تقویت برنامه اصلی که کل صفحه نمایش را در زیر پوشش می دهد. البته، فقط برنامه های پشتیبانی شده می توانند با این ویژگی کار کنند. سامسونگ امکانات کمتری دارد، اما سونی به شما امکان می دهد تا ویجت را به برنامه های کوچک برای تشکیل اعداد تبدیل کنید.

در حالی که اپل iPhone 6s اجازه می دهد تا در هر زمان تنها یک برنامه بر روی صفحه نمایش باشد. iPads ها می توانند صفحه نمایش را تقسیم کنند، اما اپل هنوز احساس نمی کند که حتی iPhone 6s Plus با صفحه نمایش 5.5 اینچ  برای این کار آماده است.


Spotlight در iPhone 6s منعکس کننده تجربه Mac OS با قابلیت جستجوی پیشرفته است. این می تواند فایل ها را به وضوح پیدا کند، اما یک ابزار جستجوی عمومی است - تماس های مربوطه، مقالات ویکیپدیا، صفحات IMDb را نشان می دهد، در منابع خبری و فروشگاه های دیجیتال اپل جستجو می کند.

اندروید برای چنین کارهایی از Google Now استفاده می کند که عمدتا در جهت جستجو در وب و ارائه نتایج ، در حد امکان با تعداد ضربات کمتر است، اما برنامه های third-party نیزمی توانند نتایج جستجو را فراهم کنند. نتایج محلی گوشی همیشه به خوبی نتایج ارائه شده توسط Spotlight نیست، اما جستجو یک راه عالی برای تعامل با برنامه های نصب شده شما است.

Google Now همچنین دستیار دیجیتال پیش فرض است. بله، Galaxy S6 همچنین دارای S Voice می باشد، اما باید آن را از فهرست کشویی نرم افزار راه اندازی کنید. به هر حال، Google Now در نظر دارد اطلاعات مورد نیاز شما را حتی قبل از درخواست، ارائه دهد. به محض پرسش، موتور دانش گوگل فعال می شود و خلاصه اطلاعات یافت شده بر روی وب را ارائه می دهد. Google Now همچنین فرمان های صوتی را اجرا می کند.

Google Now on Tap از راه رسید تا تجربه عمومی برای پرس و جو را آسان تر کند. ویژگی جدید فقط آنچه را که در حال حاضر بر روی صفحه نمایش است (به عنوان مثال یک مقاله خبری در مرورگر) جستجو می کند و کلید های میانبر مفید برای کشف اطلاعات بیشتر را ارائه می دهد. در نهایت مواردی مانند ظاهر کردن دکمه برای رزرو میز اگر در حال چک کردن یک رستوران باشید را نیز فراهم می کند.

Siri نیز می تواند بدنبال پاسخ باشد، اما قدرت آن در انجام دادن است نه در دانستن. شما می توانید با آن صحبت کنید، بخواهید تنظیمات را تغییر دهد، پیام ارسال کند و حتی یک رستوران رزرو نماید.

اپل و مایکروسافت روش های جدیدی برای آسان کردن انتقال بین موبایل و کامپیوترهای رومیزی ارائه می دهند، اما جای تعجب است که گوگل عقب مانده است. سامسونگ تا کنون راه حل خود را داشته است، اما سونی اینطور نیست.

Continuity اپل ، آنچه را بین برنامه ها بر روی گوشی و Mac خود انجام می دهید همگامسازی می کند. اس ام اس در iPhone 6s تایپ می کنید؟ شما می توانید آن را بر روی MacBook به پایان برسانید. در حال خواندن یک صفحه وب بر روی لپ تاپ هستید، اما مجبورید آن را رها کنید؟ Safari یادآوری می کند که تا کجا خوانده اید و به شما امکان می دهد به خواندن آن روی گوشی ادامه دهید. Safari با ایمیل، صفحات، اعداد، Keynote و نقشه ها کار می کند.

SideSync سامسونگ به همان اندازه متفاوت و مشابه است. این برنامه انتقال را با نشان دادن یک کپی مجازی از Galaxy S6 شما بر روی صفحه کامپیوتر انجام می دهد. شما فقط به استفاده از نرم افزار بر روی گوشی ادامه می دهید - با این تفاوت که اکنون دارای یک صفحه کلید و ماوس راحت هستید- و حتی کپی/ چسباندن متن و فایل ها بین دستگاه ها نیز وجود دارد.

برنده: سامسونگ Galaxy S6 است زیرا امکان شخصی سازی گسترده با تم ها و پیشرفته ترین گزینه های اجرای همزمان را فراهم می کند. همچنین دارای تعامل خوبی با کامپیوترها و امنیت افزوده با حالت خصوصی است.

جایگاه دوم به اپل iPhone 6s  تعلق دارد. نمی تواند آن را شخصی کرد، اما 3D Touch از ویژگی های مبتکرانه است، در حالی که بقیه موارد در iOS تنوعی ندارد. Continuity راه حل ظریف تری از SideSync است، اما اجرای همزمان برنامه می تواند مفیدتر باشد.

سونی عقب تر از سازگاری اخیر اندروید با تم ها است، اما بجز آن سونی راهی طولانی برای ارائه ویژگی ها را طی کرده که گوگل به این راه نرفته است. این امکان به روز رسانی سریعتر نرم افزار برای Xperia Z5 را فراهم می کند، اما به پای ویژگی های جالب توجه نمی رسد.


دوربین

عکاسی گوشی های هوشمند یک ترکیب پیچیده از سخت افزار، نوآوری و نرم افزار است. این سه کمپانی درگیر رقابت با یکدیگر می باشند، به طوری که هر سال ترفندهای جالب جدیدی برای کاربران خود ارائه می دهند.

با سخت افزار شروع می کنیم. سونی Xperia Z5 دارای بزرگترین سنسور، 1/2.3" ، و دومین دیافراگم گسترده F/2.0 می باشد. سامسونگ Galaxy S6 عکس آن را ادعا می کند - گسترده ترین دیافراگم f/1.9 و دومین سنسور بزرگ، 1/2.5" . اپل در هر دو دسته در جایگاه سوم است و اهمیت نمی دهد، iPhone های قبلی نیز از نظر فن آوری برتر نبودند، اما دارای برخی از بهترین دوربین های موجود بودند.

 
سونی می بالد که دوربین آن تحت شرایط مطلوب می تواند ظرف 0.03 ثانیه به قفل کانون برسد. این به موجب سیستم AF هیبریدی تشخیص فاز است. اکنون، تشخیص فاز در گوشی های هوشمند توسط سامسونگ متداول شد و اپل نیز از آن استفاده می کند. بنابراین هر سه رقیب در حال حاضر از آن استفاده می کنند.

سونی همچنین Super Resolution را به همراه دارد، که حداکثر زوم دیجیتال 5x را ارائه می دهد و از سنسور 23MP یک عکس 8MP ایجاد می کند. سونی همچنین ادعا می کند که اگر در وضوح 8MP در حالت Superior Auto عکس بگیرید، دوربین تصاویر را oversample می کند، یعنی از کل سنسور برای گرفتن عکس های 8MP استفاده می کند. Oversampling دارای مزایای بسیاری است که یکی از آنها کاهش نویز است.

سپس جدیدترین نسل Steady Shot وجود دارد، که ویدئوهای 1080p را بطور الکترونیکی تثبیت می کند (فیلم های 2160p به این روش تثبیت نمی شوند).

فلش بک PureView با سنسور ترکیبی ادامه دارد. عکس های 4:3 آن تقریبا به خوبی عکس های 16:9 است. آنها به ترتیب دارای وضوح 23MP و 20MP می باشند. در حالی که Galaxy و iPhone به ترتیب در 16:9 و 4:3 قفل شده اند. تغییر به نسبت ابعاد دیگر از نظر مگاپیکسل نسبتا پرهزینه است.

سامسونگ Galaxy S6 نیز دارای تثبیت کننده الکترونیکی است، اما تثبیت کننده تصویر اپتیکال نیز دارد. این می تواند برای عکس ها و همچنین ویدئوها بکار رود که عکسبرداری در نور کم را حتی بیشتر بهبود می بخشد (مانند اینکه دیافراگم F/1.9  کافی نیست).

اپل وضوح 8MP را که از 4S تاکنون استفاده می کرد کنار گذاشت و اکنون وضوح 12MP را ارائه می دهد. هرچند با استانداردهای اندروید خیلی چشمگیر نیست. Live Photos اضافه شده است که مانند Zoe HTC است و 3 ثانیه از ویدیو را با فشار دادن دیافراگم ثبت می کند (1.5s قبل از فشار دادن دیافراگم شروع می شود).

اپل همچنین بازی ویدئویی خود را ارتقا داد، نسل iPhone 6s نخستین نسلی است که می تواند ویدیو های 2160p ضبط کند. دوربین حالت های بیشتری از اندروید ارائه می دهد، با ویدئوهای 1080P در 30fps، 60fps و حتی 120fps .

Galaxy S6 و Xperia Z5 در عین حال در 60fps با وضوح 1080p فیلمبرداری می کنند و برای رسیدن به 120fps باید وضوح به 720p کاهش یابد. در اینجا iPhone باز هم با حالت فیلمبرداری 720p در 240fps آنها را شکست می دهد.

 
از نظر کیفیت عکس های دوربین در روشنایی روز، سامسونگ Galaxy S6 و سونی Xperia Z5 برابر هستند. این انتخاب بین یک تصویر ملایم تر، طبیعی تر و یا یک تصویر واضح تر با شفاف سازی زیاد و نویز دیجیتال قابل مشاهده است. اگر آن را ترجیح می دهید، S6 با شفاف سازی اضافی در پس از پردازش وجود دارد. گوشی Xperia Z5 دارای میدان دید گسترده تر است اما نرمی گوشه ها به شدت ملموس است، در حالی که عکس های Galaxy S6 لبه های تیزی دارند و دارای میدان دید افقی مشابه می باشند. محدوده دینامیکی Xperia Z5 نیز با وجود سنسور وضوح بالای آن، فوق العاده نیست و نمی توان جایگاه نخست در عکاسی در نور روز را به آن داد.

عکس های اپل iPhone 6s ، ملایم ترین عکس ها به نظر می رسند و  سنسور 4:3 در صحنه گسترده، خارج از محل احساس می شود. هر چند نشان دهنده محدوده دینامیکی قابل توجه است و عکس ها با لمس سبک پردازش می شوند، به طوری که با  زوم در 100٪ نیز جلوه مصنوعی پردازش ظاهر نمی شود. همچنین در میان این سه گوشی دارای وسیع ترین طیف دینامیک است.

 
در کیفیت تصاویر HDR، اپل iPhone 6s برنده است. iPhone دارای بهترین محدوده دینامیک برای شروع است و حالت HDR آن تصویر را بدون ایجاد ظاهر ناخواسته "HDR" ارتقا می دهد.

سامسونگ Galaxy S6، دوم است. HDR بهبود قطعی را نشان می دهد، هر چند کنتراست را بیش از حد کاهش می دهد. مهندسان سونی به دلایلی هنوز هم یک پردازش مناسب HDR ارائه نداده اند، که می تواند برای حفظ تعادل محدوده دینامیکی نسبتا کم در سنسور گوشی Xperia Z5 ضروری باشد.


در حالت پانوراما نیز اپل iPhone 6s برنده است. این دوربین وضوح بالاتری ارائه می دهد و پانوراما HDR می تواند عالی باشد. پانوراما بسیار گسترده است.

نفر دوم سامسونگ Galaxy S6 است که وضوح کمی پایین تر دارد، مسئله بزرگتر آن است که سامسونگ HDR و پانورامای همزمان ندارد. احساس می شود که سونی حتی تلاشی در این مورد نداشته است. نرم افزار پانوراما از روزهای نخست گوشی Xperia Z تغییر نکرد و نسبتا منسوخ شده است.

 
در عکاسی در نور کم، سامسونگ Galaxy S6 برنده است. با فلاش یا بدون فلاش، سخت افزار دوربین S6 برای عکس های شب بهتر آماده است و نتایج کاملا قابل توجه می باشد.

نفر دوم، اپل iPhone 6s است که جزئیات کمتری از Xperia در عکس های  "هنگام غروب" گرفته شده اما نویز خیلی کمتر است. همچنین در صورت روشن بودن فلاش دارای مزیت قطعی است. سونی Xperia Z5 در رده سوم قرار دارد. نویز در نور کم، بسیار زیاد می شود- حتی اگر جزئیاتی در پشت آن پنهان شده باشد. با این وجود، برای رسیدن به عکس های خوب از ISO استفاده می کند.


در گرفتن تصاویر سلفی سامسونگ Galaxy S6 برنده است. لنز زاویه گسترده برای عکس های سلفی گروهی و تکی عالی است (از صحنه پشت سر شما بیشتر می گیرد). تصاویر شفاف و با رنگ های دقیق و معقول می باشند.

نفر دوم سونی Z5 است. که در میدان دید دوم است، سونی نیز تصاویر نسبتا شفاف ایجاد می کند هر چند رنگ ها مات می باشند و کاهش نویز بازهم  بیش از حد قوی است. به نظر می رسد که دوربین سلفی اپل iPhone 6s فقط از نزدیک، شفاف ترین است. این دوربین یک پس زمینه ملایم و خوب ایجاد می کند و از آنجایی که صورت شما به راحتی فریم را پُر می کند، گرفتن عکس سلفی گروهی از دوستان امکانپذیر نیست.


در فیلمبرداری در روشنایی روز ، اپل iPhone 6s برنده است. تصویر بدون اینکه بیش از حد پردازش شده باشد از جزئیات کافی برخوردار است و رنگ ها کاملا دقیق هستند. اگر تلویزیون شما از شفاف سازی استفاده می کند، ویدئوهای iPhone عالی به نظر می رسند. محدوده دینامیکی نیز کمک زیادی می کند.

سامسونگ Galaxy S6 دوم است. از تجربه صوتی لذت می برید، اما محدوده دینامیکی ضعیف و پردازش بیش از حد ویدیو موجب می شود در رده اول قرار نگیرد. میدان دید گسترده فراهم شده توسط تثبیت کننده سخت افزاری تصویر نیز یک امتیاز است. سونی Xperia Z5 می توانست برنده باشد اگر کانون اتوماتیک هیبریدی جدید سونی بخوبی عمل می کرد. تصویر بسیار شفاف است، هر چند رنگ ها موجب می شوند صحنه کمی تلخ به نظر برسد.


در فیلمبرداری در وضوح 1080p، در روشنایی روز نیز iPhone 6s برنده است. در حال حاضر، اپل، به طور جدی، به مورد صوتی می پردازد. جدا از آن، iPhone یک تجربه عالی در 1080p در - 30fps و 60fps ارائه می دهد.

سامسونگ Galaxy S6 دوم است. جزئیات رنگ سفید عالی نیست و رنگ ها محو هستند، اما تصویر بسیار خوب به نظر می رسد و بخش عمده صحنه را پوشش می دهد. با رفتن به حداکثر 60fps برخی از مسائل آشکارتر می شود. میدان دید گسترده تر، عالی است، اما سونی Xperia Z5 بیش از حد گسترده می شود و پردازش اوضاع را بدتر می کند. 60FPS نیز به آن لطمه می زند و موجب پردازش بدتر می شود.

 
در فیلمبرداری 4K در غروب، سامسونگ Galaxy S6 برنده است. میدان دید گسترده تر به طور طبیعی آن را در یک نقطه ضعف در برابر iPhone در جزئیات وضوح قرار می دهد، اما تحت کنترل نگه داشتن نویز، کمک بسیاری می کند تا ویدئوها خوب به نظر برسند.

 اپل iPhone 6s دوم است. ویدئوها بقدر کافی شفاف هستند، اما نویز در شان یکی از گران قیمت ترین گوشی های دوربین دار نیست. بیشترین نویز و ضعیف ترین جزئیات، شکایت زیادی برای دوربین سونی Z5 نیست و می توانید ببینید که کانون اتوماتیک برای ویدئوها در تاریکی بسیار کُند و نامطمئن است.


در فیلمبرداری 1080p در تاریکی، سونی Xperia Z5 برنده است. کانون اتوماتیک ضعیف یک مزیت نیست اما در اینجا همراه با پردازش به درستی عمل می کند. اگر سونی راهی برای ترکیب عملکرد نور روز حالت 4K و عملکرد نور کم حالت 1080P پیدا کند، Z5 می توانست یک دوربین فیلمبرداری عالی باشد.

سامسونگ Galaxy S6 دوم  است. جای تعجب است که Galaxy در اینجا برنده نشد، اما Xperia واقعا در رفتن از 4K به 1080p بهبود یافته است، Galaxy S6 همان کیفیت را حفظ کرده است. اپل iPhone 6s ، سونی را در دور 4K شکست داد، اما مانند Galaxy از کاهش وضوح بهره نمی گیرد. در اینجا حتی میدان دید باریک تر آن برای مشاهده جزئیات وضوح کافی نیست.

در کارایی تثبیت کننده دوربین فیلمبرداری نیز سامسونگ Galaxy S6 برنده است. Galaxy S6 تنها گوشی است که حرکت جانبی را تعدیل می کند و به طور کلی بعنوان بهترین برقرار کننده تعادل بین صاف کردن لرزش و دنبال کردن حرکات مورد نظر می باشد.

اپل iPhone 6s دوم است. iPhone 6s کار عمده ای برای یک راه حل کاملا دیجیتال انجام داد، اما کمی هم مشتاق بود تا دوربین را در همان جهت نگه دارد، که تا حدودی موجب تاخیر در حرکات می شود. حالت تثبیت کننده به روز شده در سونی Xperia Z5 یک بهبود عمده بر تثبیت کننده +Z3 است، اما برای کنار گذاشتن دو رقیب دیگر کافی نیست (به ویژه هنگامی که به حرکت جانبی می رسد).


موسیقی و ویدئو

اپل پیش از داشتن iPhone ، فروش موسیقی داشت، در حال حاضر با iTunes Radio به تجارت پخش در حال دانلود موسیقی روی آورده است. این سرویس علیرغم نام آن به شما امکان می دهد هنرمندان و آهنگ های مورد علاقه خود را انتخاب کنید. Beats 1 بسیار بیشتر شبیه به یک رادیو سنتی است (به جز پخش بر روی اینترنت).

 
خود برنامه پخش موسیقی تا حد زیادی به iTunes و فروشگاه آن محدود شده است. برای بارگذاری آهنگ های جدید، حتی آنهایی که در iTunes خریداری نشده اند، باید گوشی را به برنامه desktop iTunes وصل کنید. از صدا با فرمت ALAC اختصاصی اپل پشتیبانی می شود، اما فایل های FLAC باید رمزگشایی شود.

سامسونگ پخش موسیقی خوبی دارد اما هنوز بدنبال موفقیت است. پخش موسیقی TouchWiz یکی از بهترین ها برای پخش آفلاین است. این برنامه از تعدادی روش ها به منظور ارتقای تجربه صوتی از ساده به پیشرفته، اتوماتیک به حالت دستی پشتیبانی می کند.


شما یک اکولایزر 7 بانده دارید، اما می توانید اجازه دهید Adapt Sound شنوایی و هدفون شما را برای تعیین بهترین تنظیم تست کند. یک ویژگی جدید، UHQ Upscaler نام دارد که هدف آن ارتقای کیفیت صوتی CD به 24 بیت، سطح 96kHz است و یا فقط می توانید از فایل های lossless FLAC برای کیفیت تضمین شده استفاده کنید.

نرم افزار پخش موسیقی در Xperia Z5 ، برند نمادین واکمن سونی را به همراه دارد و همچنین وعده داده تا موسیقی با کیفیت سی دی شما را به جایگاه جدید برساند. DSEE HX نیز درنظر دارد صدای 24 بیتی، 96kHz را ایجاد کند. بهینه سازی اتوماتیک، هدفون و شنوایی شما را بسیار شبیه به سامسونگ تجزیه و تحلیل می کند تا بهترین تنظیمات برای اکولایزر 5 بانده را پیدا کند.


در اینجا، سونی Xperia Z5 تنها گوشی مجهز به رادیو FM قدیمی خوب می باشد و به روش مدرن کار می کند. RDS اصلی توسط TrackID گسترش یافته است، که آهنگ فعلی را تشخیص می دهد، آن را در فروشگاه موسیقی گوگل ارائه می دهد و حتی به شما اماکن می دهد در فیس بوک در مورد آن پست بگذارید.


از نرم افزار کامپیوتر iTunes برای فیلم ها در iPhone 6s استفاده می شود. شما باید کد اکثر فیلم ها را تبدیل کنید (مگر اینکه آنها به طور خاص برای آیفون ساخته شده باشند). این بدان معناست که احتمالا به پخش در حال دانلود فیلم ها روی می آورید زیرا سریع ترین راه برای تبدیل کد یک فیلم حداقل حدود نیم ساعت طول می کشد. از زیرنویس هم پشتیبانی نمی شود، بنابراین برای فیلم های خارجی به یک نرم افزار پخش third-party نیاز دارید.


پخش ویدئو سامسونگ نسبتا ساده است و دارای یک ویژگی منحصر به فرد، Pop Up play، می باشد که به شما امکان می دهد در حال مشاهده ویدئو چند برنامه را نیز اجرا کنید. این ویژگی اجازه می دهد بدون نیاز به توقف ویدئو، کار دیگری با گوشی انجام دهید.

سخت افزار به طور کامل قادر به رمزگشایی ویدیو 4K در اکثر فرمت ها (از جمله MKV) است، با این حال وقتی به صدای چند کانالی می رسد دچار سردرگمی می شود. زیرنویس ها می توانند به صورت دستی بارگذاری شوند و ظاهر آنها کاملا قابل تنظیم است.


پخش ویدئوی سونی، Movies نام دارد و تجربه ای مانند سینمای خانواده فراهم می کند. اگر فیلم ها و یا سریال های تلویزیونی بیشتری را بر روی گوشی Xperia Z5 ذخیره کرده اید، از Gracenote برای پیدا کردن اطلاعات اضافی استفاده می کند- بازیگران، کارگردان، خلاصه داستان و بیشتر -  با یک روش مناسب خروجی تلویزیون (سیمی یا بی سیم)، می توانید یک تجربه عالی از صفحه نمایش بزرگ داشته باشید.
خود پخش ویدیو از فیلم ها تا وضوح 4K پشتیبانی می کند و فایل های MKV مناسب هستند. اگرچه با صدای چند کاناله مانند AC-3 مشکل دارد. زیرنویس ها قابل تنظیم می باشند.


برنده : سونی Xperia Z5. نوآورانه ترین مجموعه برنامه های چند رسانه ای را ندارد، اما گوشی های دیگر تمرکز زیادی بر سازماندهی عکس ها دارند و ویژگی های سرگرم کننده زیادی ندارد. مانند برنامه Movies، که مانند یک راه اندازی کوچک HTPC است، گالری عکس با قابلیت فیس بوک، رادیو FM را به عصر فیس بوک و غیره می آورد.

اپل iPhone 6s در رده دوم قرار دارد. اپل واقعا گالری خود را با iOS 8 کارآمد کرد و اکنون Live Photos و 3D Touch به معنای واقعی کلمه یک لایه اضافی به تجربه اضافه کرده اند. آنها اساسا Zoe HTC و Air View سامسونگ هستند، اما به نظر می رسد هر دو کمپانی ویژگی های جالب هب آن اضافه کرده اند. هر چند نرم افزار پخش موسیقی و ویدئو به iTunes متکی است، که خیلی کاربر پسند نیست.

گالری Galaxy S6 ممکن است بهتر از گالری S5 به نظر برسد، اما ویژگی های کمتری دارد و "ظاهر بهتر" در اینجا بطور خطرناکی به معنی "مانند گالری در iOS 8 " است. گوشی Xperia و Galaxy S6 ویژگی های صوتی مشابه ارائه می دهند- سونی ویژگی تنظیم اتوماتیک و سامسونگ نیز ارتقاء صوتی را قرض گرفته است.


کیفیت صوتی بلندگو در سونی Xperia Z5 بهتر از دو گوشی دیگر است. فرض کنید روی یک سایت ساخت و ساز کار نمی کنید، بلندگوهای Z5 به اندازه کافی قوی است و به شما اجازه می دهد صدای زنگ خوردن گوشی تان را بشنوید. تجربه موسیقی و ویدئو در استریو بهتر است.

سامسونگ Galaxy S6 در رده دوم است." یک بلندگو اما با صدای بلندتر" ، استراتژی سامسونگ بوده است و در حالی که ایده آل نیست، اما به خوبی کار می کند. اپل تا به حال هرگز بلندترین بلندگو را نداشته است و iPhone 6s فقط در آخریک ردیف طولانی از امتیازات زیر متوسط قرار دارد.


کیفیت صوتی کلی در سامسونگ Galaxy S6 بالاتر از دو مدل دیگر است. رقابت نزدیکی بین این سه گوشی بود اما سامسونگ بهتر از دو گوشی دیگر با هدفون کار می کند و برنده است.

اپل iPhone 6s دارای کیفیت استریو کمی ناامید کننده با یک تقویت کننده بیرونی فعال، در رده دوم قرار دارد. سونی Xperia Z5، پخش موسیقی خوبی دارد، اما در این میان در رده آخر قرار می گیرد.


گالری

به روز رسانی بزرگ عکاسی اپل در iOS 9 ؛ Live Photos است، در واقع ویدئوکلیپ های 3 ثانیه ای متمرکز بر زمانی که کلید دیافراگم را فشار می دهید. به عبارت دیگر، شبیه آنچه HTC با Zoe انجام داد، فقط این بار تجسم بسیار ظریف تر است و برای پخش از 3D Touch استفاده می کند. تنها گله این است که اپل در یک روش میان پلت فرمی برای به اشتراک گذاشتن این عکس های زنده کار نکرده است، هر چند این رفتار اپل خیلی متداول است.

 
از نظر ترتیب، گالری iOS تصاویر را به لحظه ها، مجموعه ها و سال تفکیک می کند. جستجو بر اساس تاریخ و مکان صورت می گیرد و شما می توانید از زوم با نیشگون گرفتن صفحه برای تغییر مقیاس استفاده کنید، که موجب می شود مرور در مجموعه های بزرگ تصویر آسان تر شود.

سامسونگ نیز یک ویژگی HTC را بکار گرفته است، برجسته تصویری (Video highlights). گروهی از عکس ها یک نمایش کوچک اسلاید ارائه می دهند، تا بهترین لحظه های ضبط شده در آن تصاویر را برجسته کنند.


ویژگی جستجو می تواند عکس ها را بر اساس افراد (با استفاده از تشخیص چهره)، زمان، مکان، رویداد (زمان + مکان)، دسته بندی و غیره مرتب کند. زوم با نیشگون گرفتن صفحه در اینجا نیز کار می کند.

گالری سونی تنها گالری ای است که با آلبوم های آنلاین (فیس بوک، Picasa ، Flickr) کار می کند، البته پس از اینکه سامسونگ تصمیم گرفت این ویژگی را در S6 رها کند. گوشی Xperia Z5 همچنین می تواند عکس های شما را روی یک نقشه یا یک کره سه بعدی الصاق کند، بنابراین می توانید با سفرهای خود دوستان را تحت تاثیر قرار دهید.


عکس ها را می توان بر اساس افراد یا مکان دسته بندی کرد و می توانید از زوم با نیشگون گرفتن صفحه برای تنظیم اندازه نمونه های کوچک استفاده کنید. طبق پیش فرض، نخستین نمونه کوچک در لیست (مثلا آخرین عکسی که گرفته اید) بزرگتر از بقیه است، تا دید واضحی به شما بدهد.


سایر امکانات

اکنون که ویدیوی 4K امری عادی است و محل کارت حافظه microSD بطور غیر قابل توضیح در حال ناپدید شدن است، داشتن فضای حافظه 16GB به طور فزاینده بی فایده است. اینطور فکر کنید که قبل از رفتن به تعطیلات مجبور به حذف فایل ها و برنامه های نصب نشده هستید، اگر در وهله اول فضای ذخیره سازی کافی خریداری نکرده باشید.

سونی Xperia Z5 تا حدی از این معاف است. زیرا دارای محل کارت حافظه microSD (تنها مدل در اینجا) و 32GB حافظه داخلی برای بازی است) آنها از کارت حافظه microSD نیز اجرا می شوند، اما با سرعت بارگذاری طولانی تر).

اپل iPhone 6s و سامسونگ Galaxy S6 هردو حافظه غیر قابل ارتقا دارند، اما می توانید نسخه 128GB را تهیه کنید. iPhone از حافظه 16GB شروع می شود، در حالی که Galaxy S6 در پایه 32GB بسیار معقول تر است.


Sony Xperia Z5

Samsung Galaxy S6

Apple iPhone 6s

 

_

_

$650 / €740

16GB

$660/€670

$530 / €495

_

32GB

_

$620 / €590

$750 / €850

64GB

_

$915 / €620

$850 / €960

128GB

microSDمنبع: جی اس ام آریا
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر