دانشگاه هاروارد برای طراحی هوش مصنوعی بر روی مغز انسان تحقیق می‌کند

دانشگاه هاروارد برای طراحی هوش مصنوعی بر روی مغز انسان تحقیق می‌کند
بحث استفاده از هوش مصنوعی همواره بحث دائمی علاقه‌مندان به تکنولوژی است و با تلاش بی‌وقفه محققین هوش مصنوعی بهبود زیادی در سال‌های اخیر داشته است.
  • جدیدترین بازی ها
هوش‌‌مصنوعی‌های طراحی‌شده تا امروز به‌خوبی مغز انسان قابلیت یادگیری ندارند اما سازمان IARPA یا Intelligence Advanced Research Projects Activity قصد بهبود این وضعیت را دارد. سازمان IARPA با همکاری سه دپارتمان از دانشگاه هاروارد و یک بودجه‌ی 28 میلیون دلاری می‌خواهد بر روی موضوع قدرت یادگیری بسیار بالاتر مغز انسان نسبت به هوش مصنوعی تحقیق کند.
برای مثال مغز ما قادر است با مشاهده یک خودرو یا تعداد کمی خودرو بفهمد که در حال نگاه کردن به یک خودرو است، در حالی پیشرفته‌ترین هوش مصنوعی در حال حاضر باید به هزاران نمونه از این عکس‌ها نگاه کند تا تشخیص دهد در حال نگاه کردن به یک خودرو است.محققینی از بخش‌های مدرسه مهندسی و علوم کاربردی، مرکز علوم مغزی و دپارتمان زیست‌شناسی مولکولی و سلولی دانشگاه هاروارد قصد دارند با ثبت فعالیت‌های بخش دیداری مغز، نحوه ارتباط نورون‌های مغز با یکدیگر را کشف کنند و سپس استفاده از این اطلاعات به‌دست‌آمده برای ساخت سیستم‌های هوش مصنوعی بهتر راهی پیدا کنند. پروفسور دیوید کاکس از محققین این پروژه می‌گوید:
«این چالشی بسیار سخت است و مانند پروژه ژنوم انسان ارزش بالایی دارد. ارزش علمی ثبت فعالیت تعداد زیادی نورون و نقشه‌برداری از ارتباطات بین آن‌ها به‌تنهایی بسیار بالا است، اما این تنها نیمه اول پروژه خواهد بود. اگر قوانین بنیادی حاکم بر نحوه یادگیری مغز را کشف کنیم، اینکه ما درنهایت قادر باشیم سیستم‌های کامپیوتری با کارایی برابر و یا حتی بهتر از انسان‌ طراحی کنیم، چندان دور از انتظار نیست.»
این پروژه به‌وضوح بسیار جاه‌طلبانه است و اعضای گروه «توهم آسان بودن» چنین پروژه‌ای را ندارند. انتظار می‌رود درنتیجه روند این پروژه 1 پتابایت (یا 1.6میلیون سی‌دی) داده تولید شود و محققین بر این باور هستند که این تحقیق به پیشرفت علوم کامپیوتر نیز کمک خواهد کرد، چون محققین پروژه باید راهی برای پردازش این حجم عظیم داده همزمان با پیشروی پروژه پیدا کنند.

منبع: Engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر