تأثیرات مثبت سکوت روی مغز انسان

تأثیرات مثبت سکوت روی مغز انسان
دنیای مدرن امروز سرشار از صداهای گوناگون و آزاردهنده است و آلودگی صوتی یکی از مشکلات نسل حاضر بشر. آیا می‌دانید که سکوت چه تأثیراتی روی ذهن انسان دارد؟ در این مقاله به مزایای سکوت می‌پردازیم و شما را تشویق می‌کنیم تا از آن لذت ببرید. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
آخرین باری که در سکوت کامل نشسته‌اید، کی بوده است؟ با وجود این که دیگر فرصتی برای پیدا کردن سکوت و آرامش پیدا نمی‌شود، اما مدارکی به دست آمده که شما را تشویق می‌کند از لحظات سکوت بیشترین لذت را ببرید.

واضح است که صدای زیاد برای ذهن و کل بدن انسان مناسب نیست. تحقیقات نشان داده است که آلودگی صوتی منجر به افزایش فشار خون، کمبود خواب و بیماری‌های قلبی می‌شود. این نتایج باعث انجام تحقیقاتی درباره اثرات بلند مدت آلودگی صوتی شده و در خلال این تحقیقات، دانشمندان متوجه مزایای کشف نشده عدم وجود آلودگی صوتی شده‌اند.

مقاله‌ای که اخیرا در سایت Nautilus منتشر شده، با جزئیات، فواید سکوت روی مغز انسان را شرح می‌دهد. دانیل گراس، با استناد به گفته‌های چندین محقق که تأثیرات انواع مختلف صدا مانند موسیقی، صدای ناگهانی و بوق سفید را بررسی کرده‌اند، نتایج جالب سکوت را کشف کرده است. در ادامه، نکات مهم این مقاله را بررسی می‌کنیم.

رشد سلول‌های مغزی جدید
ایمکه کریسته، بیولوژیست دانشگاه دوک، تعدادی موش را در برابر چندین نوع صدا قرار داده تا ببیند کدام یک منجر به رشد سلول‌های مغزی جدید می‌شود. او از سکوت به عنوان یک ابزار کنترل کننده استفاده کرد.

او متوجه شد که دو ساعت سکوت در روز منجر به تولید سلول‌های مغزی جدید در قسمت هیپوکامپوس شده که ارتباط مستقیمی با حافظه دارد. در بررسی این نتایج، دکتر کریسته به این نتیجه رسید که سکوت باعث افزایش هوشیاری موش‌ها می‌شود.

ما متوجه شدیم که سکوت باعث ایجاد سلول‌های جدید و ترکیب آن‌ها با نورون‌ها و ورود آن‌ها به سیستم شده است.
فعال کردن حافظه
حتی زمانی که دنیای اطراف ما در سکوت مطلق قرار دارد، مغز ما در صدد پر کردن این سکوت بر می‌آید. برای مثال، گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود را در نظر بگیرید. اگر این آهنگ به طور ناگهانی در میانه متوقف شود، و شما آهنگ را به خوبی بشناسید، باز هم ادامه آن را در ذهن خود خواهید شنید.

با جمع آوری خاطرات مرتبط با آهنگ و ترانه آن، ذهن شما توهمی از صدا را تولید می‌کند. مقاله وبسایت Nautilus توضیح می‌دهد که دلیل این امر، فعالیت قسمت شنوایی مغز است. حتی هنگامی که گوش‌های شما صدایی دریافت نمی‌کنند، مغز شما همیشه راهی برای فعال ماندن پیدا می‌کند.تشویق به خود بازتابش
بدون تحریک و حواس پرتی، ذهن شما نیازی به تمرکز ندارد و به گونه‌ای وارد حالت پیش فرض می‌شود. منظور ما خاموش شدن ذهن نیست، بلکه عکس آن، ذهن شما، در آرامش اطلاعات را مرتب می‌کند. اینجاست که خودبازتابش مطرح می‌شود.
تحریک صوتی ذهن شما را وادار می‌کند تا صدای محیط را پردازش کرده و گوش دهد. بدون صدای خارجی، ذهن شما مجبور است تا به صداهای درونی گوش دهد.
منبع: Inc
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر