حقیقتی جالب درباره دوربین گوشی هوشمند و پرتوهای خطرناک!

حقیقتی جالب درباره دوربین گوشی هوشمند و پرتوهای خطرناک!
بله، تیتر را درست خوانده‌اید. شاید باورش سخت باشد، اما دوربین موجود در گوشی هوشمند شما، قابلیت جالبی دارد که به تشخیص پرتو مربوط می‌شود و شما از آن بی‌خبر بودید. اما چنین ارتباط چگونه ممکن است؟ با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
مثل‌اینکه این روزها گوشی‌های هوشمند قادر هستند تا تقریبا هر کاری انجام بدهند. امروز متوجه شدیم که دوربین‌های قدرتمند و البته رده‌بالای موجود در گوشی‌های هوشمند، قادر هستند تا پرتو (Radiation) را نیز تشخیص بدهند! اگرچه امروزه به آن نیازی نداریم (!) اما دانستن آن بسیار جالب و البته هیجان‌انگیز است. اما چنین چیزی چگونه ممکن است؟ راستش را بخواهید، موضوع بسیار ساده است. یک دوربین دیجیتال، دقیقا بر اساس نحوه کار کردن چشم انسان طراحی شده است. شبکیه چشم، نور را جذب می‌کند و بعد از این کار، نور جذب‌شده به پالس عصبی تبدیل می‌شود. سپس این اطلاعات از طریق عصب نوری، به مغز می‌رسد تا پردازش شود. دوربین دیجیتال هم یک CMOS دارد که نور را جذب می‌کند، آن را به الکتریسیته تبدیل می‌کند و سپس به بخش پردازش می‌فرستند.

درواقع موضوع این است که «نور»، نوعی پرتو است؛ البته نه آن مدل پرتویی که یک سری لاک‌پشت را به «لاک‌پشت‌های نینجا» تبدیل می‌کند! از آنجایی که دوربین‌های دیجیتال نیز کار خود را با دریافت و جذب نور انجام می‌دهند، پس شکی نیست که در هنگام برخورد با پرتوهای خطرناک – که ممکن است شامل رادیواکتیو نیز شود – از خود واکنش نشان خواهند داد؛ چراکه می‌توان پرتو را نوعی «نور آلوده» دانست. نوری که وارد دوربین می‌شود، با الگوریتم که دانشمندان آن را continuous high-delta algorithm می‌نامند، بررسی می‌شود تا سطح پرتو را مشخص کنیم.شاید با خود فکر کنید که چنین ویژگی، تنها در اختیار افراد خاص قرار بگیرد. اما این‌طور نیست. درواقع خود شما هم قادر هستید تا این برنامه را از این لینک برای آیفون دانلود کنید. برنامه Ray Detect، محصولی است که از همان الگوریتم استفاده می‌کند تا به‌وسیله دوربین گوشی هوشمند، پرتوهای خطرناک اطراف شما را شناسایی کند. این الگوریتم قادر است تا هر پیکسل را به‌صورت جداگانه بررسی کند و سپس با بررسی نحوه ترکیب تمامی پیکسل‌ها، به نتایج موردنظر خود دست پیدا می‌کند.

پس به نظر می‌رسد تنها کاری که انتظار داریم تلفن‌ها در آینده انجام بدهند، پرواز یا تبدیل‌شدن با ماشین باشد! البته این موارد نیز با سرعت بسیار زیاد دنیای فناوری، دور از ذهن نیستند. چه کسی فکرش را می‌کرد که با یک دوربین در گوشی هوشمند و یک اپلیکیشن، بتوانید اشعه رادیواکتیو را شناسایی کنید؟

منبع: PhoneArena
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر