برگزیدگان انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران مشخص شدند

برگزیدگان انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران مشخص شدند
شب گذشته، دهمین دوره جوایز انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران برگزار شد و فیلم‌های «ابد و یک روز» و «اژدها وارد می‌شود» اکثر جوایز را تصاحب کردند. از نکات بارز این مراسم، انتقاد تند سینماگران، به نشریه یالثارات بود. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
شب گذشته مراسم دهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران برگزار شد و این انجمن برگزیدگان سال سینمای ایران را معرفی کرد. در این میان، دو فیلم «ابد و یک روز» و «اژدها وارد می‌شود» بیشترین جوایز را تصاحب کردند. از حواشی این مراسم، اعتراضات گسترده سینماگران و هنرمندان، به توهین‌های نشریه «یالثارات» به جامعه سینمایی ایران بود که از سوی هنرمندان کشورمان به شدت محکوم شد.

در ابتدای این مراسم، تندیس و لوح سپاس بهترین مستند کوتاه، به فیلم «کهریزک تجریش»، ساخته خانم آزاده رضاییان مقدم اهدا شد. در بخش بهترین مستند نیمه بلند نیز، این انجمن، فیلم «محاکمه» به کارگردانی سید احسان عمادی را برگزید.

دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند به لقمان خالدی، کارگردان فیلم «فصل هرس» اهدا شد و کامران حیدری، برای فیلم مستند «دینگومارو» برنده تندیس بهترین فیلم مستند بلند شد. جایزه شهید آوینی نیز به فیلم مستند A157 به کارگردانی بهروز نورانی پور تعلق گرفت.

در ادامه این مراسم، انجمن منتقدان سینمای ایران از احترام برومند، همسر مرحوم داوود رشیدی، با اهدای لوحی تقدیر کرد. پس از صحبت‌های علی نصیریان درباره داوود رشیدی و گرامیداشت یاد او، منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما از انجمن منتقدان سینمایی سپاسگزاری کرد و با محکوم کردن نشریه «یالثارات»، از روزنامه نگارانی که به این نشریه و ادبیات زننده آن اعتراض کردند، قدردانی کرد.

در ادامه مراسم، تندیس بهترین فیلم کوتاه، به کاوه دانشمند، کارگردان فیلم «باران‌های گاه به گاه» اهدا شد. سپس از لادن طاهری، مدیر فیلمخانه ایران، به پاس زحماتش تقدیر شد و لوح سپاسی به او اهدا شد. در ادامه، رضا معتمد، مسئول جلوه‌های بصری فیلم «سینما نیمکت»، تندیس بهترین دستاورد فنی را از انجمن منتقدان سینمایی ایران دریافت کرد. سعید ملکان نیز برای چهره پردازی فیلم «ابد و یک روز»، دیپلم افتخار گرفت.

اشکان خطیبی در نمایی از فیلم «سینما نیمکت»

محمد رضا دلپاک نیز برای فیلم «لانتوری»، تندیس بهترین صدای فیلم را دریافت کرد. آقای دلپاک جایزه خود را به تمام مادران ایرانی تقدیم کرد. پس از آن، نگار نعمتی و امیر حسین قدسی، تندیس بهترین طراحی صحنه و لباس را برای فیلم «اژدها وارد می‌شود» دریافت کردند.

کریستف رضاعی نیز جایزه بهترین موسیقی فیلم را برای کار خود در فیلم «اژدها وارد می‌شود» دریافت کرد. کریستف رضاعی سال گذشته نیز این جایزه را برای کار برجسته خود در فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» دریافت کرده بود.

در ادامه، احسان بیگلری، دیپلم افتخار بهترین خلاقیت و استعداد درخشان را برای فیلم «برادرم خسرو» دریافت کرد. تندیس این بخش به محمد حسین مهدویان، کارگردان فیلم «ایستاده در غبار» اختصاص یافت.

محمد حسین مهدویان، برنده تندیس و لوح سپاس بهترین خلاقیت و استعداد درخشان برای فیلم «ایستاده در غبار»

هایده صفی یاری نیز برای تدوین فیلم‌های «لانتوری» و «اژدها وارد می‌شود» برنده تندیس بهتری تدوین شد. هومن بهمنش نیز برای فیلم «اژدها وارد می‌شود»، جایزه بهترین فیلمبرداری را دریافت کرد. سپس فاطمه معتمد آریا از رخشان بنی اعتماد تقدیر کرد.

سارا بهرامی، برای بازی در فیلم «انتهای خیابان چهل و یکم»، دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرد و تندیس این بخش به شبنم مقدمی در فیلم «نفس» تعلق گرفت.

پس از آن، نوید محمد زاده برای بازی خیره‌کننده‌اش در فیلم «ابد و یک روز» برنده تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد و ضمن تقدیر از سعید روستایی، کارگردان فیلم، جایزه خود را به ابوالفضل پورعرب، اهدا کرد.

نوید محمد زاده، تندیس خود را به ابوالفضل پور عرب برای بازی‌اش در فیلم «نرگس»

پریناز ایزدیار نیز برای بازی در فیلم «ابد و یک روز»، دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد و تندیس این بخش به لیلا حاتمی، برای بازی در فیلم «من» تعلق گرفت. مانی حقیقی که به نیابت از لیلا حاتمی این جایزه را دریافت کرد، نشریه یالثارات را به دلیل توهین به او، ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی، محکوم کرد.

پریناز ایزدیار برای بازی در فیلم «ابد و یک روز» دیپلم افتخار کسب کرد.

سپس، انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، تندیس و لوح سپاس ویژه را به ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان فیلم «بادیگارد» اهدا کرد و این کارگردان نیز به شدت از نشریه یالثارات انتقاد کرد.

سپس رضا کیانیان، برای اهدای تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد روی صحنه آمد و از سکوت وزیر ارشاد نسبت به نشریه یالثارات انتقاد کرد. این جایزه به پیمان معادی، برای فیلم «ابد و یک روز» تعلق گرفت و او نیز با حمایات از همکاران خود، از نشریه یالثارات انتقاد کرد.

پیمان معادی و رضا کیانیان، توهین‌های نشریه «یالثارات» را محکوم کردند و خواستار برخورد با عوامل این نشریه شدند.

پس از گرامیداشت یاد عباس کیارستمی، جوایز بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه به سعید روستایی برای نویسندگی و کارگردانی فیلم «ابد و یک روز» تعلق گرفت.
در پایان، جایزه ویژه بهترین فیلم به رضا میرکریمی برای فیلم «دختر» تعلق گرفت و سعید ملکان، تهیه کننده فیلم «ابد و یک روز»، تندیس بهترین فیلم را از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران دریافت کرد.

حضور عوامل فیلم «ابد و یک روز» روی صحنه برای دریافت تندیس بهترین فیلم
منبع: سلام سینما، iCinema
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر