بررسی پیام رسان فارسی "بله" با پشتیبانی از عملیات بانکی

بررسی پیام رسان فارسی
برنامه های پیام رسان یکی از مهم ترین برنامه ها در حوزه گوشی های هوشمند هستند، با گسترش گوشی های هوشمند، شبکه های اجتماعی نیز روز به روز محبوب تر می شوند؛ در کشور ما نیز این نوع از برنامه ها محبوب ترین اپ در بین کاربران هستند، به‌طوریکه بعضی افراد تنها برای اتصال به این شبکه ها، گوشی هوشمند تهیه می کنند. به عنوان نمونه برنامه های برتر پیام رسان می توان به whats app،telegram،allo،viber و000 اشاره کرد.
  • جدیدترین بازی ها
در کشور ما نیز در ابتدا پیام رسان Viber  توانست مخاطبان فارسی را مجذوب خود کرده و بسیاری از ان ها را برای اولین بار به صورت مستقیم با شبکه های پیام رسان اشنا کرد، ولی باید وجود مشکلات و اعمال محدودیت با پیام رسان دیگری به نام تلگرام جایگزین شد و بسیاری از کاربران فارسی به برنامه تلگرام کوچ کردند. تلگرام نیز در ابتدا پیام رسانی ساده بود که تنها بر روی امنیت اطلاعات مانور می داد، ولی در سال های اخیر و با اضافه شدن ویژگی های جدید و کاربردی، به یکی از بهترین پیام رسان ها تبدیل شده است، به نحوی که کمتر برنامه ای توان مقایسه با ان را دارد. تلگرام  در اکثر نقاط جهان محبوب ترین نیست و در عوضwhats app  پر استفاده ترین پیام رسان است. ولی در کشور ما در این مورد استثنا است و با اینکه محدودیتی برایwhats app  پیام رسان وجود ندارد، ولی تلگرام از گذشته محبوب ترین برنامه پیام رسان بوده و با هیچ پیام رسانی قابل مقایسه نیست. برای فهم بیشتر این موضوع کافیست به برنامه بازار مراجعه کرده و خود تعداد دفعات نصب شده دو برنامه را ببینید.
تلگرام با رابط کاربری ساده،ربات ها،امکان ایجاد کانال ها و گروه ها،قابلیت های شخصی سازی،امنیت بالا و همه گیر بودن ان توانسته محبوبیت بینظیری در بین کاربران ایرانی‌ پیدا کند و به نظر ما این محبوبیت هیچ رقیبی نخواهد داشت و تنها  اعمال محدودیت داخلی می تواند به این محبوبیت لطمه وارد کند.اما‌ در این بین مثل همیشه توسعه دهندگان ایرانی نیز دست روی دست نگذاشته و برنامه های پیام رسانی مثل گپ،سروش و هدهد را توسعه داده اند که تقریبا همه ی ان ها در برابر تلگرام حرفی برای گفتن ندارند و نمی توانند جایگزین مناسبی برای تلگرام باشند. اما شاید بتوان با اضافه کردن ویژگی های بومی و خاص به این برنامه ها، ان ها را مورد توجه کاربران قرار داد.
یکی از برنامه های فارسی پیام رسان فارسی که اخیرا توسعه داده شده اپ پیام رسان "بله"است که در ادامه به بررسی ان خواهیم پرداخت:
تقاوت اصلی "بله" با اپ هایی فارسی که در بالا به ان ها اشاره کردیم در این است که مستقیما از روی تلگرام طراحی شده و با مشاهده برنامه برای اولین بار این نکته را متوجه خواهید شد.علاوه بر ان "بله" قابلیت انجام عملیات های بانکی را در خود جای داده که در ادامه به ان خواهیم پرداخت. اسم این برنامه نیز در ابتدا نسیم بود که در ادامه و با نظرخواهی از کاربران به "بله" تغییر یافت، البته اینکه چقدر این اسم مناسب است، در نظر هر کاربر می تواند متفاوت باشد.

صفحه اول برنامه همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید، دقیقا مانند تلگرام است و به کانال ها، گروه ها و چت های شخصی دسترسی خواهید داشت. مانند تلگرام در هر یک از این قسمت ها، امکان ارسال و دریافت فایل های مختلف را خواهید داشت؛ یکی از مواردی که هنوز در بله وجود ندارد، قابلیت حذف پیام است که امیدواریم در اینده شاهد این ویژگی نیز باشیم؛ برنامه از استیکر های گوناگون نیز پشتیبانی می کند که برای دریافت ان ها می توانید در کانال استیکر برنامه عضو شوید. همچنین خود می توانید کانال یا گروه های مختلف را ایجاد کنید، البته سقف افراد در گروه های ایجاد شده 1024 نفر است ، این بخش ها دقیقا مانند تلگرام هستند و نیازی به توضیح بیشتر ندارد.

عملیات های بانکی:
با گزینه ی عملیات بانکی می توانید تهیه شارژ،پرداخت قبوض و عملیات کارت به کارت را انجام دهید. برای پرداخت قبوض کافی است تا شناسه قبض و شناسه پرداخت قبض را وارد کرده تا مبلغ قابل پرداخت به نمایش دراید، همچنین می توانید با استفاده از گزینه ی بارکد خوان بارکد قبض را اسکن کرده تا اطلاعات قبض استعلام شود. تکمیل پرداخت نیز با استفاده از کارت بانکی و رمز دوم ان انجام خواهد شد.در بخش تهیه شارژ این امکان وجود دارد که برای خط خود یا خطوط دیگران تا سقف 20000 هزار تومان شارژ تهیه کنید.
عکس 4
در بخش کارت به کارت متاسفانه فقط از بانک ملی پشتیبانی می شود که این موضوع می تواند در بروز رسانی های بعدی کامل تر شود، در تست های ما عملیات انتقال وجه به درستی انجام شده و این قابلیت بسیار کاربردی است، لازم به ذکر است عملیات های بانکی همگی در داخل برنامه امکان پذیر است و هیچ نیازی به نصب برنامه دیگر یا استفاده از مرورگر نیست. اما هدف اصلی یک پیام رسان چیز دیگری است و "بله" می تواند ویژگی های متمایز دیگری را در قالب یک پیام رسان داشته باشد، ولی در مجموع امکان انجام عملیات بانکی در برنامه قابلیت بسیار جذابی است که در برنامه های پیام رسان مشابه چنین قابلیتی وجود ندارد و در جذب کاربران موثر است.قسمت تنظیمات برنامه نیز مانند قسمت های قبل برای ما بسیار اشنا است و گزینه هایی کاربردی مثل قابلیت بارگذاری خودکار فایل ها،تنظیمات مربوط به اخرین بازدید،قرار دادن عکس بر روی پروفایل،امکان ایجاد نام کاربری،قابلیت بلاک کردن و امکان ایجاد قفل برای برنامه وجود دارد. نمونه این تنظیمات نیز را نیز قبلا‌ در تلگرام مشاهده کرده اید و عملکرد ان ها نیز دقیقا مانند تلگرام است.
عکس 5 و6و7
زبان برنامه قابل تغییر است و از دو زبان انگلیسی و فارسی پشتیبانی می شود.سرعت برنامه نیز بسیار خوب است و می تواند پاسخوگوی نیاز های روزمره کاربران باشد، برنامه از  دو پلتفرم اندروید،ios  پشتیبانی می کند که در این زمینه نیز بسیار عالی عمل کرده است.

رابط کاربری:
رابط کاربری برنامه همان گونه که در بالا به ان اشاره کردیم مستقیما از پیام رسان تلگرام ساخته شده است، اما این موضوع اصلا مورد بدی نیست و رابط کاربری برنامه همانند تلگرام ساده و کاربردی است و امیدواریم در بروزرسانی های اینده امکان تغییر تم نیز به برنامه اضافه شود، در مجموع بله در بحث رابط کاربری نمره ی قابل قبولی می گیرد .

برنامه های مشابه:
پیام رسان "بله" برنامه ی بسیار کامل و جذابی است که نمونه ان در اپ های مشابه فارسی وافعا نادر است، اما سوال اینجاست که ایا "بله" می تواند جایگزین مناسبی برای پیام رسان تلگرام باشد؟ 
پاسخ ما به این سوال مثبت است زیرا تمامی امکانات اصلی تلگرام در بله نیز وجود دارد و "بله" علاوه بر این قابلیت ها امکان تراکنش مالی را نیز به کاربران می دهد. اما این بدین معنی نیست که "بله" پیام رسانی کاملی است و هنوز برخی نواقص جزیی در برنامه وجود دارد، ولی "بله" در اول راه است و در بروز رسانی های اینده می تواند بسیار کامل تر و کاربردی تر شود و حتی در قسمت ارایه امکانات می تواند از پیامرسانی مانند تلگرام پیشی بگیرد.در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که "بله" یک سروگردن از پیام رسان های داخلی بالاتر است و با هیچ کدام قابل مقایسه نیست، اگر تا کنون این برنامه را نصب نکرده اید پیشنهاد می کنیم حتما ان را امتحان کرده و نظرات خود را با ما به اشتراگ بگذارید.


نقاط قوت
-   امکانات و ویژگی های کاربردی‌ برنامه
-  امکان انجام عملیات بانکی
-  سرعت و کیفیت بالای برنامه

نقاط ضعف
-  عدم امکان حذف پیام پس از ارسال
-  برنامه از فایل های gif  به طور کامل پشتیبانی نمی کند
-   انجام تراکنش های مالی گاهی ناموفق است


شرکت سازنده: النون
امتیاز ما به برنامه:9  از 10
امتیاز برنامه در بازار: 4  از 5
نسخه بررسی‌شده: 2.32
پلتفرم:android ---iOS 
لینک‌ دانلود:

نظرات خود را در مورد این برنامه با ما‌ به اشتراک ‌بگذارید ...

منبع: نقدستان
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر