به مریخ خوش آمدید! | نقد بررسی بازی Doom

به مریخ خوش آمدید! | نقد بررسی بازی Doom
وقتی به پیشینه‌‌ی سبک اکشن اول شخص نگاه می‌کنیم با نام‌های بزرگی روبرو می‌شویم؛ نام‌هایی که بعضا در مقام پدر اکشن اول شخص از آنها یاد می‌شود! عناوینی همچون «ولفنشتاین» «کواییک» و همچنین «دووم» Doom که از جمله پایه‌گذاران این سبک به حساب می‌آیند.
  • جدیدترین بازی ها
هر کدام از این عناوین توسط استودیو خوش‌نام «اید سافت‌ویر» توسعه و ساخته شده‌اند. حال بعد از گذشت یازده‌سال از آخرین دووم که تحت عنوان «دووم3» منتشر شد، استودیو «اید سافت‌ویر» دوباره سعی دارد با ریبوت عنوان خوش‌نام خود هیجان را به سبک اکشن اول شخص بازگردانده و تلاش کند تا مخاطبان کهنه کار را به همراه کاربران جدید مدتی در میان غول‌های بزرگ و پرتعداد تنها، در مریخ رها کند. با نقد ما در دنیای بازی همراهی کنید.

اره برقی مریخی!


به مریخ خوش آمدید

همین ابتدای نقد باید بگوییم که  اید سافت‌ویر کار خود را به نحو احسنت انجام داده است و دووم جدید نه تنها به اصالت خود وفادار و پایبند باقی‌مانده است بلکه توانسته با ترکیب عناصر جدید و مدرن این سبک، هیجان بازی را چند برابر بکند. مهم‌ترین اصل دووم نیز همین تزریق هیچان به مخاطب است؛ همچنان مثل گذشته دووم یک بازی طولانی است که در طی آن ما باید با سیل عظیمی از دشمنان ریز و درشت در هیکل‌ها و قیافه‌های مختلف روبرو شده و برای بقا مبارزه کنیم. بازی با معرفی مریخ شروع می‌شود و از همان ابتدای کار به شما هشدار می‌دهد که مریخ و موجودات داخل آن هیچ گونه رحمی نخواهند داشت. و لحظه‌ای درنگ برابر با مرگ شما خواهد بود. تنوع بسیار زیاد دشمنان ضمن حفظ اصالت این مجموعه باعث شده تا هر کدام از آنها برای کشته شدن چالش مخصوص خود را بطلبند. از طرفی خود ما هم با تنوع بسیار زیادی از اسلحه ها همراه هستیم که به مرور با پیشروی در داستان بازی در اختیار  قرار خواهند گرفت.

سازنده‌ها تلاش کرده‌اند با تنوع بخشیدن به دشمنان و اسلحه‌ها لحظات بسیار جذاب و منحصر به فردی برای ما رقم بزند. استفاده مناسب از اسلحه‌های سنگین و سبک در زمان مناسب و داشتن یک برنامه‌ریزی منسجم در میان انبوهی از دشمنان باعث صرفه جویی در مهمات و البته از بین رفتن هر چه سریع‌تر دشمن‌ها می‌شود. البته این برنامه‌ریزی در اواخر بازی عملا غیرممکن می‌شود و تجمع بیش از حد دشمن‌ها که در اشکال مختلف به سمت شما حمله ور می‌شوند فرصت سرخاراندن نیز به شما نمی‌دهد. بیشتر اوقات مهم نیست چه اسلحه‌ای در دست دارید فقط همین که زنده هستید و ماشه را فشار می‌دهید و به سمت دشمن شلیک می‌کنید جای شکر دارد. خوشبختانه از اواسط بازی به دفعات زیاد با چنین مراحلی روبرو می‌شویم که هیجان و جذابیت بازی را دو چندان کرده و نشان می‌دهد سازنده به خوبی به اصالت بازی وفادار بوده است. همان‌طور که اشاره کردیم تنوع زیاد اسلحه‌ها از نکات مثبت بازی به حساب می‌آید که این تنوع زیاد در کنار یک سیستم ارتقای چند لایه هیجان و لذت بازی را دو چندان می‌کند، همه‌ی اسلحه‌ها قابلیت ارتقا دارند این در حالی است که قسمتی از این قابلیت توسط انجام برخی مراحل فرعی است که باید توسط خود آن سلاح انجام شود. این مراحل فرعی به صورت چالش‌هایی در گوشه کنار مراحل بازی قرار گرفته و به صورت مرحله مخفی نیز از آنها اسم برده‌ می‌شود. سیستم ارتقا فقط شامل حال سلاح‌ها نیست و زره و قابلیت‌های آن نیز به مرور با به دست آوردن آیتم‌های ضروری ارتقا پیدا می‌کنند که رفته رفته از شخصیت بازی یک قهرمان مریخی ساخته می‌شود.

مثل گذشته در جای جای مراحل بازی بسته های سلامتی و مهمات وجود دارند که در اکثر مواقع حس نوستالژیک رسیدن به یک منطقه مملو از مهمات را برای کاربران کهنه کار تازه و به یادماندنی می‌کند این در حالی است که اصالت بازی به اوج خود رسیده و قبل از روبرو شدن با هر غولآخر با مجموعه‌ای از مهمات و بسته های سلامتی روبرو می‌شویم که نوید یک جنگ تمام عیار را در پیش رو به ما منتقل می‌کند. اضافه شدن قسمت نبردهای تن به تن یا (Mele) جذابیت بازی را دو چندان کرده است، بازی این قابلیت را به مخاطب می‌دهد تا یک تمام کننده جذاب و دیدنی بر روی دشمنان اجرا کند. اجرای این تمام کننده‌ها به شکلی است که درست زمانی که دشمنان فقط یک گلوله تا مرگ فاصله دارند، بازی این فرصت را می‌دهد تا با نزدیک شدن نسبت به موقعیتی که با آنها دارید یک تمام کننده جذاب بر روی آنها اجرا کنید.

ممکن است فک و سر را از هم جدا کنید یا پاهای دشمن را از کمرش نصف کنید یا اصلا صورتش را با کف دیوار یکی کنید یا در شرایط مهلک‌تر یک نارنجک در شکم دشمن بخت برگشته فرو کنید. البته اشتباه نکنید دقیقا همین نوع رفتار با شما نیز انجام خواهد شد پس بدانید و آگاه باشید که کوچکترین کم دقتی در بازی با مجازات سختی روبرو خواهد شد. انجام این تمام کننده‌ها پاداش نیز دارد، از جمله بسته‌های سلامتی، مهمات که باعث می‌شود لذتی دو برابر به شما منتقل شود.

ایستر اگ‌های دووم جدید مثل این یکی جذاب و خاطره‌انگیز هستند.


سیاره سرخ

دووم همانند گذشته  زیباست؛  دووم در قسمت سوم با ارائه یک گرافیک درجه یک توانست از نظر گرافیکی مخصوصا بر روی سیستم‌های قدرتمند جلوه ‌های بصری و تکنیکی به یادماندنی را از خود به جای بگذارد.  این در حالی است که در دووم جدید گرافیک همچنان عالی و در بهترین سطح ممکن ظاهر شده است. مریخ بزرگ و پرجزییات است، گرم و مملو از هوای غیر قابل تنفس، این احساس خوب به خوبی از فضای مریخ به شما منتقل می‌شود. تکسچرها و بافت‌ها با کیفیت در کنار نورپردازی و افکت‌های متعدد چشم نواز و زیبا کار شده‌اند. بازی بر روی رزولوشن 1080 و 60 فریم بر ثانیه بر روی کنسول‌ها اجار می‌شود که این سرعت بالا حتی در صحنه‌های شلوغ و پرافکت با آبجکت‌های متعدد نیز پابرجا مانده و بازی با هیچ افت فریمی روبرو نمی‌شود. این سرعت بالا رابطه مستقیمی با انتقال هیجان داشته و لحظاتی زیبا و به یادماندنی از مریخ و دووم را برای ما ایجاد می‌کند.

داستان یکی از موارد کم اهمیت مجموعه‌ی دووم به حساب می‌آید اما در زمان حاضر توجه نکردن به وجود یک داستان خوب حتی اگر بازی مورد نظر دووم باشد مطمئنا از جذابیت های بازی کاسته و ارزش تکرار آن را کمتر می‌کند. اما استودیوی سازنده تمام تلاش خود را کرده تا با ترکیب صحنه‌های سینماتیک و با معرفی شخصیت‌های متعدد در ابعاد داستانی متفاوت و تعاملاتی که با شخصیت بازی در طول بازی با آنها برخورد می کند، در پر کردن این خلا‌ء داستانی برآمده که البته باید گفت نسبتا موفق نیز عمل کرده است. از دیگر نکات مهم در مجموعه‌ی دووم موسیقی آن است؛ دووم جدید در این مورد نیز موفق عمل کرده با قطعات مختلف از موزیک‌های راک آدرنالین ترشح شده در خون را چند برابر کرده و لحظاتی به یادماندی از بازی کردن دووم به شما منتقل می‌کند. اما دووم با تمامی نکات مثبتی که دارد برخی کاستی‌هایی نیز دارد که به مرور آزار دهنده می‌شوند؛ از جمله این موارد طراحی مراحل تکراری و کم تنوع بازی است.

شاید با توجه به مکان و اصالت بازی بتوان توجیه کرد که قرار نیست مریخ و ایستگاهای فضایی موجود در آن تنوعی چشم گیر داشته باشند اما بعد از طی کردن نصف بازی کم کم حالت تکراری بودن مراحل و یک‌نواخت شدن محیط‌های آن به چشم می‌آید. از طرفی طرفداران مجموعه‌ی دووم به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ زمانی که دووم 3 منتشر شد بازی بیشتر وارد جو و اتمسفر ترسناک با راهروهای تنگ و تاریک به همراه کمی جوهره ماجراجویی شد و توانست مخاطبان جدیدی را به سمت خود جلب کند. از همین رو اگر از قسمت سوم دووم نسبت به دو قسمت اول بیشتر لذت برده‌اید باید بگویم که دووم جدید شما را دلسرد خواهد کرد.  بازی به ندرت وارد فاز ترسناک شده و عملا هیچ محیط تاریک و وحشت‌زایی در بازی به مانند قسمت سوم در بازی دیده ‌نمی‌شود. اما اگر از طرفداران دو قسمت اول هستید باید بگم که دووم به خوبی شما را راضی خواهد کرد.

شات‌گان کلاسیک دووم بازگشته است! بازی از نظر تنوع سلاح‌ها کم و کسری ندارد.


کلونی مریخ

مجموعه‌ی دووم بیشتر به بخش تک نفره آن متکی است ولی در نسخه جدید، سازنده‌ها با اضافه کردن بخش چند نفره و قرار دادن مدهای مختلف ارزش دووم را صرفا از بخش تک نفره افزایش داده و توانسته‌اند با ارائه مدهای جذاب تجربه جدیدی را به طرفداران  تقدیم کنند. وجود مدهایی همچون Team Deathmatch، Clan Arena، Domination، Soul Harvest و Freeze Tag تنوع زیادی به قسمت چند نفره بازی بخشیده است. اما همانطور که اشاره کردیم دووم بیشتر به بخش تک نفره مشهور است و خوشبختانه اید سافت‌ویر حجت را تمام کرده و بعد از خوشحال کردن طرفداران مجموعه‌ی ولفنشتاین، این‌بار با ساخت دووم آن هم به بهترین شکل ممکن، نه تنها میلیون‌ها کاربر کهنه کار را دوباره به جهنم بازگردانده بلکه طعم خوش حضور جهنم مریخ را به بهترین شکل به آنها منتقل کرده است!

3059581-2150451015-doom-

هی رفیق! یه تفنگ گنده‌تر لازم دارم!!!

 نکات منفی

یکنواخت شدن بازی بعد از گذشت نیمی از آن
کم کاری در طراحی مراحل
قسمت چند نفره بعد از مدتی کسل کننده می ‌شود


نکات مثبت
گیم پلی جذاب و نفس گیر
وفادار به اصالت دووم
مریخ، جهنمی زیبا و دیدنی
آهنگ‌های متال هیجان انگیز
تمام کننده‌های جذاب (glory Kill)
مشاهده مطلب در سایت دنیای بازی
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این نقد نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر