رباتی که می تواند چشمان شما را جراحی کند

رباتی که می تواند چشمان شما را جراحی کند
جراحی چشم، یکی از خطرناک‌ترین عملیات جراحی است، که یک خطای میلی‌متری ممکن است باعث آسیب دائمی به چشم بیمار شود. دانشمندان انگلیسی به تازگی موفق شدند با استفاده از علم رباتیک، این خطاهای انسانی را برای همیشه ریشه‌کن کنند. با نقدستان همراه باشید.
  • جدیدترین بازی ها
دانشمندان دانشگاه آکسفورد موفق شدند برای اولین بار یک جراحی درون چشمی با کمک یک ربات انجام دهند. رابرت مک‌لارن، پروفسور رشته چشم پزشکی این دانشگاه و تیم او موفق شدند که یک ذره یک هزارم میلی‌متری را از درون چشم یک بیمار خارج کنند. آن‌ها برای این جراحی از دستگاهی پیشرفته به نام ربات تشریح عنبیه چشم یا R2D2 استفاده کردند.

ربات R2D2 توسط یک کمپانی هلندی سازنده وسایل پزشکی به نام Preceyes BV ساخته شده است و هدف آن، انجام عملیات جراحی در مقیاس‌های بسیار کوچک است. این ربات از طریق حرفه‌ای به قطر کمتر از یک میلی‌متر وارد چشم می‌شود و با توجه به این که در محیط حساسی فعالیت می‌کند، عملکردی بسیار بانظم و بدون کوچک‌ترین لرزشی دارد. در این ربات هفت موتور مجزا به کار رفته که هر کدام به صورت مستقل قابل کنترل هستند و از آن‌ها برای جابجایی ربات در چشم با سرعت یک هزارم میلی‌متر در ثانیه استفاده می‌شود. با این کار، دیگر لازم نیست نگران اشتباهات انسانی و لرزش دست جراح در هنگام عملیات باشیم.

دکتر مک‌لارن در گفتگو با BBC گفت: «تکنولوژی کنونی به ما اجازه می‌دهد تا با اسکنرهای لیزری و میکروسکوپ، بیماری‌های عنبیه چشم را در مقیاس میکروسکوپی شناسایی کنیم، اما این بیماری‌ها، بعضا آنقدر کوچک هستند که یک انسان نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند. با این سیستم رباتیک، ما فصل جدیدی را در جراحی چشم ورق زده‌ایم.»

بیماری که این جراحی روی او انجام گرفته، طی یک حادثه‌ای دچار مشکل بینایی در یکی از چشمان خود شده بود. یک ذره بسیار ریز وارد عنبیه چشم او شده و باعث ایجاد چندین تصویر در برابر چشمان او شده بود. اگر قرار بود این ذره با روش‌های سنتی از چشم او استخراج شود، یک جراح می‌بایست مابین ضربان‌های قلب خود حرکت کرده تا بتواند بدون آسیب دائمی به چشم بیمار این عمل را انجام دهد؛ کاری که تقریبا غیر ممکن است. اما با کنترل ربات پایدار R2D2، این عمل جراحی در کمترین زمان ممکن، بدون هیچ گونه آسیبی به پایان رسید.

R2D2 همچنان در مراحل آزمایشی است و این اولین تست از مجموعه 12تایی آزمایشات بررسی کاربرد این ربات محسوب میشد. در صورتی که این ربات، هر 12 آزمایش را با موفقیت به پایان برساند، شاهد تحولی عظیم در عرصه جراحی چشم خواهیم بود.

منبع: engadget
  • دانلود نرم افزار | سافت گذر

نظرات کاربران (0 عدد)

اولین نفری باشید که در مورد این خبر نظر میدهد.

ثبت نظر

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
ثبت نظر