بررسی کامل عملکرد دوربین گوشی موبایل Galaxy S9 Plus Samsung توسط وب‌سایت DxOMark

بررسی کامل عملکرد دوربین گوشی موبایل Galaxy S9 Plus Samsung توسط وب‌سایت DxOMark
گلکسی اس 9 پلاس به عنوان جدیدترین پرچمدار سامسونگ در بازار گوشی‌های هوشمند، موفق شده بالاترین امتیاز را از وب‌سایت DXOMARK که بررسی دوربین دستگاه‌های الکترونیکی را انجام می‌دهد به خود اختصاص دهد. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به فرایند بررسی و امتیازهای ثبت شده برای این محصول خواهیم داشت.
  • جدیدترین بازی ها
گوشی هوشمند Galaxy S9 Plus جدیدترین محصول در میان گوشی‌های هوشمند سری گلکسی اس شرکت کره‌ای سامسونگ به حساب می‌آید. این محصول از ترکیب دوربین دوگانه مشابه با آنچه پیش از این در گلکسی نوت 8 شاهد بودیم بهره می‌برد اما لنزی با دیافراگم متغیر را به دوربین اصلی اضافه کرده است. به این ترتیب، در شرایط محیطی با نور محدود، از میزان گشودگی دیافراگم f/1.5 استفاده می‌شود تا میزان دریافت نور به حداکثر مقدار خود برسد. در شرایط محیطی با نور بیشتر و محیط‌های روشن‌تر، تغییر مشخصه میزان گشودگی دیافراگم لنز به f/2.4 در دستورکار قرار می‌گیرد تا جزئیات بهینه و شارپ بودن تصاویر را شاهد باشیم. 
به این ترکیب، امکان بزرگنمایی دو برابری تصاویر از طریق به‌کارگیری دوربین ثانویه و حالت فیلم‌برداری تصویر آهسته را اضافه کنید تا گلکسی اس 9 پلاس را به عنوان یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها در بازار گوشی‌های هوشمند در مقابل داشته باشید. 

مشخصات کلیدی دوربین:
دوربین اصلی 12 مگاپیکسلی با سنسور "2.55/1 و لنزی با دیافراگم متغیر با مشخصه گشودگی f/1.5 و f/2.4
دوربین ثانویه 12 مگاپیکسلی با سنسور "3.6/1 به همراه بزرگنمایی دو برابری و لنزی با مشخصه دیافراگم f/2.4
لرزش‌گیر اپتیکال برای هر دو لنز 
فوکوس خودکار تشخیص فاز دوال پیکسل روی دوربین اصلی
فلش LED
فیلم‌برداری 4K با نرخ 60 فریم بر ثانیه 
فیلم‌برداری تصاویر آهسته با رزولوشن اچ‌دی و نرخ 960 فریم بر ثانیه

خلاصه تست
گلکسی اس 9 پلاس با ثبت امتیاز کلی 99 موفق شده در رده‌بندی DXOMARK در صدر قرار گرفته و با یک امتیاز بیشتر از پیکسل 2 پیشتاز بازار لقب گیرد. گلکسی اس 9 پلاس از دوربینی بهره می‌برد که تقریبا هیچ ضعف مشخصی نداشته و در بخش عکس‌برداری و فیلم‌برداری عملکرد مناسبی دارد. امتیاز 104 بالاترین نتیجه‌ای بوده که تا به اینجای کار شاهد بوده‌ایم. این در حالی است که امتیاز 91 برای ویدئو، اگرچه کمی پایین‌تر از سطح بالای بازار است اما همچنان گلکسی اس 9 پلاس را در میان بهترین‌های بازار قرار می‌دهد. به این ترتیب، پرچمدار سامسونگ به گزینه‌ای ایده‌آل برای کاربرانی تبدیل خواهد شد که به دنبال بهترین نتیجه ممکن در عکس‌برداری بوده و در عین حال نمی‌خواهند فیلم‌برداری ویدئویی را هم فدای عکس‌برداری کنند. 

نور مناسب
دوربین گلکسی اس 9 پلاس در نور مناسب و هوای آفتابی می‌تواند نتایج عالی را در خروجی، پیش روی شما قرار دهد. در این حالت، رنگ‌ها کاملا روشن و شفاف بوده و اکسپوژر هم در سطح خوبی قرار دارد. علاوه بر این، محدوده دینامیکی با گستره بالا را شاهد هستیم. سامسونگ موفق شده در این محصول، توازن خوبی میان گزینه کاهش نویز و حفظ جزئیات ایجاد کند. به این ترتیب، تکسچرها در حد خوبی بوده و همچنان مدیریت نویز تصاویر نیز قابل توجه است. در این حالت، هاله خاکستری محدودی را در آسمان آبی و دیگر قسمت‌هایی که رنگ‌های ساده و یک‌دست دارند شاهد خواهید بود. 
فوکوس خودکار را نمی‌توان سریع‌ترین در میان محصولاتی که تا به اینجای کار آزمایش کرده‌ایم قرار داد اما از سرعتی به اندازه کافی برخوردار است که هیچ ایراد و مشکلی را برای کاربران ایجاد نکند. عملکرد فوکوس در سطح خوبی بوده اما در میان صدها نمونه‌ای که به ثبت رساندیم چند مورد هم وجود داشت که فوکوس در آن پیاده‌سازی نشده بود. 

دوربین گلکسی اس 9 پلاس هیچ ایراد جدی نداشته اما در صورتی که بخواهیم از گزینه‌ای انتقاد کنیم باید از آرتیفکت یا درست‌نمایی یاد کرد. به عنوان مثال، تصاویری که نور زیاد دارند هاله‌های بنفش رنگ را در لبه‌های با کنتراست بالا در تصویر نشان می‌دهند. گوشه‌ها تا حد کمی هم نرم‌تر از مرکز بوده و رنگ آبی یا صورتی جزئی در نور زیاد مشاهده می‌شود. با وجود این، موارد یادشده کاملا جزئی بوده و روی هم رفته گلکسی اس 9 پلاس در نور کافی، عملکرد قابل توجهی دارد. 

نور محدود و فلش
عملکرد پرچمدار سامسونگ در شرایط تاریک‌تر هم تاثیرگذار است. همان‌طور که انتظار می‌رود شاهد کاهش جزئیات خواهیم بود زیرا در این شرایط دوربین مجبور است حساسیت را افزایش داده یا از قابلیت ثبت چند فریمی برای مطابقت بیشتر با شرایط محیطی با نور محدود استفاده کند. با وجود این، گلکسی اس 9 توازن عالی میان نویز و جزئیات در تمام شرایط نوری ایجاد می‌کند. اکسپوژر نیز در محیط‌هایی با نور کم، در سطح مناسب قرار دارد. تنها در تاریک‌ترین شرایط محیطی با میزان یک لوکس نوری، خروجی تا حدود قابل توجهی آندراکسپوژر خواهد شد. با وجود این، تفاوت چندانی میان این محصول و دیگر رقبای گلکسی اس 9 پلاس وجود ندارد. 

وقتی در شرایط محیطی با نور فوق‌العاده پایین و بدون تابش نور قرار دارید فلش LED گلکسی اس 9 پلاس می‌تواند گزینه‌ای اضطراری و کاربردی باشد. تصاویر ثبت شده با فلش از اکسپوژر خوبی برخوردار بوده و از جزئیات/نویز قابل قبولی مشابه با تصاویر به ثبت رسیده بدون استفاده از فلش بهره می‌برند. سیستم خودکار توازن رنگ سفید هم نتایج تقریبا دقیقی را ایجاد کرده و تنها نقطه ضعف در استفاده از فلش در پرتره‌ها، تمایل دوربین برای ایجاد افکت قرمز شدن چشم‌ها است. 


زوم و بوکه
گلکسی اس 9 پلاس از ترکیب دوربین دوگانه مشابه با آنچه در سلطان زوم در عکاسی با گوشی‌های هوشمند یعنی گلکسی نوت 8 شاهد هستیم بهره می‌برد. از همین رو جای تعجب نیست که گلکسی اس 9 پلاس هنگام بزرگ‌نمایی یا همان استفاده از قابلیت زوم بتواند به نتایج فوق‌العاده‌ای دست پیدا کند. رزولوشن و جزئیات وقتی که از بزرگنمایی با ضریب چهار برابری استفاده کنیم در سطح تاثیرگذاری قرار دارد. علاوه بر این، تصاویر به ثبت رسیده در حالت بزرگنمایی، به مراتب تمیزتر از نمونه‌های به ثبت رسیده توسط رقبای این پرچمدار سامسونگ است. 
در مقایسه انجام شده، به خوبی می‌توانید شاهد باشید که گلکسی اس 9 پلاس در این بخش توانسته به جزئیات بهتر دست پیدا کند و مقدار آرتیفکت کم‌تر در کنار مقادیر پایین‌تر نویز در بزرگنمایی 4 برابری در مقایسه با آیفون 10 اپل قابل مشاهده است. عملکرد پیکسل 2 به عنوان گوشی هوشمندی که از ترکیب دوربین تکی بهره می‌برد قابل تحسین بوده و اما از آنجایی که خبری از لنز تله در دوربین این گوشی نیست نمی‌توان آن را در لیست رقابت با محصولات سامسونگ و اپل قرار داد. 

با توجه به بهره‌گیری از ترکیب دوربین دوگانه، گلکسی اس 9 می‌تواند تصاویری قابل توجه با پیاده‌سازی شبیه‌سازی افکت بوکه ایجاد کند. تار شدن صحنه نه‌تنها در صحنه پشتی بلکه تا پیش زمینه هم امتداد یافته و توانایی تار کردن تصاویر در کنار انتقال مناسب به پیش‌زمینه توانسته ظاهری جذاب و خوشایند را ایجاد کند. ایزوله کردن سوژه نیز در حد مناسبی قرار گرفته است اما با نگاهی دقیق‌تر از نزدیک، برخی از آرتیفکت‌های جزئی در کنار سوژه پیش‌زمینه، قابل مشاهده خواهد بود. در حالت عکس‌برداری با فعال سازی افکت بوکه هم محدوده دینامیکی، محدودتر از عکس‌برداری در حالت استاندارد است. 


توضیح امتیازهای مربوط به عکس‌برداری
گلکسی اس 9 پلاس سامسونگ با ثبت امتیاز 104 موفق شده بالاترین امتیاز به ثبت رسیده در بررسی قابلیت عکس‌برداری گوشی‌های هوشمند را به خود اختصاص دهد. امتیاز کلی در این بخش، با درنظر گرفتن امتیازهای ارائه شده در بخش‌های زیرین و بررسی ابعاد مختلف عملکرد در شرایط نوری متفاوت، محاسبه می‌شود. در این بخش، نگاهی دقیق‌تر به ریز امتیازات به ثبت رسیده در بخش عکس‌برداری با گلکسی اس 9 پلاس خواهیم داشت.

اکسپوژر و کنتراست (91)
دوربین گلکسی اس 9 پلاس در بررسی‌های ما موفق شد اکسپوژر خوبی را در تمامی شرایط نوری تا حتی عکس‌برداری در محیط‌های با نور بسیار محدود، ایجاد کند. با توجه به فعال‌سازی موثر قابلیت HDR به طور خودکار و در زمان‌های لازم، محدوده دینامیکی هم در سطح بسیار خوبی قرار دارد. تنها نقطه ضعف دوربین این محصول سامسونگ در این بخش، تفاوت میان اکسپوژرها در زمانی است که مجموعه‌ای از عکس‌ها را از یک صحنه واحد به ثبت می‌رسانید. 
با ثبت امتیاز 91، گلکسی اس 9 پلاس موفق شده امتیاز عالی را در این دسته به ثبت برساند اما تفاوت یادشده، دلیل اصلی است که باعث شده این محصول نتواند امتیاز 95 را که پیش از این به پیکسل 2 گوگل اختصاص داده شده بود از آن خود کند. 

تفاوت میان محدوده دینامیکی را می‌توانید میان نمونه‌های به ثبت رسیده توسط گلکسی اس 9 پلاس، آیفون 10 و گوگل پیکسل 2 شاهد باشیم. در این بین، سامسونگ موفق شده گسترده‌ترین محدوده دینامیکی را به ثبت برسد. این امر به ویژه در بخش‌های دارای های‌لایت یعنی جایی که حساسیت بیشتر جزئیات را شاهد هستیم به چشم می‌خورد. در برخی صحنه‌ها، این افکت می‌تواند کاملا قدرتمند ظاهر شود و حتی به ایجاد نمایشی تا حدودی غیرطبیعی ختم شود. البته این امر تا حد زیادی به سلیقه کاربر هم بستگی دارد. 

گلکسی اس 9 پلاس به خوبی صحنه‌های با کنتراست بالا را مدیریت می‌کند. از جمله این صحنه‌ها می‌توان به پنجره با نور پس‌زمینه اشاره کرد. در این بخش دوربین می‌تواند توازنی خوب میان اکسپوز کردن پیش‌زمینه و فراهم کردن جزئیات کافی در پس‌زمینه روشن‌تر ایجاد کند. 

الگوی آزمایشی زیر در نور کاملا کم  یک لوکسی به ثبت رسیده است. تصویر به ثبت رسیده توسط گلکسی اس 9 پلاس تا حد کمی آندراکسپوز شده اما همچنان قابل استفاده بوده و از نظر عملکردی، در این شرایط در سطح بسیاری از رقبای مستقیم خود قرار می‌گیرد. 


تولید رنگ (81)
گلکسی اس 9 در تمامی شرایط عکس‌برداری، تولید رنگ خوبی دارد. در این بخش، چند امتیاز به دلیل ایجاد هاله‌های آبی یا صورتی در فضاهای باز که تحت تاثیر سیستم مدیریت توازن رنگ سفید ایجاد شده، کسر شده است. پاسخ رنگی در هر سه دوربین مقایسه شده، تقریبا مشابه بوده و تفاوت میان آن‌ها تنها به اختلاف در اکسپوژر بستگی دارد. 


فوکوس خودکار (91)
همان‌طور که گفته شد سیستم فوکوس خودکار در دوربین گلکسی اس 9 پلاس را نمی‌توان سریع‌ترین سیستمی که تاکنون بررسی کرده‌ایم به حساب آورد اما این گزینه، تا حد زیادی به بهترین‌های بازار، نزدیک است. در نمودار زیر می‌توانید عملکرد سیستم فوکوس خودکار این پرچمدار سامسونگ را در نور کم (20 لوکسی) مشاهده کنید. 


تکسچر (67)
تکسچر و نویز تا حد زیادی به هم ارتباط دارند. از همین رو، بررسی شانه به شانه این دو المان در ارتباط با هم، منطقی به نظر می‌رسد. منصفانه است که بگوییم برای گلکسی اس 9 پلاس مهندسان بخش طراحی و توسعه دوربین سامسونگ موفق شده‌اند توازن عالی میان حفظ جزئیات و کاهش نویز ایجاد کنند. جزئیات خیلی خوب رندر شده اما با نگاه نزدیک، برخی تکسچرهای نرم‌تر به واسطه کاهش نویز، تار شده‌اند. میزان نویز در نور محیطی محدود در حد پایین بوده و در شرایط محیطی با نور کم هم توازن خوبی را شاهد هستیم. 

در زیر می‌توانید مقایسه انجام شده در محیطی با نور 100 لوکسی را شاهد باشید که در آن گلکسی اس 9 موفق شده جزئیات خوبی را به ثبت برساند اما همچنان پایین‌تر از پیشتاز بازار در این بخش یعنی گوگل پیکسل 2 قرار می‌گیرد. 

در شرایط نوری با مقدار 20 لوکس نوری، سامسونگ موفق شد تمیزترین تصویر را در میان رقبا به ثبت برساند با وجود این، سطح جزئیات و تکسچرها در دستگاه تولیدی گوگل در سطح بالاتری قرار دارد. 
به همین ترتیب، امتیاز 79 برای بخش نویز، امتیاز 62 برای المان آرتیفکت، امتیاز 86 برای عملکرد فلش، امتیاز 65 برای قابلیت زوم یا بزرگنمایی و بالاخره امتیاز 50 برای افکت بوکه ثبت شده است. 

امتیاز فیلم‌برداری
گلکسی اس 9 پلاس موفق به ثبت امتیاز 91 در بخش عملکرد فیلم‌برداری شده است تا در میان برترین‌ها قرار گیرد. امتیاز کلی در بخش فیلم‌برداری ویدئویی با درنظر گرفتن امتیازهای زیر مجموعه، بدست آمده است. در این بخش امتیاز اکسپوژر برابر با 83، امتیاز تولید رنگ برابر با 88، امتیاز فوکوس خودکار برابر با 87، امتیاز تکسچر برابر با 50، امتیاز نویز برابر با 74، آرتیفکت برابر با 80 و بالاخره امتیاز لرزش‌گیر هم برابر با 86 است. 

برخلاف آنچه در بخش عملکرد عکس‌برداری شاهد بودیم، گلکسی اس 9 بهترین بازار در بخش فیلم‌برداری نیست اما همچنان امتیازهای خوبی را به ثبت رسانده است. رنگ‌های روشن و زنده در بخش فیلم‌برداری، بهترین نتیجه را برای تمام گوشی‌های آزمایش شده به نمایش گذاشت. اکسپوژر در سطح خوبی بوده و پوشش خوبی را هم در هنگام تغییر شرایط نوری شاهد هستیم. سیستم فوکوس خودکار هم عملکرد قابل قبولی در تمامی شرایط داشت. 
لرزش‌گیر اپتیکال هم یکی دیگر از المان‌هایی است که عملکرد قابل قبولی داشت. سیستم کاهش نویز نیز با بهره‌وری بالا یکی از نقاط قوت دوربین به حساب می‌آید. 

در بخش نقاط ضعف باید اعتراف کرد که جزئیات در بخش فیلم‌برداری در سطح بهترین‌ محصول بازار قرار نداشته و در برخی موارد آرتیفکت‌ها قابل مشاهده هستند. علاوه بر این، پوشش ندادن اکسپوژر در برخی موارد، در شرایطی که میزان نور تغییر می‌کند نیز به چشم می آید. 
سیستم لرزش‌گیر هم نمی‌تواند به طور کامل تمامی حرکات و لرزش‌ها را در زمانی که در حال راه رفتن هستید خنثی کند. 

نتیجه گیری
گلکسی اس 9 پلاس بدون شک محصولی است که در بخش عملکرد دوربین هیچ نقطه ضعف چشمگیری ندارد. در هر دو بخش عکس‌برداری و فیلم‌برداری، این محصول عملکرد قابل توجهی را به ثبت می‌رساند. امری که باعث شده بالاترین امتیاز DxOMark تا به اینجای کار برای این پرچمدار درنظر گرفته شود. 

به این ترکیب، یکی از بهترین گوشی‌های هوشمند در بهره‌گیری از قابلیت زوم و بوکه را اضافه کنید تا معجونی مثال‌زدنی را در مقابل داشته باشید. به این ترتیب باید پذیرفت که گلکسی اس 9 پلاس استانداردهای جدیدی را در بخش عملکرد دوربین برای گوشی‌های هوشمند سال 2018 میلادی ثبت کرده است. 

منبع: DxOMark
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر