بررسی کامل و تخصصی دوربین گوشی هوشمند LG V10

بررسی کامل و تخصصی دوربین گوشی هوشمند LG V10
ال‌جی با رونمایی از G4 در بازار تلفن همراه، در عرصه دوربین به شدت قدرت‌نمایی کرد. G4 آن چنان در زمینه دوربین قدرتمند ظاهر شد که تمام نگاه علاقمندان به عکاسی را به خود جلب کرد. حالا چند وقتی است که ال‌جی از V10 ، مطرح‌ترین گوشی خود بعد از G4 رونمایی کرده است. در این نوشتار به بررسی تخصصی دوربین LG V10 می‌پردازیم.
  • جدیدترین بازی ها
lg-v10-camera-review-01

آنچه از ظواهر امر پیداست، دوربین V10 شباهت بسیار زیادی به G4 دارد. با این حال ما صرف نظر از این گمانه زنی که هر دو از یک دوربین بهره‌مند هستند، به بررسی دوربین V10 می‌پردازیم. در زیر مشخصات کامل دوربین V10 را می‌بینید.

نام LG V10
تعداد پیکسل 16 مگاپیکسل
حداکثر رزولوشن 2988 × 5312
اندازه سنسور 1/2.6 اینچ
دهانه دیافراگم (f stop) 1.8
سرعت شاتر قابل تنظیم 30 تا 1/6000 ثانیه
میزان حساسیت قابل تنظیم (ISO) 50 تا 2700
میزان حرارت رنگ قابل تنظیم 2400 تا 7400 کلوین
تعداد پیکسل دوربین جلویی 5 مگاپیکسل
رزولوشن دوربین جلویی 1440 × 2560
حداکثر رزولوشن ضبط ویدئو 2160p , 30fps


تفکیک جزئیات

lg-v10-camera-review-02

V10 قدرت تفکیک مناسبی از خود ارائه داده است. در برش صد در صد می‌توان جزئیات تصویر را هرچند کارتونی شده دید. قدرت تفکیک جزئیات در این گوشی ال‌جی مناسب و تا حد زیادی خوب است، اما به هیچ وجه قابل قیاس با G4 نیست. در V10 قدرت پردازش عکس ضعیف‌تر بوده و در نتیجه عکس در مرحله کاهش نویز ، دچار تاثیرات کارتونی می‌شود.


بازنمایی رنگ

lg-v10-camera-review-03

می‌‌توان ادعا کرد که V10 از این نظر در میان بهترین گوشی‌ها قرار می‌گیرد. بازنمایی رنگ مناسب ارائه شده این گوشی باعث داشتن عکسی با رنگ‌های طبیعی‌تر شده‌است. با این‌حال همچنان باید گفت که قطعاً برای بهترین بودن راه درازی دارد و از هم خانواده خود یعنی G4 اختلاف زیادی دارد.


پرتره

lg-v10-camera-review-04

در زمینه پرتره V10 یک میان رده محسوب می‌شود. دوربین این گوشی در عکاسی از چهره عملکرد مناسبی دارد، اما همانطور که در برش صد در صد نیز مشاهده می‌شود، علی رغم وجود نور کافی در محیط، در تفکیک جزئیات بسیار ضعیف عمل کرده‌است. هرچند در پردازش رنگ پوست و واقع‌نمایی رنگی عملکرد خوبی دارد.

lg-v10-camera-review-05

V10 در پرتره دستاورد جدیدی نسبت به گوشی‌های دیگر نداشته و نسبت به G4 با اختلاف بسیار زیادی ضعیف عمل می‌کند. با تمام این تفاسیر به عنوان یک میان رده نمره خوبی می‌گیرد.


پرتره در فضای داخلی؛ عملکرد فلاش

lg-v10-camera-review-06

همانطور که در تصویر می‌بینید، فلاش V10 توانسته است عملکرد مناسبی از خود به نمایش بگذارد. علاوه بر اینکه نور فلاش به نسبت مناسبی بر روی قسمت‌های مختلف صورت تابیده شده‌است، جنس نور و نورسنجی خوب نیز از دیگر نکات مثبت قابل ذکر در این نمونه عکس است.


نمای شبانه

lg-v10-camera-review-07

هرچند اندکی نوردهی بیش از مقدار لازم دیده می‌شود اما درکل می‌توان گفت که نورسنجی مناسبی انجام شده‌است. فرایند کاهش نویز در نگاه کلی عملکرد خوبی دارد، هرچند در بازنمایی جزئیات تقریباً ناموفق است. به صورت کلی V10 تصویر قابل قبولی از یک نمای شبانه ارائه داده است.


سلفی

lg-v10-camera-review-08

V10 برای گرفتن سلفی تدابیر جدیدی به کار بسته‌است. دوربین سلفی این گوشی از دو دوربین استفاده می‌کند. یکی از دوربین‌ها لنز وایدتری داشته و برای گرفتن عکس‌های سلفی با تعداد نفرات بیش‌تر مناسب است. صرف‌نظر از اینکه استفاده از دو دوربین برای سلفی چقدر کارآمد است، باید اعتراف کنم که عملکرد هر دو دوربین جلوی V10 مناسب است. تفکیک جزئیات، واقع نمایی و بازنمایی رنگ و دیگر فاکتورهای دوربین در حد یک دوربین مستقل است. در زیر تصویر هر دو دوربین را در شرایط یکسان می‌بینید.


ویدئو

قابلیت تصویر برداری با رزولوشن UHD حالا دیگر چیز تازه‌ای در دوربین‌های موبایل نیست. V10در ضبط ویدئوی UHD عملکرد متوسطی دارد. با وجود کیفیت تصویر مناسب، اما مانند تقریباً همه تلفن‌های همراه دیگر، عملکرد لرزش‌گیر اپتیکی به کل تصویر صدمه می‌زند. علاوه بر امکانات رایج، V10 قابلیت تصویربرداری در فرمت‌ها و نرخ فریم‌ها و حتی نسبت‌ابعاد‌های متفاوت را نیز داراست. در تصاویر زیر اسکرین شات منوی تصویر برداری V10 را می‌بینید (برای بزرگنمایی کلیک کنید).

اما بزرگ‌ترین اتفاقی که در تصویربرداری V10 افتاده است، امکان تصویربرداری درحالت دستی (Manual) است؛ چیزی که پیش از این برای خیل علاقه‌مندان به تصویربرداری تنها یک رویا بود. در این حالت حتی می‌توان صدای میکروفن و یا جهت ضبط صدا را نیز تنظیم کرد. این قابلیت برای یک تلفن همراه قابلیت بسیار بزرگی محسوب می‌شود، اما خوب باید در نظر داشت که تعداد کاربرانی که قادر به استفاده از این قابلیت را داشته باشند بسیار کم است و کاربرد آن نیز بسیار اندک است. در زیر اسکرین شات منوی ویدئو در حالت دستی را می‌بینید(برای بزرگنمایی کلیک کنید).

همانطور که می‌بینید علاوه بر تنظیمات صدا، تنظیمات سرعت شاتر، حساسیت (ISO)، فوکوس دستی و وایت بالانس هم در دسترس کاربر قرار دارند.


فرمت RAW

یکی از قابلیت‌های جدیدی که در برخی اسمارتفون‌های بازار اضافه شده‌است، قابلیت عکاسی با فرمت RAW است. این قابلیت در V10 نیز وجود دارد. از جمله امکاناتی که با فرمت RAW عکس در اختیار خواهید داشت، قابلیت ویرایش وسیع عکس در نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ است. البته در اینجا قصد نداریم درباره فرمت RAW صحبت کنیم، پس به صرت اجمالی به خصوصیات RAW دوربین V10 می‌پردازیم.

V10 وقتی برای گرفتن عکس RAW تنظیم شود، همزمان از یک صحنه دو عکس با فرمت‌های Jpeg و DNG می‌گیرد که دومی نسخه RAW است و به ازای هر فریم عکس حجمی نزدیک به 19 مگابایت نیاز دارد. در زیر هر دو نسخه را در کنار هم می‌بینید که نسخه RAW توسط نرم‌افزار اصلاح نور شده‌است.

lg-v10-camera-review-16

همانطور که می‌بینید در نسخه RAW پس از اصلاح، قسمت‌های تاریک عکس به میزان زیادی اصلاح نور شده‌اند و به راحتی دیده می‌شوند. این اصلی‌ترین قابلیت فرمت RAW است که البته در V10 آزمایش خود را به خوبی پس می‌دهد. می‌توان اینطور نتیجه گرفت که فرمت RAW در V10 نمایشی نبوده و قابلیت‌های واقعی یک عکس RAW را با خود دارد.


رابط کاربری و حالت دستی (Manual) و حالت‌های دیگر

V10 رابط کاربری مشابه G4 دارد و به طور کلی می‌توان اینطور ادعا کرد که کاربری راحتی دارد. حالت Simple و Auto برای انداختن عکس درهر لحظه عملکرد مناسبی دارند و حالت Simple بدون اینکه کاربر را در میان گزینه‌های بیهوده قرار دهد صرفاً با لمس کردن نقطه دلخواه برای فوکوس کار خود را انجام می‌دهد. در این میان البته کار ویژه V10 مربوط به قسمت دستی یا همان Manual است. منوی حالت دستی در V10 دقیقاً مشابه G4 است و امکانات تقریباً کامل برای عکاسی در حالت دستی را فراهم می‌کند. حالت‌های دیگری نیز در V10 تعبیه شده‌اند که به دلیل تکراری بودن و یا کاربری‌های صرفاً سرگرمی به آنها نمی‌پردازیم. در تصاویر زیر اسکرین شات محیط کاربری عکاسی V10 را می‌بینید(برای بزرگنمایی کلیک کنید).

نتیجه

V10 قطعاً نه به پای G4 می‌رسد و نه توان رقابت با پرچمداران دیگر برند‌ها را دارد، اما می‌توان آن را در میان گوشی‌های میان رده‌ای قرار داد که دوربین خوبی دارند؛ به خصوص اینکه حالت دستی مفصلی هم برای عکاسی و هم برای تصویربرداری دارد و می‌‌تواند عکس را با فرمت RAW ذخیره کند.

منبع: فارنت
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر