برنامه‌ی خواب مدیران کسب‌وکار چگونه باید باشد؟

برنامه‌ی خواب مدیران کسب‌وکار چگونه باید باشد؟
اگر در طول زندگی خود به توصیه‌ی پزشکان توجه کرده باشید، مطمئناً راجع به اهمیت خواب کافی شنیده‌اید. احتمالاً شخص شما صبح‌هایی را تجربه کرده‌اید که کلافه و خسته بیدار می‌شوید اما در صبحی دیگر با احساس تازگی و انرژی از خواب برمی‌خیزید. علت چیست؟
  • جدیدترین بازی ها
اگر در طول زندگی خود به توصیه‌ی پزشکان توجه کرده باشید، مطمئناً راجع به اهمیت خواب کافی شنیده‌اید. احتمالاً شخص شما صبح‌هایی را تجربه کرده‌اید که کلافه و خسته بیدار می‌شوید اما در صبحی دیگر با احساس تازگی و انرژی از خواب برمی‌خیزید.
علت چیست؟ موضوعی که به آن اشاره شد حاصل تجربه‌ی چرخه‌های خواب است، آن‌هم بدون هرگونه آگاهی و شناخت نسبت نحوه عمل آن‌ها و این‌که چطور می‌توان این چرخه‌ها را کنترل کرد. خواب خوب با خود انرژی بیشتر و مزاج بهتر به همراه می‌آورد. عملکرد حافظه بهبود می‌یابد و توانایی اندیشیدن تسهیل می‌شود. واکنش‌های شما سریع‌تر می‌شود، اگر خواب خوبی نداشته باشید دقیقاً برعکس همه‌ی این نکات رخ خواهد داد.
به‌عنوان یک کارآفرین یا مدیرعامل، شاید خواب اهمیت بیشتری نسبت به دیگران پیدا کند. در این جایگاه همیشه باید اولین و بهترین در بازی بود و جایی برای خسارت ناشی از کمبود خواب وجود ندارد. بااین‌حال یک تصور رایج در خصوص کارآفرینان موفق وجود دارد که در آن همیشه شخصیتی را به تصویر می‌کشد که تا صبح با چای و قهوه در حال سخت کار کردن هستند.
خطرات بیشتری علاوه بر کمبود آنی انرژی و تمرکز وجود دارند، شیوه‌ی زندگی با خواب حداقلی می‌تواند منجر به بیماری‌های مختلف و کاهش طول عمر شود.
خوشبختانه با درک نحوه‌ی عملکرد خواب، می‌توان این مشکلات را پشت سر گذاشت.
علم خواب
خوابیدن با خاموش شدن کامپیوتر هنگام شب تفاوت زیادی دارد. انسان‌ها در مقایسه با ماشین‌ها عملکردی بسیار پیچیده‌تر دارند. خواب به‌صورت چرخه‌های مختلف که به پنج مرحله تقسیم می‌شوند کار می‌کند. اولین مرحله خواب سبک است، شکلی از چورت زدن که حالتی بین خواب‌وبیداری محسوب می‌شود. در این سیکل شما حرکت می‌کنید، جای خود را تغییر می‌دهید. مرحله‌ی دوم خواب عمیق‌تری است تنفس در آن آرام‌تر می‌شود و در مرحله‌ی سوم خواب عمیق‌تر می‌شود، زمانی که مغز در حالت دفرگ و یکپارچه‌سازی قرار می‌گیرد. در این فاز مغز به تعمیر خود می‌پردازد. مرحله‌ی پنجم خواب عمیق‌تر شده و مرحله‌ی پنج زمانی است که در حالت خواب REM قرار می‌گیرید.
REM زمانی است که شما در حال خواب دیدن هستید و همین مرحله از خواب بیشترین سود را برای ما به همراه دارد. همچنین بیدار شدن زمانی که در این مرحله از خواب قرار دارید بسیار زیان‌آور است. هر چه خوابی که از آن بیدار شده‌اید عمیق‌تر باشد، اثرات منفی هم افزایش می‌یابند.
هر سیکل و چرخه‌ی خواب تقریباً به مدت 90 دقیقه زمان می‌برد. مرحله خواب REM کمتر طول می‌کشد و پس از خارج شدن از آن این چرخه‌ها بازهم تکرار می‌شوند. ترفندی که در اینجا می‌تواند مؤثر واقع شود خوابیدن به‌اندازه‌ی ضریبی از 90 دقیقه باشد.
نصیحت حداقل هشت ساعت خواب صحیح نیست، 7.5 ساعت بهتر است، تنها اطمینان حاصل کنید که به مدت ضریبی از 1.5 ساعت بخوابید تا در طول روز سرحال‌تر و پرانرژی باشید.
برنامه‌هایی زیادی به‌طور ویژه برای گوشی‌های هوشمند وجود دارند که چرخه‌های خواب شما را تحت نظر می‌گیرند. میکروفن گوشی تغییر صدای تنفس را تشخیص داده و برنامه متوجه تنفس آرام‌تر می‌شود. و با توجه به محلی که گوشی خود را قرار می‌دهید، شاید بتواند حرکت و غلتیدن شما را نیز تشخیص دهد.
شیوه‌ی کار این برنامه‌ها به این صورت است که شما زمان مدنظر خود را برای بیدار شدن تعریف می‌کنید. برنامه چرخه‌های خواب شما را تحلیل می‌کند و بعد با تشخیص مرحله‌ی موردنظر شما، بیدارتان خواهد کرد. اگر همه‌چیز به‌درستی جلو رفته باشد، با حس تازگی و آمادگی کامل روز خود را آغاز خواهید کرد.
این رمز خواب درست است و نکته‌ای است که تمام مدیرعامل‌ها یا می‌دانند، یا باید یاد بگیرند.

منبع: Entrepreneur
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر