تمام رونمایی‌های مهمی که در Google I/O 2018 شاهد بودیم

تمام رونمایی‌های مهمی که در Google I/O 2018 شاهد بودیم
کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل یا همان GOOGLE I/O همواره صحنه رونمایی از قابلیت‌های جدید و جذاب است. در این مطلب از نقدستان، نگاهی به تمامی رونمایی‌های تازه در مراسم امسال گوگل خواهیم داشت.
  • جدیدترین بازی ها
قابلیت‌ها و گزینه‌های جدید، در قالب کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل، هرساله پیش روی مشتاقان قرار می‌گیرد. این کنفرانس امسال در قالب Google I/O 2018 برگزار شد تا طیف قابل توجهی از گزینه‌های جدید را شاهد باشیم. در ادامه، نیم‌نگاهی به دستاوردهای این رویداد خواهیم داشت. 

گوگل اسیستنت
گوگل در مدت 12 ماه گذشته، تغییرات و بهینه‌سازی‌های متفاوتی را برای گوگل اسیستنت درنظر گرفته تا در نهایت امر، دستیار مجازی پیشرفته‌ای را پیش روی مشتاقان قرار دهد. در این راستا بدنیست بدانید استفاده از دستیار دیجیتالی گوگل یا همان اسیستنت در بازارهای رو به رشد و توسعه نظیر هند افزایش یافته است. گوگل نیز تایید کرده استفاده از هوش مصنوعی را به نحوی در دستورکار قرار داده تا امکان تحلیل و شناسایی بهتر لهجه‌ها و گویش‌های مختلف فراهم شود. 
اسیستنت در حال حاضر روی چیزی بیش از 500 میلیون دستگاه استفاده می‌شود و تا پایان سال 2018 میلادی از بیش از 30 زبان در 80 کشور پشتیبانی خواهد کرد. این دستیار دیجیتالی، بنابر اعلام مسئولان گوگل حالا از شش صدای جدید نیز پشتیبانی خواهد کرد که چشمگیرترین ‌آن‌ها صدای John Legend است. گوگل بار دیگر استفاده از هوش مصنوعی را هم در دستورکار قرار داده تا به جای ضبط صداهای مختلف، حالا از مدل صوتی کامل استفاده کند. 

یکی از قابلیت‌های جدیدی که در دسترس کاربران این دستیار دیجیتالی قرار خواهد گرفت Continued Conversation نام دارد که امکان طرح سوال‌های مختلف را بدون نیاز به استفاده از دستور Hey Google برای هر بار استفاده، فراهم خواهد کرد. علاوه بر این، Assistant امکان آن را خواهد داشت تا از چندین و چند عملکرد مختلف، با استفاده از یک فرمان صوتی واحد پشتیبانی کند. در نهایت امر، گوگل مد Pretty Please را هم پیش روی کودکان قرار داده تا تعاملات مودبانه را تروجی دهد. این قابلیت از سال جاری میلادی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. 
اسیستنت امکان استفاده از کارت‌های تمام صفحه را هم فراهم خواهد کرد و کنترل لوازم خانگی هوشمند را نیز تسهیل خواهد کرد. علاوه بر این، حتی امکان ارسال سفارش خرید از منابع مختلف نیز به طور مستقیم از طریق اسیستنت فراهم خواهد کرد. 
این قابلیت‌های جدید از تابستان امسال در اندروید پیش روی مشتاقان قرار خواهد گرفت و در ادامه، برای کاربران Ios‌ نیز در دسترس قرار خواهد گرفت. 

Google Duplex
در کنفرانس هر سال I/O حداقل یک معرفی را شاهد هستیم که تعجب همگان را به همراه خواهد داشت. رویداد امسال نیز از این قاعده مستثنی نبود تا شاهد رونمایی از Google Duplex باشیم. 
با استفاده از Google Duplex می‌توانید گوگل اسیستنت را به نحوی مدیریت کنید که به طور مستقل، تماس تلفنی را برقرار کرده و حتی با فردی که در یک رستوران، سالن اصلاح مو یا دیگر مشاغل، در پشت خط است گفتگو کرده و قرار ملاقاتی را برای شما تنظیم کند. 
گوگل اعلام کرده همچنان تمرکز خود را روی توسعه هرچه بیشتر Duplex گذاشته تا پیش از عرضه رسمی آن، از عملکرد بی عیب و نقصش اطمینان حاصل کند. با آماده‌سازی این محصول نرم‌افزاری در هفته‌های پیش رو، عرضه تدریجی آن رقم خواهد کرد. 
در دمویی که پیش روی مشتاقان قرار گرفت اسیستنت با شخصی که در طرف دیگر خط است صحبت کرده و حتی در هنگام پاسخ دادن از کلماتی نظیر اومم، اوه استفاده کرد.

Google Photos
گوگل فوتوز به قابلیت‌های جدیدی تجهیز خواهد شد که به اشتراک‌گذاری محتویات را ساده‌تر خواهد کرد. گزینه جدید با عنوان به اشتراک‌گذاری پیشنهادی می‌تواند به شما در یافتن بهترین تصویر برای ارسال به دوستان و به اشتراک‌گذاری، کمک کند. با استفاده از یادگیری ماشینی، امکان شناسایی افراد در تصاویر یا حتی پیشنهاد محتویات به شما برای به‌اشتراک‌گذاری، بسته به الگوی استفاده شده نیز فراهم خواهد شد. 
قابلیت جدید Shared Libraries‌ نیز می‌تواند در خودکارسازی فرایند به اشتراک‌گذاری تصاویر افراد، المان‌ها یا مکان‌های خاص به شما کمک کند. این قابلیت می‌تواند دریافت کننده را از دریافت تصاویر جدید باخبر کرده و به طور خودکار، تصاویر را در کتابخانه تصاویر شخصی شما ذخیره کند. به این ترتیب نگرانی از این بابت نخواهید داشت که گوشی چه کسی، چه تصاویری را دارد. این قابلیت در فاز اول در اختیار کاربران IOS قرار خواهد گرفت و کاربران اندروید و وب نیز ظرف هفته‌های آتی امکان استفاده از این قابلیت را دریافت خواهند کرد. 
علاوه بر این، Google Photos امکان استفاده از قابلیت هوش مصنوعی را برای بهینه‌سازی هرچه بیشتر تصاویر فراهم خواهد کرد. این قابلیت که در ماه‌های آتی پیش روی مشتاقان قرار خواهد گرفت امکان شناسایی تصاویر مستندات و تبدیل آن‌ها به فایل‌های PDF را فراهم خواهد کرد. علاوه بر این، امکان پیشنهاد استفاده از تنظیمات خودکار به منظور بهینه‌سازی میزان نور و همچنین رنگی کردن تصاویر قدیمی سیاه و سفید هم فراهم خواهد شد. در نهایت امر، امکان شناسایی چهره‌ها و اشباع زدایی پس‌زمینه برای متمایز کردن سوژه هم فراهم خواهد شد. 

Android Dashboard
گوشی‌های هوشمند به آنچنان ابزارهای کاربردی تبدیل شده‌اند که ممکن است ما را در دنیای مجازی غوطه ور کرده و از لمس دنیای اطراف، باز دارند. گوگل با استفاده از Android Dashboard به شما نشان خواهد داد که از چه اپلیکیشن‌هایی در طول روز و به چه مدت استفاده می‌کنید. علاوه بر این، کل مدت زمانی را که به استفاده از گوشی هوشمند اختصاص داده‌اید متوجه شده و حتی تعداد دفعاتی که صفحه‌نمایش را آنلاک کرده‌اید درخواهید یافت. 

علاوه بر این، اپلیکیشن‌هایی نظیر یوتیوب نیز سهم ویژه‌ای را بازی خواهند کرد تا به عنوان مثال در صورتی که تشخیص دهند شما برای طولانی مدت به تماشای فایل‌های ویدئویی پرداخته‌اید، به شما پیشنهاد استراحت بدهند. 

نمایشگرهای هوشمند
در نمایشگاه CED در ماه ژانویه، گوگل اولین نمایش را از نمایشگرهای هوشمند یا همان Smart Displays در مقابل ما قرار داد تا شاهد رقابت این برند با آمازون و محصولات این برند نظیر اکو شو و اکو دات باشیم. در کنفرانس توسعه‌دهندگان، گوگل تایید کرد که اولین نمایشگرهای هوشمند از برندهایی نظیر لنوو، JBL و الجی از ماه جولای به فروش خواهند رسید. 

از آنجایی که نمایشگرهای هوشمند از دستیار دیجیتالی گوگل اسیستنت استفاده می‌کنند می‌توانید تمامی سوالاتی را که پیش از این از طریق گوگل هوم روی گوشی هوشمند خود مطرح کرده بودید این‌بار از این محصولات طلب کنید. با وجود این، از آنجایی که صفحه‌نمایش بزرگی را در مقابل خود دارید می‌توانید مشاهده زنده محتویات را در کنار دسترسی کامل به اپلیکیشن یوتیوب در اختیار داشته باشید. علاوه بر این، مشاهده محتویات ویدئویی در خصوص دستور پخت غذاهای مختلف نیز فراهم خواهد شد. 

هوش مصنوعی
گوگل مدت‌هاست که تمرکز خود را روی بهره‌برداری از هوش مصنوعی گذاشته و کنفرانس امسال توسعه‌دهندگان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. در سال 2018 میلادی، گوگل تمرکز خود را در بهره‌برداری از هوش مصنوعی روی حوزه خدمات درمانی و دسترسی کاربران به گزینه‌های مختلف گذاشته است. 
در حوزه خدمات درمانی، گوگل از هوش مصنوعی برای کمک به پزشکان در تشخیص بیماری از طریق راهکارهایی نظیر اسکن کردن قرنیه استفاده کرده است. با اسکن کردن چشم بیمار، هوش مصنوعی می‌تواند سن، جنسیت، مصرف دخانیات و گزینه‌های دیگری را که در سلامت فرد تاثیرگذار خواهند شد تشخیص دهد. 
علاوه بر این، گوگل از هوش مصنوعی با تحلیل داده‌ها برای هر بیمار استفاده کرده تا پزشکان را از زمان مناسب برای عکس‌العمل و پاسخگویی به موقعیت‌های خطرناک، باخبر کند. 

در کمک به افراد دارای معلولیت نیز گزینه‌هایی نظیر صفحه‌کلید جی‌بورد پشتیبانی از کدهای مورس برای ساده‌تر کردن استفاده از راهکارهای ارتباطی مدرن توسط افراد ناتوان را فراهم می‌کنند. 
این المان‌‌ها و قابلیت‌های مختلف، در پتو استفاده از نسخه جدید (سوم) واحد پردازش Tensor فراهم شده است. این واحدهای TPU جدید از چنان سطح قدرت و عملکردی برخوردارند که گوگل مجبور شده سیستم خنک‌کنندگی مایع جدید را در دیتاسنترهای خود ادغام کند. هر باندل TPU بیش از 100 پتافلاپ توان پردازشی دارد. 

Gmail
سرویس جی‌میل شرکت گوگل ماه جاری میلادی از رابط کاربری تغییریافته‌ای برخوردار شده بود. این در حالی است که گوگل حالا قابلیت جدیدی به نام Smart Compose را هم پیش روی مشتاقان قرار داده است. این قابلیت، امکان استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشینی را برای پیش‌گویی کامل جملات بسته به تعداد محدودی از کلمات و حروف فراهم خواهد کرد. 
به عنوان مثال در صورتی که قصد دارید آدرسی را تایپ کنید، قابلیت Smart Compose امکان تشخیص محتوا و پرکردن خودکار جزئیات مربوط به موقعیت مکانی را در جملات فراهم می‌کند. این قابلیت از ماه جاری پیش روی مشتاقان قرار خواهد گرفت. 

منبع: androidcentral
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر